Days Gone Bye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Days Gone Bye"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead, 1. sezon, 1.bölüm ekran görüntüsü.jpg
Rick Grimes, Atlanta'ya ulaşır, ailesine ait herhangi bir işaret aramaktadır.
Bölüm no. 1. sezon
1. bölüm
Yönetmen Frank Darabont
Senarist Frank Darabont
Yayın tarihi 31 Ekim 2010 (2010-10-31)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
Sonraki →
"Guts"

The Walking Dead (1. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

"Days Gone Bye", kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in birinci bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 31 Ekim 2010'da AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, dizinin yaratıcısı Frank Darabont tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.

Aynı adı taşıyan çizgi romanın Robert Kirkman, çizgi roman serisini temel alan bir televizyon dizisi oluşturmayı bir süredir düşünüyordu ancak bu fikrini hayata geçirmedi. Frank Darabont, seriyi televizyon için geliştirmek istediğini kendisine iletti. 2010 yılının Ocak ayında AMC, The Walking Dead çizgi romanından uyarlanan bir pilot bölüm için sipariş verdiğini resmi olarak duyurdu. Duyuru sırasında kanalın yöneticiler, Darabont'un Gale Anne Hurd ile birlikte dizinin yazarlığını, yönetmenliğini ve baş yapımcılığını üstleneceğini doğruladı.

Dizinin çekimleri Atlanta, Georgia'da Mayıs 2010'da başladı. Pilot bölüm, tümüyle 16 mm film kullanılarak çekilde ve CGI kullanılarak montajlandı. "Days Gone Bye"ın, çekimleri takip eden birkaç ay süresince, yüksek bütçeli bir pazarlama kampanyası kapsamında fazla miktarda promosyonu yapıldı. New York, Washington, Londra ve Madrid'de zombi istilası etkinlikleri düzenlendi. Pilot bölüm, 120 ülkede birden gösterime girdi.

"Days Gone Bye" eleştirmenler tarafından olumlu karşılandı. Bazı eleştirmenler, diziyi, Lost ile karşılaştırdı. Birleşik Devletler'de dizinin ilk bölümü 5.35 milyon kişi tarafından izlendi. Bu rakam aynı zamanda AMC Network'ün tarihinde de en çok izlenen ilk TV dizisi bölümü oldu. Bölüm, Nielsen reytingleri ölçümlemelerine göre 18-49 demografisinde 2.7 puan (3.6 milyon izleyici) aldı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, gelecekte olacak olan olaylardan bir sahne ile başlar. 134 numaralı ve "Şerif Bürosu"na ait olduğunu belirten bir etikete sahip polis arabası, ters dönmüş bir kamyonetin yanından geçerken, arabanın içerisinde elinde bir gaz bidonu ile şerif yardımcısı Rick Grimes (Andrew Lincoln), yolun ortasında hareketsizce duran arabalar yüzünden durmak zorunda kalır. Kafasını kaldırdığında "Benzin Yok" işaretini ve aynı zamanda civardaki arabaların içerisindeki insan bedenlerini görür. Bir süre sonra uzaktan kendisine doğru yaklaşan ayak seslerini fark eder. Eğilip sesin geldiği yöne doğru baktığında kendisine doğru yaklaşan küçük bir kızın ayaklarını görür. Kıza "Küçük kız?.. Ben bir polisim... Küçük kız?.. Korkma, tamam mı?.. Küçük kız?" diye seslenerek durdurur. Kızın dikkatini çekmeyi başardıktan sonra kız kendisine doğru döner ve Rick'in yüzündeki kötü yarayı fark eder. Küçük kız ardından hırlamaya ve Rick'e doğru koşmaya başlar. Bunun sonucunda da Rick küçük kızı vurmak zorunda kalır.

Program ardından zamanda geriye giderek normal olaylara geri dönüş yapar: Şerif'in yardımcısı Rick Grimes ve onun uzun süreli ortağı Shane Walsh (John Bernthal), devriye arabalarının içerisinde eşleri ile ilgili bir sohbetin içerisindedirler. Bir süre sonra yakındaki şüpheli bir aracı takip etmeleri istenir. Şüpheli araç kaza yapar ve içerisinden iki adam çıkar ve vurularak o an ölürler. Rick, vurulmasına rağmen giydiği çelik yeleği sayesinde kısa süre içerisinde ayağa kalkar. Tam bu sırada arabanın içerisinden üçüncü bir adam çıkar ve Rick, Shane ile konuşurken tam o sırada Rick'i sırtının üst kısmından vurur. Bunun sonucunda Rick ciddi bir şekilde yaralanır ve komaya girer.

3 ay sonra, Rick, o sırada baş ucunda duran ve kendisiyle konuşan Shane hayalini gördükten sonra bilincini yeniden kazanır ve uyanır uyanmaz odada Shane'i aramaya başlar (Shane'in ziyareti ile o an arasında Rick'e göre sadece saniyeler geçmiştir). Rick'in uyandığı oda görünüşe göre terk edilmiş bir hastane'ye aittir. Hastane koridorunda yürüyen Shane o sırada çok kötü bir şekilde yaralanmış, kanlar içerisindeki ilk ölmemiş ile karşılaşır. Ardından bir odaya kilitlenmiş bir grup zombi ve ayrıca dışarıda içleri dolu bir dizi ceset torbası ile karşılaşır. Yakındaki bir parkta vücudu fena bir şekilde parçalanmış ve bedeninin alt yarısı olmayan bir zombi yer almaktadır. Korkudan sarsılmış bir durumda olan Rick, ailesini bulmak için eve döner ancak evde kimse yoktur. Kapının önüne çıkıp oturan Rick'in arkasından yaklaşan ve Rick'i bir zombi sanan genç bir adam, Duane Jones (Adrian Kali Turner), Rick'in kafasına kürekle vurur.

Rick bir süre sonra uyanır ve kendisini yatağa bağlanmış olarak bulur. Genç adamın babası, Morgan Jones (Lennie James), Rick'in üzerinde herhangi bir zombi ısırığı ve ateşinin olup olmadığını kontrol eder zira bu her iki belirti, Rick'in ileride bir zombiye dönüşebileceğine işaret etmektedir. Rick'in bir tehdit olmadığına karar verdikten sonra, Morgan onu çözer ve zombi kıyametine (ve yürüyenler olarak da bilinen ölmemişlere) dair bildiklerini kendisiyle paylaşır. Bir sonraki gün Rick, Morgan'a, karısının ve çocuğunun kayıp olduğunu ve büyük ihtimalle hayatta olduklarına inandığını söyler zira onların fotoğrafları evinden alınmıştır. Morgan ve Duane, Rick'e, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin yer aldığı Atlanta'da bir karantina bölgesinin kurulduğundan bahseder. Rick, Morgan ve oğlunu eski Şerif'in merkezine götürür. Orada, jeneratörü kullanarak elektrikleri geri getirirler. Sıcak bir duş aldıktan sonra cephaneliği temizlerler.

Kısa bir süre sonra Rick, Atlanta'ya gitmeye karar verir ama Morgan ve Duane onunla gelmez. Rick, Morgan'a bir tüfek ve walkie-talkie verir ve her sabah gün batımında onunla telsiz aracılığıyla konuşacağının sözünü verir. Rick, ayrılmadan önce, eski polis memuru Leon Basset (Linds Edwards)'ın da zombi olduğunu görür ve onu parçalar. Morgan, evinin en üst katına çıkar ve eski aile fotoğraflarına baktıktan sonra birkaç zombiye ateş eder. Ümit ettiği üzere silah sesi, daha fazla yürüyenin dikkatini çeker ve onların arasında Morgan'ın eşi de bulunmaktadır. Morgan, her ne kadar bir zombi olsa da eşine ateş edemeyeceğinin farkına varır ve göz yaşlarına boğulur. Rick, daha önce vücudunun alt yarısı olmayan zombi ile karşılaştığı parka geri döner, ondan özür diler ve onu kafasından vurur.

Atlanta yolunda Rick, radyosu aracılığı ile mesaj gönderir. Gönderilen mesajlar şehrin hemen dışında bulunan bir kamp tarafından alınır ancak sinyal kalitesinin kötülüğünden ötürü kısa bir süre içerisinde iletişimi kaybederler ve şehirdeki durum hakkında onu bilgilendirmeyi başaramazlar. Kampçılar arasında Rick'in partneri Shane, eşi Lori (Sarah Wayne Callies) ve oğlu Carl (Chandler Riggs) de vardır. Rick'in polis aracının benzini biter. Benzin bulamayan Rick aracını terk eder ve yürüyerek yoluna devam eder (bölümün en başındaki gelecekte olan olayların yer aldığı sahne de burada gerçekleşmiştir). Bir çiftlik evine yaklaşan Rick, evin içerisinde görünüşe göre intihar etmiş olan bir grup insanla karşılaşır. Rick halen canlı ve sağlıklı olan bir at ile karşılaşır ve at sırtında Atlanta'ya doğru yol alır. O sırada daha önce Şerif'in bürosundan aldığı silahları da yanında taşımaktadır.

Rick Atlanta'ya varır ve şehri terk edilmiş ve savaş alanı halinde görür. At sırtında şehrin sokaklarında gezinirken artık kullanılmayan bir askeri abluka ile karşılaşır. Rick o sırada yakınlardan geçen bir helikopterin sesini duyar ve onu takip etmeye çalışır ancak kendisini bir grup yürüyenin arasında bulur. Ölmemişler Rick'in atına saldırırlar ve Rick'in attan düşmesini ve silahlarını da sırtından düşürmesine neden olurlar. Pek çok zombi atın çevresinde toplanmış ve onu parçalara ayırıp yerken, Rick, terk edilmiş bir tankın altına girer. Zombiler her iki taraftan da tankın altına girmeye çalışırken Rick, birkaçına ateş etmeyi başarır ve ardından silahı kendi başına dayar. Yukarı doğru bakarken tankın ortasında, onun içerisine doğru giden bir delik görür ve tankın içerisinde girer. Rick kendisini tankın içine kapatırken yürüyenler de tankın çevresine toplanmaya devam etmektedirler. O sırada tankın içerisinde ölmemiş hale gelen tank görevlisine ateş eder. Silahın patlama sesinin yankısı Rick'in kulaklarında geçici bir duyma bozukluğuna yol açar. Tank kapağını kapatan Rick, kendisini tank içerisine hapsetmiştir. Tam o sırada telsiz alıcısından bir ses Rick'e seslenir: "Hey, geri zekalı. Evet, sen, tankın içerisindeki. Orada rahat mısın?" Bölüm, tankın ve düşen atın çevresinde toplanan zombilerin görüntüsüyle sona erer.