Guts

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Guts"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 1. sezon 2. bölüm ekran görüntüsü.jpg
İnsan kanı ve organlarını bir kamuflaj olarak kullanan Rick Grimes, yağmurun bu kamuflajı kaldırması ile bir aylağa saldırır.
Bölüm no. 1. sezon
2. bölüm
Yönetmen Michelle MacLaren
Senarist Frank Darabont
Yayın tarihi 7 Kasım 2010 (2010-11-07)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Days Gone Bye"
Sonraki →
"Tell it to the Frogs"

The Walking Dead (1. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

"Guts", kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in ikinci bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 7 Kasım 2010'da AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, dizinin yaratıcısı Frank Darabont tarafından yazılmış ve Michelle MacLaren tarafından yönetilmiştir. Bölümde, Rick Grimes (Andrew Lincoln), hayatta kalan ve Atlanta'dan kaçmaya çalışan bir gruba katılır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Şerif Yardımcısı Rick Grimes (Andrew Lincoln), Atlanta'da terkedilmiş bir askeri abluka alanındaki tankın içerisinde ve yürüyenler tarafından sarılmış haldedir. Glenn'in (Steven Yeun) yardımı sayesinde Rick, tanktan kaçarak, Glenn'in grubunun da saklandığı bir alışveriş merkezine sığınır. Glenn ve Rick'in yürüyenlerin dikkatini alışveriş merkezine çekmeleri sebebiyle sinirler birden gerilir zira o ana kadar yürüyenler, alışveriş merkezinden bihaberdir. Binanın çatı katında bulunan ve tehlikeli bir ırkçı olan Merle Dexon (Michael Rooker), grup üzerindeki liderliğini kanıtlamak ister ve grubun diğer bir elemanı olan siyahi T-Dog'u (IronE Singleton)'a saldırır. Rick, Merle'yi durdurur ve onun ellerini bir su boruya kelepçeleyerek onu T-Dog'un gözetiminde bırakarak bir kaçış yolu bulmak için grubun geri kalanı ile birlikte oradan ayrılır. T-Dog, hayatta kalan ve aralarında Rick'in eski ortağı Shane Walsh, karısı Lori (Sarah Wayne Callies) (kendisi ilk kez bir önceki bölümde görünmüştü ve Rick'in ölmüş olduğunu düşündüğü için Shane ile bir ilişkiye başladı) ve oğlu Carl'ın da (Chandler Riggs)' bulunduğu bir grupla telsiz yoluyla iletişim kurmayı başarır.

Grup, kanalizasyon kanalı üzerinden bir çıkış bulur ancak çıkış kapalıdır ve tüneller içerisinde yürüyenler de bulunmaktadır. Kamyonete ulaşabilmek için, Rick ve Glenn kendilerini, parçalanmış haldeki bir yürüyenin kanıyla kaplarlar. Bu sayede sokaktaki ölmemiş yürüyenler tarafından fark edilmemeyi hedeflemektedirler. Yürüyenler tarafından fark edilmeden onların arasından geçmeyi başarırlar ve inşaat alanına doğru yürümeye devam ederler, ta ki kısa süreli bir sağanak yağmur üzerlerindeki kanı temizleyene kadar. Yürüyenler tarafından fark edilen Rick ve Glenn, inşaat alanına ve oradaki kamyonete ulaşmayı başarırlar. Rick kamyoneti alır, Glenn ise yüksek miktarda ses çıkaran alarmı ile yürüyenlerin dikkatini alışveriş merkezinden çeken Dodge Challenger'ı. Rick, kamyoneti, alışveriş merkezinin kargo kapısına doğru sürer. Kaçmaya çalışırken, T-Dog, kazara, Merle'nin ellerinin bağlı olduğu kelepçenin anahtarlarını orada bulunan mazgalın deliklerinden içeri düşürür ve bu yüzden Merle'yi çatıda bırakmak zorunda kalır. T-Dog, Merle'den özür dilemeye çalışır ancak Merle, T-Dog'un bunu kasten yaptığında ısrar eder. T-Dog, yürüyenlerin Merle'yi öldürmesini engellemek için, çatıya çıkan kapıyı asma kilit ile kilitler. Merle'nin dışındaki diğer grup, kamyonet içinde şehirden kaçmayı başarır. Glenn ise Challenger'ı sürerek onlarla birliktedir. Bölüm, Rick ve kapalı kasa kamyonun içindeki ekibin geri kalanının, Challenger'daki Glenn'i takip etmesi ile son bulur.