Millî Güvenlik Kurulu (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Millî Güvenlik Kurulu
MGK
Milli Güvenlik Kurulu Sekreterliği Binası.jpg
MGK Genel Sekreterliği
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 11 Aralık 1962
Önceki kurumlar
  • Milli Savunma Yüksek Kurulu (1949)
  • Yüksek Müdafaa Meclisi (1933)
Yönetici(ler)
Alt birimler
  • Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği
Websitesi mgk.gov.tr
Bu makale serisinin bir parçasıdır:
Türkiye
devlet yapısı

Millî Güvenlik Kurulu (MGK), 1933-1949 yılları arasında Yüksek Müdafaa Meclisi Umumî Kâtipliği, 1949-1962 yılları arasında Millî Savunma Yüksek Kurulu ve Genel Sekreterliği, 1961 Anayasası'na göre Millî Güvenlik Kurulu ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği isimleri ile faaliyet göstermiştir. 1982 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 118. maddesiyle bugünkü haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin millî güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulaması ile ilgili kararların alınmasını ve gerekli kurumlar arası eşgüdümün sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirmekle görevlidir.

MGK, gerekli haller dışında iki ayda bir defa cumhurbaşkanı başkanlığında toplanır. Millî Güvenlik Kurulu; Cumhurbaşkanının başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet, Millî Savunma, İçişleri, Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanından kurulur. Gündemin özelliğine göre Kurul toplantılarına ilgili bakan ve kişiler çağrılıp görüşleri alınabilir.

Millî Güvenlik Kurul'nun gündemi; Cumhurbaşkanı tarafından düzenlenmekte ve gündem hazırlanırken Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın önerileri dikkate alınmakta; Kurul üyesi bakanlar ile diğer bakanların gündeme girmesini istedikleri konular, Başbakan’ın da görüşü alınarak Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri tarafından Cumhurbaşkanı’na sunulmaktadır.

Cumhurbaşkanı katılamadığı zamanlar Millî Güvenlik Kurulu Başbakanın başkanlığında toplanır.

Millî Güvenlik Siyaseti Belgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Devletin Milli Güvenlik Siyaseti, 2945 sayılı MGK ve MGK Genel Sekreterliği Kanunu'nun 2/b. maddesinde tanımlanmaktadır. MGK tarafından, devletin devamı için milli faaliyetlerin planlı ve belirlenmiş esaslara göre yapılması gerektiği ileri sürülerek hazırlanmış bir belgedir. Aynı zamanda, gizli olan içeriğinde, doğrudan güvenlikle ilgili sorunların bulunduğu ve anayasaya aykırı bir durum bulunmadığı söylenmektedir.[1] Bu belgeye zaman zaman Kırmızı Kitap [2] ya da Kırmızı Anayasa'da denilmektedir. Kırmızı Kitap isminin ilk kez Alparslan Türkeş tarafından ortaya atıldığı iddia edilmektedir.[2]

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üye Görevi
Recep Tayyip Erdogan.PNG Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı (MGK Başkanı)
Portrait of Binali Yıldırım (cropped).jpg Binali Yıldırım Başbakan
Hulusi Akar (cropped version).jpg Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı
Nurettin Canikli.jpg Nurettin Canikli Başbakan Yardımcısı
Mehmet Şimşek (cropped).jpg Mehmet Şimşek
Numan Kurtulmus (cropped).jpg Numan Kurtulmuş
Tugrul Turkes.jpg Tuğrul Türkeş
Blanco portrait.svg Veysi Kaynak
Bekir Bozdağ (cropped).jpg Bekir Bozdağ Adalet Bakanı
Fikri Işık.jpg Fikri Işık Millî Savunma Bakanı
Süleyman Soylu.png Süleyman Soylu İçişleri Bakanı
Mevlüt Çavuşoğlu (cropped).jpg Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı
Salih Zeki Çolak.jpg Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanı
Blanco portrait.svg Bülent Bostanoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı
Blanco portrait.svg Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı
Blanco portrait.svg Yaşar Güler Jandarma Genel Komutanı

Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Konular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Sıkça Sorulan Sorular". MGK.gov.tr. http://www.mgk.gov.tr/Turkce/sss.html#soru_28. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010. "Türkiye Cumhuriyeti'nin milli güvenlik siyasetinin yazılı olduğu bir belge var mıdır? Hangi hususları kapsamaktadır?" 
  2. ^ a b "Kırmızı Kitap". Can Dündar. 31 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20071031150246/http://www.candundar.com.tr/index.php?Did=376. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2010. "Ondan ilk önce Alparslan Türkeş söz etti galiba... "Devletin kırmızı bir kitabı var" dedi. O gün bugündür "Kırmızı Kitap" merak konusu olageldi"