Bosna-Hersek-Türkiye ilişkileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bosna-Hersek-Türkiye ilişkileri
Haritada gösterilen yerlerde Bosnia and Herzegovina ve Turkey

Bosna-Hersek

Türkiye

Bosna-Hersek-Türkiye ilişkileri, Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki karşılıklı ilişkileri ifade eder. Bosna-Hersek bir güneydoğu Avrupa ülkesi iken, Türkiye İstanbul çevresindeki Balkan yarımadasında küçük bir Avrupa kesimi olan bir Küçük Asya ülkesidir. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 29 Ağustos 1992'de başladı.[1] Bosna-Hersek’in Ankara ve İzmir’de iki elçilik misyonu ve İstanbul'da bir konsolosluk misyonu varken, Türkiye’nin Saraybosna’da bir elçilik ve Mostar’da bir konsolosluk misyonu var.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Balkanların Osmanlı fethinden bu yana Bosna bölgesiyle Osmanlı İmparatorluğu arasındaki güçlü bağlar nedeniyle önemli ilişkiler kuruldu. Fetihten sonra önemli miktarda Bosna'da Türk nüfus bulunmuştur. Çoğu Türk, Avusturya-Macaristan bu bölgeyi işgal ettikten sonra Bosna-Hersek'ten ayrıldı. Bölgede, I. Dünya Savaşı'nın sonucu resmen Osmanlı dönemini sona erdirdi.

Mustafa Kemal Atatürk, yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni Osmanlı Devleti'nin yıkıntılarından kurduktan sonra, birçok modern Türk siyasetçisi, "iki devlet, bir yürek" sloganıyla Türkiye Bosna-Hersek ilişkisini tanımladı.

Bosna Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye, 6 Şubat 1992'de Bosna Hersek'i bağımsız bir devlet olarak kabul ederken, her iki ülke de 29 Ağustos 1992'de diplomatik ilişkiler kurdu. 22 Temmuz 1995'te Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, her iki ülkenin de Bosna-Hersek ve Hırvatistan'ın Sırp kuvvetlerine karşı savunmasına katılmasını sağlayan anlaşmayı imzaladığı zaman Bosna-Hersek ile Hırvatistan arasında arabuluculuk yaptı.[2]

Savaş sonrası ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bosna-Hersek İslam toplumunun başkanı Mustafa Cerić, “Türkiye bizim annemiz, öyleydi, öyle kalacaktır” dedi.[3] Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Temmuz 2012 tarihinde Srebrenitsa Katliamı'nın Srebrenitsa'daki anma törenlerine katıldığı zaman, Aliya İzzetbegoviç'in kendisini hastanede ziyaret ederken, "Bosna, size emanet, buralar Osmanlı’nın bakiyesidir" dediğini söylemiştir.[4] Son yıllarda Boşnak politikacılar arasında Türk nüfuzu artıyor. Erdoğan, iki büyük Boşnak siyasi partisinin, Demokratik Eylem Partisi'nin ve Bosna-Hersek Sosyal Demokrat Partisi'nin uzlaştırılması konusundaki gayretiyle bilinmektedir.[5]

Boşnak çoğunluğa sahip birçok Boşnak kentinde Osmanlı devlet adamlarının ve fatihlerinin isimlerini taşıyan caddeler var. Saraybosna'nın merkezinde Sokollu Mehmed Paşa'nın[6] adını ve Bihać'ta Kanuni Sultan Süleyman'ın adını taşıyan caddeler var.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dates of Recognition and Establishment of Diplomatic Relations". Ministry of Foreign Relations of Bosnia and Herzegovina. 19 December 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 July 2012. 
  2. ^ Ivo Pukanić (10 June 2003). "Ante Gotovina: "Spreman sam razgovarati s haaškim istražiteljima u Zagrebu"" [Ante Gotovina: "I am ready to talk to ICTY investigators in Zagreb"]. Nacional (weekly) (Croatian). 24 July 2012 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 15 July 2012. 
  3. ^ Borić, Faruk (21 October 2011). "Zukorlić daje Sandžak za BiH". Dani (Bosnian). Erişim tarihi: 15 July 2012. 
  4. ^ "Tayyip Erdogan: Alija mi je ostavio Bosnu u amanet". Bitno (Bosnian). 11 July 2012. 17 July 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 July 2012. 
  5. ^ Bjelica-Šagovnović, Sanja (18 October 2012). "Erdogan miri Tihića i Lagumdžiju". Dnevni list. Erişim tarihi: 18 October 2012. 
  6. ^ "Osnovne škole" (Bosnian). Sarajevo Center Municipality. 27 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 July 2012. 
  7. ^ "Bilter 19.05.2009" (Bosnian). Ministry of Interior of Una-Sana Canton. 19 May 2009. 26 April 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 July 2012.