Eben-Emael Kalesi Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eben-Emael Kalesi Muharebesi
II. Dünya Savaşı Batı Cephesi

Eben-Emael kalesi ve köprüler haritası
Tarih10 Mayıs 1940 - 11 Mayıs 1940
Bölge
Sonuç Alman zaferi.
Taraflar
Belçika Belçika Nazi Almanyası Almanya
Komutanlar ve liderler
Belçika Binbaşı Jean Jottrand

Oberleutnant Rudolf Witzig

Oberstleutnant Walter Koch
Güçler
1.200+ (tahmini) 493
Kayıplar
60 ölü
40 yaralı
1000 esir (tahmini)
43 ölü
99 yaralı

Eben-Emael Kalesi Muharebesi, Almanya ile Belçika arasında gerçekleşmiş bir muharebedir. 10 Mayıs 1940'ta Almanların hızla ilerlemeye başlamasıyla Hollanda'da savaş devam ederken Hitler'in planlarında Belçika da bulunuyordu. Ama Belçika'nın istilası için Eben-Emael kalesi ve köprülerin ele geçirilmesi gerekiyordu. Bu kale stratejik bir öneme sahip ve Almanların geçiş güzergahında olan 3 köprüyü de kontrol etmesi nedeniyle kale alınmak zorundaydı. Belçikalılar Alman Hava İndirme birliklerinin (Fallschirmjäger) baskınıyla karşı karşıya kaldılar.

Savaş Köprüleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Köprü: 10 Mayıs günü saat 04.30'da 42 planör Köln şehrinden kalktı. Planörler telsiz ve radyoları kapattılar. Çünkü Belçika Askerleri sinyali alabilirdi. Bu yüzden görevlerinin bilgileri planörler kalkmadan önce askerlere verilmişti. Ju-52 uçaklarının çektiği yaklaşık 2100 metrede uçan planörleri Belçika ordusuna bağlı birliklere deşifre edince ateş açılır. Kod adı Çelik Grubu olan 9 tane planör Veldwezelt Köprüsü'nün yakınına saat 05.20'de iniş yaptı. Ama indikleri bölge dikenli telli idi. Belçikalı Makineli Tüfek yuvaları hemen ateşe başladı. Anında ateş altında kalan Almanlar hızla silahlarına sarıldı. Çatışma devam ederken Belçika askerleri köprüyü patlatmak istediler. Almanlar sürekli el bombası attıkları için buna cesaret edemediler. Ama kanal kıyısındaki Belçika askerleri köprüyü havaya uçurdular. Ve sonra müfrezeyi orada tutmak için köprüyü savunan askerler yakındaki bir köye çekildiler. 2 anti-tank topu ile çatışmayı orada devam ettirdiler. Çatışma 500 metre mesafede idi. Alman Askerleri, telsizleri ile hava desteği çağırdı. Birkaç Junkers Ju 87 Stuka, topları ve askerleri bombalandı. Çelik Grubu saat 14.30'dan 21.30'a kadar Belçikalılarla savaştı.

Alman DFS 230 model bir planör
Bir Alman Junkers Ju 87 uçağı
Belçika askerleri tarafından patlatılan Canne Köprüsü, 23 Mayıs 1940
Eben-Emael Kalesi'nin haritası
Albert Kanalı kale savunması için tank engeli olarak kullanılmıştır
Eben-Emael Kalesi Kazamatları
Alman hava indirme biriliği Fallschirmjäger Eben-Emael Kalesinde

2. Köprü: 11 planörle taşınan Kod adı: Grup Beton saat 05.15'te patlayıcıları yerleştirilmiş Vroenhoven Köprüsü'ne yaklaştı 10 planör köprünün yanına indi. Fakat bazı planörler yoğun uçaksavar ateşinde kaldığı için askerler havadan atlayarak indi 11. planör köprü üzerinde uçaksavar ateşi altında kaldı ve Hollanda topraklarında erken iniş yaptı. Yere inen birkaç planör sert iniş yaptı. Geri kalan planörler zarar görmeden iniş yaptı. Yine de bu 10 planörden biri köprüyü patlamaya yarayan kumandanın bulunduğu küçük evin yanına indi. Ve tam Belçikalılar köprüyü tam patlatacakken planörden inen askerler onları hemen öldürdü. Hızlıca patlatıcının tellerini kestiler. Ve köprünün patlatılma tehlikesi ortadan kaldırılmış oldu. Kalan Belçikalılar köprüde sert bir şekilde direnişe başladı. Makineli tüfekleri ile alman karşı saldırılarını ve havadan gelen askerleri püskürttü. Ama Almanlar geri çekilmeyerek savaşmaya devam etti. Saat 21.40'ta karadan bir Piyade Taburu bölgeye geldi ve köprü ele geçirildi.

3. Köprü: 10 planörden oluşan Kod adı: Grup Demir olan Alman kuvvetinin hedefi Canne Köprüsü idi. Planörler yön bulma sorunun yaşayınca ağır uçaksavar ateşi altında yanlış yere indi. Diğer köprü saldırılarından haberdar olan Belçika karargahı köprü patlatacaktır. Ayrıca bir planör de uçaksavar ateşi sonucunda yere düşürülmüştür. Geriye kalan sekiz planör sorunsuz iniş yaptı. Fakat planlanandan 20 dakika geç inilmiştir. Bu da Belçikalılara köprüyü patlamak için gereken süreyi tanımıştır. Almanlar Canne'yi saat 05.50'de almışlardır Belçika karşı saldırısı olsa da hava desteği ile püskürtüldü. Buna rağmen Belçika askerleri üç gruba ayrılarak 11 Mayıs sabahına kadar sürecek bir karşı saldırıyı başlatacaktır. Köprü bölgesine yerleşen alman askerlerini oradan atmak için saldırmaya başlarlar. Almanlar ağır kayıp verir. Ve Belçikalılara teslim olur. Teslim olan Almanlar Dunkirk esir kampına nakledilir. Daha sonra İngilizler tahliye olunca bu birlik kurtarılır.

Sonuç olarak Alman paraşütçüleri hedeflenen üç köprüden sadece birini patlatılmadan sağlam bir şekilde ele geçirdi

Savaş Kalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

9 planörden oluşan Kod adı: Grup Granit Eben-Emael kalesine başarılı bir şekilde iniş yapar. Planörlerden hızla çıkan Alman askerleri onları hedef alan topları ve üç köprü bölgesini ele geçirir. Kalenin Güney kesimi çökmüştür. Kale içerisinde yoğun çatışma yaşayan alman askerleri kalenin toplarını birer birer yok etmiştir. Kalenin kuzey kesiminde de top ve cephaneler patlatılmıştır.Almanlar Kalenin batı kısmındaki Kazamatlardan gelen makineli tüfeklerin ateşini durdururlar. Sonra da kazamatları imha etmiştirler. Yine de kale de Almanlara karşı başka makineli tüfek kuleleri vardır. Belçikalılar kalan toplarını bölgedeki alman askerlerine ateş etti. İlk anda savaş planı hazırlanırken bu tür topların hemen yok edilemeyeceği düşünülmüştü.Almanlar top ateşinden korunarak Stukalarını çağırdılar. Ve kalenin bu kesimindeki topları da böylece yok ederler Bazı Belçikalı askerler artık mücadele etmek yerine kaleden kaçarlar. Bu arada kalenin giriş-çıkışı Almanların eline geçmiştir. Bir Belçika karşı saldırısı endişesiyle patlayıcı bombalarla bu çıkışları kapamışlar. Kale içerisinde ise Alman hava indirme grubu Belçika Makineli tüfekleri, toplarını yok etmiştir. Çatışma sürerken destek planörleri uçaksavar ateşi altında yere indi. Kaledeki çoğu silah yok edilmiştir. Belçikalılar kaleyi geri almak için bir karşı saldırı başlatmıştır. Fakat bu saldırı topçu birliklerinden yoksun ve iyi koordine edilmemişti. Almanlar saldırıyı makineli tüfekleriyle karşılarlar. Ve saldıran Belçikalılar esir düşer. Grup Granit destek birliğini çağırdı. Destek saatler sonra gelecekti. Çünkü Meuse nehri üzerindeki yıkık köprüler desteğin önemli bir ölçüde gecikmesini sağlayacaktı. Destek ancak sabah erken saatlerde orada olacaktı. Belçikalılar tekrar karşı saldırıya geçer. Öğlende Belçika karşı saldırıları durur. Ve Garnizon Alman Askerlerinin eline geçer.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Ani bir hava saldırısıyla Eben-Emael kalesi ve üç köprü bölgesi Almanlar tarafından ele geçirildi. Bu Fallschirmjäger için büyük bir başarı idi. Kale ve köprülerin alınmasıyla bölgedeki Belçika askeri varlığı yok edildikten sonra 18. Alman Ordusu Belçika'nın içlerine doğru ilerlemeye başladı. Bu hava saldırısına katılan birçok subay madalya almıştır.