Prey (The Walking Dead)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Prey"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 3. sezon 14. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Andrea, saklandığı terk edilmiş bir fabrikada kendisini yakalamaya çalışan Vali'den gizlenmektedir.
Bölüm no. 3. sezon
14. bölüm
Yönetmen Stefan Schwartz
Senarist Glen Mazzara
Evan Reilly
Yayın tarihi 17 Mart 2013 (2013-03-17)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Arrow on the Doorpost"
Sonraki →
"This Sorrowful Life"

The Walking Dead (3. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

Prey (Türkçe: Yem), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in üçüncü sezonunun on dördüncü bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 17 Mart 2013 (2013-03-17)'te AMC'de yayımlanmıştır. Bölümde, Vali (David Morrissey), Andrea'yı (Laurie Holden) Woodbury'den kaçarken yakalar ve Tyreese'nin (Chad L. Coleman) grubunda sinirler gerilir. O sırada bir hain, Rick (Andrew Lincoln) ile Vali arasında gerçekleşecek olan toplantıyı sabote etmeye kalkar.

Bölüm eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorumlar alırken yayınlandığı gece 10.84 milyon kişi tarafından izlendi.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, Andrea ve Michonne'nin (Danai Gurira) bir kamp ateşi etrafında oturup yemek yedikleri geçmişten bir sahne ile başlar. Andrea, Michonne'ye zincirlediği aylaklar hakkında bir soru sorar ve Michonne'nin onların birer aylağa dönüşmeden önce tanıdığını doğru bir şekilde tahmin eder. Michonne hak ettikleri cezayı aldıklarını söyleyerek o iki aylağın daha en başında birer insan gibi davranmadıklarını söyler. Bölüm, Michonne'nin aylaklarının bağlı olduğu zincirlerden bir önceki bölümün kaldığı yere geçiş yapar ve Vali, özel atölyesinde bir dizi zinciri hazırlamaktadır.

Woodbury'de askeri eylemler artmıştır. Martinez (Jose Pablo Cantillo), 50 kalibrelik makineli tüfekleri ve diğer silahları bir kamyonete yüklemektedir. Vali'yi hapishanedekileri öldürmekten vazgeçirmeye yönelik konuşmasında başarısız olduktan sonra Milton (Dallas Roberts), aslında Vali ile Rick arasındaki antlaşmanın işlemeyeceğini ve Vali'nin ne olursa olsun hapishanedekileri öldürmeyi planladığını Andrea ile paylaşır. Milton, Andrea'yı Vali'nin özel atölyesine yukarıdan bakan bir alana götürür ve orada Vali'nin bir dişçi koltuğu, ameliyat malzemeleri ve araçları bulundurduğunu gösterir. Andrea, Milton'a inanmıştır ve o sırada atölyesinde bulunan Vali'ye elindeki silahı doğrultur. Milton, Vali'nin geçmişte nasıl biri olduğunu hatırlayarak ve Andrea'nin Vali'yi öldürmesi durumunda Martinez'in kontrolü ele alacağını ve bunun sonucunda Martinez'in hem Andrea'yı hem de hapishanedeki arkadaşlarını öldüreceğini söyleyerek Andrea'nın Vali'ye ateş etmesinin önüne geçer. Andrea Milton'dan kendisi ile birlikte gelmesini ister ancak Milton, kendisinin Woodbury'e ait olduğunu söyler. Andrea bunu kabul eder ancak Milton'dan her iki tarafa da bakmasını talep eder.

Martinez Andrea'nın tabancasını ve üzerinde silah olarak kullanılabilecek diğer her şeyi alır ancak Andrea bıçağı kendisine saklamasına rağmen Martinez'in kendisine üzerinde başka hiçbir silah kalmadığına inanmaması durumunda Andrea'nın üzerini arayabileceğini söyler. Martinez, Andrea'nın silahlarını Vali'den gelen emir üzerine almıştır. Vali, Andrea'ya onu Martinez'in operasyonundan uzakta tutmak istediğini ve Vali'nin Rick ile buluşması sırasında Andrea'yı yanında istediğini söyler. Andrea buna inanmaz ve Tyreese ile Sasha (Sonequa Martin-Green) tarafından korunan bir duvarın olduğu yere gider. Tyreese onu durdurmaya çalışır ancak Andrea onu bıçağı ile tehdit eder ve onları Vali'nin çok kötü şeyler yaptığı ve daha da kötüsünü yapmaya hazırlandığı yönünde uyarır. Tyreese ve Sasha Vali'ye Andrea'nın kaçtığını söyler. Vali, Andrea'nın tüm kışı tek başına geçirdiğini ve bu sebeple paranoyaklaşarak delirdiğini söyler. Vali, Andrea'yı bulmaya çıkar ve Milton'a Andrea'ya gitmek için bir sebep vermiş olması gerekçesiyle kızar.

Aralarında Martinez'in de bulunduğu bir grup Andrea'yı aramaya çıkar. Andrea yolda tek başına yürürken uzaktan kendisine doğru yaklaşan bir arabanın sesini duyar. Andrea yolun kenarındaki ormanlık alana kaçar. İki ağaç arasına saklanan Andrea, kendisini aramak için Woodbury'den yola çıkan arabaların geçip gitmesini bekler. Arabalar gider gitmez bir aylak Andrea'yı arkasından yakalayarak kaçmasını engeller. O sırada üç aylak daha Andrea'ya doğru yaklaşmaktadır. Andrea aylaklardan birisini öldürmeyi başarır ve kendisini ağacın arkasından tutan aylağın kolunu kırar.

Allen (Daniel Thomas May) Tyreese'yi yanlış kararlar vererek Woodbury'nin güçlü oyuncularının kendilerine olan güvenini kaybetmelerine neden olduğu gerekçesiyle suçlar. Allen, Andrea'nın deli olduğuna inanmaktadır. Martinez'e eşlik ederek ısırganların tutulduğu alana giderler. Milton ve adamları, bu alanda bir grup aylağı daha sonra kasabadaki dövüşlerde kullanılması ve ayrıca hapishaneye yönelik olası bir saldırıda kullanılması amacıyla tutmaktadır. En kötüsünü düşünen Tyreese, onlara yardım etmeyi kabul etmez. Tyreese, kendisini ikna etmeye çalışan Allen'ı onun karısı Donna'yı nasıl korumayı başaramadığını ve karısının koruma için Allen yerine Tyreese'yi tercih ettiğini söyler. İkili dövüşmeye başlar ve Tyreese Allen'ı aylakların bulunduğu çukura doğru uzatır. Allen Tyreese'den kendisini çukura atmasını ister ancak Sasha, Tyreese ile konuşarak Allen'ın hayatını kurtarır. Sonraki gün aylakların bulunduğu çukurun yakıldığı öğrenildiğinde, bunu yapan kişinin Tyreese olduğu düşünülür.

Andrea hapishaneye doğru giderken Woodbury'den kendisini aramaya çıkan arabaların sesini bir kez daha duyar. Vali kendisini takip etmektedir ancak Andrea ağaçlık bir alana kaçmayı başarır. Kısa bir süre güneş batar ve Andrea, yakınlardaki terk edilmiş bir fabrikaya saklanır. Vali onu takip eder. Fabrika aylaklarla doludur ve ikili kedi-fare oyunu oynarken aynı zamanda içerideki aylakları da birer birer öldürürler. Vali Andrea'yı ararken aylak kızı Penny'e söylediği ninninin müziğini ıslık olarak çalar. Andrea bir süre sonra bir grup aylağı Vali'nin üzerine salar ve oradan kaçmayı başarır. Kaçarken, Vali'nin tabancasındaki tüm kurşunları aylakların üzerine boşalttığını duyar.

Yorgun ve bitkin bir durumda olan Andrea, hapishaneye yaklaşmıştır ve o sırada gözetleme yapan Rick'i uzaktan görerek ona el sallar. Ancak Vali Andrea'nın arkasında belirir ve onu aşağı çekerek Andrea'nın ağzını kapatarak çığlık atmasını engeller. Ağaçlığın orada bir kıpırtı gören Rick, yeniden hayal gördüğünü sanır. Vali Woodbury'e geri dönmüştür ve her zamanki karizması ile Tyreese ve Sasha'nın insanları aylaklara yem olarak kullandığı ve kadın ve çocukları öldürdüğü yönündeki endişelerinin önüne geçer. Vali, ısırganları bir saldırı taktiği olarak kullandığını ve bunu insanların hayatını kurtarmak için bir blöf olarak kullandığını söyleyerek onları sakinleştirir. Vali, Tyreese'ye aylakların bulunduğu çukuru yakmak için kullandığı mazotu nereden bulduğunu sorar ve Tyreese'nin bu soruya şaşırması, Vali'nin onun masum olduğuna inanmasını sağlar. Daha önce kendisine aylak çukurunun yakıldığını Milton'ın söylemiş olması üzerine Vali, bunu yapanın Milton olduğundan şüphelenmektedir.

Milton Vali'ye Andrea'nın ölü olup olmadığını söylediğinde Vali, "umarım değildir" yanıtını verir. Bölümün sonunda Andrea'nın Vali'nin özel atölyesindeki dişçi koltuğunda elleri ve ağzının bağlı olduğu gösterilir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

"Prey" Stefan Schwartz yönetilmiş ve Glen Mazzara ile Evan Reilly tarafından yazılmıştır. Bölüm adının daha önce "Killer Within: Part II" olması planlanmıştır.[1]

Bölümün sonundaki Voxhaul Broadcast'a ait "You Are The Wilderness" isimli parça çalınmaktadır.[2]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

The A.V. Club yazarı Zack Handlen, bölüme A'dan F'ye olan puanlama sisteminde B+ puanını vermiş ve bölüm hakkında dizinin genelinde olduğunun aksine özünde sağlam bir bölüm olduğunu söylemiştir. Handlen ayrıca "bölümün ana bir hikayesi, bir başlangıcı, gelişimi ve rahatsız edici bir sonu var" yorumunda da bulunmuştur.[3] IGN'e yazan Eric Goldman bölüme 10 üzerinden 8.4 puan vermiş ve Vali'nin Andrea'yı yakalamaya çalıştığı sahnelerden övgüyle bahsetmiştir. Goldman ayrıca Tyreese, Sasha ve Milton gibi yan karakterlere bu bölümde daha fazla yer verilmesinden de duyduğu memnuniyeti dile getirmiş, ancak dizinin en başındaki geçmişe yönelik sahnenin gereksiz olduğunu söylemiştir.[4]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Mart 2013 gecesi yayınlandığında bölüm, 10.84 milyon kişi tarafından izlenmiş. Bu oran, bir önceki bölüme oranla bir miktar daha azdır.[5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gina Carbone (14 Ocak 2013). "The Walking Dead Season 3 Spoilers: Second Half Episode Titles Revealed". Wetpaint. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
  2. ^ "Episode 314 Musical Performance: "You Are the Wilderness" by Voxhaul Broadcast". AMC. 21 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2013. 
  3. ^ Handlen, Zack (17 Mart 2013). "Prey". The A.V. Club. 15 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2013. 
  4. ^ Goldman, Eric (17 Mart 2013). "The Walking Dead: "Prey" Review". IGN. Erişim tarihi: 24 Mart 2013. 
  5. ^ Bibel, Sara (19 Mart 2013). "Sunday Cable Ratings: 'The Walking Dead' Wins Night, 'The Bible', 'Vikings', 'The Client List', 'Shameless', 'Army Wives' & More". TV by the Numbers. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2013.