Seed (The Walking Dead)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Seed"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 3. sezon 1. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Rick Grimes, gruptakilere malzeme toplamak için çıktığında aylaklarla karşılaşır.
Bölüm no. 3. sezon
1. bölüm
Yönetmen Ernest Dickerson
Senarist Glen Mazzara
Yayın tarihi 14 Ekim 2012 (2012-10-14)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Beside the Dying Fire"
Sonraki →
"Sick"

The Walking Dead (3. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

"'Seed" (Türkçesi Tohum), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in üçüncü sezonunun ilk bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de ve Kanada'da 14 Ekim 2012 (2012-10-14)'de AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, Glen Mazzara tarafından yazılmış ve Ernest Dickerson tarafından yönetilmiştir. Bölüm, ikinci sezon finalinden altı ay sonrasında başlar ve Rick Grimes (Andrew Lincoln) ile grubunun bir önceki bölümde gösterilen hapishane yapısını keşfetmeleri ve oraya yerleşmelerine odaklanır. Aynı zamanda Michonne (Danai Gurira), hasta olan Andrea (Laurie Holden) ile ilgilenmektedir.

"Seed", The Walking Dead dizisinin ilk uzatılmamış sezon açılış bölümüdür. Eleştirmenler, bölümde yer alan vahşet ve gerilim öğelerinin yeniden yüksek miktarda yer alması sebebiyle bölümü olumlu karşıladılar ve Glen Mazzara'nın ileriki bölümlerde tıpkı dizinin önceki bölümlerinde olduğu gibi "daha çok aksiyona yer verileceği" sözünü tutmuş olmasına atıfta bulundular. Ayrıca Michonne bu bölümle birlikte dizinin ana karakterlerinden biri haline gelmiştir.

Yayınlandığı gün 11.2 milyon izleyiciye ulaşan dizi, sadece dizinin değil televizyon tarihinin de birçok rekorunu kırmış oldu.[1]

Plot[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçen sezonun sonunda bir aylak sürüsünün Hershel Greene'in (Scott Wilson) çiftliğine saldırmasının ardından Rick Grimes (Andrew Lincoln) ve grubu kendilerine yeni bir ev aramaktadır. Saldırının ardından pek çok ay geçmiş, kış mevsimi geride kalmıştır. Rick'in karısı Lori (Sarah Wayne Callies) doğum yapmaya yakındır. Terk edilmiş bir evi istila etmiş durumda olan aylaklardan kaçmayı başardıktan sonra Rick ve Daryl Dixon (Norman Reedus) yemek aramaya çıkarlar ve kendilerini bir hapishane kompleksinin yanında bulurlar. Diğerlerinin de yardımıyla Rick, hastanenin bahçesine girmeyi başarır. İlk geçitin ardından kendilerini iki geçit arasına kilitleyen grup, bahçede gezinen aylakları öldürmeye başlarlar. Aylakların hapishanede daha önce bulunan mahkûmlar ve hapishane görevlileri olduğunu gören Rick, hapishanenin uzun süre önce aylak saldırısına uğradığına ve bu sebeple bina içerisinde yüksek miktarda malzeme olduğuna kanaat getirir. Grup gece için dinlenmeye çekildiğinde Rick, sabah hapishanenin içine girmeye devam etmeleri gerektiğini söyler.

O sırada, Andrea (Laurie Holden), Rick'in grubundan ayrıldıktan sonra ciddi bir hastalığa yakalanmış ve Michonne (Danai Gurira) tarafından bakılmaktadır. Michonne Andrea'yı bir et dolabına kilitler ve yakındaki bir eczaneden Andrea'nın ateşini düşürmek için aspirin alır ve bu sırada kendisine saldıran bir grup aylağı da öldürür. Andrea Michonne'ye ayak bağı olduğunu düşünür ve kendisi olmadan yola devam etmesi gerektiğini söyler ancak Michonne bunu kabul etmez ve Andrea için daha güvenli bir yer aramaya devam ederler.

Bir sonraki gün, Rick ve diğerleri hapishanenin bahçesini aylaklardan temizleyi başarır. Daryl, öldürdükleri aylaklardan birisinin sivil olduğunu, bu sebeple hapishanede mahkûmlar ve görevlilerin dışında başkalarının da olduğunu belirtir. Grup, mahkûm hücrelerinin bulunduğu bir binayı temizler ve orada uykuya çekilir. Lori, Rick ve oğlu ile olan ilişkisinin eskisi gibi olmadığı konusunda Hershell'e açılır. Lori ayrıca karnındaki bebeğin son zamanlarda hareket etmediğini ve bu sebeple ölü doğmasından ya da halihazırda ölmüş olduğu için karnında bir aylağa dönüşüp Lori'yi içten içe yiyeceğinden endişelenmektedir. Hershel onu sakinleştirir ve endişelenmemesi gerektiğini söyler. Rick, Daryl, Hershel, Glenn (Steven Yeun), Theodore "T-Dog" Douglas (IronE Singleton) ve Maggie Greene (Lauren Cohan), hapishanenin diğer bölgelerini araştırmaya koyulurlar. Hapishanenin iç kesimleri oldukça karanlıktır ve grup, ellerinde fenerlerle ilereyebildikleri kadar ilerlerler ancak bir süre sonra bir grup aylakla karşılaşırlar ve bölünürler. Hershel'in bacağı, daha önce yerde hareketsiz olarak duran bir aylak tarafından ısırılır. Rick, Hershel'in bacağının keserek vücudundan ayırır ve Hershel'in vücudunun geri kalanının virüsü kapmamış olmasını umar. Hershel, bacağının kesilmesinin verdiği acı ve kan kaybı sebebiyle bayılırken, Rick kanamayı durduracak bir şeyler aramaktadır. O sırada Daryl, tüm bu olayların olduğu odada yalnız olmadıklarını anlar, zira onları izleyen beş adet mahkûm da onlarla birlikte aynı odada bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ho, Rodney (Ekim 15, 2012). "AMC's 'The Walking Dead' season 3 opens with record 11,2 million viewers". AccessAtlanta. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: Ekim 21, 2012.