The Blitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman savaş uçakları Birleşik Krallık hava sahasındayken (7 Eylül 1940)

The Blitz (Türkçe: Yıldırım), II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık'ın 7 Eylül 1940 ile 11 Mayıs 1941 tarihleri arasında olan Alman bombalama saldırılarına verilen isimdir. Birleşik Krallık genelinde kasabalar ve şehirler, sekiz ay boyunca 43.500 masum sivilin ölümüyle sonuçlanan Alman bombardıman saldırılarına maruz kaldı.[1]

Hitler yönetimindeki Nazi Almanyası, 1941'de Sovyetler'e karşı saldırı başlatacağı güne kadar, Birleşik Krallık'ı 7 Eylül 1940 ve 16 Mayıs 1941 tarihleri arasında neredeyse her gün bombaladı. Hava saldırılarının asıl hedefi Londra'yı düşürmekti. Halk, gece evlerinde saklanırken, gündüz yer altındaki metrolarda saklanıyordu. II. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra Hitler'in işgal edemediği sadece Birleşik Krallık kalmıştı. Hitler, büyük bir bombalama kampanyasıyla Birleşik Krallık'ı savaştan atmayı veya işgale hazırlık için hava kuvvetlerini imha etmeyi planlıyordu.

Hava saldırıları sırasında, Birleşik Krallık halkının gündelik hayatına devam ettiğini göstermek için propaganda amaçlı fotoğraflar çekilmişti. Bu fotoğraflardan en meşhuru, Fred Morley tarafından çekilen, "The London Milkman" başlığıyla bilinen fotoğraftır..[kaynak belirtilmeli]

Arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nazi Almanyası ve İngiltere arasındaki savaş artık denizlere de taşmıştı. Almanlar, deniz gücü olarak İngilizlere üstünlük sağlıyorlardı. Özellikle Fransız limanlarını kullanmaları İngilizlerin Atlantik'teki hakimiyetini bitiriyordu. Almanların ürettiği denizaltıları o döneme göre çok gelişmişti. Öyle ki bu denizaltıları 200 metre derinliğe kadar inebiliyor, o basınca bile dayanabiliyordu. Alman denizaltılarının büyük düşmanı da İngiliz destroyerleriydi. Denizaltıları takip eden destroyerler, denizaltıların üst hizasında durup sualtı bombaları atıyorlardı. Buradaki önemli faktör sayı üstünlüğüydü. Savaşın başlarında Alman denizaltıları sayıca İngiliz destroyerlerine üstünlük sağlıyordu fakat bu durum Atlantik Savaşı süresince değişecekti.

Almanlar, İngiltere'nin masaya oturacağından emindi ama bu bir türlü gerçekleşmiyordu. Son şansları Denizaslanı adını verdikleri operasyondu. Denizaslanı Operasyonu İngiltere'nin doğrudan işgal edilme operasyonuydu fakat Alman generalleri bunun bu hiç de kârlı bir operasyon olmayacağını düşünüyordu. Almanya'nın bunun için fazlasıyla harcama yapması, çok fazla çaba sarf etmesi gerekiyordu. Bu nedenle de hiçbir zaman bu plan devreye alınmadı. Almanlar, İngiltere'yi ara verilmeyen bombardımanlarla psikolojik olarak çökerterek masada sonlandırmaya çalıştılar çünkü eğer "Denizaslanı" harekâtı başarılı olsaydı ve Almanya İngiltere'yi işgal etseydi, ABD dahi Almanya ile masaya oturup ortak çıkar hesapları yapmak zorunda kalacaktı.[kaynak belirtilmeli]

Sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman geçtikçe İngiltere'nin direnişi sonuç vermeye başladı. Alman hava kuvvetlerinin üstünlüğüyle başlayan saldırılar, şimdi yavaş yavaş değişiyordu. Kraliyet Hava Kuvvetleri, Almanların üstünlük kurmasına izin vermemişti. O dönemde Kraliyet Hava Kuvvetleri, yeni radar sistemi kullanmaya başlamıştı, Alman uçaklarını 5 km öteden tespit edebiliyorlar ve buna göre önlem alabiliyorlardı. Bu savaş, dünya tarihine radarların kullanıldığı savaş olarak geçti.

İşgal için hem hava kuvvetlerinin hem de donanmanın daha güçlü olması gerekiyordu fakat Alman Hava Kuvvetleri bu şartı şu anda sağlamıyordu. Ekonomik nedenlerin yanında, Denizaslanı Operasyonu'nun devreye alınama bu sebeplerden birisidir.

Yine de Nazi Almanyası psikolojik baskı yapıp The Blitz döneminde İngiltere'yi bombalamaya devam etti. Hitler, İngiltere'nin hava kuvvetleri direncini kırıp da ateşkese ikna edemiyordu. Bu, Almanların II. Dünya Savaşı'ndaki büyük yenilgisi ve savaşın seyrini değiştiren ilk direnişti. Bu direniş Haziran 1941'e kadar sürdü. Haziran 1941'e kadar The Blitz dönemini devam ettirdi, savaşı artık psikolojik oluyordu. Kraliyet Hava Kuvvetleri, Almanya semalarında dolaşıp Almanya'nın stratejik noktalarına mermiler yağdırıyordu. Net bir üstünlüğün kurulamadığı bu savaş sonuç vermiyordu ve dışarıdan da Balkanlara inen bir Sovyet tehlikesi geliyordu. Bu nedenle Nazi Almanyası, Haziran 1941'de İngiltere'den tamamen çekilmek zorunda kaldı.

Bu süre zarfında İngilizler büyük başarılar elde ettiler. Denizlerde gerçekleşen Atlantik Savaşı'nda İngiliz destroyerleri, birçok denizaltı mürettebatı batan denizaltılarında yaşamını yitirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Blitz". Historic UK (İngilizce). 1 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2022.