Challenger Uzay Mekiği kazası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Challenger Uzay Mekiği kazası
Challenger Photo Montage.jpg
Tarih 28 Ocak 1986; 35 yıl önce
Saat 11:39:13 EST (16:39:13 UTC)
Konum Florida açıklarında Atlantik Okyanusu
Sonuç Uzay Mekiği filosunun yaklaşık üç yıl boyunca duraklaması sırasında çeşitli güvenlik önlemleri, katı roket güçlendiricisi yeniden tasarlandı ve gelecekteki fırlatmalar için yönetim kararları alma konusunda yeni bir politika uygulandı.
Can kaybı Francis R. Scobee, Komutan
Michael J. Smith, Pilot
Ronald McNair, Görev Uzmanı
Ellison Onizuka, Görev Uzmanı
Judith Resnik, Görev Uzmanı
Gregory Jarvis, Yük Uzmanı
Christa McAuliffe, Yük Uzmanı, Öğretmen
Soruşturma Rogers Komisyonu Raporu

Challenger Uzay Mekiği kazası, 28 Ocak 1986 tarihinde mekiğin kalkışından 73 saniye sonra patlamasıyla oluşan kazadır. Kazada 7 astronot ölmüştür. Patlama katı yakıt iticilerini bir arada tutan mührün olumsuz hava şartları sebebiyle açılması yüzünden olmuştur. Bu sorun daha önce mühendisler tarafından belirtilmiş olsa da politik ve medya baskısı nedeniyle fırlatma daha fazla ertelenememiştir.

Kaza nedeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzay Mekiği Challenger'ın kalkışının gerçekleşeceği günden önceki gece, hava sıcaklığı oldukça düşüktü ve bazı mühendisler kalkışın iptal edilmesi yönünde görüş bildirmişlerdi.[1] Buna rağmen kalkış NASA tarafından onaylanmıştı ve uzay mekiğinin katı yakıt roketlerinin parçası olan güvenlik contaları soğuk sebebiyle zarar görmüş olmalarından ötürü, işlevlerini yerine getiremediler ve uçuşun 73. saniyesinde araç infilak etti.

Patlama araç yeryüzünden 48.000 feet (15 kilometre) yüksekte gerçekleşti.

Yaşamını yitirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rogers Commission (6 Haziran 1986). "Chapter V: The Contributing Cause of The Accident". Report of the Presidential Commission on the Space Shuttle Challenger Accident. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2011.