Denizaslanı Harekâtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Denizaslanı Harekâtı
II. Dünya Savaşı Batı Cephesi

Orijinal Alman planı
TarihEylül 1940 için planlandı fakat vazgeçildi.
Bölge
Normandiya, Belçika sahil hattı, İngiliz Kanalı ve Kent Dorset hattından İngiliz sahili, Wight Adası ve Devon tarafları, fakat Sussex ve Kent başlıca yerler.
Sonuç Harekât 17 Eylül 1940'ta Adolf Hitler tarafından iptal edildi.
Taraflar
Nazi Almanyası Almanya
İtalya Krallığı İtalya
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kanada
Avustralya Avustralya
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Özgür Fransa güçleri
Özgür Polonya kuvvetleri
Çekoslovakya
Komutanlar ve liderler
Nazi Almanyası Adolf Hitler
Nazi Almanyası Erich Raeder (donanma kuvvetleri)
Nazi Almanyası Hermann Göring (hava)
Nazi Almanyası Gerd von Rundstedt (kara kuvvetleri)[1]
Birleşik Krallık Winston Churchill
Birleşik Krallık Dudley Pound (1. Deniz Lordu)
Birleşik Krallık Lord Newall (MRAF)
Birleşik Krallık Edmund Ironside (CIGS)
Güçler
~125,000+
700 tank
2,000 uçak
~ başlangıçta 250,000 + sürgüne gönderilen diğer kuvvetler
? tank
600 + uçak


Denizaslanı Harekâtı (Almanca: Das Unternehmen Seelöwe), II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'nın Britanya adasını işgal planının kod adı. Fransa Muharebesi'ni takiben Adolf Hitler, bu işgalin ardından Churchill Savaş Hükûmeti'nin savaşı sona erdirme teklifini kabul edeceğini ummuştu.[2] Harekât, Doğu Cephesi açıldıktan sonra -Hitler her ne kadar isteksiz olsa da- rafa kaldırıldı.

Önkoşul olarak Hitler, Manş Denizi üzerinde hava ve deniz üstünlükleri kurmayı amaçlasa da Alman kuvvetleri, savaştan bu yana hiçbir şekilde üstünlük sağlayamadı. Ayrıca Hitler ve Wehrmacht'ın üstünlük konusunda ciddi kaygıları da muhakkaktı. Bu yüzden ötürü Alman Kuvvetleri, saldırıdan önce ciddi manada teçhizat konusunda ciddi hazırlıklara girişti. Operasyon öncesi çok sayıda nakliye gemisi kanal üzerinde toplansa da Alman Hava Kuvvetleri'nin uçak kaybetmeye başlaması ve kanalda yeterince üstünlük sağlayamaması gibi sebeplerden ötürü Hitler, 17 Eylül 1940 tarihinde harekâtı askıya aldı ve harekât İkinci Dünya Savaşı boyunca asla uygulanmadı.

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Campaigns & Operations: Order of battle - Unternehmen Seelöwe (Sealion) (İngiltere'nin istilası planlandı, Eylül 1940)". Axishistory.com. 6 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2008. 
  2. ^ "BBC - WW2 People's War - A Last Appeal to Reason by Adolf Hitler". www.bbc.co.uk. 20 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2022. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]