Arrow on the Doorpost

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Arrow on the Doorpost"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 3. sezon 13. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Vali, Rick ile pazarlık yaparken.
Bölüm no. 3. sezon
13. bölüm
Yönetmen David Boyd
Senarist Ryan C. Coleman
Yayın tarihi 10 Mart 2013 (2013-03-10)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Clear"
Sonraki →
"Prey"

The Walking Dead (3. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

Arrow on the Doorpost (TürkçeKapı Sövesindeki Ok), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in üçüncü sezonunun on üçüncü bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 10 Mart 2013 (2013-03-10)'te AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, Ryan C. Coleman tarafından yazılmış ve David Boyd tarafından yönetilmiştir. Bölümde, Rick Grimes (Andrew Lincoln) ve Vali (David Morrissey) bir araya gelir ve daha fazla kan akıtılmasının önüne geçmek için görünüşte barışçıl bir çözüm bulmaya çalışır.

Bölüm eleştirmenlerden genel olarak olumlu yorum aldı ve 11.46 milyon izleyiciye ulaşarak bir önceki bölümden bir miktar daha fazla kişi tarafından izlendi.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazla kanın dökülmesini önlemek adına Rick (Andrew Lincoln), bir samanlıkta Vali (David Morrissey) ile buluşarak antlaşma sağlamaya çalışır. Vali kendisini silahsız olarak göstermektedir ancak masanın altında Vali'nin oturduğu tarafta bir silah mevcuttur. İki adam da yanlarında destek getirmiştir. Dışarıda Daryl (Norman Reedus) ve Hershel (Scott Wilson), Martinez (Jose Pablo Cantillo) ve Milton (Dallas Roberts) ile buluşmuştur. En başında birbirlerine agresif davranan grup, yavaşça birbirlerine daha yakın davranmaya başlar. Daryl ve Martinez beraber aylakları öldürür ve Milton Hershel'in bacağına bakar.

Andrea (Laurie Holden) tartışmaya katılmak için samanlığa girer. Rick, hapishane ile Woodbury halklarının sınırlarını bir nehrin belirlemesi gerektiğini paylaşır ancak Vali bunu kabul etmez ve kabul edeceği tek çözümün Rick'in grubunun teslim olması gerektiğini söyler. Vali ve Rick Andrea'dan dışarı çıkmasını ister. Dışarıda Hershel, Andrea'nın hapishanedeki gruba katılması teklifini yapmadan önce Vali'nin Maggie'ye saldırdığı bilgisini Andrea ile paylaşır ancak eğer hapishaneye katılırsa bunun kalıcı olması gerektiğini söyler.

Hapishanede Merle (Michael Rooker) intikam istemektedir ve kardeşi için korkmaktadır. Rick ile toplantı yapan Vali'ye o sırada saldırmaları gerektiğini önerir ancak diğerleri Rick'in hapishanede kalmaları gerektiğine yönelik talimatına uymaya devam etmeye karar verir.

Toplantıda Vali, acımasızlığı için Merle'yi suçlamaktadır ve Rick'in hapishanedeki grubu hakkında bilgi sahibi olduğunu ve olası bir savaş durumunda Vali'nin askerlerinin gerek ekipman gerek sayıca Rick'in grubundan daha fazla olduğunu söyler. Bir süre sonra Vali yanında getirdiğini viskisini açar ve kaybettiği eşi hakkında sempatik bir hikâye anlatır ve Rick buna içer. Ancak Rick, Vali'nin bu samimi tavrına şüpheci yaklaşmaya devam etmektedir. Vali, en sonunda son teklifini sunar: Rick ya Michonne'yi (Danai Gurira) teslim edecektir, ya da grubunun yok olmasını kabul edecektir. Vali, Rick'e kararını vermesi için iki gün süre tanır ve iki gün sonra aynı yerde buluşacaklarını söyleyerek oradan ayrılır.

Her iki grup toplantı yerinden ayrılırken Andrea, istemeyerek de olsa Vali'nin grubuyla gider. Vali Woodbury'e döner ve gizlice Martinez'den samanlığa saldırmasını, Michonne'yi geri getirmesi ve Rick ile grubundaki diğerlerini öldürmesi emrini verir. Milton Vali'nin bu planının acımasızlığından pek hoşnut değildir ancak sesini çıkarmaz. Vali ise bu planından Andrea'ya bahsetmez.

Hapishanede Rick, Vali'nin gruptaki herkesi ölü istediğini söyler ve kendilerinin savaşa gideceğini belirtir. Ancak Hershel'e Vali'nin Michonne'yi istediği bilgisini söyler. Her ne kadar Michonne'yi aldıktan sonra Rick'in grubundaki diğerlerini öldüreceğini bilse de, öldürmeme ihtimalini ve hapishanedeki herkesin güvenliğinin bir kişinin teslim edilmesine bağlı olma ihtimalini düşünmek istemektedir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

"Arrow on the Doorpost", dizinin baş yapımcısı Glen Mazzara'nın asistanı Ryan C. Coleman tarafından yazılmış ve David Boyd tarafından yönetilmiştir (kendisi aynı zamanda dizinin ilk iki sezonunda görüntü yönetmenliği yapmış ve ikinci sezona ait "Secrets bölümünü yönetmişti)".

Bölümün adı ilk olarak "Solgun At" olarak planlanmıştı. TV eleştirmeni Keven Skinner: "Bölümün adına gelince - bölümle olan ilişkisini anlamıyorum. Keşke Glen Mazzara 'Solgun At' ismine sadık kalsaydı ve Daryl'in bir at üzerindeki başı olmayan binicisinin yer aldığı sahneyi bölümde tutmaya karar verseydi." demiştir.[1][2][3]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

The A.V. Club yazarı Zack Handlen, bölüme A'dan F'ye kadar olan puanlama sisteminde B notunu vermiş ve "iki önceki bölümden daha iyi. Rick ve Vali'yi ilk (ve muhtemelen son) buluşmaları için bir araya getiriyor. Aslına bakılırsa bu, asıl savaşı ertelemenin bir başka yöntemi ancak insanların sebepsizce ortalıkta dolanmasından ve birbirlerine bağırmasından çok daha ilgi çekici" yorumunda bulunmuştur.[4] IGN yazarı Eric Goldman, bölüme 10 üzerinden 8 puan vermiş ve Rick ile Vali'nin görüşmesi ve David Morrissey'in monoloğunu beğendiğini belirtmiştir.[5]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Mart 2013'te yayınlandığı ilk gün bölüm, 11.46 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Bu izlenme oranı, bir önceki bölümden daha fazladır.[6]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Keven Skinner (11 Mart 2013). "TV Review: THE WALKING DEAD Season Three Episode 13, 'Arrow on The Doorpost'". The Daily Blam!. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
  2. ^ "Shows A-Z - walking dead, the on amc". The Futon Critic. Erişim tarihi: 11 Mart 2013. 
  3. ^ Gina Carbone (14 Ocak 2013). "The Walking Dead Season 3 Spoilers: Second Half Episode Titles Revealed". Wetpaint. Erişim tarihi: 12 Mart 2013. 
  4. ^ Handlen, Zack (10 Mart 2013). "Arrow On The Doorpost". The A.V. Club. Erişim tarihi: 24 Mart 2013. 
  5. ^ Goldman, Eric (10 Mart 2013). "The Walking Dead: "Arrow on the Doorpost" Review". IGN. Erişim tarihi: 24 Mart 2013. 
  6. ^ Kondolojy, Amanda (12 Mart 2013). "Sunday Cable Ratings: 'The Walking Dead' Wins Night + 'The Bible', 'Vikings', 'Real Housewives of Atlanta', 'The Client List' & More". TV by the Numbers. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2013.