İçeriğe atla

Reich Savunması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reich Savunması
Avrupa Cephesi

1944'te Reich Savunma Alanı
Tarih4 Eylül 1939 – 8 Mayıs 1945
Bölge
Sonuç Müttefikler'in zaferi.
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Amerika Birleşik Devletleri ABD
Kanada Kanada
Diğer Müttefikler
Nazi Almanyası Almanya
Romanya Romanya
Macaristan Macaristan
Slovakya Slovakya
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Charles Portal
Birleşik Krallık Arthur Harris
Birleşik Krallık Trafford Leigh-Mallory
Birleşik Krallık Arthur Tedder
Amerika Birleşik Devletleri Carl Spaatz
Amerika Birleşik Devletleri James H. Doolittle
Amerika Birleşik Devletleri Ira C. Eaker
Kanada Harry Crerar
Kanada Guy Simonds
Nazi Almanyası Hermann Göring
Nazi Almanyası Hans Jeschonnek
Nazi Almanyası Hans-Jürgen Stumpff
Nazi Almanyası Josef Kammhuber
Nazi Almanyası Hugo Sperrle
Güçler

50.000 Üzeri uçak 125.000 İngiliz Havacı

350.000 Amerikalı Havacı

53.245 Avcı uçağı (Toplam üretilen) 1.110.900 personel 2655 ağır uçaksavar bataryası

 • 10.930 adet 88mm Flak 18/36 ve Flak 37 topu
 • 4.157 adet 105mm Flak 38/39 ve 128mm Flak 40 topu
 • 1612 adet Uçaksavar bataryası
 • 30,463 adet 20mm Flak 30/38 ve 37mm Flak 43 topları
Kayıplar

40.000 uçak imha edildi. 160.000 Havacı öldü yaralandı veya esir düştü

 • 22.000 RAF uçağı
 • 18.000 USAAF uçağı
 • 79.281 RAF personeli
 • 79.256 USAAF Personeli
 • 38.977 uçak kayıp
 • 8.500 pilot öldü. 2.700 Pilot yakalandı veya kayboldu
 • 500.000+ Alman sivil öldü

  60.000+ Fransız sivil öldü

  Reich Savunması (Almanca: Reichsverteidigung), II. Dünya Savaşı sırasında Luftwaffe'nin Müttefik hava güçlerine karşı Almanya'yı ve Alman işgali altındaki toprakları savunmak için yaptığı hava savaşlarına Almanların verdiği isimdir. Buradaki asıl amaç Müttefikler'in Alman askeri ve sivil endüstri tesislerine ve kentlerine yaptığı saldırıları engelleyerek bu yapıların yıkılmasını, tesislerde çalışan işçilerin ölmesini ve dolayısıyla Alman ordusunun ihtiyaç duyduğu askeri araç, mühimmat ve malzemelerinin üretiminin sekteye uğramasını önlemektir. Bu amaç için yerde binlerce uçak, düzinelerce asker ve çeşitli hava savunma sistemleri kullanılmış, gece ve gündüz süren hava muharebelerinde bu akınlar durdurulmaya çalışılmıştır.

  İlk yıllarda Luftwaffe, Müttefik hava kuvvetlerine bir dizi yenilgi vermeyi başardı. 1939'da Bombardıman Komutanlığı, gün ışığında uçan refakatsiz ağır bombardıman uçaklarının kayıplarının ölçüsü nedeniyle geceleri bombardıman yapmaya başladı. 1943'te USAAF gün ışığında birkaç geri dönüş yaşadı ve Ekim ayında Almanya üzerindeki saldırıyı durdurdu. İngilizler, bombardıman kuvvetlerini oluşturdular ve kabul edilebilir bir kayıp oranıyla daha büyük saldırılar gerçekleştirmelerini sağlayan bombardıman akışı gibi seyrüsefer yardımcıları ve taktiklerini uygulamaya koydular. USAAF bombardıman uçaklarına gün ışığında hedeflerine gidip gelirken eşlik edebilecek bir avcı olan P-51 Mustang'ı kullanmaya başladı. Yeni savaşçı taktikleri Sekizinci Hava Kuvvetlerinin, 1944 baharında Luftwaffe'ye karşı Nazi Almanyası üzerinde hava üstünlüğü kazanmasını sağladı.

  Haziran ve Temmuz 1944'teki Amerikan stratejik bombalama baskınları, 24 sentetik yağ fabrikasına ve 69 rafineriye ciddi şekilde zarar verdi, bu da Almanya'nın tüm havacılık yakıt tesislerinin yüzde 98'ini durdurdu ve aylık sentetik yağ üretimini 51.000 tona düşürdü. Bu saldırıların ardından, önümüzdeki ay yapılacak kurtarma çalışmaları, havacılık yakıtı üretiminin yalnızca yüzde 65'ini geçici olarak geri getirebildi. 1944 yılının ilk çeyreğinde, Nazi Almanyası 546.000 ton havacılık yakıtı üretti, 503.000 tonu hidrojenasyon yoluyla sentetik yakıttan geldi. O zamandan beri havacılık yakıtı stok rezervleri Nisan 1944'te yüzde 70 düşüşle, Haziran 1944'te 370.000 tona ve Kasım'da 175.000 tona düşmüştü. yakıt kıtlığı, uçuş eğitiminin ciddi şekilde kısılması ve tecrübeli pilotların ve komutanların ölmesi LuftWaffe'yi zayıflattı. Savaşın sonunda, Amerikan kuvvetleri 35.783 düşman uçağını imha ettiğini iddia etti. RAF 21.622 uçağı imha ettiğini iddia etti, toplam 57.405 Alman uçağının imha edildiği iddia edildi. USAAF, Eksen işgali altındaki Avrupa'ya 1.46 milyon ton bomba atarken, RAF toplam 1.31 milyon ton düşürdü ve bunun yüzde 51.1'i Almanya'ya atıldı. Almanya'nın sanayi ve hava kuvvetlerinin maruz kaldığı doğrudan zararlara ek olarak, Wehrmacht, Amerika'yı durdurmak için milyonlarca adam, binlerce silah ve yüz milyonlarca mermi kullanmak zorunda kaldı. İngiliz Kombine Bombacı Saldırısına rağmen Ocak 1942'den Nisan 1943'e kadar, Alman silah endüstrisi ayda ortalama yüzde 5,5 büyüdü ve 1943 yazında, Müttefik bombardıman uçaklarının Alman endüstrisine sistematik saldırısı, silah üretimindeki artışı Mayıs 1943'ten Mart 1944'e kadar durdurdu. Ocak 1945'teki bakanlar toplantısında Albert Speer, bombardımanın yoğunlaşmasından beri, yüzde 35 daha az tank, yüzde 31 daha az uçak ve yüzde 42 daha az kamyon üretildiğini kaydetti.  Alman ekonomisi, savaş cepheleri için ekipmanlardan büyük miktarda kaynağı değiştirmek ve onları bombalama tehdidiyle mücadele etmek için görevlendirmek zorunda kaldı. RAF tarafından gece bombardımanının yoğunlaşması ve USAAF'ın günışığı saldırıları, Alman sanayisinin ve şehirlerinin büyük bir kısmının tahrip olmasına ek olarak 1944-45 kışında ekonominin çökmesine neden oldu. Bu zamana kadar, Müttefik orduları Alman sınırına ulaştı ve stratejik harekât cephedeki taktik savaşlarla kaynaştı. Hava harekâtı, son stratejik bombalama görevlerinin uçtuğu Nisan 1945'e kadar devam etti ve 8 Mayıs'ta Almanya'nın teslim olmasıyla sona erdi.

  Alman savunma stratejisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Luftwaffe savaşın başlarında etkili hava savunma sistemlerinden yoksundu. Müttefiklerin Alman kontrolündeki topraklar üzerindeki günışığı eylemleri 1939–1940'ta seyrekti. Alman hava sahasının savunmasının sorumluluğu, uçaksavar topçularına, Sivil uçak İkaz Servisi'ni ve hava savunma görevlerine atanan savaşçı kuvvetlerini kontrol eden Luftgaukommandos'a (hava bölgesi komutanlıkları) düştü . Savunmalar Luftverteidigungskommando (Hava Savunma Komutanlığı) tarafından yönetildi koordinasyonu ve iletişimi pratikte her zaman sorunsuz çalışmadı. Uçaksavar irtibat subayları ile uçuş şubeleri arasındaki anlayış eksikliği, savaş boyunca stratejik savunma hava harekâtını sekteye uğrattı. Adolf Hitler, silahlar ne kadar etkisiz olursa olsun sivil nüfusa "psikolojik bir koltuk değneği" verdiği için savunmanın Uçaksavara dayanmasını istedi. Hava savunmaları 1939-1942 yılları arasında etkisiz ve tartışmasız kaldı, çünkü Müttefik hava kuvvetleri avantaj elde edemeyecek kadar zayıftı ve bu tehlikenin de varsayımsal kalmasını sağladı. Yalnızca yedi Gruppen, Alman hava sahasını korumaya çalıştı ve kritik endüstriler iyi korunmadı.

  21 Eylül 1939 günü Hans Jeschonnek Genelkurmay Başkanlığına Luftwaffe'nin Alman topraklarının savunmasında avcı gücünün rolünü açıkladı. Belirli savunma görevleri için ayrılmış savaş birimleri yerel hava savunma komutanlığına bağlı kalacaktır. Bununla birlikte, diğer tüm savaş birimleri, Alman hedeflerinin savunmasını "hava savaşının devam eden stratejik konseptiyle doğrudan bağlantılı" bir şekilde kovuşturacak birkaç Luftflotten'den (Hava Filosu) biri altında örgütlenecekti . Başka bir deyişle, Luftwaffe savaş kuvveti hem savunma hem de saldırı gücü olarak hareket edecek, düşman hava sahasına karşı hava üstünlüğünü sürdürmek, Almanların elindeki bölgeye düşman saldırılarını önleyecektir. Bu tür bir strateji cephede işe yaradı, ancak kısa süre sonra, stratejik savunma operasyonları ile uğraşırken Fliegerdivision (Uçan Tümenler) ile Uçaksavar kolu arasındaki eğitim, deneyim ve koordinasyon eksikliğinin birleşik silah operasyonlarının yürütülmesini zorlaştırdığı anlaşıldı.

  Mayıs 1941'de Luftwaffe tarafından Batı Cephesinde yapılan hava savaşlarının çoğu, RAF'ın "Sirk" baskınlarına ve Alman hava sahasına ara sıra yapılan gün ışığı baskınlarına karşıydı. Luftwaffe'nin vurucu gücünü bir cepheye odaklama stratejisi, Sovyetler Birliği'nin işgali olan Barbarossa Operasyonu'nun başarısızlığı ile çözülmeye başladığından beri bu talihsiz bir pozisyondu. Jeschonnek tarafından savunulan Luftwaffe'nin "çevresel" stratejisi, iç derinlikleri çok az koruyarak, Mihver işgali altındaki bölgenin kenarlarında avcı savunmasını konuşlandırmaktı.

  1939-1941 RAF Saldırılarının püskürtülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Günışığı operasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

  RAF stratejistleri, endüstriyel şehirlerin geniş alanlarına yönelik saldırıların, bombalama teknolojisindeki gerçekleştirilebilecek en iyi saldırı olduğunu düşünüyordu.  Bu doktrin aynı zamanda o zamanki C-in-C Bombardıman Komutanlığının bir planıydı. Hava Mareşali Charles Portal'ın Alman moraline saldırmanın teslimiyete zorlamanın anahtar bir yöntemi olacağına dair inancının bir sonucuydu.  Portal, "moral bombardımanının" stratejik bombardımanı tamamlayacağına dair inandırıcı bir argüman sundu, çünkü bu, Alman sanayi işçilerini hedef alacak, morallerini baltalayacak ya da onları öldürecek ve böylece Alman askeri sanayisini felce uğratacaktır. Bu inanç, Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkan, ilk Hava Kuvvetleri Komutanı Hugh Trenchard'ın taarruz savaşını düşman memleketine taşıma politikasından kaynaklanıyordu. Almanya'da ve Alman işgali altındaki topraklarda halkın silahlanıp sistemi devirecek kadar fiziksel ve psikolojik zarar görmesi umuluyordu.

  Bu iddialı stratejiye rağmen RAF, İkinci Dünya Savaşı'na büyük ölçekli stratejik bombalama amacına uygun bir bombardıman filosuna sahip olmadan girmişti. Tüm refakatsiz bombardıman uçakları, gün ışığında avcı uçaklarına karşı savunmasızdı. Eylül 1939 - Mayıs 1940 arasında her iki taraf da sivil hedeflere saldırıdan kaçındı.

  İkinci Dünya Savaşı'nın en uzun savunma hava harekâtı, İngiltere'nin Almanya'ya savaş ilanından sadece bir gün sonra, 4 Eylül 1939 öğleden sonra başladı. RAF Bombardıman Komutanlığının hedefi Wilhelmshaven'daki Alman deniz üssüydü. Bu baskınlar Aralık 1939'da devam etti.  18 Aralık 1939'da Heligoland Körfezi Muharebesi olarak adlandırılan hava çatışmasında RAF, 22 bombardıman uçağından 12'sini kaybetti. Alman savaşçılar, yalnızca 3 Alman savaşçısını kaybettiği için 38 Wellington düşürdüklerini iddia ettiler. İngilizler, 12 Alman savaşçısının imha edildiğini ve bir düzinesinin ağır hasar aldığını iddia etti.  Bombardıman Komutanlığı savaşın ilk günlerinde yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmış ve gece bombardımanına geçmiştir.

  İngiliz stratejistler, özü savaş boyunca RAF stratejisinin temelini oluşturan 1939–1941 dönemindeki İngiliz stratejisinin doğası üzerinde tartıştılar. Bombalama sonuçları da tartışıldı ve sorunun anahtarını oluşturdu. Hava Bakanlığından bazıları, bombalama teknolojisinin doğru olmadığını ve bu hassas saldırıların sonucunda gerçekleştirilemeyeceğini savundu.  Bulgularını desteklemek için, RAF bombardıman uçaklarının yalnızca % 30'unun hedef alana ve yalnızca % 10'unun Ruhr bölgesine ulaştığını belirten Butt raporunu kullandılar. RAF Bombardıman Komutanlığındakiler, seçilen hedeflere hassas bombardıman yapılmasından yana olanlar raporu "seçici" olmakla eleştirdiler. Hava Mareşali Arthur Harris 1942'de RAF Bombardıman Komutanlığını devraldı, bunu kendi alan bombalama politikaları için bir araç olarak kullanacaktı.

  Gece operasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Albay Kammhuber ve pilotlar Hermann Diehl ve Wolfgang Falck'ı komutasına aldı. Gece savaş sistemini geliştirmede önemli figürlerdi. Freya'yı kullanarak, önleyicileri düşman uçaklarının 500 m (550 yarda) yakınına getirebilirler. Diehl, Aralık 1939'da Heliogoland Körfezi Muharebesi'nde kullanılan gündüz operasyonları için radar kontrollü savunma geliştirilmesine yardım etmişti. Falck, Nisan 1940'taki gece operasyonları sırasında iki Würzburg radarı kullandı ve her ikisi de bu teknolojileri kullanan bir komuta ve kontrol sistemi önerdi. Kammhuber radar konusunda şüpheci olsa da, savaşçıların ucaksavarlar tarafından desteklenen Würzburg radarlarıyla yaptığı birincil hedeflerin etrafında Kombinierte Nachtjagdgebiete'yi (Birleşik Gece Savaş Bölgeleri) kurdu. İlk başta başarılı olmasa da, sonuçlar kısa sürede iyileşti. Uzun menzilli radar eksikliği onu uygun olmayan bir yöntem haline getirdiği için Ekim 1940 civarında durduruldu. Kammhuber, bu sırada havadan radarın potansiyelini anlamaya başladı. Luftwaffe'de teknik uzman olan Wolfgang Martini'ye danıştıktan sonra, Lichtenstein radarının geliştirilmesine başlandı.

  Almanların sadece yeni bir savunmaya sahip olmasına rağmen, 1940-1941'de Bombardıman Komutanlığının Almanya'ya yönelik operasyonlarının çoğu başarısız oldu. 1940'ın ikinci yarısında 170 RAF bombardıman uçağı geri dönemedi. Bunlardan sadece 72'si gece savaşındaki artan Alman gücünden kaynaklanıyordu; 42 uçak Luftwaffe tarafından ve 30 uçak Uçaksavar bataryaları tarafından düşürüldü . Geri kalanının yakıtı bitmişti. Bu vakaların çoğu savaş öncesi dönemdeki yetersiz seyrüsefer eğitiminden kaynaklanıyordu. RAF kayıp oranları Temmuz 1940 ve Haziran 1941 döneminde Blitz sırasında Luftwaffe'nin iki katı idi. Gece saldırıları, 16 Filo ve 60'tan az uçakla yenildi. Gece avcı savunması 1941'de 421 RAF bombardıman uçağı düşürdü.

  Dikkate değer bir taktik Kammhuber'ın hücum eylemiydi. Buna göre Alman uçaklar bombardımandan dönen düşman uçaklarını gizlice üslerine kadar takip edecek ve üslerine indiklerinde onları yok edecektir. Hitler, Alman halkını onları İngiliz bombardıman uçaklarına karşı savunduklarına ikna olmaları için Almanya üzerinde vurulduklarını görmesi gerektiği gerekçesiyle planı reddetti. Ekim 1941'den sonra Luftwaffe mini taarruzunu durdurdu. Hitler'in kararı Harris ve Bombardiman komutanlığın'ı rahatlattı. 1940–1941'de bu davetsiz misafirler, RAF kayıplarının üçte ikisinden sorumluydu. Bombardıman uçaklarına zarar verme şansı kaybedildi.

  Savunma organizasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Luftwaffe'nin, Berlin'i Britanya Savaşı sırasında RAF Bomber Komutanlığı tarafından yapılan bir dizi küçük ölçekli baskınlardan korumadaki zorlukları, sağlam bir hava savunma programlarının inşasına yol açtı. Sonunda tüm Almanya ve Orta Avrupa'yı koruyan Luftflotte Reich kuruldu. Mareşal Hermann Göring s Luftwaffe savunma oluşumları üzerinde Weise operasyonel kontrolünü verdi. Weise ayrıca Tümgeneral Josef Kammhuber'in komutası altında Nachtjagddivision'ı (Gece Savaşçısı Bölümü) kurdu

  Gece savunmalarının büyümesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Hava savunmasına yönelik Alman tavrı, 'karşı hava' eylemi üzerine inşa edildi. Hava üstünlüğü düşman hava sahasında kazanılacak ve vatanı saldırılardan koruyacaktı. Buna rağmen, 1939'da doğaçlama bir savunma için bileşenlerin çoğu hazırdı veya geliştirme aşamasındaydı. Almanlar, çok sayıda uçaksavar bataryasına iprojektörler, ses dedektörleri ve Işıldaklara sahipti. Ayrıca gözlemci ağları tarafından desteklenen sahil şeridinde Freya radarını kullanıyorlardı. Kısa bir süre sonra, Würzburg kullanılmaya başlandı.

  Bombardıman Komutanlığı Mayıs 1940'ta gece saldırılara başladığında, Almanlar gelen RAF bombardıman uçaklarının oluşumlarını engellemek için yeterli araçlara sahip değildi. Bir gece savaşçısı savunması oluşturmayı amaçlayan savaş öncesi denemelerde, ses dedektörlerine ve projektörlere dayalı bir uyarı servisi kullanıldı. Gece savaşçıları, ışıklı alanın dışındaki yükseklikte fenerlerin yörüngesinde döndüler ve ışığa bir bombardıman uçağı yakalandığında, avcı uçağı devreye giriyordu. Projektörlerin rakımda odaklanması, gece savaşçısının aydınlatılmış bölgeye girip saldırmasını işaret etti. HSS birimlerine, savaşçıların savaş bölgesinde olduğu zamanlar dışında her fırsatta ateş etme emri verildi. Bu denemeler Ağustos 1939'da sona erdi ve 1940'ta hala, ikincil bir role sahip savaşçılar projektör destekli HSS'ye bağlıydı.

  Bombardiman Komutanlığı'nın 1940'taki saldırısına yanıt olarak, Josef Kammhuber'den daha etkili bir gece savunması geliştirmesi istendi. Sonraki üç yıl içinde, İngilizler tarafından Kammhuber Hattı olarak bilinen sofistike bir savunma geliştirdi . Kammhuber, aydınlatılmış bölgeyi işgal altındaki Danimarka'dan kuzey Fransa'ya genişletmekle başladı. Bu hat Erken uyarı Freya radarına, ses algılama cihazlarına ve Işıldaklara dayanıyordu. Gece savaşçılarının ve Uçaksavar pillerinin kontrolü, kısa menzilli Würzburg radarıyla sağlandı. Bir sonraki gereksinim, Almanların sahip olmadığı yetenekli bir gece savaşçısıydı; ancak, doğaçlama yaptılar ve Messerschmitt Bf 110 ağır avcı uçağını ve Junkers Ju 88 orta bombardıman uçağını kullandılar. Bu iki tür de savunmada olağanüstü olduğunu kanıtladı.

  Artık aktif bir operasyonel sistemle, taktiksel hususlar geliştirildi. Birincisi, savaşçılara kurulan havadan radarlı uçaklardı Alman pilotlar, sürüklenmeye neden olduğu ve uçaklarının performansını düşürdüğü için bundan şikayet ettiler. Yer kontrolü onları bombardıman akışına yönlendirdikten sonra hedefi görsel olarak ele seçmeyi tercih ettiler. İkinci bir değişiklik, HSS kurulumlarının ve projektörlerin hattan kaldırılmasını ve savunmaları için şehirlerin etrafında gruplandırılmasını içeriyordu.içeriyordu.

  Sistemin bazı zayıf yönleri

  Zayıf yönlerine, artan karmaşıklığına ve karşı önlemlere rağmen, Kammhuber Hattı zorlu bir engel haline geldi.

  Kayıplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  ABD ve İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından 1939-45'te Almanya'ya yaklaşık 2 milyon tonaj bomba atıldı
  Yıl Kraliyet Hava Kuvvetleri (ton) ABD 8. Hava Kuvvetleri (ton)
  1939 31 -
  1940 13.033 -
  1941 31.504 -
  1942 45.561 1561
  1943 157.457 44.165
  1944 525.518 389.119
  1945 191.540 188.573
  Hava saldırısı sonucu ölen çocukların yanından geçen Alman kadın Köln 23 Temmuz 1943
  Hava saldırısı sırasında isabet almış bir sığınakta ölen siviller (1945 Almanya) yer bilinmiyor
  Spor salonunda bombardıman kurbanlarının cesetleri (4 Temmuz 1943 Köln)

  Müttefiklerin bombalamaları sonucu 350.000 ile 600.000 arası Alman sivil öldü bunların çoğu kadın ve çocuktu. İngiliz Askeri tarihçi Basil Liddel Hart'a göre Müttefiklerin bombalamaları sonucu 72. Bin'i çocuk 500.00 Alman sivil öldü.[1] Alman Der Spiegel Dergisine göre Bombalamada 600.000 sivil öldü bunların 80.000 çocuktu.[2]

  Bombalanan Şehirler ve Sivil kayıplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Savaşta hemen hemen her Alman şehri ağır şekilde bombalandı bombalamalar sonucu binlerce sivil öldü yaralandı veya evsiz kaldı

  Bombalanan şehirler tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kent saldırgan İlk saldırı En ağır saldırı Hedefler, yıkım derecesi Bomba yükü (t) ölü
  Aachen Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Temmuz 1941 11 Nisan 1944 Yaşam alanının% 65'i tahrip edildi 2600'den fazla
  Anklam USAAF / RAF

  Hava Kuvvetleri

  9 Ekim 1943 4 Ağustos 1944 Arado şubesi, havaalanı, eski şehir% 80'i yok edildi 800
  Aschaffenburg USAAF Mart 1945
  Augsburg RAF / USAAF 17 Ağustos 1940 25./26. Şubat 1944 MAN ve Messerschmitt'in endüstriyel tesislerine odaklanmak . Konut stoğunun% 24'ü tamamen, tarihi şehir merkezinin büyük bir kısmı yok edildi. 1499
  Bad Oldesloe Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) 24 Nisan 1945 Odak noktası: özellikle tren istasyonu mültecilerle aşırı kalabalık 700'den fazla
  Bayreuth RAF / USAAF Ocak 1941 11 Nisan 1945 Tekstil endüstrisi ile şehir merkezine ve istasyon bölgesine odaklanın. Şehrin yıkım derecesi% 38 idi.
  Bebra USAAF 4 Aralık 1944 Ana odak noktası Bebra tren istasyonuydu 64
  Berlin RAF / USAAF

  Sovyet Hava Kuvvetleri

  25 Ağustos 1940 18 Mart 1945 Odak noktası, Berlin Ringbahn'daki şehir merkeziydi 68.285 ≈20.000
  Bielefeld RAF Haziran 1940 30 Eylül 1944 Eski şehrin çoğu yıkıldı 1347
  Ren Nehri üzerindeki Bingen USAAF 29 Eylül 1944 29 Aralık 1944 Bingerbrück marşaling bahçesinin ana hedefi

  , kentsel alanın yaklaşık% 96'sı tahrip edildi

  Bochum Şehrin% 38'i yıkıldı 11.177
  Böblingen RAF / RCAF / RAAF 7./8. Ekim 1943 7./8. Ekim 1943 % 90 şiddetli ve hafif hasar. 60
  Bonn 18 Ekim 1944 Binaların yıkım derecesi% 30 yaklaşık 1500
  Brandenburg on the Havel RAF / USAAF 6. August 1944 31 Mart 1945 Opel kamyon fabrikası ; Arado

  toplamı Kentsel alan% 15'e yok edildi

  Braunschweig RAF 17 Ağustos 1940 15 Ekim 1944 BMA ; Franke & Heidecke ; Voigtländer ; MIAG ; Luther Works ; ASLA ; Selwig & Lange

  şehir içi% 90, toplam şehir% 42 yıkıldı

  847

  (sadece 15 Ekim 1944)

  ≈1000

  (sadece 15 Ekim 1944)

  Bremen RAF 18 Mayıs 1940 18./19. Ağustos 1944 Atlas, AG Weser, Vulkanwerft, Borgward, Hansa-Lloyd ve Goliath -Werke, Focke-Wulf

  ges. Şehir alanı% 62'ye, merkezde Stephaniviertel % 95'in üzerine çıktı

  1120 1050
  Bremerhaven RAF 18 Eylül 1944 18 Eylül 1944 Toplam Kentsel alanın% 57'si tahrip edildi 900 618
  Wroclaw RAF 7 Ağustos 1944
  Bruchsal USAAF 1 Mart 1945, 14:00 şehir iç kısmının yaklaşık% 96'sı yıkıldı ≈1000
  Chemnitz RAF / USAAF 12 Mayıs 1944 5 Mart 1945 Eski şehir toplamda% 95 yıkıldı. Kentsel alanın% 75'i tahrip edildi 7.700 3.600-4.000
  Cottage USAAF 25 Ekim 1940 15 Şubat 1945 Demiryolu tesisleri, Sanayi, Güneydoğu Z yaklaşık 1000 > 1000
  Danzig RAF Sanayi, altyapı, mili., İnşaat.
  Darmstadt RAF 11./12. Eylül 1944 Eski şehir toplamda% 99 yıkıldı. % 78 kentsel alan yaklaşık 750 11.500
  Dessau RAF 7 Mart 1945 Toplam % 80 kentsel alan tahrip edildi 1693 668
  Dorsten RAF 14 Mart 1941 22 Mart 1945 Şehir merkezi% 95 yıkıldı 377 319
  Dortmund RAF 5 Mayıs 1943 12 Mart 1945 Şehir merkezinin% 98'i yıkıldı 4851 890
  Dresden RAF / USAAF 7 Ekim 1944 13./14. Şubat 1945 Ind., Infra., Mili., Civil. Şehir merkezinin% 90'ı yıkıldı. 2660 22.700-25.000
  Düren RAF 12 Mayıs 1940 16 Kasım 1944 Infra., Milit.,  medeni. Kentsel alanın% 99,2'si tahrip edildi, sadece dört konut kurtarıldı 1945 3106
  Dusseldorf RAF 1 Ağustos 1942 12 Haziran 1943 İç şehrin% 94'ü yıkıldı 18.652
  Duisburg RAF 13 Mayıs 1940 14./15. Ekim 1944 % 80 kentsel alan tahrip edildi 30.535 yaklaşık 8.000 - 12.000
  Eberswalde hava Kuvvetleri 26 Nisan 1945 Ardelt-Werke

  şehir merkezi yaklaşık% 50'si yok edildi

  Eisenach USAAF / RAF 24 Şubat 1944 11 Eylül 1944 BMW - otomobil ve uçak motoru fabrikası, şehir% 6 yıkıldı,% 50'den fazla hasar gördü 400 t 370 sivil öldü
  Emden RAF 31 Mart 1940 6 Eylül 1944 Liman ve Kuzey Denizi İşleri, kentsel alanın% 80'i tahrip edildi
  Ren Nehri üzerinde Emmerich RAF 7 Ekim 1944 Toplam Kentsel alan% 97'ye yok edildi
  Erbach (Odw.) 26 Mart 1945 39 bina yıkıldı, 138 bina kısmen hasar gördü, topçu ateşinden daha fazla hasar 26.
  Erfurt RAF / USAAF 26 Temmuz 1940 25 Şubat 1945 Sanayi, altyapı, hava alanı, şehir merkezi, dairelerin% 17'si tamamen yıkıldı 1100 1535
  Essen Merkezin% 90'ı yıkıldı. 36.825
  Fallersleben 8 Nisan 1944 5 Ağustos 1944 Volkswagen fabrikasının üçte ikisi yıkıldı
  Flensburg RAF / USAAF 20 Ağustos 1940 19 Mayıs 1943 Şehrin çeşitli bölgeleri, özellikle Flensburg tersanesi ile Flensburg limanı ve Schäferhaus havaalanı bombalandı . Hava saldırıları sırasında yaşanan çeşitli sorunlar, şehrin büyük ölçüde kurtulması anlamına geliyordu. Saldırılar nedeniyle tersanenin denizaltı üretimi durdu. 30.000'den fazla 176 ölü sivil ve

  119 ölü Müttefik askeri

  Frankfurt am Main RAF / USAAF 4 Haziran 1940 22 Mart 1944 VDM / Heddernheimer Kupferwerk,

  IG Farben (Höchst işleri ), VDO, Adlerwerke Hartmann & Braun, Messer Griesheim eski şehir % 98, tüm şehir alanında% 50'den fazla yıkıldı

  29.209 5559
  Frankfurt (Oder) RAF 25 Ağustos 1940 15 Şubat 1944 Hava saldırıları ve savunma ile şehrin iç kesiminin% 93'ü tahrip edildi 58
  Freiburg im Breisgau RAF

  Hava Kuvvetleri

  10 Mayıs 1940 27 Kasım 1944 Şehir merkezi, demiryolu sistemleri. Tüm evlerin% 30'u yıkıldı veya ağır hasar gördü ≈3000
  Freital USAAF 24 Ağustos 1944 24 Ağustos 1944 Voltolwerk, Freital-Birkigt'teki Rhenania-Ossag, Freital-Potschappel 2000'deki demiryolu tesisleri

  yıkılmış ve hasar görmüş

  262
  Friedrichroda USAAF 6 Şubat 1945 74 yıkılmış ve 350 hasarlı ev 27.5 135
  Friedrichshafen RAF 28 Nisan 1944 Maybach, dişli çark fabrikası

  şehir bölgesi% 75'e kadar yıkıldı

  ≈2500
  Fulda RAF / USAAF 20 Temmuz 1944 11 Eylül 1944 Fulda Reifen'in üretim tesisleri, Bellinger emaye kaplama işleri ve diğer bazı şirketler tamamen yok edildi.  Ölenler arasında, sığınak olarak geliştirilen Krätzbach tüneli tüm girişlere vurulduğunda hayatını kaybeden Mehler şirketinden yaklaşık 350 zorunlu işçi vardı. 1.600
  Fuerth USAAF / RAF 16 Ağustos 1940 25 Şubat 1944 esas olarak endüstri, aksi takdirde z. T. Nürnberg'e yapılan saldırılarda yanlış düşüş; % 6 toplam kayıp,% 30 ciddi u. Yapı stoğuna orta hasar yaklaşık 390
  Gelsenkirchen 6 Kasım 1944 Evlerin% 52'si yıkılır,% 42'si zarar görür. % 6'sı hala yaşanabilir. Sanayi tesislerinin% 28'i yok edildi. 22.885 yaklaşık 3000
  Gera USAAF 12 Mayıs 1944 6 Nisan 1945 Sanayi, demiryolu sistemleri, şehir merkezi 550 550
  Gieben RAF 6 Aralık 1944 Şehir% 67, şehir içi% 90 yıkıldı. 813
  Gotha USAAF 24 Şubat 1944 6 Şubat 1945 Sanayi, demiryolu, şehir merkezi 890'dan fazla 550'den fazla
  Goettingen 7 Temmuz 1944 7 Nisan 1945 Raylı sistemler. Şehir% 2,1 oranında yıkıldı (235 daire, 59 konut) 107
  Graz USAAF Ağustos 1943 Şubat / Mart 1945 Demiryolu ve endüstriyel tesisler. 7733 bina, 8999 daire yıkıldı  ; tarihi eski şehir büyük ölçüde bağışlandı -1800  ; Schloßberg'deki büyük hava saldırısı sığınağı nedeniyle kurbanların sayısı nispeten düşük.
  Gross-Gerau RAF 25./26. Ağustos 1944 Şehir merkezinde 230 ev yıkıldı, 300 ev hasar gördü. Şehir kilisesi yandı, 1000 kişi evsiz kaldı. 28
  Gutersloh USAAF 1940 26 Kasım 1944 290
  Hagen RAF / USAAF 15 Mayıs 1940 15 Mart 1945 Marshalling yard lobisi, AFA, şehir içi birkaç saldırı ile neredeyse tamamen yok edildi. 2200
  Halberstadt USAAF 8 Nisan 1945 Junkers şubesi ; Şehrin iç kısmının% 82'si yıkıldı. ≈2500
  Halle (Saale) USAAF 7 Temmuz 1944 31 Mart 1945 3.600 bina, 13.000 daire yıkıldı 2.593 > 1284
  Hamburg RAF / USAAF 18 Mayıs 1940 27./28. Temmuz 1943 Şehir merkezi% 80'e, kentsel alan% 60'a yıkıldı. 2439 35.000
  Hamm RAF / USAAF 1940 22 Nisan 1944 Hamm marşaling sahası, Westfalyan tel endüstrisi, Westfalian Union, liman, kışla, tüm kentsel alan ve Hamm'ın yakın çevresi, özellikle Bockum-Hövel, Herringen, Pelkum, Heessen, Ahlen'de madencilik . Hamm kentsel alanının yıkımı% 60–80. 1029; 233 savaş esiri, stajyer ve zorunlu işçi dahil
  Hanau RAF 1944 19 Mart 1945 Eski şehir% 90, kentsel alan% 80 yıkıldı. 2250
  Hannover RAF / USAAF 19 Mayıs 1940 9 Ekim 1943 Continental-Werke, Hanomag / MNH, AFA, Deurag / Nerag, tüm binaların% 52'si

  şehir merkezinde yıkıldı % 90

  1670 6782, 4748 kişi
  Heidelberg 1944 1945 Sadece küçük hasar, şehir neredeyse bozulmamış
  Heilbronn RAF 16 Aralık 1940 4 Aralık 1944 Ind., Infra., Mili., Civil. Şehir merkezinde 3 ev hariç toplam 5.100 adet 14.500 bina yıkıldı 6500
  Herne Herne'de kumaş inşa etmek büyük ölçüde kurtuldu 419
  Hildesheim RAF / RCAF / USAAF 29 Temmuz 1944 22 Mart 1945 Yük sahası ; Şeker rafinerisi ; VDM -Halbzeugwerke GmbH ("Metallwerk Hildesheim"); Batma mekanizması ; E. Ahlborn AG ; Eski şehir% 90 yıkıldı 1060 1511

  1736

  Homburg RAF / USAAF 14 Mart 1945 220
  Ingolstadt USAAF 15 Ocak 1945 9 Nisan 1945 ≈650
  Jena RAF / USAAF 27 Mayıs 1943 19 Mart 1945 Zeiss ve Schott bitkileri,

  şehir içi kötü etkilendi

  1.025 ≈800
  Jülich RAF 16 Kasım 1944 Toplam Kentsel alan% 97'ye yok edildi
  Kaiserslautern RAF / USAAF 3 Eylül 1941 28 Eylül 1944 1944 / 45'teki birkaç büyük saldırıda, şehir merkezinin neredeyse üçte ikisi yıkıldı. Yeniden yapılanma sırasında, açıklıklar elde etmek ve sokakları genişletmek için kalan yapı dokusunun çoğu yıkıldı. 50350
  Karlsruhe RAF Hesaplama esasına bağlı olarak,% 24–38'i imha edildi 10.598 1754
  Kassel RAF 22 Ekim 1943 Henschel & Son ; Fieseler çalışır ; MWK

  şehir alanı% 80, eski şehir% 97 yıkıldı.

  yaklaşık 1400 yaklaşık 7000
  Kiel 2 Temmuz 1940 3./4. Nisan 1945 Fiyordun doğu yakasındaki büyük tersaneler : DWK, Germaniawerft, Howaldtswerke . Binaların% 35'i (dairelerin% 40'ı) yıkıldı 29.202 2515
  Koblenz RAF 6 Kasım 1944 Toplam Kentsel alanın% 87'si yıkıldı 1016
  Köln RAF 18 Haziran 1940 2 Mart 1945 Savaşın sonunda eski şehrin% 95'i yıkılmıştı. 48.041
  Königsberg (Prusya) Sovyet Hava Kuvvetleri / RAF 22 Haziran 1941 26./27. Ağustos 1944 ve 29./30. Ağustos 1944 Tarihi şehir merkezi (eski şehir, Kneiphof, Löbenicht) neredeyse tamamen yıkıldı 480 üzeri ≈6000
  Krefeld 18 Haziran 1940 2./3. Ekim 1942 u. a. Çelik işleri, Uerdingen'de önemli yıkım : vagon fabrikası, Hohenbudberg manevra

  sahası, Weiler-ter Meer kimya fabrikası (IG Farben)

  Pfalz'daki Landau USAAF 1944 1945 586
  Landshut USAAF Aralık 1944 19 Mart 1945 tren istasyonu ≈400
  Leipzig RAF 27 Mart 1943 4 Aralık 1943 Bina dokusunun% 60'ına kadar, dairelerin% 40'ına kadar yaklaşık 500 ≈1800
  Leverkusen 5 Haziran 1940 26 Ekim 1944 Büyük yıkım
  Linz RAF / USAAF 1944 1945 1679
  Ludwigshafen am Rhein RAF Ekim 1941 5 Ocak 1945 Toplam Şehir alanı% 80'in üzerinde yıkıldı, ana hedef BASF > 500
  Lübeck RAF 28 Mart 1942 28 Mart 1942 Eski şehir% 30 yıkıldı 400 320
  Magdeburg RAF 16. Januar 1945 BRABAG (Rothensee );

  Krupp-Gruson ; Buckau Wolf eski şehir% 90'ı yok edildi

  yaklaşık 1200 ≈2,500
  Mainz RAF 1942 27 Şubat 1945 Toplam % 80 kentsel alan tahrip edildi ≈1200
  Mannheim 1 Haziran 1940 Motorenwerke Mannheim (MWM);

  Daimler-Benz fabrikası, kentsel alan neredeyse tamamen yok edildi

  25.181 2171
  Meiningen USAAF 13 Eylül 1944 23 Şubat 1945 Altyapı onarım atölyesi yaklaşık 219 ≈220
  Mülheim an der Ruhr RAF 22./23. Haziran 1943 Toplam stokun% 29'u yok edildi
  Münih RAF / USAAF Yaz 1942 7 Şubat 1945 BMW - uçak motoru fabrikası Allach ve ana fabrika Milbertshofen, tüm şehir% 50, eski şehir% 90 yıkıldı. 27.111 6500
  Mönchengladbach RAF / USAAF 12 Mayıs 1940 Her iki şehir de (M. Gladbach ve Rheydt ) yaklaşık% 65'i yok edildi yaklaşık 2000
  Münster RAF / USAAF 16 Mayıs 1940 25 Mart 1945 Eski şehrin yaklaşık% 91'i ve tüm şehrin% 63'ü yıkıldı. > 1600
  Neuss RAF 31/1 Temmuz. Ağustos 1942 Tarihi eski şehrin büyük bir kısmı yıkıldı
  Nordhausen USAAF / RAF 4 Temmuz 1944 3 ve 4 Nisan 1945 Toplam Kentsel alanın yaklaşık% 74'ü tahrip edildi 2.700 ≈8800
  Nürnberg RAF 21./22. Aralık 1940 2 Ocak 1945 Şehir merkezinin güneyinde demiryolu sistemleri ve sanayi

  (marşaling avlusu, MAN, Schuckert, Victoria ) Eski şehir neredeyse tamamen yok edildi

  2300 1800
  Oberhausen Toplam stokun% 31'i yok edildi 2300
  Oldenburg Oldenburg% 1,4 (130 ev) yıkıldı
  Offenbach am Main RAF 20 Aralık 1943 18 Mart 1944 Başta eski ve batı kasabaları olmak üzere toplam% 36'sı yıkıldı 467 (tüm saldırılar için)
  Oranienburg USAAF 6 Mart 1944 15 Mart 1945 Yük istasyonu, Heinkel uçak işleri, Auer işleri (nükleer araştırma), şehir alanı% 70'e kadar tahrip edildi (20.000 bomba) 2.000 (yaklaşık 1.000 toplama kampı tutsağı dahil)
  Osnabrück RAF 20 Haziran 1942 13 Eylül 1944 Demiryolu deposu, marşaling sahası, Klöckner çelik işleri, OKD (bakır ve tel işleri), eski şehir% 94'ü yıkıldı, tüm kentsel alan% 65
  Paderborn RAF 17 Ocak 1945 23 Mart 1945 Toplam Şehir alanı% 85'e yok edildi
  Peenemünde RAF 18 Ağustos 1943 Ordu Araştırma Merkezi, Hava Kuvvetleri Deney İstasyonu, uyku ve yaşam alanları 1874 735
  Pforzheim RAF 1 Nisan 1944 23 Şubat 1945 Toplam Kentsel alanın% 83'ü tahrip edildi 1575 18.000
  Pirmasens RAF 9 Ağustos 1944 15 Mart 1945 Kentsel alanın üçte ikisi yıkıldı, şehir içi% 90 ≈500
  Plauen USAAF, RAF 12 Eylül 1944 10 Nisan 1945 kentsel alanın% 75'inden fazlası tahrip edildi 4.925 2.358'den fazla
  Pozlar RAF 29 Mayıs 1944 Focke-Wulf, AFA-Akkumulatorenwerk
  Potsdam RAF 14 Nisan 1945 Şehir merkezindeki ve Berlin banliyölerindeki konut binalarının % 97 kadarı yıkıldı 1.700 1.593
  Rees RAF 10 Mayıs 1940 16 Şubat 1945 Toplam Kentsel alanın% 76'sı tahrip edildi
  Regensburg RAF, USAAF Messerschmitt uçak fabrikası, demiryolu tesisleri, Regensburg limanı ; hafif hasar meydana içinde eski şehir kendisi yaklaşık 3000
  Remscheid RAF 31 Temmuz 1943 Toplam Kentsel alanın% 82'si tahrip edildi
  Rosenheim USAAF 20 Ekim 1944 18 Nisan 1945 tren istasyonu 53

  (sadece 18 Nisan 1945)

  Rostock RAF 11 Haziran 1940 24./27. Nisan 1942 Şehir merkezinin yarısı yıkıldı. 617
  Rothenburg ob der Tauber USAAF 31 Mart 1945 31 Mart 1945 9 39
  Saarbrücken RAF 1942 Temmuz sonu 5 Ekim 1944 Eski Saarbrücken neredeyse tamamen yok edildi yaklaşık 1000 yaklaşık 400
  Salzburg USAAF 16 Ekim 1944 1 Mayıs 1945 Hasar gören veya yıkılan binaların% 40'ı 1500 547
  Schmalkalden USAAF 20 Temmuz 1944 6 Şubat 1945 Demiryolu, şehir 88 sivil
  Schweinfurt USAAF, RAF 17 Ağustos 1943 24 Şubat 1944 Toplam 22 hava saldırısı şehrin% 40'ını ve sanayi bölgesinin% 45'ini tahrip etti 1079
  Solingen RAF 4./5. Kasım 1944 2,5 km² şehir merkezi tamamen yıkıldı 1882
  Szczecin 1944
  Stralsund USAAF 6 Ekim 1944 248 ≈800
  Stuttgart RAF 25 Ağustos 1940 12 Eylül 1944 1940 ile 1945 yılları arasında gerçekleştirilen toplam 53 hava saldırısında, tüm şehir bölgesindeki tüm binaların% 68'i yıkıldı. yaklaşık 670 ≈1000
  Swinoujscie USAAF 12 Mart 1945 1609 8.000 - 23.000 (mülteci)
  Trier RAF 19 Aralık 1944 23 Aralık 1944 Kentsel alanın% 41'i yıkıldı, eski şehre odaklanın 420
  Ulm RAF 17 Aralık 1944 Magirus - Deutz

  eski şehir% 81'i yıktı

  707

  (17 Aralık 1944)

  Weimar USAAF 24 Ağustos 1944 9 Şubat 1945 Sanayi, şehir merkezi 965 1.850'den fazla
  Wesel RAF 16 Şubat 1945 19 Şubat 1945 Toplam Kentsel alan% 97'ye yok edildi
  Viyana RAF / USAAF 17 Mart 1944 12 Mart 1945 % 28 bina hasarı 8796
  Wiener Neustadt RAF / USAAF 1944 1945 Wiener Neustädter Flugzeugwerke

  Raxwerke

  Wiesbaden RAF Ağustos 1940 2./3. Şubat 1945 Dairelerin% 22,3'ü yıkıldı yaklaşık 1700
  Wilhelmshaven RAF 4 Eylül 1939 15 Ekim 1944 Toplam Şehir bölgesi (savaşın sonunda yaşam alanının% 60'ı yok edildi), Kriegsmarine tersanesi 435
  Wismar RAF 1942 14 Nisan 1945
  Worms RAF / USAAF 20 Haziran 1940 21 Şubat 1945 Şehir merkezi, sanayi ve demiryolu tesisleri toplam yaklaşık 700
  Würzburg RAF Şubat 1942 16 Mart 1945 Tüm şehir alanının% 82'si, eski şehrin% 90'ından fazlası yıkıldı 977 ≈5000
  Wuppertal RAF Mayıs 1943 29./30. Mayıs 1943 ve 24./25. Mayıs 1943 Wuppertal-Barmen ve Wuppertal-Elberfeld - tüm şehir bölgesinin% 38'i yok edildi 5219
  Xanten RAF 10 Şubat 1945
  Zerbst USAAF 16 Nisan 1945 Toplam % 80 kentsel alan tahrip edildi en az 574
  Zweibrücken RCAF 14 Mart 1945 Şehir alanı% 80'e kadar yok edildi, eski şehir neredeyse tamamen yok edildi ≈200

  1939[değiştir | kaynağı değiştir]

  Almanya savaşa girdiği günden itibaren şehirlerine yönelik saldırılar yapılmaya başlanmıştır. Savaşın ilk günü bir Polonya uçağı Alman hava sahasına girmiştir 4 gün sonra İngilizler Almanya'ya yönelik ilk hava saldırısını yapmıştır. Bu yılda yapılan hava saldırıları küçük çaplı ve etkisizdi. Taraflar saldırılarda sivilleri hedef alan saldırılar yapmadılar.

  • 4 Eylül 1939 da 15 Blenheim ve 14 Wellington İngiliz bombardıman uçağı Wilhelmshaven ve Brunsbüttel'deki Alman savaş gemilerine saldırdı Alman kruvazörü Emden hasar gördü. 7 düşman uçağı düşürüldü. Bu Luftwaffe'nin ilk zaferidir.
  • 14 Aralık Almanya üzerinde keşif uçuşu yapan 14 Wellington uçağı'nın beşi uçaksavar ateşi ile düşürüldü
  • 18 Aralık 22 Vickers Wellington İngiliz bombardıman uçağı Heligoland körfezinde ki Alman gemilerine saldırdı 44 Alman savaşçısı düşman ile çarpıştı ve onları geri püskürttü saldırı sonucu Herhangi bir Alman gemisi hasar almadı. RAF 12 uçak 49 mürettebat kaybetti. Luftwaffe 3 uçak ve 2 pilot kaybetti.[3]

  1940[değiştir | kaynağı değiştir]

  Sahte savaş döneminde her iki taraf da ciddi bir saldırı yapmadı. Almanya 10 Mayıs da Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'a saldırınca hava savaşları tekrar başladı. Özellikle 15 Mayıs'dan itibaren savaş müttefiklerin aleyhine dönünce İngilizler Alman savaş makinesini zayıflatmak için başta Ruhr bölgesi olmak üzere sanayi ve askeri bölgelere hava saldırıları yaptı bu saldırılar etksiz ve küçük çaplıydı. Bu saldırılar neticede Fransa'nın teslim olmasını ve Benelüks ülkelerinin işgal edilmesini engelleyemedi.

  • 15/16 Mayıs Ruhr bölgesi İngiliz uçakları tarafından bombalandı.
  • 25 Ağustos Berlin'e ilk RAF baskını

  1941[değiştir | kaynağı değiştir]

  Almanya 22 Haziran 1941 de SSCB'ye saldırınca İngiliz şehirlerine yönelik bombardımanların sayısı azaldı İngilizlerin de Alman şehirlerine yönelik saldırıları azaldı.

  • 1 Ocak Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin 141 uçağı Bremen'in güneyindeki Focke-Wulf uçak üretim tesisini bombaladı.
  • 13 Ocak RAF Belçikanın Oostende şehrini ve Alman denizaltı üssü Lorient'i bombaladı.
  • Wesermümde uçaksavarları düşman uçaklarına ateş ederken (1941
   12 Mart RAF Wesermünde limanı'nı bombaladı.
  • 8/9 Ağustos Sovyet Hava Kuvvetleri, Berlin'e düzenlenen bir baskınla sınırlı bir bombalama saldırısına başladı.
  • 13 Ağustos 78 bombardıman uçağı ve 485 avcı uçağı Rheinland'daki ana güç istasyonlarından ikisine saldırdı. Saldırı sonucu iki istasyon ağır hasar aldı. 12 Bombardıman Uçağı ve 10 avcı uçağı düştü. Luftwaffe 5 uçak kaybetti.
  • 7/8 Eylül 197 İngiliz uçağı Berline saldırdı. 15 uçak düştü.
  • 7/8 Aralık 251 bombardıman uçağı Aachen ve Brest'i bombaladı. Brest saldırısı, Oboe navigasyon sisteminin ilk operasyonel kullanımıydı.

  1942[değiştir | kaynağı değiştir]

  Amerikanın savaşa dahil olması ile Müttefiklerin Alman şehirlerine yönelik bombardımanları yıkıcı seviyelere ulaştı. Artık Almanya gündüz USAAF gece ise RAF uçakları tarafından bombalanıyordu.

  Hava saldırısına karşı Hamburg semalarını aydınlatan Işıldaklar 1942
  • 15/16 Ocak 52 bombardıman uçağının Hamburg'u başarıyla bombaladığı iddia edildi. 3'ü büyük 36 yangın çıktı, 3 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. 11 bombardıman uçağı kaybedildi.

  1943[değiştir | kaynağı değiştir]

  Almanya'ya yönelik ağır bombardımanlar bu yıl hız kazandı sadece Almanya değil Almanya'nın müttefikleri de bombalanacaktı. Bu bombardımanlar genel olarak Almanya'nın ne sanayisine ne de üretimine ciddi hasar veremedi.

  • 16 Ocak Berlin'e Gece baskını sırasında 1.000 ton bomba atıldı ve 100 mil boyunca yangınlar görüldü.
  • 10 Ekim Almanya'nın Münster şehri, Amerika Birleşik Devletleri Sekizinci Hava Kuvvetleri'nin ilk gündüz baskını sırasında, 236 B-17 Uçan Kale bombardıman uçağının tamamı tarihi şehre saldırarak ağır bir şekilde bombalandı. 216, P-47 Thunderbolt avcı uçağı bombardıman uçaklarına eşlik etti uçaklar 15 mil uzunluğunda bir hat üzerinde uçtu. Luftwaffe, Amerikan kuvvetiyle çarpışmak için 350 savaşçı gönderdi uçaksavar silahları da ateş açtı. Münster'de yaklaşık 700 sivil öldürüldü, 30 Amerikan bombardıman uçağı vuruldu ve 105'i ağır hasar gördü, 308 Amerikan havacı kayıp[4]
  • 17 Ağustos: 376 B-17 ağır bombardıman uçağı gündüz vakti Schweinfurt ve Regensburg'daki Rulman bilye fabrikalarına saldırdı. Yaklaşık. 400 Bf 109, Bf 110, Fw 190 avcı uçağı düşmanı karşıladı. Sert geçen hava savaşında daha 22 uçak hedefe ulaşmadan imha edildi. Schweinfurt üzerinde 3 uçak Uçaksavar ateşi ile düşürüldü. Ağır darbeler alan bombardıman uçakları dönüş yolunda yakıt ikmali yapmış olan Alman savaşçıların saldırısına uğradı. 96 spitfire ve Mustang avcı uçağı koruma sağlamaya çalıştı ancak 8 uçak daha vuruldu. Eskort uçaklar 25–27 Alman avcı uçağını vurdu. Görev sonucunda 60 B-17 düştü 58-95 uçak ağır hasar aldı. 557 mürettebat kayıp[4]
  • 653 uçak, Ren nehrinin doğu yakasındaki Köln sanayi bölgesine saldırdı . Yeni bir Alman birimi olan Jagdgeschwader 300, Wilde Sau taktiğini ilk kez tek motorlu avcılarda kullandı. Projektörlerden aydınlatmadan, hedef gösterge işaret fişeklerinden ve yangınlardan yararlanan Alman savaşçılar, 12 uçağı düşürdüklerini iddia ettiler.
  • 18/19 Kasım 1943 gecesi: Ana hedef Berlin'e 440 Avro Lancaster ve dört de Havilland Mosquitos tarafından saldırıya uğradı, bunlardan 402'si bulutların altındaki şehri bombaladı. Eş zamanlı olarak Mannheim ve Ludwigshafen 395 uçak tarafından bombalandı. Spifire birkaç başka kasabaya saldırdı. 884 sortinin tamamında 32 uçak (yüzde 3.6) kaybedildi, bunlardan dokuzu Berlin baskınında kayboldu. Hava saldırısı uyarısı 20: 11'de ve 22: 23'te çaldı. Baskında 143 kişi öldü, 4 kişi daha kayıp, 409 kişi yaralandı ve 7,326 kişi evsiz kaldı; 533 ev yıkıldı, 8.493 ev hasar gördü.
  • 19/20 Kasım 1943 gecesi: Leverkusen 266 uçağın ana hedefiydi: 170 Halifaxes, 86 Stirlings, 10 Sivrisinek şehre saldırdı. 5 uçak kayboldu.
  • 22/23 Kasım 1943 gecesi: Ana hedef Berlin. 469 Lancasters, 234 Handley Page Halifaxes, 50 Short Stirlings, 11 Mosquitos. Toplam 764 uçak. Berlin'i bombalaldı. Bu, savaşın Berlin'ine yapılan en etkili baskındı.  Hasarın çoğu şehir merkezinin batısındaki yerleşim alanları olan Tiergarten ve Charlottenburg, Schöneberg ve Spandau'da meydana geldi. Kuru hava koşulları nedeniyle, birkaç 'yangın fırtınası' meydana geldi. 175.000 kişi evsiz kaldı ve Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) yok edildi. İngiliz, Fransız, İtalyan ve Japon büyükelçilikleri, Charlottenburg Kalesi ve Berlin Hayvanat Bahçesi de dahil olmak üzere birkaç önemli bina hasar gördü veya yıkıldı. Ayrıca Silah ve Mühimmat Bakanlığı, Waffen-SS İdare Koleji, Spandau'daki İmparatorluk Muhafızları kışlası ve silahlı kuvvetler için malzeme üretiminde kullanılan birkaç fabrika da hasar aldı. 26 uçak kaybedildi toplam gücün yüzde 3,4'ü.
  • 23/24 Kasım 1943 gecesi: Ana hedef Berlin, 365 Lancaster, 10 Halifaxes, sekiz Sivrisinek (383 uçak) tarafından saldırıya uğradı.
  • 24/25 Kasım 1943 Gecesi: Berlin, altı Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı biri kayıp.
  • 25/26 Kasım 1943 gecesi: Frankfurt, 236 Halifaxes ve 26 Lancaster'ın (262 uçak) ana hedefiydi. Berlin'e üç Sivrisinek gönderildi ve diğer hedefler bombalandı.
  • 26/27 Kasım 1943 gecesi: Ana hedef olan Berlin 443 Mızraklı Süvari ve yedi Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı. Spifirelar Alüminyum folyo şeritler (Widow) ile Alman radarlarını şaşırtmaya çalıştı 21 uçak Berlin üzerinde Uçaksavar bataryaları tarafından vuruldu. Hasarın çoğu yarı endüstriyel Reinickendorf banliyösünde gerçekleşti, ancak şehir merkezi ve Siemensstadt (birçok elektrikli ekipman fabrikasıyla birlikte) de vuruldu. Stuttgart, 157 Halifaxes ve 21 Lancaster tarafından bir oyalama olarak basıldı. Her iki kuvvet de Luftwaffe' ile neredeyse Frankfurt'a kadar aynı rotada uçtu. Maden eritme operasyonları da dahil olmak üzere gece için toplam sorti 666 idi ve 34 uçak (yüzde 5,1) kaybedildi. Berlin üzerindeki kayıplar bonbon yüksek oldu ve İngiltere'deki siste iniş kazaları ile birleştiğinde yüzde 9,3'e ulaştı. Büyük bir zırhlı savaş aracı üreticisi olan Alkett fabrikası kötü bir şekilde vuruldu ve Goebbels bunu "neredeyse tamamen yok edilmiş" olarak nitelendirdi ve günlüğünde "neredeyse yeri doldurulamaz alet ve makinelerin" kullanım dışı olduğundan söz etti.
  • 28/29 Kasım 1943 gecesi: Essen, 10 Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 29/30 Kasım 1943 Gecesi: Bochum, Köln ve Düsseldorf, 21 Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 30/1 Aralık 1943 Gecesi: Essen, dört Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 2/3 Aralık 1943 gecesi: Ana hedef Berlin 425 Mızraklı Süvari, 18 Sivrisinek ve 15 Halifax tarafından saldırıya uğradı. Almanlar Berlin'i hedef olarak belirledi. Beklenmedik çapraz rüzgarlar bombardıman oluşumunu dağıttı ve Alman savaşçılar kırk bombardıman uçağı, 37 Lancasters, iki Halifax ve bir Sivrisinek (gücün yüzde 8,7'si) vurdu. Bombalama etkili değildi. Şehrin güneyinde, ancak iki Siemens fabrikası, bir bilyalı rulman fabrikası ve birkaç demiryolu tesisi hasar gördü.
  • 3/4 Aralık 1943 gecesi: Ana hedef Leipzig, 307 Lancasters, 220 Halifaxes (527 uçak) tarafından saldırıya uğradı. Ana kuvvet doğrudan Berlin'e yöneldi, sonra Leipzig için güneye döndü ve birçok Alman gece savaşçısını aldatarak devam etmek için 9 Sivrisinek bıraktı.
  • 4/5 Aralık 1943 gecesi: Duisburg dokuz Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 10/11 Aralık 1943 gecesi: Leverkusen 25 Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 11/12 Aralık 1943 gecesi: Duisburg 18 Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 12/13 Aralık 1943 Gecesi: Essen, 18 Spifire Düsseldorf'un dokuz 9 Spitfirı'n saldırısına uğradı.
  • 13/14 Aralık 1943 gecesi: 16 Sivrisinek Düsseldorf'a saldırdı.
  • 16/17 Aralık 1943 gecesi: Berlin ana hedefti. Şehir 483 Lancaster ve 15 Mosquitos tarafından saldırıya uğradı. Alman gece savaşçıları bombardıman uçaklarını durdurmaya yönlendirildi; Lancaster kuvvetinin yüzde 5,2'si olan 25 Lancaster, kaybedildi ve çok düşük bulut nedeniyle İngiltere'ye inerken 29 uçak daha kaybedildi. Baskın, İngiltere üzerindeki kötü hava koşullarından kaynaklanan kayıpların, uçaksavar veya düşman gece savaşçılarından kaynaklanan kayıplardan daha büyük olması açısından alışılmadıktı.  Berlin demiryolu sistemine verilen hasar çok büyüktü ve Doğu Cephesi'ne gönderilen 1.000 vagon dolusu savaş malzemesi altı gün bekletildi. Ulusal Tiyatro ve Almanya'nın askeri ve siyasi arşivlerinin bulunduğu bina yıkıldı. Bombalama Berlin'deki konutların dörtte birinden fazlasını kullanılamaz hale getirmişti. Serrate radar dedektörlerini kullanan 141. Filo RAF'dan iki Beaufighter ve iki Mosquitos ilk başarılı 'Serrate' devriyesi olan Messerschmitt Bf 110'a zarar vermeyi başardı. Aynı gece, Abbeville yakınlarındaki iki uçan bomba bölgesi olan Tilley-le-Haut ve Flixecourt'a başka baskınlar da yapıldı . Baskın, bölgeleri yok edemedi, ancak hiçbir uçak kaybolmadı.
  • 20/21 Aralık 1943 gecesi: Frankfurt 390 Lancasters, 257 Halifaxes ve üç Mosquitos (650 uçak) tarafından saldırıya uğradı. Alman gece savaşçıları bombardıman akışına girdi; Kuvvetin yüzde 6,3'ü olan 27 Halifaxes ve 14 Lancaster düşürdü. Hasar, o zamanlar RAF'ın düşündüğünden daha fazlaydı çünkü Almanların tuzak ateşlerini yaktıklarını biliyorlardı ve bu da bazı başarılar elde etti. Mannheim'a 54 uçakla bir tuzak baskını yapıldı ve Liege yakınlarındaki bir silah fabrikasında hedefi vurmayı başaramayan 617. Filo ve 8 Pathfinder Mosquitos'tan sekiz Lancaster tarafından hassas saldırı düzenlendi.
  • 21/22 Aralık 1943 gecesi: Düsseldorf'taki Mannesmann fabrikası dokuz Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı.
  • 22/23 Aralık 1943 gecesi: 51 uçak, Abbeville ve Amiens arasındaki iki uçan bomba bölgesine saldırdı. Bir site tahrip edildi, ancak diğeri bulunamadı. Frankfurt ve Bonn'da iki küçük Sivrisinek baskını düzenlendi .
  • 23/24 Aralık 1943 gecesi: Berlin, 364 Lancaster, sekiz Sivrisinek ve yedi Halifaxes tarafından saldırıya uğradı. Alman gece dövüşçüleri hava şartlarından dolayı engellendi ve gücün yüzde 4,2'si olan yalnızca 16 Lancaster vuruldu. Berlin'e çok az hasar verildi; Diğer bazı Alman kasabaları da Sivrisineklerin saldırısına uğradı.
  • 29/30 Aralık 1943 gecesi: Berlin 457 Lancasters, 252 Halifaxes ve üç Mosquitos (712 uçağı) için hedefti, RAF kayıpları kuvvetin yüzde 2.8'inde hafifti. Kalın bulut örtüsü, RAF'ı zor durumda bıraktı ve çok az hasara neden oldu.
  • 30/31 Aralık 1943 Gecesi: 617. Filosundan 10 Lancaster ve altı Pathfinder Mosquitos bir V1 bölgesini saldırdı ancak yok edemedi. görüldü.

  1944[değiştir | kaynağı değiştir]

  Müttefikler yavaş yavaş hava üstünlüğünü ele geçirmeye başladılar artık Müttefik bombardıman uçakları eskortsuz Almanya'yı bombalamıyordu bu da kayıpları önemli ölçüde azalttı.

  Hava da Alman savaşçılar tarafından vurulan B-24 bombardıman uçağı
  • 1/2 Ocak 1944 gecesi: 421 Lancaster, ana hedef olan Berlin'e gönderildi. Alman gece savaşçıları kuvvetin yüzde 6,7'sini düşürdü. 15 Sivrisinek tarafından Hamburg'a yapılan küçük bir baskın ve diğer kasabalara yapılan daha küçük baskınlar, gece savaşçılarını aldatamadı.
  • 2/3 Ocak 1944 gecesi: Berlin ana hedefti. 362 Lancasters, 12 Mosquitos, dokuz Halifaxes (383 uçak) şehri bombaladı gece savaşçıları şehrin üzerine gelene kadar bombardıman uçaklarına ulaşamadı, ardından kuvvetin yüzde 10'u olan 27 Lancaster'ı vurdu. Diğer şehirlere de küçük baskınlar yapıldı.
  • 3/4 Ocak 1944 Gecesi: Solingen ve Essen sekiz Sivrisinek tarafından saldırıya uğradı; kayıp yok.
  • 4/5 Ocak 1944 gecesi: İki uçan bomba sahası 80 uçağın saldırısına uğradı. Berlin 13 Sivrisinek tarafından basıldı; diğer hedeflere küçük baskınlar. Özel Harekât İdaresi (SOE) için uçuşlar, direniş güçlerine malzeme ve ajanlar gönderildi.
  • 5/6 Ocak 1944 Gecesi: Stettin, Eylül 1941'den bu yana ilk kez 348 Lancasters ve 10 Halifax için ana hedef oldu. Berlin'e 13 Sivrisinek tarafından yapılan şaşırtma baskını gece savaşçılarını aldattı ve RAF kayıpları, gücün yüzde 4,5'i olan sadece 16 uçak oldu.
  • 6/7 Ocak 1944 Gecesi: 19 Sivrisinek tarafından Duisburg, Bristillerie, Dortmund ve Solingen'e yapılan küçük baskınlar yapıldı.
  • 7/8 Ocak 1944 Gecesi: 11 Sivrisinek tarafından Krefeld ve Duisburg'a yapılan küçük baskınlar. Kalkıştan kısa bir süre sonra bir SOE destek uçağı düştüğünde on kişi öldü.
  • 8/9 Ocak 1944 Gecesi: Frankfurt, Solingen, Aachen ve Dortmund'a 23 Sivrisinek tarafından yapılan küçük baskınlar. İki uçak kayboldu.
  • 10/11 Ocak 1944 Gecesi: Berlin, Solingen, Koblenz ve Krefeld'e 20 Sivrisinek tarafından yapılan küçük baskınlar: kayıp yok.
  • 13/14 Ocak 1944 Gecesi: Essen, Duisburg, Aachen ve Koblenz'e 25 Sivrisinek tarafından yapılan küçük baskınlar. Bir uçak kayboldu.
  • 14/15 Ocak 1944 Gecesi: Savaşın ilki olan Brunswick'e 496 Lancaster ve iki Halifax'ın baskını. 38 Lancaster, gece savaşçıları tarafından kaybedildi. Kaybolan uçaklardan 11'i Yol Buluculardı ve şehrin işaretlemesi zayıftı. Alman yetkililer, Brunswick'te sadece 10 evin yıkıldığını ve 14 kişinin öldürüldüğünü, güneydeki köylerde bir miktar hasar ve can kaybı olduğunu bildirdi. 82 uçak, Ailly, Bonneton ve Bristillerie'deki uçan bomba sahalarına kayıpsız saldırdı ; 17 Sivrisinek, Magdeburg ve Berlin'e baskın düzenledi .
  • 20/21 Ocak 1944 gecesi: Hedef Berlin'di; 495 Lancaster, 264 Halifaxes, 10 Mosquitos (769 uçak) gönderildi; Kuvvetin yüzde 4,6'sı olan 22 Halifaxes ve 13 Lancaster kaybedildi. Ertesi gün bulutların azalmaması nedeniyle hasar değerlendirilemedi.
  • 21/22 Ocak 1944 gecesi: Magdeburg, 421 Lansaster, 224 Halifax, 3 Sivrisinek (648 uçak) için ana hedefti; 57 uçak kaybedildi. Saldırı hedefi belirleyemedi ve çok az hasar verildi.
  • 27/28 Ocak 1944 gecesi: Berlin, 515 Lancaster ve 15 Mosquitos'un (530 uçak) hedefiydi. RAF kayıtları, bombalamanın rüzgar yönünde ve rüzgar altında iyi bir şekilde yayıldığını belirtiyor. Saşırtmalar Alman gece savaşçılarını yönlendirmede kısmen başarılı oldu, ancak ağır bombardıman uçaklarının yüzde 6,4'ü olan 33 Lancaster kaybedildi; 167 sorti diğer hedeflere karşı uçtu, bir uçak kayboldu.
  • 28/29 Ocak 1944 gecesi: Berlin 432 Lancaster, 241 Halifaxes ve dört Mosquitos (677 uçak) tarafından saldırıya uğradı. Kısmen örtülü bulut olan Batı ve güney bölgeleri, RAF kayıtlarının bu dönemin en yoğun saldırısı olarak adlandırdığı olayda vuruldu. Alman kayıtları, şehrin dışındaki 77 yerin vurulduğunu belirtiyor. Kuzey Danimarka üzerinden yapılan bir aldatma baskını ve yönlendirme, Alman hava savunmasının gücün yüzde 6,8'i olan 46 uçağı düşürmesini engellemedi. 100'den biraz fazla uçak diğer hedeflere saldırdı.
  • 29/30 Ocak 1944 gecesi: 22 Sivrisinek tarafından Duisburg ve Herbouville uçan bomba alanına küçük baskınlar. Kayıp uçak yok.
  • 30/31 Ocak 1944 gecesi: Berlin 440 Lancasters, 82 Halifaxes ve 12 Mosquitos (534 uçak) tarafından saldırıya uğradı 33 bombardıman uçağı (yüzde 6,2) kaybedildi. Diğer hedeflere karşı 76 sorti daha uçuruldu; kayıp yok.
  • 14/15 Şubat 1944 gecesi: Berlin, savaşın en büyük Berlin saldırısı olan 891 uçakla (561 Lancasters, 314 Halifaxes ve 16 Mosquitos) bombalandı.  Bulut örtüsüne rağmen, en çok etkilenen merkez ve güneybatı bölgeler olan Siemensstadt dahil olmak üzere en önemli savaş endüstrileri vuruldu. Frankfurt-on-the- Oder'daki 8 Grup'tan 24 Lancaster tarafından yapılan bir aldatmaca başarısız oldu ve RAF 43 uçak kaybetti: 26 Lancaster ve 17 Halifaxes. Diğer hedeflere karşı 155 sorti daha uçuruldu.
  • 24/25 Mart 1944 gecesi: Berlin ana hedefti. güney-batı dışarı ağır bombalandı RAF gücün yüzde 8,9'u olan 72 uçağı kaybetti.
  • 26/27 Mart 1944 Gecesi: Essen 476 Lancasters, 207 Halifaxes, 22 Sivrisinek (705 uçak) tarafından saldırıya uğradı.
  • 30/31 Mart 1944 Gecesi: Nürnberg 572 Lancaster, 214 Halifaxes ve dokuz Sivrisinek (795 uçak) tarafından saldırıya uğradı. Alışılmadık açık hava ve parlak ay ışığı uçakların kolayca fark edilmesine neden oldu. Alman savaşçılar hedefin Nürnberg olduğunu biliyordu Gece savaşçıları, Belçika sınırında iken bombardıman formasyonuna ulaştı; Nürnberg'e ulaşmadan önce 82'den fazla bombardıman uçağı düşürüldü ve dönüşte 13 bombardıman uçağı vurularak yüzde 11,9'luk bir kayıp yaşandı. Savaşın en pahalı RAF Bombardıman Komutanlığı göreviydi ve Berlin Muharebesi sona erdi.
  • 27 Eylül Amerikan 2.Bombardıman kanadına bağlı 283 B-24 Liberator bombardıman uçağı ve refakatçi olarak 198 P-51 Mustang uçağı Kasseli bombalama görevine çıktı. Navigasyon hatası sonucu 35 uçak Kasseli geçerek Göttingen'i bombaladı bombardıman uçakları dönüş uçuşunda avcı eskortlarını kaybetti. Saat 11:00 civarında Bad Hersfeld ve Eisenach arasındaki Seulingswald ormanı üzerinden batıya döndüler ve Alman Jagdgeschwader 3 (Udet), 4 ve 300'ün 150 savaşçısı  tarafından neredeyse anında saldırıya uğradılar. Hava savaşı yalnızca birkaç dakika sürdü "ama korkunç bir saldırıydı" ve 25 bombardıman uçağı 24 km'lik bir alanda Seulingswald üzerinden düşürüldü. Amerikan avcı uçakları geç de olsa uçaklara yetişti ve hepsinin düşürülmesini engelledi. Ayrıca, Norfolk, Tibenham'daki ana üslerine dönüş uçuşunda altı diğer bombardıman uçağı düştü ve sadece dört bombardıman uçağı kurtuldu. Amerikan kayıpları 31 B-24 Liberator bombardıman uçağı ve bir P-51 Mustang idi. 118 Amerikalı öldürüldü, bunlardan 11'i güvenli bir yere paraşütle atlandıktan sonra öldürüldü. 121 Amerikalı, Alman savaş esirleri kamplarında hayatta kaldı. Alman kayıpları 29 savaşçı düştü ve 18 pilot öldü. Ayrıca, bir Alman tıbbi üssünde bilinmeyen yedi kişi, üzerine bir Alman uçağı düştüğünde öldü.[5]
  • 14 Ekim 1944'te, şafak söktükten hemen sonra, RAF Bombardıman Komutanlığı, Duisburg'u bombalamak için RAF savaşçıları eşliğinde 1.013 uçak gönderdi. 957 bombardıman uçağı, 3.574 ton yüksek patlayıcı bomba ve 820 ton yangın bombası attı. 14 düştü.[6]

  1945[değiştir | kaynağı değiştir]

  Almanya'nın kaynakları hızla tükeniyordu iki cephede savaşan Luftwaffe gün geçtikçe zayıflıyordu ve hava üstünlüğünü ele geçirmek için 1 ocakta başlatılan Bodenplatte Operasyonu sonucu Luftwaffe kısmen müttefiklere ağır darbe vurdu ise de müttefikler hızla kayıplarını telafi ettiler. Luftwaffe operasyon da 200 pilot kaybetmişti bu pilotlar arasında çok sayıda deneyimli filo ve kanat komutanları vardı. Bu operasyon Luftwaffe'nin kalan gücünü de bitirdi. Artık Alman pilotlar kısa süreli eğitim almış genç ve tecrübesiz pilotlardan oluşuyordu ve bu pilotlar müttefik uçakları ile başa çıkamıyorlardı

  • 2 Ocak RAF bombardıman uçakları Nürnberg ve Ludwigshafen'e ağır baskınlar düzenledi ; her iki şehire de 2.300 tonun üzerinde bomba atıldı. Nürnberg'in eski Orta Çağ kent merkezinin yüzde doksanı yıkıldı.
  • 7 Ocak RAF Bombardıman Komutanlığı, 654 uçağı bir gecede Münih'e baskın düzenledi bombalama da 505 kişi öldü.
  • 13/15 Şubat USAFF ve RAF peşpeşe Tarihi Dresden şehrini fosfor bombaları ile acımasızca bombaladı. Şehre 3900 ton bomba atıldı ve 7 gün süren ateş fırtınası çıktı 25.000 sivil saldırıda can verdi. 24.000 Üzeri bina yıkıldı özellikle şehir merkezi ağır hasar aldı. İngilizler baskında 6 uçak kaybetti üçü kaza ile biribirini vurdu USAAF 1 uçak kaybetti.
  • 25 Şubat 379 İngiliz Bombardıman Uçakları tarihi Alman şehri Pforhzheim'i bombaladı. Bombalama şehri harap ettti ve şehirde yangın fırtınası çıktı Yaklaşık 3 km uzunluğunda ve 1.5 km genişliğinde bir alanda tüm binalar moloz yığınına dönüştü. İnsanlar patlamaların ani etkisinden, bodrum pencerelerinden saklandıkları evlerin mahzenlerine sızan yanan yangınlardan kaynaklanan yanıklardan, zehirli gazlardan, oksijen yetersizliğinden ve evlerin yıkılan duvarlarından öldü. Bazıları sokaklardaki yanan yangın maddelerinden kaçmaya çalışırken içine atladıkları Enz veya Nagold nehirlerinde boğuldular ancak fosfor suya karıştı ve insanlar suda kaynayarak öldüler. Bomblama sonucu 17.500 sivil öldü binlerce kişi yaralandı 30.000 kişi evsiz kaldı. Şehrin %90'ı hasar aldı. Bu tek bir hava saldırısında bir şehre verilen ağır hasardır. Alman savaşçılar aralarında baskını yöneten Ted Swalesin uçağının bulunduğu 11 uçağı düşürdü 1 uçak ise dost ateşi ile vuruldu[7]
  • 12 Mart 1079 İngiliz uçağı Essen'i bağır şekilde ombaladı şehre 4700 ton bomba atıldı şehir merkezi neredeyse yok edildi. 3 Lancaster vuruldu

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Basil Liddel Hart, ikinci dünya savaşı. 
  2. ^ "Deutsche Städte im Bombenhagel". 21 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Caldwell, Donald & Muller, Richard (2007). The Luftwaffe over Germany - Defense of the Reich; Greenhill books, MBI Publishing; ISBN 978-1-85367-712-0. 
  4. ^ a b Bowman, Martin W.; Boiten, Theo (2001). Battles With The Luftwaffe: The Bomber Campaign Against Germany 1942-45. Harper Collins. ISBN 0-00-711363-3. 
  5. ^ "Kassel mission". 8 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Campaign Diary". Royal Air Force Bomber Command 60th Anniversary. UK Crown. Archived from the original on 15 February 2009. Retrieved 27 January 2009". 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ Tail-End Charlies - John Nichol and Tony Rennell 2004. 

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]