Agnostik ateizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Farklı ülkelerde ateistler ve agnostiklerin oranı. Çin, Küba ve Kuzey Kore için verilen değerlere bu ülkelerde nispeten az veri kullanıldığı için şüpheyle yaklaşılmalıdır.

Agnostik ateizm ya da diğer tanımıyla ateist agnostisizm, hem ateizmi ve hem de agnostisizmi içine alan bir felsefi görüştür.[1] Agnostik ateistler, herhangi bir tanrıya ve tanrısallığa inanmadıkları için hem ateist, aynı zamanda kesin olarak herhangi bir tanrının var olup olmadığını bildiklerini iddia etmedikleri için de agnostiktir.[1][2] Agnostik ateist bir kişi, bir veya daha fazla tanrının var olduğuna inanan ama hakkında mutlak bilgi sahibi olduğunu iddia etmeyen bir agnostik teist kişinin zıddı olabilir.[1]

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bertrand Russell bu konuda göksel çaydanlık örneğini gösterir. Russell, böyle bir çaydanlığın var olmayacağını bilmenin gerçekte mümkün olmadığı halde çoğu insanların böyle bir çaydanlığa inanmadıkları argümanını kullanmıştır. Bu nedenle, çaydanlığa saygılı bir bakış açısına sahip olan birisinin görüşü bu durumda Russell'in deyimiyle agnostik bir "ateapoist", yani çaydanlığa inanmayan bir agnostik olacaktır. Çünkü bu durumda hem göksel bir çaydanlığın varlığına inanmamakta hem de aynı zamanda böyle bir çaydanlığın olup olmadığına dair kesin bir bilgi de iddia etmemektedir.

Ünlü ateist Richard Dawkins ise Tanrı Yanılgısı adlı kitabında benzer bir noktaya değinir: "Bahçenin içinde yaşayan periler hakkında ne kadar agnostik isem ancak o ölçüde agnostiğim".[3]

Yazar Philip Pullman gibi dindar olmayan ve kendilerini hem agnostik hem de ateist olarak tanımlayan kişiler ise kendilerini şöyle ifade etmektedir: "Bu suretle, ateist ve agnostik kelimeleri arasında sıkışıp kalmış bulunmaktayım. Her ne olursa olsun Tanrıya inanmak için herhangi bir kanıtım yok. Fakat bildiğim her şeyi bilmediklerimle karşılaştırdığımda bildiklerimin çok az olduğunu bilmekteyim".[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Cline, Austin. "Atheism vs. Agnosticism". About.com. 11 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2010. 
  2. ^ Cline, Austin. "What is Agnosticism? A Short Explanation of The Agnostic Position". About.com. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2010. 
  3. ^ Dawkins, Richard (2006). The God delusion. Houghton Mifflin Harcourt. s. 51. ISBN 978-0-618-68000-9. 22 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010. 
  4. ^ "Interview with Philip Pullman". surefish.co.uk. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2010.