Clear (The Walking Dead)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Clear"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 3. sezon 12. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Rick, Morgan'ın dairesinde onun uyanmasını beklerken.
Bölüm no. 3. sezon
12. bölüm
Yönetmen Tricia Brock
Senarist Scott M. Gimple
Yayın tarihi 3 Mart 2013 (2013-03-03)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"I Ain't a Judas"
Sonraki →
"Arrow on the Doorpost"

The Walking Dead (3. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

Clear (TürkçeTemiz), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in üçüncü sezonunun on ikinci bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 3 Mart 2013 (2013-03-03)'te AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, Scott M. Gimple tarafından yazılmış ve Tricia Brock tarafından yönetilmiştir. Bölümde, Rick Grimes (Andrew Lincoln), Carl Grimes (Chandler Riggs) ve Michonne (Danai Gurira); Vali (David Morrissey) ile yapacakları savaşa hazırlık yapmak amacıyla cephanelik toplamak için, Rick'in eskiden yaşadığı kasabadaki polis istasyonuna giderler. Bu bölümde ayrıca, en son dizinin birinci sezonunun ilk bölümü Days Gone Bye'da gördüğümüz Morgan Jones da (Lennie James) rol almaktadır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick Grimes (Andrew Lincoln), oğlu Carl (Chandler Riggs) ve Michonne (Danai Gurira; Vali ile yapacakları savaşa hazırlık yapmak amacıyla bir keşif gezisine çıkarlar. Grup, yolda, kendilerinden yardım dileyen bir otostopçuya (Russ Comegys) rastlar ancak onu görmezden gelir.

Carl, Michonne hakkındaki çekincelerini babasıyla paylaşır. Grup, Rick ve Carl'ın eskiden yaşadığı kasabaya ulaşır ve Rick'in daha önce çalıştığı polis karakoluna gider ancak oradaki tüm silahlar alınmıştır. Grup bunun üzerine Rick'in eskiden silah bulundurma ruhsatlarını verdiği işletmeleri ziyaret etmeye karar verir ancak tüm çevrenin bubi tuzakları ile korunduğunu fark ederler. Grubun yürüdüğü yerin yakınlarındaki bir aylak bubi tuzağına yakalanır ve o sırada çatıdaki yüzü maskeli bir adam gruba ateş açar. Adam gruptan silahlarını ve ayakkabılarını bırakıp orayı derhal terk etmelerini ister. Grup çatıdaki adama ateş açar. Carl adamı vurur ancak kurşun adamın kurşun geçirmez yeleğini geçmez. Kendinden geçmiş olan adamın maskesini kaldırdığında Rick, adamın Rick'i komadan kurtaran Morgan Jones (Lennie James) olduğunu görür.

Üçlü Morgan'ı dairesine taşır. Orada Morgan'ın, grubun daha önce ziyaret ettiği polis deposundaki tüm cephanelikleri topladığını görür. Grup ayrıca civardaki tüm binaların yer aldığı bir haritaya da ulaşır. Haritada Rick'in evi "yanmış" olarak işaretlenmiştir.

Michonne ve Carl silahları toplamaya başlar ancak Rick, Morgan uyanana kadar oradan ayrılmayı reddeder. Carl kız kardeşi Judith için bir beşik almaya karar verir. Rick, Michonne'nin de ona eşlik etmesi karşılığında Carl'ın gitmesine izin verir. Carl istemeyerek de olsa bunu kabul eder.

Morgan uyandığında Rick'e saldırarak onu öldürmeyi dener. İkilinin kavgasında Rick'in omzuna bıçağını saplamayı başarır. Rick onu bağlar ve Morgan'ın kendisini ve onun için neler yaptığını hatırlatmaya çalışır. Morgan Rick'e walkie-talkie aracılığı ile ulaşmaya çalıştığını ancak Rick'in Morgan'ın çağrılarına cevap vermediğini söyler. Rick her sabah Morgan'a ulaşmaya çalıştığını ancak en sonunda grubu Morgan'ın bulunduğu noktadan daha uzağa taşımaktan başka bir çaresi olmadığını ve bu sebeple telsizin çekim alanı dışına çıktıklarını söyler.

Rick, Morgan'ın oğlu Duane'nin aylak karısı tarafından ısırılıp öldürülmesine tanıklık ettikten sonra nihilist ve deli birisi haline geldiğini fark eder.

Rick, Morgan'dan hapishanedeki gruba katılmasını ister. Morgan, Rick'in oraya silah toplamaya gelmesi sebebiyle hapishanenin güvenli bir yer olmadığına inandığını gerekçe göstererek Rick'in teklifini reddeder zira Morgan artık çevresindeki insanların öldüğünü görmek istememektedir. Morgan, Rick'i "ya dişler ya da kurşunlar tarafından öldürüleceği" konusunda uyarır ve Rick'in grubunun bir miktar silah ve cephanelik alarak gitmelerine izin verir.

O sırada Carl, Michonne'den kurtulmaya çalışmaktadır. Michonne, Carl'ın beşiğin bulunduğu mağazanın yanından yürüyerek geçtiğini fark eder. Carl, bu mağazanın yerine yakınlardaki bir kafeye giderek Judith'e vermeyi planladığı, kendisi ve ailesinin yer aldığı bir fotoğrafı almayı hedeflemektedir. Bu sayede Judith, büyüdüğünde annesinin nasıl biri olduğunu görebilecektir. Kafe aylaklarla doludur ve Carl, onlardan kurtulmak için bir yönteme başvurur ancak bu Carl'ın ayağını bir aylağın yakalamasını engelleyemez. Michonne, Carl'ı son anda kurtarır. Kafeden ayrılırken Carl ve Michonne'nin çevresini aylaklar sarar ve bu sırada Carl, elindeki fotoğrafı düşürür ve Michonne ile birlikte kafe binasından kaçmayı başarır.

Michonne, Carl'ın düşürdüğü resmi ve Judith için bir başka hediyeyi (kâğıttan yapılmış bir kedi heykelini) almak için kafeye yeniden girer. Michonne bu sayede Carl'a kendisini kanıtlamıştır. İkili, Judith'in beşiğini ve diğer bebek malzemelerini aldıktan sonra Morgan'ın dairesine geri döner. Carl, Morgan'dan onu vurduğu için özür diler ve Morgan, Carl'a hiçbir şey için özür dilememesi gerektiğini söyler.

Rick, Carl'a Michonne ile işlerin nasıl gittiğini gizlice sorar. Carl, Michonne'nin "kendilerinden biri olabileceğini" söyler.

Michonne, Rick'e yaklaşarak Rick'in ölü insanlarla konuştuğunu gördüğünü söyler ve eskiden kendisinin de ölü erkek arkadaşı ile konuştuğunu söyleyerek Rick'i rahatlatmaya çalışır.

Üçlü hapishaneye geri dönerken, Morgan'ın bir grup aylağı yaktığını görür. Bir süre sonra da bölümün başında gördükleri otostopçunun parçalanmış cesedine rastlarlar. Arabayı durdurup otostopçunun sırt çantasını alan grup, yoluna devam eder.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

"Clear", Tricia Brock, tarafından yönetilmiştir. Bu bölüm, Brock'un The Walking Dead için yönettiği ilk bölümdür. Bölüm Scott M. Gimple tarafından yazılmıştır ve bu, Gimple'ın The Walking Dead için yazdığı beşinci bölümdür. Gimple'in daha önce dizinin birçok bölümünü yazan Glen Mazzara'nın yerini alacağı, 2013 yılının Şubat ayında duyurulmuştu.[1]

"Clear", İngilizce'de "bottle episode" olarak bilinen ve bir dizideki oyuncuların çok küçük bir bölümünün yer aldığı az bir bütçeyle ve kısıtlı mekanlarda çekilen bölüm tanımına kısmen uyar.[2]

Bölüm ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

Inside TV'ye verdiği bir röportajda, Robert Kirkman, bölüm ismi Clear'ı (TürkçeTemiz) şu şekilde tanımlar:[3]

Clark Collis: Morgan daha önce "temizlemekten" birkaç kez bahsetmişti — ve bu bölümün adı da "Temiz." Bu ne anlama geliyor?
Robert Kirkman: Bunun pek çok anlamı var. Bu bir bakıma bir delinin çılgınlığı ancak bu çılgınlığı hayatından temizlemesi ve çevresindeki tüm zorlukları temizlemesi anlamına geliyor. Bu deli kafasındaki tüm karmaşık düşünceleri temizlemek için bir başına yaşıyor. Özünde bu bölüm, hayatından karısını ve oğlunu çıkarmanın tek yolunun çevresinde temiz bir bölge oluşturmak olduğunu düşünen bir adamı anlatıyor.

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

"Clear", televizyon eleştirmenleri tarafından son derecede olumlu karşılanmış, birçok eleştirmen bölümü dizinin en başarılı bölümü olarak nitelendirmiştir. The A.V. Club yazarı Zack Handlen, bölümü "üçüncü sezonun en iyi bölümü ve muhtemelen birinci sezonun ilk bölümünden sonra dizinin en başarılı bölümü" olarak tanımlamıştır. Yazar ayrıca "Bölümün bir odak noktası var ve bu muhteşem bir şey" açıklamasında bulunmuştur. Handlen bölüme "A" notunu vermiştir.[4] IGN'ye yazan Eric Goldman, bölümü, "son derecede duygusal ve odaklanmış bir bölüm"; "Rick, Carl ve Michonne'u olayların en başına ve muhtemelen en iyi bölümlerden birisine götürdü" olarak özetlemiştir. Goldman ayrıca Michonne'nin karakter gelişimine de atıfta bulunarak "Michonne'nin bu hafta en sonunda iyi bir karakter olarak belirdiğini görmek son derecede rahatlatıcıydı." demiştir ve bölüme 10 üzerinden 9.6 puan vermiştir.[5] Forbes yazarı Eric Kain, "Pazar gecesindeki bölüm, dizinin tüm sihrini geri getirdi. Ve bu sihir son derecede gergin, korkutucu bir sihirdi." açıklamasında bulunmuştur.[6]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Mart 2013'te ilk kez yayınlanan bölüm, 11.296 milyon kişi tarafından izlenerek önceki iki bölümden daha yüksek izlenme oranına ulaşmıştır.[7]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rice, Lynette (27 Şubat 2013). "'The Walking Dead' names new showrunner". Entertainment Weekly. 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
  2. ^ VanDerWerff, Todd (4 Mart 2013). "'The Walking Dead' recap: Going home". Los Angeles Times. 7 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
  3. ^ Clark Collis (3 Mart 2013). "Inside TV: 'Walking Dead' exec producer Robert Kirkman talks about tonight's show and the long-awaited return of Morgan". EW.com. 
  4. ^ Handlen, Zack (3 Mart 2013). "Clear". The A.V. Club. 15 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
  5. ^ Goldman, Eric (3 Mart 2013). "The Walking Dead: "Clear" Review". IGN. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
  6. ^ Kain, Eric (4 Mart 2013). "'The Walking Dead' Season 3 Episode 12 Review: 'Clear' Brings Out The Best In AMC's Zombie Drama". Forbes. 4 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
  7. ^ Bibel, Sara (5 Mart 2013). "Sunday Cable Ratings: 'The Walking Dead' Wins Night, 'The Bible, 'Vikings', 'Shameless', 'Real Housewives of Atlanta', 'Pawn Stars' & More". TV by the Numbers. 27 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013.