Falaise Cebi Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Falaise Cebi Muharebesi
Normandiya Çıkarması
Falaise Pocket map.svg
Tarih12-21 Ağustos 1944
Bölge
Normandiya, Fransa
Sonuç

Müttefik zaferi

Taraflar
 ABD
 Birleşik Krallık
 Kanada
Polonya Polonya
 Özgür Fransa
 Almanya
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Bernard Montgomery
Amerika Birleşik Devletleri Omar Bradley
Kanada Harry Crerar
Birleşik Krallık Miles Dempsey
Amerika Birleşik Devletleri Courtney Hodges
Amerika Birleşik Devletleri George S. Patton
Nazi Almanyası Günther von Kluge
Nazi Almanyası Walter Model
Nazi Almanyası Paul Hausser
Nazi Almanyası Heinrich Eberbach
Çatışan birlikler
Amerika Birleşik Devletleri 1. Ordu
Amerika Birleşik Devletleri 3. Ordu
Kanada 1. Ordu
Birleşik Krallık 2. Ordu
5. Panzer Ordusu
7. Ordu
Panzergruppe Eberbach
Kayıplar
ABD:
Bilinmiyor
Birleşik Krallık:
Bilinmiyor
Özgür Fransa:
Bilinmiyor
Kanada:
5,679 kayıp[1]
Polonya:
y. Toplamda 5.150 kayıp[2]
bunun 2,300'ü 1. Zırhlı Tümen.[3]

y. 60,000:

  • y. 10,000 ölü
  • y. 50,000 esir
500 tank/saldırı silahı

Falaise Cebi veya Falaise Cebi Muharebesi (12-21 Ağustos 1944), II. Dünya Savaşı'ındaki Overlord Harekâtı'nın belirleyici bir etmeni olmuştur. Bu kuşatma, B Ordular Grubu, 7. Ordu ve 50. Panzer Ordusu'nun (eski: Panzergruppe West) Falaise, Calvados mevkiinde Müttefikler tarafından kuşatılmasıdır. Bu savaş Falaise Geçidi olarak bilinip, Almanların kaçışlarını sağlaması ve kaçış yollarını korumaya çalışması Chambois Cebi, Falaise-Chambois Cebi, Argentan-Falaise Cebi ya da Trun-Chambois Geçidi olarak da bilinmektedir. Bu savaş B Ordular Grubu'nun Sen Nehri batısında çok büyük bir hezimete uğraması Müttefik Orduları'na Paris ve Almanya'nın sınırlarına kadar yol açmıştır.

Cobra Harekâtı'nın takibiyle güveni sağlanmış Normandiya sahillerinden yapılan General George Patton komutası altındaki 3. Amerikan Ordusu'nun hızlı ilerlemeleri ile güney ve güneydoğu alınmıştır.B Ordular Grubu'nun komutanı Günther von Kluge, Amerikan Ordusu ilerlemesi ve aynı zamanda Caumont-l'Éventé ve Caen'in güneyinden saldıran İngiliz ve Kanadalı birliklerin olması ve kaynak yetersizliğine rağmen Adolf Hitler, Günther von Kluge'a çekilmeyi değil Amerikan ilerlemesine karşı Mortain'e bir karşı saldırıyı yönetmesini emretti. Savaşamayacak kadar kötü durumda olan 4 adet panzer bölüğü 1. Amerikan Ordusu'nu yenecek kadar güçlü değildi. Lüttich Harekâtı (Mortain Karşı Saldırısı; 6-17 Ağustos 1944), Almanları Müttefik çemberinin daha derinlerine iten bir felakete yol açmıştır.

8 Ağustos 1944 tarihinde Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Bernard Montgomery, Müttefik Ordularına Falaise-Chombois mevkiine ilerleyip Alman B Ordular Grubu'nu kuşatmaya başlamalarını emretti. Abluka 1. Amerikan Ordusu güney koldan, 2. İngiliz Ordusu merkezden ve 1. Kanada Ordusu'nun kuzeyden ilerlemesiyle oluşuyordu. Almanlar 17-19 Ağustos günleri arasında çekilmeye başlayınca Müttefikler Chambois ile bağlantı kurdu.

21 Ağustos akşamı kuşatmanın tamamlanmasıyla yaklaşık 50,000 Alman askeri kuşatmanın içinde kaldı. Çoğu Alman askeri kuşatmadan kaçabildi ama ekipman ve asker kayıpları çok fazla oldu. İki gün sonra Müttefikler Paris'i kurtardı. 30 Ağustos'ta Alman B Ordular Grubu'nun arta kalan birlikleri Sen Nehri'nin karşı yakasına çekilmesiyle birlikte Overlord Harekâtı son bulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 8-21 Ağustos arasında: 1.479 ölü, 4.023 yaralı ve 177 kayıp. Stacey, s. 271
  2. ^ "World War II: Closing the Falaise Pocket". History Net. 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2017. 
  3. ^ "The Canadians in the Falaise Pocket". Info-Poland. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2019.