Welcome to the Tombs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Welcome to the Tombs"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 3. sezon 16. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Rick ve grubu, Vali'nin hapishaneye saldırısına karşılık vermek için Woodbury'e doğru giderken.
Bölüm no. 3. sezon
16. bölüm
Yönetmen Ernest Dickerson
Senarist Glen Mazzara
Yayın tarihi 31 Mart 2013 (2013-03-31)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"This Sorrowful Life"
Sonraki →
"30 Days Without an Accident"

The Walking Dead (3. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

Welcome to the Tombs (TürkçeMezarlıklara Hoş Geldiniz), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in üçüncü sezonunun on altıncı ve son bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 31 Mart 2013 (2013-03-31)'te AMC'de yayımlanmış olup, Glen Mazzara tarafından yazılmış ve Ernest Dickerson tarafından yönetilmiştir.

Bölümde, Vali (David Morrissey) ve Rick Grimes (Andrew Lincoln), yaklaşmakta olan savaşlarına hazırlanırken, Andrea (Laurie Holden) Vali'nin işkence odasından kaçmakta zorlanmaktadır.

Yayınlandığı gün 12.42 milyon kişi tarafından izlenen bölüm, o güne kadar dizinin en çok izlenen bölümü olmuştur.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, Vali'nin sağlam durumda olan mavi renkteki gözünün ekranda görünmesi ile başlar. Vali (David Morrissey), aylakların bulunduğu alanı ateşe verdiği ve Andrea'ya yönelik planlarını suya düşürdüğü için Milton'ı (Dallas Roberts) azarlamakta ve onu feci bir şekilde pataklamaktadır. Milton, babasının yaptıkları için Penny'nin yaşasaydı ne düşüneceğini merak eder. Vali, kızının kendisinden korkacağını ancak babası daima şimdiki gibi olmuş olsa bile onun halen hayatta olacağını söyler. Milton'a bir bıçak veren Vali, ondan elleri bir dişçi sandalyesine bağlı olan Andrea'yı (Laurie Holden) öldürmesini ister. Milton Vali'nin bu isteğini reddedip Vali'yi öldürmeye yeltendiğinde Vali bıçağı geri alır ve onu Milton'ın karnına birkaç kez saplayarak derin yaralar açar ve Milton'ı Andrea ile birlikte ölüme terk ederek odayı terk eder. Ayrılmadan önce Vali "Günümüzde ya ölürsün ya da öldürürsün. Ya da hem ölür hem de öldürürsün" der.[1][2]

O sırada, Rick (Andrew Lincoln) ve grubu hapishanedeki eşyalarını toplamakta ve bunları arabalara yüklemektedir. Rick Carl (Chandler Riggs) ile konuşmaya çalışır ancak Carl onu görmezden gelir. Hapishanenin üst podyumuna bakan Rick, karısı Lori'yi (Sarah Wayne Callies), öldüğü gün giydiği kıyafetler içerisinde Rick'e bakarken görür.Daryl (Norman Reedus), Merle'nin motorsikletine biner ve "Merle daha önce hiç bunun gibi bir şey yapmadı" diyerek kardeşinin Vali ve adamlarını tek başına öldürme girişimine atıfta bulunur. Carol (Melissa McBride), Merle'den (Michael Rooker) kendilerine bir şans verdiği için övgüyle bahseder. Hücre binasında Michonne (Danai Gurira), Vali'nin teklifini düşünmüş olmasına rağmen Rick'i affeder ve hapishaneye geldiği ilk gün kendisini kabul ettiği için ona teşekkür eder. Rick, ona "Bu kararı Carl verdi. Senin buraya ait olduğunu ve bizden biri olduğunu söyledi" cevabını verir.

Woodbury'de Vali, askerlerini düşmana karşı hazırlamış ve onlara saldırmak üzere yola çıkmak üzeredir. Tyreese (Chad Coleman), Vali'ye kendisinin ve Sasha'nın (Sonequa Martin-Green) Woodbury'de kalarak insanlar yerine aylaklarla savaşmayı ve ayrıca çocuklarla yaşlıları korumayı önerir. Vali döndükten sonra Tyreese, Vali'nin istemesi durumunda kendilerinin Woodbury'den ayrılmaya hazır olduklarını söyler. Gergin bir dakikadan sonra Vali, Tyreese'ye bir tüfek verir ve ona kısaca teşekkür eder.

Woodbury'nin askeri güçleri bir süre sonra hapishaneye ulaşır ve el bombaları aracılığı ile hapishanenin gözetleme kulelerini yıkmaya başlar. Shumpert ise ağır makineli tüfek yardımıyla aylakları öldürürken diğerleri de hem hapishane avlusundaki aylaklara hem de hapishane binasına ateş açar. Kamyonetleri ile hızlıca hapishane sınırlarının içine doğru ilerleyen gruba ait kamyonetlerin lastikleri, daha önce Michonne'nin döşediği sivri uçlu çubuklar sebebiyle patlar. Ordu daha sonra terk edilmiş görünen hapishane binasına girer ve Vali grubunu mezarlıklara doğru yönlendirir. Vali, Hershel'in kendisi için bıraktığı İncil'i bulur ve İncil'de Yuhanna İncili'ne ait bir pasajı okur: "Ve onlar mezarlarından kalkacak. İyilik yapmış olanlar yaşamak, kötülük yapmış olanlar yargılanmak üzere dirilecekler". Vali, sinirli bir şekilde elindeki kitabı bir köşeye fırlatır.

Vali bir ses duyar ve askerlerini iki gruba ayırarak mezarlıkları kontrol etmelerini ister. Orada Rick ve grubu pusu kurmuşlardır. Rick'in grubunun kendilerini başarıyla savunmaları ve Vali'nin adamlarını birer birer öldürmeye başlamaları Vali'nin beraberinde getirdiği diğer insanların korkmasına ve bu sebeple panik yaparak oradan kaçmalarına yol açar.

Woodburyli bir genç, Jody (Tanner Holland), hapishaneden kaçarken gruptan ayrılır ve Carl, Beth (Emily Kinney) ve Hershel (Scott Wilson) ile ormanda karşılaşır. Carl ve Hershel silahlarını ona doğrultur ve Hershel ondan silahını indirmesini ister. Jody silahını Carl'a doğrultur ancak parmağı tetikte değildir. Her ne kadar Jody'nin Carl'ı vurup vurmayacağı net olmamasına rağmen Carl Jody'nin başına bir el ateş ederek onu öldürür. Carl daha sonra onu öldürmesine gerekçe olarak önce Jody'nin kendisine doğru silahını yönlendirdiğini söyler ancak Hershel bu konuda Carl ile hemfikir değildir.

Woodbury'de Tyreese malzeme deposunda tuttuğu kadınları ve çocukları kontrol etmektedir. Vali geri döndüğü zaman Woodbury'den Sasha ile birlikte gizlice kaçmaya karar verir. Milton'ın durumu gittikçe kötüye gitmektedir ve Milton, Andrea'ya arkadaşlarının hayatta olduğunu öğrendikten sonra neden hala Woodbury'de kalmaya devam ettiğini sorar. Andrea, Vali de dahil herkesi kurtarmak istediğini söyler. Milton, Andrea'ya, bağlı olduğu dişçi koltuğunun arkasına bıraktığı aletlerden bahseder ve onu kullanarak ellerinin bağlı olduğu ipleri kesmesi için acele etmesi gerektiğini söyler. Andrea, ayakkabılarını çıkarır ve ayağıyla dişçi koltusunun arkasındaki alete ulaşmaya çalışır.

Vali, hapishane saldırısından kaçan saldırı ekibini hapishaneden biraz uzakta yakalar ve onları durmaya zorlar. Askerlerin birçoğu hapishanedekilerle uğraşmak istemediğini ve Woodbury'e geri dönmek istediğini belirttiklerinde, Vali kendisine karşı gelenleri bir bir öldürmeye başlar ve aralarında Allen'ın da (Daniel Thomas May) bulunduğu pek çok kişiyi öldürür. Vali sadece Martinez (Jose Pablo Cantillo) ve Shumpert'i[3] (Travis Love) öldürmez. Karen (Melissa Ponzio) bir cesedin altında saklanarak ölü numarası yaparken Vali öldürdüğü cesetlerin başına birer el ateş ederek onların yeniden canlanmasını engeller. Kurşunu biten Vali, Martinez ve Shumpert ile oradan ayrılır.

Rick, Carl'a öldürdüğü genç hakkında sorular sormaya başlar. Carl Dale, Lori ve Merle'nin, Rick'in olası tehditleri öldürmediği gerekçesiyle hayatlarını kaybettiğini söyler.

Glenn (Steven Yeun) ve Maggie (Lauren Cohan) Vali'nin geri dönmesi ihtimaline karşın hapishaneyi korumayı teklif eder. Rick ise Vali'nin güçlerini yok etmek için Michonne ve Daryl ile birlikte Woodbury'e doğru yola koyulur. Yolda Vali'nin askerlerine ait araçlara ve cesetlere rastlarlar. Bunlardan bazıları birer aylak olarak yeniden canlanmıştır. Halen hayatta olan Karen ise bir kamyonetin içerisinde saklanmaktadır. O sırada Woodbury'de hayatını kaybeden Milton yeniden canlanır ve Andrea'ya doğru yaklaşmaya başlar. Andrea ise bir elini iplerden kurtarmış, diğer elini de kurtarmaya çalışmaktadır. Andrea diğer elini de kurtardıktan sonra boğuşma ve çığlık seslerinin ardından bir bedenin yere düşme sesi duyulur.

Rick'in grubu Karen ile birlikte Woodbury'e vardığında Tyreese ve Sasha, Woodbury'nin geçitlerinde bekçilik yapmaktadırlar. Tyreese ve Sasha Rick'in grubuna ateş açar ve grup bu saldırıya karşılık verir. Ateşlerin kesildiği bir an Karen, Tyreese ve Sasha'dan ateş etmeyi durdurmasını ister ve Vali'nin nasıl herkesi öldürdüğünü ve Rick, Daryl ve Michonne'nin kendisini nasıl kurtardığını anlatır. Rick'in grubu gizlendikleri yerden çıkar ve elleri havadadır. Rick Andrea'nın hapishaneye gelmediğini ve muhtemelen hala Woodbury'de olduğunu söyler. Grup sorgu odasına gider ve odanın kapısının altından sızan kanı görür. Kapıyı açtıklarında içeride Milton'ın ölü bedenini ve duvara yaslanmış ve Milton'dan ısırık yarası almış Andrea'yı görürler. Andrea yaptıkları için Rick'ten özür diler ve kimsenin ölmesini istemediğini söyleyerek kendisini vurmakta ısrar eder. Andrea, Carl, Judith ve Rick'in grubunun geri kalanı hakkında sorular sormaya başlar ve herkesin hayatta olduğunu ve Michonne'nin Rick'in grubuna ulaştığını öğrendiğinde mutlu olur zira artık kimsenin bir başına hayatta kalması mümkün değildir. Rick, Andrea'ya onun daima grubun bir parçası olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyleyerek silahını Andrea'ya kendisini öldürmesi için verir.

Andrea herkese veda eder. Diğerleri, gözü yaşlı Michonne ve Andrea'yı odada yalnız bırakarak oradan ayrılır. Ardından bir silah sesi duyulur.

Bölüm, Rick'in grubunun Andrea'nın cesedi ile ve beraberlerinde Woodbury'nin savaşta kullanmadığı çocuk, yaşlı ve hasta sakinlerinin yanı sıra Tyreese, Sasha ve Karen'ın yer aldığı bir okul otobüsü ile birlikte hapishaneye geri dönmeleri ile son bulur. Carl bu durumdan hoşnut değildir. Rick, daha önce Lori'yi gördüğü hapishanenin podyumuna bakar ancak Lori orada değildir. Öte yandan Vali, Martinez ve Shumpert'in nerede oldukları belli değildir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

"Welcome to the Tombs" bölümünde Holden dizinin ana oyuncuları listesinde son kez yer alır.

"Welcome to the Tombs" Ernest Dickerson tarafından yönetilmiş ve dizinin baş yapımcısı Glen Mazzara tarafından yazılmıştır.

İsmi her ne kadar bölümün oyuncuları listesinde geçse de, Michael Rooker (Merle Dixon), 3. sezonun on ana oyuncusundan bu bölümde yer almayan tek karakterdir.

Bu bölüm, dizide Andrea karakterini canlandıran Laurie Holden'ın ve Milton karakterini canlandıran Dallas Roberts'ın yer aldığı son bölümdür.[4][5] 31 Mart 2013'te yayınlanan bir röportajda TVLine, Holden'e, karakteri Andrea'nın öleceğini ne kadar öncesinden bildiğini sormuştur. Holden bu soruya "Dizinin çekimlerine başlamadan birkaç gün öncesine kadar karakterin öleceğini bilmiyordum. Bu haber herkes için büyük bir şoktu zira Andrea'nın ölümü dizinin 3. sezonunun ilk senaryosunda yer almıyordu. Kimse bunu beklemiyordu." açıklamasında bulunmuştur.[4]

Bölümde Milton ve Andrea'nın ölümleri ve onların bedenlerini bulan kişilerin yer aldığı sahneler, bölümün ilk çekimlerinde daha başkaydı. Dallas Roberts (Milton) ve ilgili sahnelerin diğer oyuncuları, daha sonra değiştirilmesine karar verilen sahneyi yeniden çekmek için dizinin setine uçtular. Konu ile ilgili Entertainment Weeklye Roberts, şu açıklamaları yapmıştır:[6]

"İlk seferinde bölümün en başında Vali'nin Milton'ı dövdüğü sahne yoktu. Onun yerine ben Andrea'nın bulunduğu odaya getiriliyordum ve masanın üzerinde Andrea'ya işkence etmek için kullanılacak aletleri çıkarırken Vali tarafından beklenmedik bir şekilde vuruluyordum. Ardından tıpkı bölümün son halinde oluğu gibi ölüme terk ediliyordum. Bölümün ilk halinde Milton kapıyı açmak ve Andrea'yı kurtarmak için çok uğraşıyordu. Daha sonra bir başka sahnede Milton, Andrea'nın boğazına zincir dolayarak onu öldürmeye çalışıyordu zira Andrea'nın Aylak Milton, ya da Isırgan Milton ile uğraşmasını istemiyordu."
"Daha sonra bölümün sonunda Tyreese ve bir başkası Andrea'yı buluyordu. Rick, Daryl ve Michonne orada değildi. Yani özünde konu aynıydı ancak Lorie Holden'ın hayatını alan kişi bendim. Bölümün bu halinin çekimlerini bitirdikten birkaç ay sonra dizi ekibi bizi yeniden çağırdı ve tüm bu değişiklikleri yaparak bölümün son halini yeniden çektik. Bölümün ilk çekildiği halinde Andrea'yı Milton'ın öldürüp öldürmediği net olmadığı için bölümün değiştirilerek yeniden çekilmesi gerektiğini düşündüklerini sanıyorum."

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, eleştirmenlerden karışık yorumlar almıştır. Buna gerekçe olarak Vali'nin hapishaneye saldırma sahnesinin beklentileri karşılamaması gösterilmiştir. The A.V. Club yazarı Zack Handlen, bölüme A'dan F'ye kadar olan puanlama sisteminde B+ notunu vermiştir ve bölüm hakkında "Mükemmel bir saat değildi ve yine bazı karakterlerin, bu bölümde birdenbire bambaşka bir şekilde davranmalarını izledik. Buna rağmen sezonun bu bölümü fena değildi ve olay örgüsü açık ve netti." açıklamasında bulunmuştur.[7] Forbes.com yazarı Erik Kain ise her ne kadar bölümde "pek çok muhteşem sahne" olmasına rağmen bölüm sonunun "kolaya kaçarak izleyicilere beklediklerini vermediğini" söylemiştir.[8] Paste dergisine yazan Josh Jackson ise bölüme 10 üzerinden 9.3 puan vererek bölümün "medeniyetin çöküşünde insanlık" temasına atıfta bulunarak bu temanın dizinin bugüne kadarki tüm bölümlerinde tüm karakterlere nasıl yansıtıldığını ve bu bölümde özellikle Rick, Carl ve Vali üzerinde bu temaya yer verilmiş olmasından övgüyle bahsetmiştir.[9] IGN yazarı Eric Goldman bölüme "iyi" yorumunda bulunarak 10 üzerinden 7.3 puan vermiş ve hapishane grubunun Vali'nin askerlerini yenme şekline ve Carl'ın yaptıklarının beraberinde getirdiği sorulara atıfta bulunmuştur. Ancak bölüm sonunun tümüyle Andrea'nın ölümüne odaklanmış olmasından duyduğu memnuniyetsizliğini dile getiren Goldman, Vali'nin hayatta kalmasından ise övgüyle bahsetmiştir.[10]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm ilk yayınlandığı 31 Mart 2013 gecesinde 12.4 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Bu izlenme oranı, bir önceki bölümden daha fazladır ve dizinin o güne kadarki tüm bölümlerinin yakaladığı izlenme oranlarından daha fazlasına ulaşmıştır.[11]. Dizinin bir sonraki bölümü ve aynı zamanda dördüncü sezonun açılış bölümünün 16.1 million izleyiciye ulaşmasına kadar dizinin en çok izlenen bölümü olmayı da sürdürmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Sepinwall, Alan (31 Mart 2013). "Season finale review: 'The Walking Dead' – 'Welcome to the Tombs': Prison break? (The Governor's forces converge on the prison, while Andrea and Milton get a room)". Hitfix. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 2. ^ M. Giant (31 Mart 2013). "The Walking Dead: FRIENDLY FIRE". Television Without Pity. 
 3. ^ "Photo featuring Shumpert and the Governor". AMC TV Photo Gallary, Episode 16. Erişim tarihi: 1 Nisan 2013. 
 4. ^ a b Ausiello, Michael (31 Mart 2013). "Walking Dead Exclusive: The Actor at the Center of the Season Finale's Tragic Ending Speaks Out — 'It Was a Shock to Everyone'". TVLine. Erişim tarihi: 1 Nisan 2013. 
 5. ^ Goldberg, Lesley (31 Mart 2013). "'Walking Dead's' David Morrissey Returning as Series Regular in Season 4". The Hollywood Reporter. Erişim tarihi: 1 Nisan 2013. 
 6. ^ Dalton Ross (1 Nisan 2013). "'Walking Dead': Dallas Roberts talks about Milton's big moment and the original scenes with Andrea we DIDN'T see". Entertainment Weekly. 
 7. ^ Handlen, Zack (31 Mart 2013). "Welcome to the Tombs". The A.V. Club. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 8. ^ Kain, Erik (1 Nisan 2013). "'The Walking Dead' Season 3 Finale Review: 'Welcome To The Tombs' It Gets Worse Here Every Day". Forbes. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 9. ^ Jackson, Josh (1 Nisan 2013). "The Walking Dead Review (Episode 3.16 "Welcome to the Tombs")". Paste. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 10. ^ Goldman, Eric (31 Mart 2013). "The Walking Dead: "Welcome to the Tombs" Review". IGN. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 11. ^ Hibberd, James (1 Nisan 2013). "'Walking Dead' finale breaks series records". Entertainment Weekly. Erişim tarihi: 1 Nisan 2013.