This Sorrowful Life

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"This Sorrowful Life"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 3. sezon 15. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Merle, diziye bu bölümde veda eder.
Bölüm no. 3. sezon
15. bölüm
Yönetmen Greg Nicotero
Senarist Scott M. Gimple
Yayın tarihi 24 Mart 2013 (2013-03-24)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Prey"
Sonraki →
"Welcome to the Tombs"

The Walking Dead (3. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

This Sorrowful Life (TürkçeBu Acı Hayat), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in üçüncü sezonunun on beşinci bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 24 Mart 2013 (2013-03-24)'te AMC'de yayımlanmış olup, Scott M. Gimple tarafından yazılmış ve Greg Nicotero tarafından yönetilmiştir.

Bölümde Vali'nin (David Morrissey) hapishaneye saldırma ve Michonne'yi (Danai Gurira) teslim edecek olan kişiyi öldürme planlarından habersiz Rick Grimes (Andrew Lincoln), Michonne'yi Vali'ye teslim edip etmemekte kararsızdır. O sırada Merle Dixon (Michael Rooker) kardeşini korumak için kontrolü ele alır.

Bu bölümde Merle'nin kendisini affettirmeye çalışırken öldürülmesine yer verilir. Eleşirmenler Michael Rooker'ın 'This Sorrowful Life' bölümündeki oyunculuğuna ve Norman Reedus'un bir aylağa dönüşen kardeşi ile karşılaşması sırasındaki oyunculuğunu beğenmiştir.

10.99 milyon kişi tarafından izlenen bu bölüm, bir önceki bölümden biraz daha fazla bir izlenme oranına ulaşmış;[1] ve eleştirmenler bölüm hakkında genel olarak olumlu yorumlarda bulunmuştur.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick, Hershel (Scott Wilson) ve Daryl'a (Norman Reedus) Vali'nin teklifi ve Rick'in bu teklifi kabul ederek Michonne'yi gizlice yakalayarak teslim etme ve tüm bunlar gerçekleştikten sonra olan biteni grupla paylaşma planlarından gizlice bahseder. Hershel bunun bir parçası olmayı kabul etmez ve Daryl ise pek emin değildir ancak Rick'i desteklemeyi kabul eder. Üçüncü bir kişinin yardımına ihtiyacı olacağını düşünen Rick, Merle'nin yardımına başvurmaya karar verir. Merle o sırada koğuşun hücrelerindeki yatakların çarşaflarını yırtarak eskiden o hücrelerde kalanların muhtemelen gizlemiş olabileceği uyuşturucuları aramaktadır. Rick kendisine planlarından bahsettiğinde Merle, Rick'i dikkatle dinler ancak Rick'in bunu yapacak yüreği olmadığına inanmaktadır.

Merle ve Carol (Melissa McBride) sohbet etmektedir. Merle, Carol'ın eski Carol olmadığını ve kendine daha çok güvenen ve kendinden emin biri haline geldiğini söyler. Merle, Carol'ın sonradan açıldığını belirtir ve Carol, Merle hakkında aynı şeyi düşündüğünü söyler.

Merle daha sonra Daryl'a, Michonne'yi Vali'ye teslim etmenin bir iki yüzlülük olduğuna inandığını söyler, zira grup, kendisinin Glenn (Steven Yeun) ve Maggie'ye (Lauren Cohan) yaptıklarından dolayı kendisine halen kızgındır. Rick Michonne'nin ellerini bağlamak için kullanılacak bir dizi tel ararken o sırada Hershel kızları ile birlikte dua etmektedir. Rick hayatını kaybetmiş karısı Lori'nin (Sarah Wayne Callies) hayalini gördüğünde tel aramayı bırakır ve Michonne'yi Vali'ye teslim etmekten vaz geçer. Ancak Merle grubun pis işini yapmaya karar vermiştir zira Woodbury'de de grubun pis işlerini yapmaktan sorumlu olduğunu hatırlar ve Michonne'nin gözlerini bağlar. Merle ve Michonne'nin kayıp olduğu fark edildiğinde Daryl onların izlerini takip etmeye başlar.

Yolda Merle ve elleri bağlı olarak Merle'yi takip eden Michonne sohbet etmektedir. Merle, her ne kadar kendisinin Rick'in grubunun dışında olmasına rağmen Rick'in Michonne'yi Vali'ye teslim etme planlarının onun da Rick'in grubunun dışında olduğunun bir kanıtı olduğu konusunda Michonne'yi ikna etmeye çalışmaktadır. Yolda karşılaştıkları bir arabayı çalıştırmak için durduktan sonra Merle arabanın alarmının çalışmasına neden olur ve bu aylakları kendilerine doğru çeker. İkili aylaklarla dövüşür ve onları altederek yollarına devam eder. Merle'nin arabasında giderken Michonne, Merle'den Vali ile tanışmadan önce Merle'nin farklı biri olduğunu itiraf etmesini ve hapishaneye geri dönmelerini ister. Merle kendisinin geri dönemeyeceğini söyler, arabayı durdurur ve Michonne'ye kılıcını vererek onu salar ve ona, kendisinin yapması gereken bir şey olduğunu ve Rick'in grubunun olacaklara hazır olması gerektiğini söyler. Michonne hapisheneye geri dönerken yolda Daryl ile karşılaşır ve ona kardeşinin gittiği yönü gösterir.

Bir sonraki sahnede Merle bir alkol bayisinin önünde arabasını park etmiş, arabanın içinde viski içerken ve Motörhead dinlerken görüntülenir. Merle, müziği aylakların dikkatini çekmek için kullanır ve arabasını yavaşça Vali'nin Rick ile buluşacağı yere doğru sürerek beraberinde sayıları gittikçe artan aylakları da getirmektedir. Samanlığın orada arabasından atlayan Merle, müziğin sesini açık bırakır. Araba samanlığın önünde konumlanmış Vali'nin adamlarına doğru gider ve aylaklar da arabayı takip etmeye devam etmektedir. Martinez (Jose Pablo Cantillo), Allen (Daniel Thomas May) ve diğerleri saldırı yapmak için beklemektedir. Arabanın sesini duyan Martinez, onu kontrol etmek için bir grup adamını gönderir. Martinez ve Woodbury askerleri aylaklar tarafından saldırıya uğrarken Merle askerlere ateş etmekte ve bu sırada pek çoğunu öldürmekte ya da yaralamaktadır.

Merle, Vali'yi tüfeğinin nişan dürbünü aracılığı ile görür ve tetiği çeker ancak tam o sırada Allen'ın oğlu Ben (Tyler Chase) Vali'nin önüne geçer ve Merle'nin kurşunu ile öldürülür. O sırada bir aylak Merle'ye saldırır ve Merle aylak ile boğuşurken Vali ve Martinez, Merle'nin olduğu yere gelir ve Merle'ye saldırır. Vali, Merle'nin iki parmağını ısırarak koparır ve ardından tabancasıyla Merle'yi öldürür.

O sırada hapishanede Glenn, Maggie ile evlenmek için Hershel'in iznini ister ve Hershel bunu kabul eder. Glenn hapishanenin tel örgülerinin arkasında duran bir aylağın parmağından bir yüzük alır ve tek bir kelime bile etmeden o yüzüğü Maggie'ye verir. Maggie derhal "Evet" der. Rick grubu toplar ve Vali'nin teklifinden bahseder ve gruba, önce Michonne'yi Vali'ye teslim etmeye karar verdiğini ancak daha sonra bu fikrini değiştirdiğini, şimdi ise Merle'nin Michonne'yi kendisine sormadan götürdüğünü ve Daryl'in onu durdurmak için yola çıktığını söyler. Rick bunu grupla paylaşmamasının yanlış olduğunu kabul ederek gruptan özür diler ve bu kararı kendi başına vermemesi gerektiğini kabul eder. Grubun her şeyden üstün olduğunu ve bugün hayatta olmalarının tek sebebinin bu grubun varlığı olduğunu dile getirir. Rick, son olarak grubun hapishanede kalıp savaşması ya da hapishaneden ayrılması konusunda oylama yapması gerektiğini söyler ve oradan ayrılır.

Gözetleme yaparkan Rick Michonne'nin hapishanenin tel örgülerine doğru yaklaştığını görür. Daryl Vali ile Rick'in buluşma noktasına varır ve aylakların cesetlerle beslendiğini görür. Ardından bir aylağın Ben'in bedenini yediğini görür ve onu yiyen aylağın kardeşi Merle olduğunu fark eder. Merle'nin Vali'nin kopardığı parmakları yoktur, yüzü çizilmiştir ve göğsünde bir kurşunun açtığı delik vardır. Merle Daryl'e doğru yaklaşır. Daryl onu birkaç kez iter ve ardından Merle'nin yüzüne elindeki bıçağı birkaç kez saplayarak onu öldürür. Daha sonra kardeşinin yanına oturup ağlamaya başlar.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Rooker (2013'te çekilen bir fotoğraf), "This Sorrowful Life" bölümünde son kez yer almıştır.

Bölüm Greg Nicotero tarafından yönetilmiş ve Scott M. Gimple tarafından yazılmıştır[2] ve bölümün adı dizinin çizgi romanının altıncı sayısıyla aynıdır.[3]

Bu bölüm Michael Rooker'ın (Merle) son kez rol aldığı bölümdür. Bölümde Merle, Vali (David Morrissey) tarafından öldürülür ve bunun sonucunda bir aylağa dönüştükten sonra kardeşi Daryl (Norman Reedus) tarafından kafasına aldığı bıçak darbeleri tarafından öldürülür. Merle'yi öldürme kararı hakkında Robert Kirkman şu açıklamayı yapmıştır:

Bu karakteri öldürme kararının karakterin hikayesinin tıkanması sebebiyle olmadığını anlamak önemli. Bir karaktere ait anlatılacak daha çok hikayenin olması o karakteri canlı tutmayı gerektirmez, önemli olan o karakteri öldürdükten sonra olacaklar ve bu ölümle hikayenin nasıl değişeceğidir. Daryl Dixon dizide çok önemli bir karakter alına geldi ve ilk üç sezon boyunca onun karakteri son derecede değişti ve gelişti. Merle'nin geri dönüşü daima geçici bir durum olarak planlanmıştı. Merle'nin geri dönüşünün Daryl karakterini nasıl etkileceğini ve bunun Merle'nin geçmişteki kötü adam karakterine dönüşmesindeki etkisini görmek istedik. Ama sonunda Daryl kötü adam karakterinden kurtuldu ve onun gelecekte vereceği kararları kardeşi Merle'nin etkilememesini istedik. Merle'nin ölümü Daryl karakterini yeniden etkinleştirmekti ve bu değişimin etkileri dördüncü sezonda görülecek.[4]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirmenler Reedus'un bu bölümdeki performansını alkışladılar.

Bölüm eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. The A.V. Club' Zack Handlen, bölüme A'dan F'ye olan puanlama sisteminde B notunu verdi.[5] IGN yazarı Eric Goldman bölüme 10 üzerinden 9 puan verdi ve özellikle Danai Gurira, Michael Rooker, Steven Yeun ve Norman Reedus'un oyunculuklarına olumlu yönde atıfta bulundu.[6]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Mart 2013'te ilk kez yayınlanan bölüm 10.99 milyon kişi tarafından izlenerek bir önceki bölümün izlenme oranından daha fazla bir oranı yakaladı.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Kondolojy, Amanda (26 Mart 2013). "Sunday Cable Ratings: 'The Walking Dead' Wins Night + 'The Bible', 'Talking Dead', NCAA Basketball, 'Vikings' & More". TV by the Numbers. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2013. 
  2. ^ "Season 3, Episode 15: This Sorrowful Life". AMC.com. Erişim tarihi: 25 March 2013. 
  3. ^ Robert Kirkman (2 Mayıs 2007). "This Sorrowful Life". The Walking Dead, Vol. 6. Image Comics. ISBN 1582406847. 
  4. ^ Goldberg, Lesley (1 Nisan 2013). "'Walking Dead' Dissection: Robert Kirkman on the Major Fatalities and Comic Book Detour". The Hollywood Reporter. 9 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2013. 
  5. ^ Handlen, Zack (24 Mart 2013). "This Sorrowful Life". The A.V. Club. 28 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2013. 
  6. ^ Goldman, Eric (24 Mart 2013). "The Walking Dead: "This Sorrowful Life" Review". IGN. 18 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2013.