Kullanıcı mesaj:Nihan/Arşiv 8

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pardon usta. Mesajını da arşivlemişim. Geç yanıtladığım için özür dilerim. Burdaki cümleler forumdan kopyaladığı içindir kaldırmışımdır. Ama zaman geçti yüzde yüzü hatırlamam mümkün değildir. İnsanın hafızası yani ezber gücü o kadar da kuvvetli değildir. Önemsemediğimiz şeyler, hatırlamak istemediğimiz traumaları beyinden siliniyor. Gerç bu madde için öyle durumum yok :) Vaktim olduğunda tekrar inceleyeyim. en:Jang Geum's Dream açmayı düşünüyor musun ? Ben banyo yapacam. Görüşürüz. Takabeg ileti 04:02, 8 Nisan 2010 (UTC)

İçindekiler

Kanada yerli dilleri kategorisi nasıl açılacak[kaynağı değiştir]

Merhaba. Kategori:Alaska yerli dilleri kategorisi var; fakat Kanada yerli dilleri kategorisi de olması gerekmiyor mu. Ben yeni kategori açmasını bilmiyorum. Saygılarımla, kaleminiz kırılmasın! Kmoksy 05:06, 8 Nisan 2010 (UTC)

Kukla davaları[kaynağı değiştir]

Usta sanıkların aslında kukla olmadıklarını düşündüğün eski davalar var mı ? Takabeg ileti 02:56, 9 Nisan 2010 (UTC)

Eski davalar için en:Wikipedia:Guide to appealing blocks olmalı. Takabeg ileti 03:54, 9 Nisan 2010 (UTC)

Atatürk[kaynağı değiştir]

Kukla[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Bademlerdensevbeni ve Kullanıcı:Bademlerdensaybeni --Boyalikus 12:06, 9 Nisan 2010 (UTC)

 • Merhaba Nihan, aynı kişiler mi sence, ben IP göremiyorum, bürokratlara iletelim mi...Vikiçizer 12:10, 9 Nisan 2010 (UTC)
 • Bermanya ile "kafa buldu". Kullanıcı sayfası da ortada, başka ne olacak :) sen bilirsin. --Boyalikus 12:14, 9 Nisan 2010 (UTC)
 • Tesadüf olması zor, ben 24 saat engellemiştim hakaret ettiği için, Metal Militia'ya da vandallık yapmıştı, ona yazayım halletsin, teşekkür ederim, hoşcakalın...Vikiçizer 12:16, 9 Nisan 2010 (UTC)

Zara[kaynağı değiştir]

Bu da iyi. Maddesi. Takabeg ileti 12:12, 9 Nisan 2010 (UTC)

Birde Tanya yarıda kaldı. Sana emanet. Takabeg ileti 12:13, 9 Nisan 2010 (UTC)

Cevap: koy cesmesi[kaynağı değiştir]

Çeviri isteklerine yazmanız çeviri için gönüllü kişilerin daha rahat görmesini sağlar. Köy Çeşmesi'nde Yönetmelik gibi çok da rağbet görmeyen bir yere bu isteği yazmanız çok az kişinin bakmasını sağlar. Tabi ki son karar sizin, söylediğim sadece fikirdi. Face-grin.svg Saygılar. Tahribatgeri döndü! 12:59, 9 Nisan 2010 (UTC)

Usta[kaynağı değiştir]

Usta Elma geldi. Sana demiştim ya :) İyi çalışmalar. Görüşürüz. Takabeg ileti 23:13, 9 Nisan 2010 (UTC)

Navaho oldum![kaynağı değiştir]

Selamlar. Bugün Vikipedi'nin Navahoca versiyonundan mesaj aldım. Tam da Na-Dene dilleri üzerine yoğunlaşmışken bir Na-Dene dilinden mesaj almak harika bir şey. Ben de Asya kökenli Kızılderili kardeşlerimize bir jest olarak Türkçe maddesinin Navahoca versiyonunu nv:Tʼóok bizaad yeni sayfa olarak açtım. Saygılarımla, Kaleminiz kırılmasın! Kmoksy 06:24, 10 Nisan 2010 (UTC)


Açlık grevi sayfasında yardım eder misin bana ? --Boyalikus 11:01, 10 Nisan 2010 (UTC)

 • Söyleyince kızıyorsun belki ama sözün itham içeriyor. Kapalu ortamda karar mı alınmış ? Kim almış ? Eğer irc logları buraya taşınsaydı taşırdım hiç problem değil. Bu bir karar alma mekanizması da değil. Hiç zan altında kaldığımdan filan da değil, sakın yanlış anlaşılmasın. VP:IRC kabak gibi orada duruyor. Olmuyorsa gelinemiyorsa ulaşılamıyorsa ben bilmem, benim sorunum değil. Gelirsen görürsün, gelmediysen ve görmediysen karar alınıp alınmadığını bilemezsin. Gelen channel'da konuşuyor. Kimseye mail atmadım, atmadığımı ispatlıyacak kadar rahatım, herkes rahat mı ? Sen rahat mısın mesela ? Bence bir süre tartışmadan uzak durmalısın.. Toplu histeri ortamı bitsin diyorsun ama yorumların öyle demiyor bence...--Boyalikus 11:01, 10 Nisan 2010 (UTC)
Karar alınmış mı ? Takabeg ileti 11:18, 10 Nisan 2010 (UTC)
P.S. İçim rahat. Destekle ya da köstekle mailleri gönderip göndermediğimi soruyorsun değil mi ? Öyle ise içim rahat. Bu destek köstek meselesi değildir zaten. Kanıtlanmamış delilleriyle ilgili meseledir, benim için. Takabeg ileti 12:07, 10 Nisan 2010 (UTC)
 • Bana göndermezsen alamam mesajı :) Hayır onu sormadım başka şey sordum. Kolay gelsin. --Boyalikus 12:35, 10 Nisan 2010 (UTC)
Açlık grevi mi ? Takabeg ileti 12:42, 10 Nisan 2010 (UTC)

Alo[kaynağı değiştir]

Bunu niye yaptınız ki? Raning-friciz-rulcall me, I'm yours 12:50, 10 Nisan 2010 (UTC)

KAFAM KARIŞTIIIIIIIIIII, DOKTORA GÖTÜRÜN BENİ!!!! Raning-friciz-rulcall me, I'm yours 13:01, 10 Nisan 2010 (UTC)
Ahahaha pişman olma canım, herkes hata yapar (özellikle ben :-S!). Raning-friciz-rulcall me, I'm yours 13:13, 10 Nisan 2010 (UTC)

 • Selamlar. Paranoid şizofreni maddesindeki interwiki'ler unutulmuştu. Hallettim. YMD'de çalışan herkes bunlara dikkat etmeden kontrol edebiliyor. Bu aralar pek aktif olamayan vikipedist olan birinin (benim) şansıma denk geldi... Bundan sonra senin gibi deneyimli bir kullanıcının gözünden kaçmaması dileğiyleFace-smile.svg--вяí¢αи76ileti 14:12, 10 Nisan 2010 (UTC)

paranoid[kaynağı değiştir]

Bunu bilerek ingilizce yaptım, diğer tüm wikilerde öyleydi çünkü. Ama bu şekilde de Türkçe kaynaklarda geçiyor dimi?--Boyalikus 01:12, 11 Nisan 2010 (UTC)

Selamlar nihan. O kitapçık Türkçe'ye de çevrildi de ondan öyle değiştirdim adını. Burada da görülebilir. Bu vesileyle şunu da söylemek isterim paranoid şizofreni maddesi için ellerinize sağlık. Saygılar, sevgiler--Merube 89msj 02:49, 11 Nisan 2010 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Selam uasta. Biraz uyudum. Burda anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir acaba ? Takabeg ileti 21:35, 11 Nisan 2010 (UTC)

SAS[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Mimar77, burada bir soru sormuşsunuz, Üslup şablonu ile birlikte, taraflı olduğunu düşünüyorsanız ya da kaynaksız bu şablonları da koyabilirsiniz. Küçük bir bilgilendirme notu, şimdi ve sonrası için, eğer SAM'de bir madde aday gösterilmişse ve siz bu maddenin kurtarılabileceğini düşünüyorsanız bunu belirterek, adaylığı devam ederken bile madde de düzenlemeler yapabilirsiniz. Üslup şablonu gibi şablonu şu anda kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar..--Boyalikus 17:20, 12 Nisan 2010 (UTC)
 • Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Sadece bu maddeler için değil de başka maddelerde de üslup yanlışlarına veya yazım dilinde tutarsızlığa rastladım. Bu şablonu uygun gördüğüm yerlere ekleyip, fırsat buldukça da düzelteceğim. Kolay gelsin çalışmalarınızda. Mimar77 01:17, 13 Nisan 2010 (UTC)

Bu kullanıcı son zamanlarda ciddiyet problemi yaşıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Yeni sezon olduğu için mi temizledin.

en:Template:When {{ne zaman}}, en:Template:Where {{nerede}} gibi şablonlar faydalı değil mi, sence ? Takabeg ileti 09:53, 13 Nisan 2010 (UTC)

Dakelce'nin Çirkin Wiki Tablosu[kaynağı değiştir]

Yeni açtığım Dakelce sayfasında Dakel heceyazısı tablosunda (e ile i arasına dikey; b ile t arasına, ile arasına, tsʼ ile n arasına, l ile ɬ arasına, ile dl arasına, ile ʃ arasına, ile j arasına yatay) çizgi çekemedim. Çok uğraştım fakat beceremedim. Bu haliyle çok çirkin duruyorlar. Saygılarımla, kaleminiz kırılmasın! (Çok sık yardım istiyorsam, lütfen beni ikâz edin) Kmoksy 22:00, 13 Nisan 2010 (UTC)

koruma[kaynağı değiştir]

12 Eylül Darbesi'ni yarı korumaya alabilir misin ? --Boyalikus 19:26, 14 Nisan 2010 (UTC)

 • Merhaba Nihan, 1 haftalığına alındı...İyi çalışmalar...Vikiçizer 19:29, 14 Nisan 2010 (UTC)

Ödülünüz için çok teşekkürler. Yeni fikir, yeni vikipedi Face-smile.svg Hep birlikte katkı yapalım. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 19:33, 14 Nisan 2010 (UTC)

SAM[kaynağı değiştir]

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Ayrıca Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Tbmm ne zaman açılmıştır bu sayfayı bir hizmetli silebilir mi?--Drlp ileti 15:23, 15 Nisan 2010 (UTC)

Soyağacı[kaynağı değiştir]

Soyağaçı değil, soyağacı.. O soyağacını sen yapmamışmıydın ? Ben öyle hatırlıyorum sanki ? --Boyalikus 01:34, 16 Nisan 2010 (UTC)

Ben yapmış olsaydım böyle olmazdı. Burda eklendi. Takabeg ileti 01:39, 16 Nisan 2010 (UTC)

Kategori[kaynağı değiştir]

Selam. Kategori:Hüseyin Nihal Atsız mevcuttur. madde yerine kategoriye eklersen iyi olacak. Takabeg ileti 03:55, 20 Nisan 2010 (UTC)

![kaynağı değiştir]

Çalışkan Türk kızı iyi misin? Nasılsın? :) --e.c. 16:59, 21 Nisan 2010 (UTC)

Şiir[kaynağı değiştir]

Merhabalar. SD'de aktif olduğunuzu görünce size bir şiir yazmak istedim. Umarım şiirimi beğenirsiniz. Şiirimde ana tema olarak Aşk öğesini kullanacağım.


Kalpler ve Aşk


 • Hiç düşünmüşmüydün daha önce
 • Neden kalpler hep aşk ile özdeşleşmiştir
 • Bilmek lazım bunu bence
 • Çünkü, Sevmek kalbe aittir.


 • Kalbin çevresine savurduğu
 • Sadece kan değil benim bildiğim
 • İçindeki sevgi ve Aşk
 • Sonsuza dek sürsün, sevdiğim.


 • Bilmek lazım dedim ya
 • Sadece bilmek, öylesine
 • Anlatabilmek Aşk denen olguyu
 • Söyleyebilmek gerek korkmadan
 • Tıpkı Kalp gibi, tıpkı ben gibi...Face-smile.svg Bana teşekkür etmek isterseniz, ismimi fısıldayın yeter. Yada bir teşekkür notu da olabilir mesaj sayfama. Şiir-Aşığı-Çorba-Kaşığı 17:13, 21 Nisan 2010 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Vladimir Mayakovski ile tanışmam neredeyse çocukluğuma dayanıyor. 10-12 yaşlarımda iken hediye olarak Mayakovski'nin bir şiir kitabı bana takdim edilmişti. Rus yazarlar içerisindeki yeri tartışma götürmez. Duygusal şiirleri sevmem demişsin, sanırım kastın Aşk şiiri ve türevleri. Yoksa, duygu olmadığı takdirde şiir zaten şiir olmaz. Yani ne demek istediğini anladım. Kusra bakma yaptığım açıklama için. Olumsuz birşey kastetmedim senin için. Bazı kafiyeli şiirlerim var. Biraz zordur yazması ama örnek olarak


Ortaya Karışık


 • Bir şarkı duyardım
 • Sözlerini boyardım,
 • Sevap olsa bir kere
 • Ederim sana yardım.


 • Bak elime ne güzel
 • Bu hallerin çok özel
 • Bilsem hep sana söylerdim
 • Bu karanlık çok güzel.


 • Bu hurmalar çok sarı
 • Var üstünde bir arı,
 • Sokakta var bir adam
 • Elinde kaynamış darı.


 • Sular bugün kesildi
 • Hocam bugün gerildi
 • Kal benimle bu gece
 • Kalbim benim delirdi.


Bu tarz şiirleri beğenmediysen başka türler de yazabilirim. Eleştri, insanı olgunlaştırır. Fazla eleştri insanı solgunlaştırır. Face-smile.svg Şiir-Aşığı-Çorba-Kaşığı 17:46, 21 Nisan 2010 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Ben teşekkür ederim. Bazen yazarım, bazen sizinle de paylaşırım. Size de iyi çalışmalar. Kendinize iyi bakın. Şiir-Aşığı-Çorba-Kaşığı 17:53, 21 Nisan 2010 (UTC)

Marx'ın Dönüşü[kaynağı değiştir]

Merhaba, Katkılarınızı memnuniyetle izlemekteydim, ama Marx'ın Dönüşü'nden sahnelenme bilgilerinin tamamını neden çıkarttığınızı anlayamadım. Açıklar mısınız lütfen. --iazak 08:44, 22 Nisan 2010 (UTC)

Merhaba, sorduğunuz için teşekkür ederim. en:Marx in Soho burdaki madde çok iyi değil. Ama bizimki ile karşılaştırınca çok çok daha iyi. Bir çok tiyatro oyunu maddesi ve tiyatrocu maddesi içler acısı durumda. Biyografi ile ilgili ya da oyunla ilgili doğru düzgün bir bilgi yokken, kişiler için; hangi oyunlarda ve dizilerde oynadığı, tiyatro oyunları içinse hangi tiyatrolarda oynandığı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Ayrıca tiyatrocu, oyuncu, sanatçı, ünlü gibi 4 ya da 5 farklı bilgi kutusu kullanılmış tiyatrocuların bilgi kutuları için. Bu şablonları da düzenleyip belli bir standarda getireceğim. Sanırım siz konuya ilgilisiniz. Portal şablonlarını maddelerden çıkartıyorum, eğer oyun sahnelenme bilgilerinde, bir yanlış silme söz konusu ise geri almaktan çekinmeyin. İyi çalışmalar. --Boyalikus 09:05, 22 Nisan 2010 (UTC)

 • Unutmadan bu tür maddelerde kimin eseri ise o eser üzerine yoğunlaşılması, eserle ilgili bilgi verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında hangi tiyatronun sahnelendiği eğer çok kayda değerse yer almalı. Eserden dışarıya çıkıp Genco Erkal ve ekibi ile ilgili bilgi vermek bana tuhaf geliyor. Sahnelenmesinden öte edebi bir değeri olduğu ön planda tutulmalı. Türk oyunları için de bu geçerli. iyi çalışmalar. --Boyalikus 09:10, 22 Nisan 2010 (UTC)
İlk paragrafta sözünü ettikleriniz -maddenin yeterli olmadığı dahil- doğrudur, düzenlemelerinizde başarılar ve sabır diliyorum. Ben de erteleye erteleye biriktirdiğim çok sayıda konuyla ve maddeyle ilgili işlerimi biraz hafifletebilirsem tekrar -güdük kalmış- tiyatro katkılarıma devam edeceğim. Katkılarımı da broşürlerden desteklemeyi düşünüyorum. Yazdığınız bu doğru noktaları da aklımda tutacağım. Sağolun.
Bu madde, oyunun aslının değil, Türkiye'deki sahnelenişinin maddesi. Yazar ve oyunun değeri bir yana, Genco Erkal birebir aktarım yapmakla yetinmeyip bizzat Howard Zinn ile görüşüp onayını alarak değişiklikler ve günümüze uyarlamalar yapmıştır. Yani Türkiye'deki sahnelenişi, sıradan bir sahnelenme olmadığından, maddesi olmasını hak ediyor. Sahneleme bilgilerini tekrar ekleyeceğim, ama kaldırdığınız tiyatro şablonunu tekrar eklemeyeceğim tabii. Minik bir düzenleme de yaparım belki ama işteyim ve daha fazla katkı yapamayacağım.
İyi çalışmalar. --iazak 11:12, 22 Nisan 2010 (UTC)
 • Yani bu oyunun dünyada başka bir gösterimi olmamış mı? Anlatmak istediğim şu aslında: Bir tiyatro oyununu en azından yabancıları birden fazla tiyatro ekibi sahneleyebiliyor. Bu gibi özel oyunlar için sorun olmayabilir. Ama genelleşmiş oyunlar için sorun olur. Birden fazla kere ve başka başka ekiplerce oynanan oyunlar için bunların içerisinden bir ekibi seçip, kadrosunu yerleştirmek ne maddeyi zenginleştirecektir ne okuyana heves verecektir ne de ansiklopedik olacaktır. Keşke hepsine ince ince detaylar verilebilse ama mümkün olmuyor malesef. Hepsine ayrı ayrı madde açmak ise imkansız. O yüzden eseri uzun uzun anlattıktan sonra sahneleyen ekiplerin kadrosunu uzun uzun yazmadan ve yerelleştirmeden değinmenin hiçbir sakıncası olmaz... Sağolun ilginiz için. İyi çalışmalar. --Boyalikus 13:23, 22 Nisan 2010 (UTC)

Dünyada tabii gösterisi olmuş, hem de yıllar önce. Ama maddenin kutusu da, içeriği de yerel sahnelenişi üzerine yazılmış durumda, yalnızca -zorunlu olarak- kökeni belirtilmiş. Yazdığınızda başka oyunlar için haklısınız. Başka maddelerde bu soruna rastladım tabii. Yabancı olsun yerli olsun, ilk sahnelenişini detaylandırmak, sonrakilere yalnızca değinmek sanırım en doğrusu. Eğer sonradan sahnelenişlerinde önemli bir metin farklılığı, alınan ödül veya çok değerli sanatçılar varsa -mümkünse- yine detaylandırılması da yerinde olur tabii. Siz de sağolun. Nice sanatsal çalışmalar diliyorum. --iazak 13:56, 22 Nisan 2010 (UTC)

Selam Nihan[kaynağı değiştir]

12 eylül darbesi sayfasında fatsa ile ilgili yazılmış yanlış ve eksik bilgiler var. Benim zamanım ve vikikurtlarla didişecek sabrım yok. Küçük bir araştırma yaparsan 12 eylül öncesi Fatsa'da yaşananların yazılanlardan çok farklı şeyler olduğunu görebilirsin. Madde ile ilgilenirsen sevinirim.


ilgili sayfanın tartışma sayfasında belirttim. Fikri sönmez Dev-Genç'e değil Devrimci Yol'a yakındır ancak belediyenin yönetiminde rol oynayan halk komiteleri her kesimden insanların biraraya gelmesi ile oluşan komitelerdir. Burada uygulanan yönetim birçok bilimsel araştırmaya bile konu olmuş çok demokratik bir yönetimdir. Direniş komiteleri Devrimci Yol'un darbeye ve sivil faşistlere karşı geliştirdiği bir örgütlenmedir. Ancak bu tüm türkiye için düşünülmüş bir örgütlenmedir. Fatsa Belediyesinin oluşturduğu bir örgütlenme ya da savunma biçimi değildir. Fatsa'da halkın oyları ile seçilmiş, halkın büyük bir kısmının desteğini alan Fikri Sönmez yapabileceği halde can kaybı olmaması için saldırıya bir direniş göstermemiştir. Cezaevinde hastalanmış, tedavisi yapılmamış ve yaşamını yitirmiştir. Konuyla ilgili araştırma yaparsanız size de çok ilginç geleceğine eminim. Zira sizi ve yaklaşımlarınızı biliyorum, sabrınızı takdir ediyorum. Kolay gelsin.

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Teşekkürler Nihan. --Kerem 233 10:22, 26 Nisan 2010 (UTC)

fatsa ile ilgli 12 bolumluk belgesel. tavsiye ederim.[kaynağı değiştir]

http://www.facebook.com/video/video.php?v=102693253100287&ref=mf

İmza-[kaynağı değiştir]

Tekrar merhaba, siz bana doğrudan cevap yazmaya tenezzül etmemişsiniz ama sanırım cevabınızı toplu olarak vermişsiniz : "Bir başkasının bu yöndeki özelime ya da diğer kişilerin özellerine olan eleştirileri için de: bunun kabul edilebilir yanı da yok! demeliyim." bold olarak işaretlediğim ve sizin söylediğiniz bu kısmı anlayamadım ? Ama anlamaya çalışacağım...Rica ettiğim husus kişiliğinize ve özelinize yönelik değildir bunu kaldırmanızda özgürlüğünüze vs. zarar verecek durumda değldir. İleride sizin de hoşunuza gitmeyebilecek imzaların olmaması için önemlidir. Örnek vermem gerekirse: Boyalikus Allah birdir ve Muhammed onun elçisidir. ya da Boyalikus Yaşasın faşizm Sürekli tartışma sayfalarında ve mesajlaşmalarda bu ibareyi görmek hoşunuza gitmeyebilir. Anlayışınız için teşekkürler, kolay gelsin. --Boyalikus 00:58, 1 Mayıs 2010 (UTC)

Konunun çözüme kavuştuğunu düşündüğümden, ki fazlasıyla üzerime düşeni yaptığımdan size danışmamın artık gereksiz olduğu kanısına vararak Vikipedi yolculuğuma devam ettim. Uzunluk hususnda hatam olduğunu kabul ederek ve ayrıca; uç olarak nitelendiren veya algılayan siz yahut başkaları ya da uç olarak algılayabilecek bir başkası için gay god kelimesinide çıkardım tabi. Sizin şahsen size cevap yazmadığım halde şahsınız tarafınca bilgilendirilmem için ayrıca teşekkür ediyorum. Lakin şahsımca size cevap yazmaya tenezzül etmemiş olmam değil, konunun çözüme kavuşması adına üzerime düşeni yapmış olmam ve tartışmanın büyümemesi adına mesaj atmadım! (Vurguladığınız tenezzül etmemek kelimesi ağır ve de kırıcıdır!) İmzamda özelime ait kelimelerin yer alması hususunda ki uyarı üzerine zaten değişiklikte bulundum. Ancak bu değişikliğimde belirtilen kelimelerin politik tartışmalara yol açacağı kanısına vardığımdan değiştirme yoluna gittim. Kriterlere uyumluk hususunda da üzerime düşeni yaptım. Bold olar. işaretlediğiniz sözüm ise uç kelimesi hususu ve anlamı içindi. Elmacenderesi'nin iyi dileği içinde geçen bir söz ki, benim de kişisel özgürlükler, uç fikirlerin tanımı vs. konularında sanal olmaktan çok yaşanılan gerçekte düşünüp biraz abarttığım ve oysa bu dileğin sadece Vikipedi kriterleriye alakalı bir konu içerdiği hususunda sinir küpü olduğum bir konunun için de geçen sözdü. - Nebeviye mesaj 12:50, 1 Mayıs 2010 (UTC)

Çok kısa madde[kaynağı değiştir]

Selamlar, çok eskilerde taa 2006 yılında açmış olduğunuz Bisikletçi (film) adlı madde artık taslak kriterlerini karşılamıyor ilgilenebilir misiniz acaba? Sevgiler--Merube 89msj 02:14, 6 Mayıs 2010 (UTC)

oscar niemeyer[kaynağı değiştir]

Selam, Nihan. Neden Bu maddeye birçok fact şablonu eklediğini sorabilir miyim? İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 22:02, 21 Mayıs 2010 (UTC)

Biraz abartmışsın gibime geldi, sen bilirsin Face-grin.svg. Neyse, Nihan niye gelmiyorsun hiç ırc'ye? Merak ettik Face-grin.svg --Berm@nyaİleti 22:09, 21 Mayıs 2010 (UTC)

Selam Nihan sorun değil, geri getiririm. Son yapılan yorumun tarihi gözümden kaçmış. Ama bu şekilde durursa silinmesi gerekecek. İleride yine aynı durumla karşılaşmaması için maddenin kaydadeğer olduğu kaynaklarla gösterilmeli. Kolay gelsin.--Gökhan 00:47, 23 Mayıs 2010 (UTC)

Yüklediğiniz resimler[kaynağı değiştir]

yabancım 20:16, 25 Mayıs 2010 (UTC)

 • Merhaba. Albüm kapak resimleri yalnızca o albümün maddesinde kullanılabiliyor. Bu nedenle eklediğiniz maddeden kaldırıldı. --yabancım 20:16, 25 Mayıs 2010 (UTC)
 • Bu kural albüm kapağı lisans şablonunda geçiyordu. Hatta oradan kopyalayarak özet kutusuna yazdığımı hatırlıyorum bu resimleri kaldırırken. Ancak şu anda o şablonu bulamıyorum. Şablon:Kapak-Albüm'de yok. Zemin rengi sarı olan başka bir şablon daha olacaktı, orada yazıyordu. Aslında adil kullanımın mantığından da hareket edebiliriz, açıkça yazan bir yer olmasa da. Adil kullanım istisnai olduğu için mümkün olduğunca ölçülü kullanmak gerek. Albüm kapaklarını sanatçı/grup maddelerine eklersek bunu aşarız kanımca. Bu yorumun ötesinde bir şey bulabilirsem tekrar yazarım size. --yabancım 08:50, 26 Mayıs 2010 (UTC)

Bot[kaynağı değiştir]

Hatırlattığın çok iyi oldu Nihan. Bundan sonra botun "ref" içlerine dokunmamasını sağlarım. Teşekkür ederim, kolay gelsin.--Gökhan 23:54, 27 Mayıs 2010 (UTC)

 • Gazze filosu olayıyla ilgili maddenin adı hakkında oylama yapılmaktadır. Lütfen oy kullanınız. Eğer seçeneklerin arasında aradığınız madde adı yoksa öneri olarak ekleyebilirsiniz.--Reality 21:33, 4 Haziran 2010 (UTC)

gaze filosu[kaynağı değiştir]

benmi paranoyakim? http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalGaleriHaber&Date=07.06.2010&ArticleID=1001190&PAGE=13 daha yeni bir baslangiç?!--Alsace38 19:08, 7 Haziran 2010 (UTC)

Orta Anadolu Kürtleri[kaynağı değiştir]

Merhaba, Orta Anadolu Kürtleri maddedesindeki kaynakların çoğu kürt kaynağıdır, doğrulamaz ve güvenilir olmayan kaynaklardır.. Bence incelenmesi lazım. Kolay gelsin. Bu imzasız yazı Nihan (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba, aslında ben güvenilir kaynak olarak Birnebun sitesini değil Alkd adlı kullanıcının gösterdiği kaynakları almıştım. Madde dışınma olan kaynaklar maddede yok diye silinmemeli bence. Birnebun sitesinin güvenilirliği bence de tartışmalıdır. Teşekkürler. --82 ~145 ileti 09:57, 10 Haziran 2010 (UTC)

Yüksek Sovyet[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Nasılsınız? Size bir sualim olacaktı. Yüksek Sovyet maddesini açtım, metni çevirdim ama hâlâ çalışma bitmedi. Metnin ingilizcesinde rubber stamp diye bir siyasetle ilgili terim var. Bu ibareyi araştırdım. Karşılığı "süper noter" gibi bir terim. Sizce de doğru mu? Elinizdeki kaynaklarda yazıyor mu? Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 13:06, 14 Haziran 2010 (UTC)
 • Cevabınız için teşekkürler. Şurada veşurada dediğim gibi yani süper noter olarak geçiyor. Siyasetle ilgili bir terim. Galiba Türkçede fazla yaygın değil. Bu şekilde kullansam sorun olmaz değil mi? Sonuçta birden çok güvenilir kaynakta var.--Gökçє Yörük mesaj 13:21, 14 Haziran 2010 (UTC)
 • Tekrardan referanslar için teşekkür ederim. Bu terimi ortaya atanın Ersin Kalaycıoğlu olduğunu da öğrenmiş oldum. İyi çalışmalar. Ben hemen maddeyi açıp çevireyim.--Gökçє Yörük mesaj 13:42, 14 Haziran 2010 (UTC)

kukla politikası[kaynağı değiştir]

Selam Nihan. Politika hakkında değişikliği çok beklemeyeceksin galiba. Birkaç gün önce bu politikanın değişmesi için çalışmalara başladım. Bu aralar, yeni oluşturulabilecek kukla politikasının ana hatları üzerinde çalışıyorum. Köy çeşmesinde, hazır olunca belirtirim. O zaman sen de artık görüş belirtirsin Face-smile.svg. İstersen IRC'ye gel, oluşturulabilecek yeni politikayı konuşuruz. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 19:42, 14 Haziran 2010 (UTC)

Alıp ta Bermanya affı (Rahşan affı gibi Face-grin.svg) çıkartacak değilim. Kuklacılık tam da garibanlık olmuyor aslında Face-grin.svg. Ama ılımlaştıracak bir politika çalışması yapıyorum. IRC'ye girmeden önce mesajla haber verirsen sevinirim. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 19:48, 14 Haziran 2010 (UTC)


Monobook[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Mimar77, son değişikliklerde hoşgeldin mesajı attığınızı gördüm. Son değişiklikler sayfası biraz karıştı.. Anladığım kadarıyla kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Monobook.js'niz yoksa bir tane ayarlayabiliriz, işleriniz kolaylaşır. Kolay gelsin. --Boyalikus 19:44, 14 Haziran 2010 (UTC)
 • Evet doğrudur öyle yapıyorum. Malum Vikipedi’de 6 aydan fazladır bulunuyorum. En önemli katkımın madde eklemesi olması hedefim değişmedi ama Vikipedi’nin farklı alanlarında da (tartışmalar, silinecek maddeler, v.s.) daha aktif olmak istiyorum. Monobook hakkında da bana yardımcı olabilirsen çok sevinirim. Bir ikinci sorum daha olacaktı. Kopyala yapıştırmanın bir sakıncası mı var yoksa monobook daha mı kolay bu hususlarda? İlgine ve mesajına çok teşekkür ederim. Mimar77 19:48, 14 Haziran 2010 (UTC)
 • Yardımların için çok teşekkür ederim. Monobook sayfasını kaydedip hafızasını sildiğimi zannediyorum. Bu da işe yaramayınca Vito’nun ismi ile kendi ismimi değiştirdim. Sayfada sadece kodlar görünüyor. Sorun benim Internet Explorer sürümü olabilir mi? Tekrar teşekkürler. (Bu yazıyı Yabancı ile Boyalikus’a aynı anda gönderiyorum) Mimar77 21:12, 14 Haziran 2010 (UTC)
 • Merhaba Boyalikus. Sonradan Yabancı’nın da yardımıyla hallettim bu işi. Artık istediğim yardımcı etiketler gözüküyor. Yardımların için çok teşekkürler tekrar. Mimar77 22:49, 14 Haziran 2010 (UTC)

Alsace[kaynağı değiştir]

Selam Nihan. Birşey soracağım. Sen yenileri ısırmayan örnek kullanıcılardandın. Alsace istisna mı senin için ? Takabeg ileti 03:56, 15 Haziran 2010 (UTC)

VP:KSY v.s.[kaynağı değiştir]

Birde rica etsem A, B, C, D, E'deki VP:KSY, VP:N, VP:İNOV ihlallerini inceler misin ? Tartışmanın konular üzerinde yapılırken kişiselleştiridiğini görebilirsin. Mesela kullanılan ifadenin şoven olduğunu konuşuyoruz. Ama şoven sensin lafı atılıyor. Endişelenme hakkımın olmadığını söyledin ama benim ex-ustam olduğun için endişeleniyorum. Yani senin için endileşeniyorum. Kendine iyi bak. Takabeg ileti 04:40, 15 Haziran 2010 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

Selam. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Şili Türkleri2 ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Güvenilir kaynaklar bulabilirdiniz mi ? Takabeg ileti 04:50, 15 Haziran 2010 (UTC)

IP[kaynağı değiştir]

O IP değil normal kullanıcı :) --Boyalikus 21:18, 19 Haziran 2010 (UTC)

Her kullanci kokende IP /:) Citrat 21:20, 19 Haziran 2010 (UTC)
 • Felsefemi de yaparım diyorsun, olsun ben hatırlatayım dedim gözünden kaçmıştır deyu, bende öyle sandıydım aramızda kalsın, nasıl olcaksa :) --Boyalikus 21:23, 19 Haziran 2010 (UTC)
Tam ben kimseye soylemem de bu spor kuluplerinin is kollari KD mi degilmi tartismasi var. Acaba tum klup disi faliyetleri bir sayfaya toplasak daha iyi olmaz mi? Citrat 21:25, 19 Haziran 2010 (UTC)
 • Eğer spor kluplerinin ürünlerini satan firmalardan bahsediyorsan, kartal yuvası ile kartalcell'i birleştiremeyiz. Çünkü iki ayrı firmadır muhtemelen.. Bence kayda değerler. Topluluk daha iyisini bilir heralde ? --Boyalikus 21:30, 19 Haziran 2010 (UTC)
Hmmm, ben tartismada fikir belirteyim de topluluk degerlendirir herhalde. Sagol yorum icin! Citrat 21:32, 19 Haziran 2010 (UTC)

Vikiversity[kaynağı değiştir]

Face-grin.svg Valla ödev konusunda hassasım Nihan, yeterki gel. Türkçe Vikiversity de bi ara kurulcakmış ama türlü nedenlerle iptal edilmiş. Kurulunca oraya geçeriz zaten. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 23:48, 19 Haziran 2010 (UTC)

Bu arada Nihan, kursa seni kaydedeyim mi? Ödev için 7 yerine 10 günlük bir süre kıyağı geçerim Göz kırpma. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 23:56, 19 Haziran 2010 (UTC)

Düzenleme[kaynağı değiştir]

 • Merhaba amed, bu maddenin düzenlendiğine emin misin ? Çünkü doğum tarihi filan yok, bilgi kutusu yok, ayrıca bazı yorumlu ifadeleri silerken, önceki sürümde var olan bazı bilgilerde gitmiş, televizyon kanallarının ne olduğu gibi bilgiler. Kolay gelsin. --Boyalikus 21:58, 23 Haziran 2010 (UTC)
Slmlar Nihan. Haklısın, yoğun bir gün sonrası gecenin bu saatinde oluyor bazen böyle. Ancak ifadeler yorum içeriyordu ve anlatım bozukluğu hat safhadaydı mecburen çıkarttım. Tv kanalını dahil ediyorum gözden kaçmış. Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkürler.--a[.]med»»ileti 22:09, 23 Haziran 2010 (UTC)

Tartışma:Türkiye'de eşcinsellik[kaynağı değiştir]

Selam Boyal., şu yorumunuz da neyi kastettiniz acaba? AKP-İslam ilişkisi felan mı? Sağlıcakla. - ПE (+ileti) 11:53, 20 Mart 2010 (UTC) 10:02, 27 Haziran 2010 (UTC)

Selam Nihan, kullanıcı bot statüsü için şurada başvuru yapmış. Kolay gelsin. --Gökhan 21:11, 27 Haziran 2010 (UTC)

Bukaynak tarafsız, bağımsız güvenilir kaynak değildir. Ne söylemek istediğim gayet açık.. Sizin beni çekmeye çalıştığınız konu ise apayrı bir boyutta. Size, beni sorgulama hakkı vermedim, benimle mesajlaşmak istiyorsanız cümlelerinizi dikkatli seçin lütfen. --Boyalikus 11:37, 28 Haziran 2010 (UTC)
 • Kızmanıza lüzum yok, ben bir kişisel yorumunuz olduğunu düşünmüştüm. Haklı olabilirsiniz belirttiğiniz kaynak güvenilir olmayabilir. Yerine şayet varsa özgün ve tarafsız yeni bir kaynak bulunabilir. Eğer yoksa bilgi çıkarılır zaten. Şayet bende sizi herhangi bir farklı konuya çekme amacı katiyyen gütmedim. İltifatlarınızdan birbaşkasına daha teşekkürler. - Пebev.Yorum Ekle 13:03, 28 Haziran 2010 (UTC)
 • İltifat ettiğimi sanmıyorum ve kızdığımı da.. Maddenin oluşumunda emeği olanlardansınız, madde geçmşinin gösterdiğine göre.. Ben baştan sonra göz gezdirmiştim, keşke siz de öyle yapsaydınız, anlamsız sorgulamaların içerisine girmezdiniz. Bu yaptığınız, illaki başka konuya çekmeye çalıştığınızı (özellikle üslubunuzdan kaynaklı, alakasız bir biçimde: AKP-İslam ilişkisi felan mı), VP:İNOV'u atladığınızı gösteriyor. Burada yeni bir başlık var, belki ilginizi çeker. Lütfen oradan devam ediniz. --Boyalikus 04:54, 29 Haziran 2010 (UTC)
Sanırım siz geçmişe ve bugüne dayalı asılsız ve mantıksız ön yargı ve suçlamalarınızdan kurtulamadığınız sürece siz ve Vikipedi'de ki tüm işlevleriniz sizin adınıza kutsal ve asla yorum kabul edilemez olacak. Neyse fazla birşey söylemeyeceğim, asılsız VP:İNOV suçlamasıda bu tutumunuzun değişmeyeceğini özetle kanıtlıyor. Size sadece yorum olarak anladığım bir yazınızı sorma hissiyatı duymuş ve sormuş olmama karşın yine iş işten çıkıp nelere geldi. Sizin gibi eleştiri yahut soru ya da yorum kabul etmeyen kişiler için pek de fazla birşey demeyeceğim. Sağlıcakla kalın. - Пebev.Yorum Ekle 15:04, 29 Haziran 2010 (UTC)

Kaynaksız resim[kaynağı değiştir]

Merhaba Nihan,
Aşağıdaki dosya çok eskilerden kalmış ama bir kaynak lazım.

İyivikiler... [ho? ni!] 09:27, 22 Temmuz 2010 (UTC)

Tabii ki yenisini yükleyebiliriz. Hem kaynağı, gerekçesi de yerinde olur. Eskisini de kullanılmayan resim diye sildiririz sonra. İyivikiler... [ho? ni!] 20:08, 22 Temmuz 2010 (UTC)

Kişisel yorum[kaynağı değiştir]

Kişisel yorum değil dediğiniz kısımlar doğrudan kişiye ilişkin yorumlarınızdan oluşmakta. Maddeyle ilişkili görüyor olabilirsiniz. Ancak görüşünüzü kişisel yorum yapmadan da açıklamanız mümkün. Zaten kaldırmadığım kısımdan da muradınız anlaşılıyordu. Vikipedide kişisel yorumlara yer yoktur, lütfen kuralları göz ardı etmeyiniz. --yabancım 13:53, 23 Temmuz 2010 (UTC)

Sınırda olmakla birlikte şu hali daha iyi olmuş, teşekkürler. Uyarıya gelince, siz geri aldıktan sonra aynı anda yazmışız mesajları. --yabancım 14:05, 23 Temmuz 2010 (UTC)

Nihaaaan[kaynağı değiştir]

Face-grin.svg Sağol tavsiyen için. Onları da düşündüm. İkisi arasında bir bağ kuracağım. --Berm@nyaİleti 00:34, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Milliyetçilik, KSY[kaynağı değiştir]

Merhaba Nihan. Takabeg çok aktif bir kullanıcı ve benim tüm değişikliklerini incelemeye vaktim yok ne yazık ki. Tam olarak nerede yazdıklarının kişisel saldırı oluşturduğunu gösterirseniz daha iyi olur. Genel bir hava üzerinden bir fikre varmak doğru olmuyor, belirli bir veriye dayanmak gerekir. --yabancım 16:37, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Goya[kaynağı değiştir]

 • Mrb. İlgine teşekkürler. Acaba gerçekten böyle bir ismi yok mu? diye sormuştum aslında ama ufak bir araştırmadan sonra anladım :)--Rapsar 17:19, 24 Temmuz 2010 (UTC)Selam Nihan. Ya çok kafam karıştı. IRC'ye gelir misin? Yoğun olduğunu biliyorum, çok kısa bir şey sormak istiyorum. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 17:37, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Mümtaz'er Türköne konusu[kaynağı değiştir]

Mümtaz'er Türköne'nin eserlerini incelersen Türk milliyetçiliğinin de kendisinin uzmanlık alanı olduğu anlaşılıyor. Kaynak göster dersen Eğer bir akademisyene 'milliyetçilik uzmanı' denilecekse bu herhalde Mümtaz'er Türköne'ye çok yakışır diye düşünüyorum mesela.

Mümtazer Türköne Türk milliyetçiliği uzmanı filan değildir. Siyaset bilimcidir.. demeni doğru bulamıyorum ve mantıklı da bulamıyorum. Hem Siyast bilimci hem de daha dal manada TÜrk milliyetçiliği uzmanı olduğu söylenebilir.

Kişilere değil konulara odaklayarak çalışırsanız sevineceğim. Takabeg ileti 19:17, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Seni örnek kullanıcı olarak görmüş olduğum için, yani seni usta gördüğüm için Daha önce de endişemi dile getirmiştim ama... Takabeg ileti 19:21, 24 Temmuz 2010 (UTC)

 • Yukarıdaki Akşam gazetesi linki: Kirliler yağırlar birbirini ağırlar diye bir Türk atasözü vardır, Türk tarihi konusunda bir uzman mı vermiş bu ünvanı?? Türköne ile ilgili toplumsal bir görüş istiyorsan, bu radikal bir düşünce, bu belki askerin görüşü olabilir. Mümtaz’er Türköne Sakarya Üniversitesi’nde protesto edildi, İnönü Faşist lider Mussolini ??! ,kalpak krizi, kardeş proje, CHP'liler Hitler Hayranıdır...... Daha ötesi siyaseten var olan bu bağ sadece kişisel çalışmalarıyla değil özel hayatında da mevcuttur....Burada demişsin ki: Mesela bariz bir şekilde Türk-İstam Sentezi çizgisindeki iddaları ileri süren kaynakların Vikipedi:Güvenilir kaynaklara uygun olmadığını söylüyorum sürekli. Türköne'nin bizzat kendisi Türk-İslam çizgisindedir. Dolayısıyla tarafsız bir kaynak değildir... Hakkında ciddi polemikler olan bir kimsedir, bu konularda yetkin sayılmaz, siyaset ve iktidar bağı çok magazinsel olduğu için buraya taşımayacağım kendin araştırırsın... Dolayısıyla güvenilir kaynak değildir. İlber Ortaylı'nın dahil olduğu bir kitap dışında çalışmaları da siyaset ve türevleri ile ilgilidir. Gündemi bildiğin için Ergenekon Davası vs. ne demek istediğimi gayet iyi anladığını düşünüyor ve daha derine inmiyorum.. Ben de seninle ilgili bir eleştirimi dile getireyim, Sadece son değişikliklerde değil hep peşime düşüyor maalesef bir iftiradır, çok çirkin anlamlara gelir... Vikipedide her konuda değişiklik yapma hakkına sahibim.. Ama senin bu saldırın birçok anlama gelebilir.. Nedir yani ? Hayranın mıyım ? Aşık mıyım ? Senden yararlanıyor muyum ? Nedir ? Görülen o ki ben kaynağın tarafsızlığını tartışırken sen başka birine yazdığın özel mesajla bana iftira atıyorsun dolayısıyla konuyu değil beni tartışıyorsun.. Birçok imalı lafın var ama VP:İNOV diyorum. Sadece kaynak ekleyen insanları "milliyetçiliğinden görmüyorsun" diye suçlamazsan iyi olur.. Kısaca Yapma. --Boyalikus 20:37, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Bilgiğim kadarıyla Türköne eskiden o çizgideydi. Hâlâ öyle olsa da Türk Tarih Tezi eleştiriyorsa geçerli kaynak olarak kabul edilir. Kendine çekmeye çalışmıyor, ondan. Türk tarihinde Türkçü yorumu yapan veya Türk-İslam Sentezici yorumu yapan kaynaklar bildiğimiz gibi etnosentorik ve İslam merkeziyetçi tarih anlayışları söz konusudur. Bu durumda taraflı kaynak olarak kabul etmek zorundayız. Fakat Türköne Ergenekon konusunda onu kendilerine mal etmeye çalışmıyor. Durumları farklıdır. Takabeg ileti 20:51, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Öyle mi ? Ergenekon davası ile eş değer bir tarihte yazılmış o yazı, Türk Tarih Tezini eleştirmiyor yani :) Kendisine çekmeye çalışıyor. Sadece vikipedi biyografisini okursan ve kalpak krizini izlersen anlarsın.CHP Hitler hayranıdır, Mussolini hayranıdır diyen bir kimseyi tartışıyoruz hem de bu konuda... Atatürk'ün emriyle YKK'nın yazdığına dair elinde başkaca kaynak var mı ? Başka kaynakla doğrulayabiliyor musun? Doğrularsan ekleriz. Dolayısıyla o yazının tarihsel değil, siyaset bağı vardır. Ayrıca o maddede Moğolları başa çeken benim... Müsade etseydin özetinde yazacaktım... Müsade etseydin Türk tezlerinde yapılan çarpıklıkları da yazıcaktım. Ama mesaj bombardımanı yapıp, tek bir şahsa odaklayıp X kişisini tartışmaya çalışıyorsun.. Devam edebilirsin. --Boyalikus 21:00, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Alsace[kaynağı değiştir]

Yabancı'nın mesaj sayfasında Alsace38'den bahsedildiği için sana soruyorum. Sen yenilere iyi davrananlardandın (Ben o kadar iyi davranamıyorum). Senin Vikide gördüğüm en güzel nokta bu idi. Anladığım kadarıyla Alsace38'nin de farklı dünya bakışı vardır. Yani hepimizde olduğu gibi onun da sistemik önyargı vardır. Başkasının kullanıcı sayfasını değiştirmiş olması beni de şaşırttı. Ama kendisini ikna etmeye çalışmadan doğrudan tahrik etmekle suçladın ya. Alsace38'e özel muamele yapılmanın sebebi nedir ? Yoksa eski kullanıcılardan mı acaba ? Takabeg ileti 21:06, 24 Temmuz 2010 (UTC)

PS: Alsace38 de "L" harfi yerine "R" harfi kullanıyor.--Boyalikus 21:15, 24 Temmuz 2010 (UTC)

SR[kaynağı değiştir]

Slm Nihan. SR'ler Vikipedi'nin yazılı içeriğinin yanı sıra görsel olarak da güçlü bir yapısı olduğunu gösterir. Bu cümle VP:SR sayfasında mevcut. Commons'da SR özelliği verilen resimler maalesef maddelere sahip değil çoğu zaman. SR'ler için özellikle Ana sayfada maddelerle bütünlük ve alt yazı önemli. Yoksa kopuk kopuk ordan ordan resimler askıda kalır diye düşünüyorum.--a[.]med»»ileti 21:36, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Rica ederim :) Vikipedinin kalitesi artsın, SR ler çoğalsın :)).--a[.]med»»ileti 21:48, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Anlayamadım maalesef ? :)--Rapsar 21:49, 24 Temmuz 2010 (UTC)
Ha tamam :) Gece gece anlayamadım bir an :)--Rapsar 21:52, 24 Temmuz 2010 (UTC)

Hkan Kırkoğlu[kaynağı değiştir]

Selam Merube89 Hakan Kırkoğlu sayfasını geri getirebilir misin ? --Boyalikus 00:38, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Selamlar nihan. Nasılsınız? Maddeyi eldarion silmiş gördüğüm kadarıyla, benim geri getirmem şık olmaz ondan istemenizi rica ederim. Üzerinde çalışma yapacaksanız içeriğini size mail vasıtasıyla ulaştırayım isterseniz?--Merube 89msj 00:40, 25 Temmuz 2010 (UTC)
Sağol Merube iyiyim..Hizmetli olarak buna hakkın var, şık olması şık olmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kullanıcı isteği dersin, inceleyeceğim. Yazılmış bir şey varsa zaman kaybetmek istemem, maille ulaştırman daha kötü olur.. İyi çalışmalar. --Boyalikus 00:44, 25 Temmuz 2010 (UTC)
Kusura bakmayın dün mesajınızdan önce çıkmışım vikiden, yeni cevap verebiliyorum gecikme için tekrar kusuruma bakmayın lütfen. Bildiğiniz üzere Vikipedi:Silme önerisinde Silme işlemini yapan hizmetliye, eğer ona ulaşamazsanız bir başka hizmetliye, gerekçelerinizi sayarak silme işlemini gözden geçirmelerini rica edebilirsiniz. denmekte. Dolayısıyla öncelikle silen hizmetliyle konuşmanız uygun olur. Şıktan kastım oydu :), eğer eldarion aktif değilse, ki bildiğim kadarıyla aktifti, ancak cevap çok gecikirse falan o zaman ben getiririm geri. O zamana kadar madde içeriğinde çalışmak isterseniz dediğim gibi madde içeriğini mail yoluyla ulaştırabilirim size. Geç cevap için tekrar kusuruma bakmayın lütfen. Saygılar, iyi vikiler--Merube 89msj 18:50, 25 Temmuz 2010 (UTC)
   • Sayın Merube ve Boyalıkuş, bu alana yazı yazmam doğru bir şey mi bilemiyorum ancak ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. İlgili şikayet sayfasındaki girişte, düşüncemi yazmıştım, burada da belirtmek istedim. Saygılarımla, R. Hakan Kırkoğlu §§§§

Selam Nihan, teşekkür ederim. Bugün bir kaza oldu, zar zor girebildim Vikipediye... Uygun bir vakitte mesaj olayını halledeceğim. Bilgi kutularında ise bir sorun göremedim, hepsi yerinde. Acaba yanlış yazım mı yaptın, bir daha dene, olmazsa söyleyebilirsin. İyi vikilemeler,sevgiler... --Berm@nyaİleti 11:23, 25 Temmuz 2010 (UTC)
Sorma ya Üzgün, bilgisayarın olduğu odada korniş düştü. Odada annem temizlik falan yaptı, baya giremedim. Neyse geçti artık. --Berm@nyaİleti 15:55, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Seninbey vukuatı[kaynağı değiştir]

Selam Nihan. Mesajını geç gördüm, kusura bakma. Seninbey vukuatı, gece geç saatlerde devriyelik yaparken gözümün önünde oldu ve bu nedenle Yabancı'ya mesaj bile attım. Vukuat şöyle gerçekleşmiş: Seninbey, politikaları ihlal sebebiyle engellenmiş. Bir müddet sonra bir anonim kullanıcı ortaya çıktı ve engellemeler yapmaya başladı. İlgincime gitti ve bu anonime de mesaj attım, "Engelleme özelliğin sadece hizmetlilere vs." ait olduğunu belirttim. Daha sonra da Yabancı, bu anonimi engelledi ve Kullanıcı:Seninbey de kuklacılık sebebiyle süresiz engellendi. Bu kadarını biliyoruz. Yabancı, Vikiçizer'in mesaj sayfasında şu mesajı gördü. Dolayısıyla "İtiraf etti" kanıtıyla kuklacılık politikası gereği engelledi. Bu nedenle dava açılmadı. Ancak aklıma bir soru takıldı: "Seninbey olduğunu belirten anonim" ya Kullanıcı:Seninbey değilse? Yani başka bir kullanıcı gelip te Seninbey'in engellenmesini sağlamak için böyle bir şey yapmışsa? Bunu düşündüm ve oldukça endişe ettim. Üstelik Yabancı, denetçi de değil. IP kontrol yapmış olamaz. Bu nedenle bu konu tartışmalıdır... İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 18:27, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Seninbey[kaynağı değiştir]

buradakii mesajını gördüm.. Kullanıcının ihlal yapmış olması veya davranışsal izinin olması ve hatta birden fazla kullanıcı adının olması gibi durumlarda dahi dava açılması ve denetçi taraması gerekir.--Boyalikus 19:02, 25 Temmuz 2010 (UTC)

İtiranız varsa, Yabancı'ya iletin isterseniz. Bu arada bariz davranışsal iz durumlarında her zaman denetçi taraması yapılmıyor. Belirlenmiş Kuklaları Etiketlemek başlığında nedenleri anlatılmış zaten. Şüpheli durumlarda denetçi isteği kullanılıyor. Burada ise itiraf mevcut ve davranışsal iz var bariz. Ancak yine de şüpheleriniz varsa Yabancı'ya iletin isterseniz düşüncelerinizi. Sevgiler--Merube 89msj 19:09, 25 Temmuz 2010 (UTC)
Durum bu kadar basit değil, Seninbey'in bilmediğimiz kullanıcı hesapları da olabilir. Bu nedenle aleni olarak dava açılıp davranışsal izlerin tartışılması, denetçi taraması lazım. Ok yabancı ile iletişime geçtim. --Boyalikus 19:13, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Not: Engellenen kullanıcının sayfasınızda bknz olarak belirtilen nottan bir şey anlaşılmıyor...--Boyalikus 19:17, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Yabancı ilgilenecektir. Bu arada geri getirme isteğinizi yanıtsız bırakmış değilim, dediğim gibi bu tür işlerde öncelikle o işlemi yapan hizmetliyle iletişime geçilir. Genel prosedür bu yönde. Saygılar--Merube 89msj 19:19, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Böyle bir prosedür yok merube89, iyi çalışmalar. --Boyalikus 19:20, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Var nihan. Daha önce de söylemiştim bakınız Vikipedi:Silme önerisi. Orada ne diyor Silme işlemini yapan hizmetliye, eğer ona ulaşamazsanız bir başka hizmetliye, gerekçelerinizi sayarak silme işlemini gözden geçirmelerini rica edebilirsiniz.. Neyse tartışılacak bir durum yok zaten. İyi çalışmalar dilerim --Merube 89msj 19:26, 25 Temmuz 2010 (UTC)
 • Hizmetlilik fonksiyonlarının olması başka bir şey. Teamül gereği hizmetliler birbirlerinin sildiği maddeleri geri getirmez. Bunun silen kişiyle konuşulması gerekir. Madde en son 10 Temmuz'da Eldarion tarafından silinmiş. Onunla konuşulmalı. Aksi halde Merube geri getirse, ben tekrar silsem, böyle sürüp gitse işin içinden çıkamayız. Anonim ile Seninbey arasındaki bariz davranışsal iz + itiraf kuklalık için yeterlidir. İtirafın ya da davranışsal izin tek başına yeterli sayıldığı şurada belirtiliyor zaten. Daha önce de itirafa dayalı olarak engellenen kuklalar ve kuklacılar oldu, bu ilk değil. Dava değil, eğer şüphe olsa denetleme istenebilirdi. Bence davranışsal iz yeterlidir, nitekim Merube de aynı fikirde. --yabancım 19:31, 25 Temmuz 2010 (UTC)
 • Ben seninbey konusunda ikinizle aynı fikirde değilim. Denetçi gerekli, kukla ustası olduğunu belirttiğiniz kullanıcının kuklalarının kim olduğunu bilmiyoruz, Karadenizlim diye bir kullanıcı ile ilişki kuruyorsunuz sanırım, ama kendisi hala engellenmemiş.. Neyse denetçi tarasın... Son olarak ben gerekçe belirtmişsem sayfayı geri alma ve benim inceleme yapma hakkım var. Silme işlemini yapan hizmetli bir sene gelmezse, gelmesini mi bekleyeceğiz ? Herneyse sorun yok, başka hizmetli geri getirir. İyi çalışmalar. --Boyalikus 19:37, 25 Temmuz 2010 (UTC)
1 yıl beklemenize hiç gerek yok :). Bakın ne dedim: eğer eldarion aktif değilse, ki bildiğim kadarıyla aktifti, ancak cevap çok gecikirse falan o zaman ben getiririm geri. O zamana kadar madde içeriğinde çalışmak isterseniz dediğim gibi madde içeriğini mail yoluyla ulaştırabilirim size.. Nitekim demin verdiğim alıntıda da aynı şekilde deniyor eğer ona ulaşamazsanız bir başka hizmetliye, gerekçelerinizi sayarak silme işlemini gözden geçirmelerini rica edebilirsiniz. İyi vikiler--Merube 89msj 19:40, 25 Temmuz 2010 (UTC)


 • Karadenizlim nereden çıktı, aynı konudan söz ettiğimize emin miyiz? Seninbey engelliyken anonim katkıda bulunduğunu itiraf etti. Sabri yapmayın demesine rağmen devam etti. Başka kullanıcıların kullanıcı sayfalarına müdahale etmesi son engeline yol açmıştı, bu türden değişikliklerine devam etti. İtiraf + davranışsal iz! Mesele bu kadar benim için. Bu arada evet, gerekirse silen hizmetlinin gelmesini bekleyeceğiz, prosedür böyle. Zaten silme gerekçesini en iyi silen bileceğine göre ona sormadan getirmek mantıklı da olmaz. Uzun süre gelmezse, bakılır elbet çaresine. Bu arada Eldarion bugün buralardaymış. Nedir bu acele? Merube dayanağını yazmış zaten, tartışılacak bir durum yok. (Ne tür IP derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Şudur.) --yabancım 19:46, 25 Temmuz 2010 (UTC)
 • Ünlemler? Agresif? Neyse, uzatmayayım. Statik mi dinamik mi olduğu teknik bir mesele sanıyorum, o konuya vakıf değilim. Ancak katkıların bugünle sınırlı olduğuna bakılacak olursa dinamik olma olasılığı yüksek. --yabancım 20:04, 25 Temmuz 2010 (UTC)
 • Mesajımı agresif bulmanız kadar, son endişenize de şaşırdım. Asla öyle bir şey aklıma gelmez. Hepimiz ansiklopediye yararlı olmaya uğraşıyoruz. Farklı fikirler olması da son derece normal. Davayı açmışsınız, ben olmazsa yazdığım mesajlara bağlantı veririm. Yazacak farklı bir şey aklıma gelmiyor çünkü. Sonuç olarak ne ortam gerilsin isterim, ne aklınızda soru işareti kalsın. Kolay gelsin. --yabancım 20:16, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Nihan. Yarın pek giremeyebilirim, biliyorsun odaya korniş takacaklar Face-grin.svg. O yüzden mesaj yazarsan, geç cevap verebilirim, kusura bakma şimdiden. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 21:48, 25 Temmuz 2010 (UTC)

Birinci soruya cevabının 'tümünü dikkate almanız gerek sayın Nihan. Hiç boşa konuşmadım-konuşmam, böyle bir ayrıntıyı ise hiç atlamam. Genel izlenimimden sözettim ama o sayfada yansıtamamış olabilirim. Ayrıca çağrınız üzerine kayıt olmakla birlikte kişisel saldırıyla en küçük ilgisi olmayan, ve fakat sadece bir "yorum" olmaktan ibaret cümlemin çıkarılmasını da hoş karşılamadım. Bu SİZE GÖRE kişisel saldırıdır. Ya diğer görüşler? Tahammüllü olunmalı efendim. İyi geceler. 78.179.6.117 22:03, 25 Temmuz 2010 (UTC)

IP[kaynağı değiştir]

Orada da imza atılması dolayısıyla itiraf söz konusu, yani durum aynı. Etiketleyeceğim şimdi. Teşekkürler. --yabancım 08:36, 27 Temmuz 2010 (UTC)

son msjlar[kaynağı değiştir]

Selam Sabri,bu tür mesajlarda özet kutusuna yazdığın bilgiyi tavsiye etmiyorum. Yine de sen bilirsin ama bu tür durumlarda filanca tayfa vikipediyi rahat bırak dersen daha çok üstüne gelinecektir. Bence çok fazla dillendirmemekte fayda vardır bu tür durumlarda. Kolay gelsin. --Boyalikus 12:44, 28 Temmuz 2010 (UTC)

Her İnci Sözlükçü2ye ilk başta böyle mesaj atıyorum ama haklısın biraz sert gibi. Lütfen katıp biraz yumuşatayım mıFace-smile.svg. Gerçi bu kendini bilmezler laftan da anlamazlar ama hizmetliler hâlâ onları pek ciddiye almıyor maalesef... IP değiştirip vandalizme aynı maddede devam ediyorlar ve bir türlü dur diyemiyoruz... Köy Çeşmesi'nde bu konu hakkında yazılanları okumuşsundur umarımFace-smile.svg--вяí¢αи76ileti 12:48, 28 Temmuz 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Bu konuda diğeri ile aynı mıdır, bu IP'e de etiket koyulması gerekir mi, davranışsal iz var mı ? --Boyalikus 05:34, 27 Temmuz 2010 (UTC)
Selamlar nihan. Dün giremedim vikiye, şimdi cevaplayabiliyorum mesajınızı kusura bakmayın. Yabancı ben gelinceye kadar çoktan ilgilenmiş gördüğüm kadarıyla. İyi vikiler, saygılar--Merube 89msj 19:17, 28 Temmuz 2010 (UTC)

UKA[kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Figen_atat%C3%BCrk Uygunsuz kullanıcı adı. --Boyalikus 20:42, 28 Temmuz 2010 (UTC)

 • Engellendi. Teşekkürler...Vikiçizer 20:46, 28 Temmuz 2010 (UTC)

Hatalı resim yükleme[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Resim kamu malı, lisansında ufak bir değişiklik yaptım ve bilgi kutusunu değiştirdim. Bu hâliyle maddede kullanılabilir. Babalar ve Oğullar maddesinde de parantezleri kaldırdım. Çünkü bu isimde zaten tek madde var. Romandan türev başka eserler olsa bile, parantezsiz başlık birincil eserde kalmalı diye düşündüm. İyivikiler... [ho? ni!] 12:26, 29 Temmuz 2010 (UTC)

Kukla[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Sanırım çoğu kişi meşgûl; sen ile Pınar gösterince gördüm, karara bağladım davayı... Gösterdiğin için teşekkür eder, gecikme dolayısıyla da özür dilerim. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 15:27, 31 Temmuz 2010 (UTC)

HB Rapsar[kaynağı değiştir]

 • Rapsar'ın HB'si şu an yeterli ilgiye sahip değil.Bu yüzden görüşlerinizi(olumlu,olumsuz,tarasız) belirtmeniz bizi memnun edecektir.(Lütfen bunu olumlu oy toplama aracı olarak değerlendirmeyiniz)--Drlp ileti 21:52, 31 Temmuz 2010 (UTC)
Mrb. HB'deki görüşünüz için teşekkürler. Ancak Nisan'dan değil Mayıs 2009'dan beri üyeyim. Yanlış bir anlaşılma olmasın da :)--Rapsar 22:17, 31 Temmuz 2010 (UTC)
Düzeltme için teşekkürler :)--Rapsar 22:25, 31 Temmuz 2010 (UTC)
Nasıl yani? İlk katkım 10 Mayıs 2009'da olmuş? Şuraya bakarsanız, en çok katkı yapan 26. kullanıcı olduğumu görebilirsiniz. Teşekkürler...--Rapsar 22:31, 31 Temmuz 2010 (UTC)
Maalesef yanlış yere bakmışsınız :) Orası beni kullanıcı sayfamın geçmişi. Uzunca bir süre kullanıcı ayfası açmamıştım kendime. Katkılarım kısmında en eski yapabilirseniz olacaktır. Hatta HB'min tarafsız kısmında Nevebiye'nni yorumuna verdiğim cevaba bakabilirsiniz. İyi çalışmalar...--Rapsar 22:44, 31 Temmuz 2010 (UTC)
Est. ne demek :) Önemli değil. Yorumunuz için tekrardan teşekkürler...--Rapsar 22:49, 31 Temmuz 2010 (UTC)

HB[kaynağı değiştir]

 • İlginiz için teşekkürler.--Drlp ileti 22:48, 31 Temmuz 2010 (UTC)

Vandallar mandal gibidir; çat diye ayıracan atacan[kaynağı değiştir]

Thanks, Spirit of Geronimo. --Kmoksy 01:13, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Yupik Vikipedisi[kaynağı değiştir]

Şimdi gördüm, kuluçkadan çıkarmak için sanırım başvuru ve oylama yapılıyordu. Oylamada kabul edildiğinde kuluçkadan çıkıyordu...Çok güzel bir iş yapmışsınız ancak ben yupikçe bilmediğim için yardım edemiyorum ve bilen kişinin de çok az olduğunu düşüyorum.. burada yardım sayfası var ya da bu kullanıcıya sorabilirsiniz. --Boyalikus 01:45, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Yukardakine ek, şurası olmalı--Boyalikus 01:59, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Vallahi, geldiğimde kuluçkada Yupik Eskimo dilinde yalnızca anasayfa vardı. Sayfa açmaya başladım. Bir düzine açtıktan sonra, diğer vikilere geçtim. 80 kadar vikide at koşturuyorum. Öğünmek için söylemiyorum, işin komikliğini vurgulamak için söylüyorum bazılarında yalnızca ben varım, Don Kişot gibi geziyorum. Mokşa vikipedisine katkı yaparken, oranın tek yazarı ve admini ilgi gösterdi, o da sayfa açtı benim Yupikçe Sözlük'ten yararlanarak. O da bir takım Rusça bilen vikipedistlere, özellikle Fin-Ugor dil ailesiyle ilgilenenlere konuyu açtı. Fakat umudum yok. Diğer kuluçka dillerine bakıyorum 500 sayfa açılmış fakat daha hâlâ kuluçkada. Yupikçe Vikipedi ise 72 sayfa var ve bunların beş altı tanesi yıldızlık. Tabiiki kendisine göre yıldızlık ([[1]]). Facebook'ta Yupiklerin Çupik kolundan bir lise öğretmeniyle tanıştım ve ona bazı vikipedi terimlerini çevirttirdim. O da sıkıldı geri çekildi. "Bu konuyla ilgilenebilecek bir arkadaşım var ona ulaşamıyorum" dedi ve birkaç gündür ses seda yok. Ondan hayır yok. Anadili Yupikçe olan başka tanıdığım de yok. O yüzden kuluçkadan çıkması olanaksız gibi bir şey herhalde. O Çupik öğretmene de Ben Türkiye'den sizin dilinizde Vikipedi açmak için uğraşıyorum, siz ki o dili bildiğiniz halde yardımcı olmuyorsunuz, yine de teşekkürler. dedim ve aradan çekildim. Onların dilleri için benim çırpındığım kadar onlar da çırpınsalardı, Vikipedide yeni yeni şirin şirin diller olacaktı. Alaska'sından Kamçatka'sına, Laponya'sından, Zululand'ına kadar ne kadar soyu tehlikede dil varsa; o dili malzeme yapanlar işi maddiyata dökmüş, ufacık bir ders kitabını bile fahiş fiyatlarla satıyorlar. O yüzden Eskimo öğretmenin bildiği bilgileri bedavadan vermemesini anlıyorum. Çok konuştum biliyorum. Benimkisi olmayacak bir hayal. Aşçı ve yeterli malzeme olmadan iki kaşık ve bir tencere ile yemek pişmez. :-). İlgin için teşekkürler Boyalıkuş. --Kmoksy 02:31, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Hemen diye söz vermiyorum ama Yupikçe ile ilgili kaynak bulmayı bir kenara yazıyorum.. Ayrıca umudunuzu kaybetmeyin, zamanla belki bu dili geliştirmek isteyecek size yardımcı kişiler çıkabilir. Kaybolmaya yuz tutmuş dillerin de olması vikipedi için buyuk zenginlik olur. Biraz zamana bırakın mutlaka bir gelişme olacaktır. Bu arada ingilizce vikipedide buraya incubator şablonu yerleştirilmiş. Belki faydası olur. Belki bizde Yupikçe maddesini yazarız ve incubator şablonunu koyarız. Teknik konulardan anlayan arkadaşlar da yardım edebilir.. Umudunuzu kaybetmeyin :) İyi çalışmalar. --Boyalikus 10:50, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Teşekkürler Boyalıkuş, senin de sayende umutlarımın tamamen tükenmediğini anladım. Mokşa ([2]) Vikipedisinde bahsettiğim arkadaş (Jarmanj Turtash) mesaj ([3]) çekmiş ve şu ([4]) sayfayı hazırlamış ve buraya ([5] ) da ilk sıraya kaydetmiş. Zamanla işlerin rayına oturacağına eminim. --Kmoksy 14:18, 1 Ağustos 2010 (UTC)

hmm[kaynağı değiştir]

IP eğlenceli bir tip :) --Boyalikus 01:10, 1 Ağustos 2010 (UTC)

 • Uzak dursunlar:)...Gökhan gereğini yapmış...İyi çalışmalar...Vikiçizer 09:07, 1 Ağustos 2010 (UTC)

ek soru[kaynağı değiştir]

Selamlar. Soru hakkında kısa bir bilgi verdim. Bir de e-posta attım... İyi çalışmalar...--вяí¢αи76ileti 10:55, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Rica ederimFace-smile.svg Ben de Stamboulite'ye özelden mesaj atmıştım. Bermanya'ya sormuşsun, ben de ek soru isterim diye... Kime niyet kime kısmetFace-smile.svg--вяí¢αи76ileti 11:09, 1 Ağustos 2010 (UTC)
Yok, Sortilegus'laydı... Türk-Azeri ilişklerinin gerginleştiği dönemde onların birçok köy maddesinden geniş olan ve içerisinde "tarihi hakkında bilgi yoktur" bile yazmayan Iğdırın köy maddelerini kısa diye sildi ancak, şu an bakarsan Azerice Viki'de tek cümlelik birçok madde barınabliyor... Sonra fark ettim ki, onlarla uğraşmaya değmez... Ancak, neden bu konuyu açtığını anlamadım... Bir kullanıcı başka bir vikide vandalizm yapıp engel almış olsa bile (ben bu konu hakkında pek konuşmayarak tepki çekmedim ve engellenmedim) bu bulunduğu Vikipedi'yi etkilemez...--вяí¢αи76ileti 11:15, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Bumin Kağan[kaynağı değiştir]

Merhaba İazak, burada belirttiğim gibi maddede bence yersiz önem olan kölemsin cümlesi ile ilgili bir şeyler yazdım. Kaynak olarak verilen yer Çince vikipedi. Orada asıl kaynağa hiç bir atıf yapılmadan yazılmış. Bununla ilgili ingilizce kaynak var mı bildiğin ? Aynı şeyler ingilizce wikipedide de yapılıyor. Ergenekon efsanesinde toplulukdan birkaç kişi Türköne'nin ergenekon efsanesi ile ilgili güvenilir kaynak olmadığını söylediği halde bir kullanıcı ingilizce vikipediye aynen taşıyor. Ne düşünüyorsun bu konuda ? --Boyalikus 13:01, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Merhaba Nihan. Sizin de bulaşmanıza sevindim. Bilgi kutusu da yararlı olmuş, elinize sağlık. Yersiz önem verme konusunda da hak verdim size. Net olan bilginin, yani Anagui'nin "demirci köle" sözünün tırnak içinde yazılmasının maddeye taşınması doğal, ancak yeterli kaynak olmadan Bumin ve grubuna köle yazmak, yetersiz kaynaklı bir veriye yersiz önem vermek sayılır. Jimbo Wales de gayet güzel özetlemiş doğrusu. Ben de aramıştım ama ne yazık ki uygun bir İngilizce kaynak bulamadım. Takabeg'in bulduğu Türkçe ve İngilizce kaynaklar da ya tırnak içinde alıntılamakla yetinmişler, ya kendi yorumlarını kendileri yapmışlar, ya da hiçbir kaynak göstermeden sözü tekrarlamışlar. Diğer verilerle birlikte düşünüldüğünde köle olmadıkları mantık yoluyla açıkça görülebiliyor. Ama köle olmadıkları yönünde bir çağdaş kaynak bulmak tabii ki olanaksız; kimse durup dururken bir tebaa grubunun köle olmadığını belirtmek gereğini duymaz. Dolayısıyla köle olduğu veya olmadığı yönünde somut bir cümlenin maddede yer alması yersiz önem vermekten de öte, yorum yapmaya girer. Birkaç gündür, kendi işlerimle ve diğer vikipedi maddeleriyle ilgilendiğimden bu konudan uzakta kalmıştım. (İyi de oldu doğrusu, katkım arttı.) Size iyi çalışmalar. --iazak 13:29, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Mrb. Tartışma sayfasına bıraktığınız mesajı gördüm de. Google translate ile İngilizceye çevirirseniz faydası dokunabilir :)--Rapsar 17:31, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Haftanın iş birliği için katılım çağrısı!

Haftanın iş birliği projesine katılın!
2010'un 31 ve 32. haftaları için proje olarak Vikipedi:VikiProje Ana Sayfa/SM Oluşturma sayfasındaki bazı maddeleri, kırmızı bağlantılarını gidererek Seçkin Madde yapmak seçilmiştir.
Projeye katılmak için buraya tıklayın.
Bundan sonraki haftalar için bilgi mesajı almak istemiyorsanız lütfen bunu size mesajı atan kullanıcıya bildirin.

Proje 2 Ağustos Pazartesi günü başlıyor. Bu projede kendi alt sayfanızı sorumluyu beklemeden oluşturabilirsiniz. --82 ~145 ileti 18:09, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Nevin Yanıt[kaynağı değiştir]

Nevin Yanıt maddesinden resmi neden kaldırdınız ? --Boyalikus 20:13, 1 Ağustos 2010 (UTC)

 • Merhabalar Nihan, şurada görüldüğü gibi gerekçesiz ve lisans şablonu yok. Olsa bile VP:AKP gereği yaşayan kişilerin serbest lisanslı resimleri elde edilebileceğinden adil kullanım resimlerini kullanmıyoruz. İyi çalışmalar, kolay gelsin.--Muratsahinileti 20:21, 1 Ağustos 2010 (UTC)

Çince çeviri[kaynağı değiştir]

Tam olarak hangi paragrafın çevirisine ihtiyacınız var? Yardımcı olmaya çalışırım. Teşekkürler, iyi çalışmalar.--CXX 03:19, 2 Ağustos 2010 (UTC)

HİB[kaynağı değiştir]

Aslında puanlamayı hem daha nitelikli maddeler ortaya çıkarmak, hem de teşvik için oraya koymuştum. Tabii ki imzalamasanız da olur. --82 ~145 ileti 07:51, 2 Ağustos 2010 (UTC)

Bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

 • İyi bir proje. Vikipedi'de bir çok şablon düzensiz ayrıca. Mesela idari birimler için tek bir şablon yani Bilgi kutusu idari birim gibi. Sidebar'ında Türkçeleşmesi gerekiyor. Bu proje büyük bir yarar getirecektir.-- BeşiktaşlıM 12:20, 2 Ağustos 2010 (UTC)

Selamlar[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Evet ben de hatırlıyorum, "...milliyetçi duyguların görmeni engelliyor değil mi?" dediğini. Böyle tartışma anında insanın nedense aklına gelmiyor. Birkaç tane daha böyle sözü vardı. Bermanya'nın hizmetlilik sayfasında Yabancı'nın yorumunu okudum. Oku okular dahil bıktım usandım doğrusu. İşin üzücü yanı, ben 3 senemi Vikipedi'ye vermişim, ilk başlarda mutlaka olacaktır yanlış davranışlar da, kimseyi kırmamaya, tarafsızlığa önem veren biriyim. Şimdi milliyetçilik ile suçlanıyorum ve kabul bile ettiremiyorum bunu. Gerçekten üzücü. En iyisi yola devam etmek, başka konularla ilgilenmek, unutmak belki de.
 • Ayrıca diğer mesele de birkaç Çin kaynağı ve Türk kaynağına dayanarak direkt olarak köle kelimesini yapıştırmak. Bu Çince kaynaklar nereden alıyor kaynağını acaba? Muhtemelen Anagui'nin sözlerini. Öte yandan vassal kelimesinin olması da iyi. Döndüğümde kontrol edeceğim. Ettiğimde haber veririm. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 23:39, 2 Ağustos 2010 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Zhou kitabındaki cümlenin çevirisi: "Rouruan hükümdarı Anagui öfkelendi; elçi gönderip hakarete vardırarak dedi ki: "Sen benim demir döven kölemsin, bu lafı söylemeye nasıl cesaret edersin?" Cümle budur, gerisi spekülasyon. Yok vassaldır, "sarayda" hizmetçidir falan, bunlar o dönemin anlayışından çok uzaktır. Şimdi tarihe bakıp devletlerden, işgal edilmiş topraklardan, Cücen halkından, Türk milletinden bahsetmemiz o kadar anlamsız ki, adam göçebe, hem demirci hem asker, hem de çoban. Burada milliyetçilik yapıyorsun diyenler, esas milliyetçiliği yapıyorlar, biz de işimiz gücümüz yok gibi uğraşıyoruz. Bir de Denis Sinor deniyor, acaba gerçekten "Türkler Rouruan'ın demirci kölesidir" mi demiş? Contacts had already begun in 545 A.D. between the so-called "blacksmith-slave" Türk and certain of the small petty kingdom of north China Sözde "demirci köle" Türk; Türkler, Türk halkı gibi bir ifade görüyor musunuz? Teşekkürler, iyi çalışmalar!--CXX 02:49, 3 Ağustos 2010 (UTC)

 • Selamlar. Bumin Kağan maddesindeki katkılarınızı inceledim. Vassal kelimesini eklemişsiniz. Yine de hâlâ maddenin sorunlu olduğunu düşünüyorum. Hâlâ direkt köle olarak gösteriliyor. Dayanağı belli olmayan birkaç kaynağa göre hem de. Diğer taraftan 534 yılında Göktürkler sadece saldırıda bulunmamış. Burada görebileceğiniz gibi aynı yıl Çin sınırına ilk defa ipek eklemeye gitmişler. Almancasından çevirdim. Oradaki yazının devamı da elimde var ayrıca. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 14:36, 3 Ağustos 2010 (UTC)
 • Malesef oldukça gereksiz konulara değer veriliyor. Sonuca bağlanacak olsa seve seve ben katılacağım bu tartışmalara. Sizin de dediğiniz gibi yazdığım yorumlara alakasız cevaplar veriliyor. Anında başka konulara atlıyor. Gerekirse suçluyor. Bu nedir, demagojinin ta kendisidir. Bunu söyleyince de VP:N diyor. Kendimi bir kısır döngünün içinde buluyorum akabinde. Sonuç yok. Öte yandan Wei konusunda kaynak arayıp yardımcı olmaya çalışacağım. Aslında sinirlerim bozuldu bir bakıma. Neden derseniz, ben Bumin Kağan ile ilgilenmeyi düşünmüyordum. Fakat madde üzerinde bir takım değişiklik yapılıyor ve gereksiz tartışmalar açılıyor. Durum böyle olunca da madde ile ilgilenmek icap ediyor. Ayrıca yukarıda "ipek eklemeye" demişim, "ipek istemeye" olacak. Tabi kafamı kaldı afedersiniz Face-smile.svg. Size de kolay gelsin efendim. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 15:04, 3 Ağustos 2010 (UTC)

Vikiproje bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selam şurada belirtilen şablonların geçmişlerini birleştirebilir misin acaba ? Ayrıca zahmet olmazsa bilgi kutusu şablonları kategorisinde gördüğün kullanılmayan şablonları da siler misin ? --Boyalikus 11:25, 4 Ağustos 2010 (UTC)

 • Merhaba, geçmişler birleştirildi. İyi çalışmalar...Vikiçizer 11:54, 4 Ağustos 2010 (UTC)

Şu sıralar biraz meşgulüm ama ilk fırsatta ilgilenirim. --İnfoCan 14:49, 4 Ağustos 2010 (UTC)

 • Şunu kullanılmıyor işaretlemissiniz?:)--Reality 15:22, 4 Ağustos 2010 (UTC)

Merhaba Nihan, şablonların gelişigüzel kullanımı karışıklık yaratıyor bu yüzden standartlaşmaya gidelmesi öncelikli görünüyordu vede birilerininde el atması gerekiyordu. Senin çabalarınla çok daha çabuk düzene gireceğine inanıyorum. Diğer yandan bütün yorumları okudum bu konuda önerim yok zaten arkadaşlar söylenmesi gerekenleri yazmışlar. Yardıma ihtiyacın olursa buralardayım. Hadi kolay gelsin.. --Fagusmsj 19:48, 4 Ağustos 2010 (UTC)

 • Kırmızılıklar olcak elbet ben elimden geldiğince açmaya çalışacağım eline sağlık gayet iyi olmuş.--Reality 21:11, 4 Ağustos 2010 (UTC)

 • Mrb. Köy çeşmesindeki cevabıma bakabilir misiniz?--Rapsar 21:12, 4 Ağustos 2010 (UTC)
 • Nihan bugün yaptığın değişiklikleri kontrol etsen iyi olacak. [6] Kullanılmasına rağmen sil-2 yapmışssın.--Reality 21:14, 4 Ağustos 2010 (UTC)

Proje[kaynağı değiştir]

Selam, Vikiproje bilgi kutusu ve köy çeşmesinde bilgi kutuları ile ilgili bazı düzenlemeler yapma kararı aldık. [7] burayı kontrol eder misiniz ? Ayrıca Şablon:Bilgikutusu Anatomi'nun ismiŞablon:Anatomi bilgi kutusu şeklinde olacak bunu da kontrol edip birleştiri misiniz ? İyi çalışamalar. --Boyalikus 21:23, 4 Ağustos 2010 (UTC)

Merhabalar. Ellerinize sağlık, çok yararlı bir proje olmuş zevkle izliyordum projeyi. Şablon:Anatomi bilgi kutusu ve Şablon:Bilgikutusu Anatomi geçmişlerini birleştiririm şimdi. İçeriğe de baktım, bir iki ufak değişiklik yaptım. Şimdi gb yapıyorum. Bu tarz çalışmalara çok büyük gereksinim vardı, tekrar şahsınız özelinde tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık. İyi vikiler --Merube 89msj 21:33, 4 Ağustos 2010 (UTC)
Geçmişler de birleştirildi--Merube 89msj 21:59, 4 Ağustos 2010 (UTC)
 • Bende her şey normal görünüyor Nihan, yani en azından fıstık yeşili görmüyorum :). --Gökhan 03:15, 5 Ağustos 2010 (UTC)
 • Bende de her şey normal. Fıstık yeşili görmüyorum yani. Bunun nedenini kestiremedim. Tarayıcınızdan kaynaklanabilir diyeceğim. Fakat böyle bir şey olsaydı herkes bu sorunla karşı karşıya kalırdı. Daha özel sorunları düşünüyorum. Belki monitörünüzün renk ayarından kaynaklanabilir. Biraz araştırayım. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 11:29, 7 Ağustos 2010 (UTC)

Kontrol konusunda yardım[kaynağı değiştir]

Nihan hanım, Türkiye Spor Federasyonları isminde bir çalışma yaptım. Eksikliklerim var mıdır? Daha neyi iyi yapabilirim mesela veyahut çalışmayı daha iyi bir kaliteye getirebilmek için bil(e)mediğim püf noktalar var mıdır? Fatih Civelek Hürmetler fatixxx 14:45, 8 Ağustos 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Mrb. Evet, gördüm. Yeni olmasına rağmen gayet güzel ve düzenli bir madde açmış. Kendisine de mesaj atıyorum şimdi. Böyle yararlı kullanıcıları görünce seviniyorum doğrusu :) Neyse, iyi çalışmalar...--Rapsar 16:14, 8 Ağustos 2010 (UTC)

Sayfaya bağlantılar kısmı bir hayli kalabalık bir listeye işaret ediyor. Bu şablona sil etiketi koyunca bir çok şablonda kullanıldığından birçok sayfada sil etiketi görüntülenmiş.--Veritasileti 18:00, 8 Ağustos 2010 (UTC)

Pantürkizm[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Takabeg geçen yaptığı milliyetçilik suçlamalarına bir yenisini ekledi. Pantürkizm diyor bu sefer de. İşte burada. Türk halklarının (Turkic people) genelinden bahsedersek Pantürkizm oluyormuş. Bu olmasın diye Türkiye Türkleri, Tatarlar, Azeriler vs. tek tek ayırmalıymışız. Türk halkları akademik çevrelerce de kabul edilmektedir. Sırf Pantürkizm diye bir düşünce var diye böyle yapacak değiliz herhalde. Önemli olan şahsi düşüncelerini sıkça dile getirmesidir, politikaları ihlal etmesidir. Her yerde benzer söylemlerde bulunuyor. Şikayet etmek istemiyorum. Ama dediğim gibi politika ihlalleri yoğunlaştı. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 22:12, 8 Ağustos 2010 (UTC)
 • Evet. Sizin de dediğiniz gibi Kürtlerle ilgili şablon gerçekten çok gereksiz. Oraya iki üç ülke koyarak bir şablon oluşturulamaz. Gereksiz. Kısasa kısas gibi Türk/Slav şablonu örnek alınarak oluşturuldu. O şablonun arkasını da bırakmamak gerekiyor. Evet gerçekten de VP:GÖRÜŞ ihlali var. Ayrıca ısrarlı. Ben de bu tip tartışmalarla uğraşmak istemem, ama kullanıcının kuralları öğrenmesi gerekiyor. Şahsi düşünceleriyle maddeleri Pantürkizm vs. ile suçlayarak silinmeye aday göstermesi kendisinde politikaların oturmadığını gösteriyor. Yoruldum doğrusu. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 22:44, 8 Ağustos 2010 (UTC)
 • İyigeceler Nihan o çocuğun sayfasında yaşasın filistin yaşasın özgürlük diye bir şablon buldum. Saldırıya girmez demi o?--Reality 22:45, 8 Ağustos 2010 (UTC)
 • Evet gene bilirsin birde imza problemi vardı bir kullanıcıyla. Bu arada o IP'yi ikimizde biliyoruz.) Keşke engellemeyle bitmeseydi.(--Reality 22:53, 8 Ağustos 2010 (UTC)
  • Gerçi engel politikasında yazıyor gayet açık sonuç belliydi aslında.--Reality 22:54, 8 Ağustos 2010 (UTC)
 • Ben anlamam şablon eklemekten checkuser miyim ben nerden bileyim?:) Hadi iyigeceler.--Reality 23:03, 8 Ağustos 2010 (UTC)
 • Bende bilmiyorum sanırım AK olarak kullanabilirsin en fazla.--Reality 15:59, 9 Ağustos 2010 (UTC)

Bilgi kutusu şablonları[kaynağı değiştir]

Selam, Şablon:Bilgi kutusu İsrail Bölgeleri diye bir şablon oluşturdunuz. Köy çeşmesinde bilgi kutusu şablonları ile ilgili tartışmalar mevcut. Bu şekilde her ülke veya bölge için şablonlar yerine, standart tek şablon kullanma kararı alındı. Belki inceleyip fikir belirtirsiniz. İyi çalışmalar. --Boyalikus 22:48, 9 Ağustos 2010 (UTC)

Selamlar, oncelikle ilgin ve dikkatin icin tesekurler. Genel bir bilgi kutusu kullanmayi dusunuyordum fakat ingilizce vikiden tercume ettigim icin hem orada gordugum kadariyla hemde kullanilan terimlerin ulkeye ozel olmasi sebebiyle ulkeye ozel bolge sablonu yaratmayi uygun gordum. Ornegin bu sablonda "baskent, alan, nufus" gibi genel bilgilerin yani sira bu bilgiler bulunmali: İbranice, Arapça, Yerel Konsüller , Bölgesel Konsüller. Kanaatimce bu basliklar ulkeye ozel oldugu icin genel bir sablon kullanmak zor olacaktir. Fakat bu bilgileri barindirabilecek bir sablondan haberiniz varsa lutfen belirtin ben de ona gore tekrar duzenlemeye calisirim. Tesekurler. -- Iggydarsamesaj 22:57, 9 Ağustos 2010 (UTC)

İşte bu tür parametreleri köy çeşmesinde belirtirseniz yeni şablon oluşturulurken sizin de istekleriniz dikkate alınacaktır. Yani şablonlar şu anda standartlaştırma için tartışma aşamasında bu nedenle söyledim. Siz de fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.--Boyalikus 23:00, 9 Ağustos 2010 (UTC)

Bana koy cesmesinde bu konuda tartisilan yerin baglantisini verebilirmisiniz? ben ne zaman o zayfaya girsem kayboluyorum :) Tesekurler. -- Iggydarsamesaj 23:02, 9 Ağustos 2010 (UTC)

Kudus[kaynağı değiştir]

Selam Nihan, Kategori:Kudüs zaten Kategori:Filistin'deki şehirler ve Kategori:İsrail'deki şehirlerin alt kategorisi oldugu icin gereksiz oldugunu dusunuyorum. Geri alma savasi baslatmamak icin bu gereksiz iki kategorinin kaldirilmasini musadenizle size birakiyorum. Saygilar -- Iggydarsamesaj 15:41, 10 Ağustos 2010 (UTC)

Ayrıca madde de bulunmasında bir sakınca var mı sizce ?--Boyalikus 20:05, 10 Ağustos 2010 (UTC)

sakincasi yok ama bence cok gereksiz eger bunu koyarsak tum asagida listeledigim kategorilerin'de sakincasi yok:

ve hatta bunlarin da sakincasi yok:

ama Kategori:Kudüs zaten butun bunlarin alt kategorisi oldugu icin gereksiz. Saygilar.-- Iggydarsamesaj 20:17, 10 Ağustos 2010 (UTC)

Ben bugüne kadar böyle bir ayrım görmedim, gerekirse onları da ekleriz. Tartışma sayfasına not düştüm isterseniz topluluk karar versin. Ancak genel olarak bu haliyle bu madde bana şunu ifade ediyor Kudüs İsrail'indir.. Ancak durum böyle değil. Ayrıca okuyucuların bazıları maddede sadece Kudüs kategorisini görecekler, Filistin'e ait parçayı göremeyecekler. Kolay gelsin. --Boyalikus 20:19, 10 Ağustos 2010 (UTC)

Tekrar selam Nihan, Bu mesajinizi sans eseri gordum. lutfen benim mesaj sayfama da yazinki bana yazdiginiz mesaji gorebiliyim, bunun icin simdiden tesekurler. Ayrica demissiniz ki "Ancak genel olarak bu haliyle bu madde bana şunu ifade ediyor Kudüs İsrail'indir.. Ancak durum böyle değil."... durum aynen oyle. Tartışma:Kudüs'te de yazdigim uzere: 1967'ye kadar Bati Kudus Israil'e, Eski Şehir denen Dogu Kudus Urdun'e aitti. Fakat bu tarihten sonra sehrin tamami Israil'in eline gecti. Saygilar -- Iggydarsamesaj 21:42, 10 Ağustos 2010 (UTC)

Teşekkür ederim[kaynağı değiştir]

Selam Nihan. Tebrik mesajın için çok teşekkür ederim. Beni mutlu etti. İnşallah öğrenci olan vikipedistler, çok daha iyi yerlere gelir. Bazı küçük kayıt - okul işleri kaldı. Onlar da bitince yeniden çalışmalara başlayacağım. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 15:53, 11 Ağustos 2010 (UTC)

Tanık[kaynağı değiştir]

Afedersiniz tanık oluyorum da, acaba yukardaki yorumda, başka bir hizmetli adaylığı sayfası gösterilere, birinin oy avcılığı yaptığı mı ima ediliyor bana mı öyle geldi ? --Boyalikus 22:56, 11 Ağustos 2010 (UTC)

Merhaba Nihan, şunu söyleyebilirim, gördüğüm kadarıyla iki durumun da oy avcılığı ile ilgisi yok. Örnek verilen geri almaya da baktım ve o da hatalı görünüyor.Sevgiler.--temaileti 23:07, 11 Ağustos 2010 (UTC)

Dünya miras listesi[kaynağı değiştir]

 • Nihan hanım sizi tekrar rahatsız ediyorum. Bu arada Dünya miras listesi'nde ne kadar açık var ise tercüme etmeye niyetliyim. Adım adım. Ama öncelikle kendim Belçika'da ikamet ettiğim için Belçika'daki listeyi tamamlamaya karar verdim. Bu vesileyle size başvurmamım sebebi sonuçlandırdığım çalışmalara göz atabilir misiniz şeklinde olacktı. Tabii ki müsait olduğunuz sürece. Bu çerçevede Plantin-Moretus müzesi maddesi tamamlandı. Eksiklerimi ve iyi olanları bildirirseniz çok sevinirim. Face-smile.svg Hürmetler --fatixxx 03:10, 12 Ağustos 2010 (UTC)
 • Nihan hanım. Sizin yönlendirmeleriniz bana ivme veriyor. Teşekkürü borç bilirim. Bu arada Plantin-Moretus müzesi maddesinde koleksiyon listesinde Biblia Polyglotta isimli maddeyi de tamamladım ve buraya da göz atmanızı isteyeceğim. Bu arada 2 hafta içinde metin yazma ve linklendirme konusunda biçim verme vesaire .. bir ilerleme kaydettim. Bu aşamadan sorna kaynaklandırmayı iyi okumak istiyorum, ki kaynak konusunda uzmanlaşmam lazım. En son fotoğraf yükleme ve lisanlama olayına el atmayı düşünüyorum. Bu bilgi kutucuklarını çok sevmeme rağmen bir türlü anla(ya)madım ama sanırım o da zamanla oturur. Bu sebepten dolayı ben Dünya Miras Listesi üzerine çalışmak istiyorum ki daha çok otomatikleşme olsun bende. Sizden istirhamım; müsait olduğunuz sürece bilgi kutucuklarını ekleyebilir misiniz? Mesela Stoclet Sarayı maddesine bu bilgi kutusunu ekleyebilir misiniz? (ki içine fotoğraf eklemesini henüz bilmediğimden) Daha sonra Belçika'da ikamet ettiğim için bu Belçika'da ki mirasların resimlerini çekmeyi düşünüorum, belki seçkin resim adayı olabilirler. Her bir miras çalışması bittiğinde size bilgilendireceğim. Hürmetler. --fatixxx 23:50, 12 Ağustos 2010 (UTC)

Değişiklik[kaynağı değiştir]

 • Sayfamda yaptığınız değişiklilkler için teşekkür ederim. Ama Kur'an'dan Ayetler sayfamı silmeniz beni rahatsız etti. Ben küçüğüm ama şerefli bir Müslüman'ım. başkaları rahatsız olabilir, ama ben bir Müslüman'ım ve bundan şeref duyuyorum. Kur'an'dan ayetler sayfamı yeniden yazıyorum. Lütfen bu değişikliğimi silmeyiniz. Muhteşemçocuk079PALA 14:39, 12 Ağustos 2010 (UTC)
Aslında onurlu müslüman denmiyor. Onur kelimesi Fransızcadan intikal etti bize ve gerçek kelime honeur, yani 'kibirli' demek. Bu durumda onur yerine şerefli kullanmak gerekiyor. Hürmetler --fatixxx 23:55, 12 Ağustos 2010 (UTC)

Selam Nihan, IRC'ye gelebilir misin? Belki hatırlarsın, bir meseleyi konuşacaktık. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 22:58, 12 Ağustos 2010 (UTC)

Keçi otu[kaynağı değiştir]

Meramımı atasözleriyle anlatmaya bayılıyorum. Gerçekten "Keçinin sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş". İnanın patlama derecesindeyim ve köpür köpür köpürüyorum. Yine de dişimi sıkıyorum, çünkü ben doğru yoldayım ve doğru yolda bana destek olan sizin gibi dostlar beni Vikipedi'de tutuyor. Teşekkürler --Kmoksy 23:25, 12 Ağustos 2010 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

 • Bazı bilgi kutusu şablonlarının renklerini çıkartmışsınız ancak bunların renkleri daha sonra belirlenecek değil mi?-- BeşiktaşlıM 10:36, 13 Ağustos 2010 (UTC)
 • Doğrusu daha çok dolaşım şablonları için renksiz olunması istenilmişti. Bazı şablonlar çok renksiz olunca çok sıradan ve demode kalmakta. Çirkin ve düzensiz bir şablon vikimize yakışmaz. Örneğin Ateşli silah bilgi kutusu ve Dil bilgi kutusu gibi şablonlar eskisinden çok kalitesiz ve sıkıcı görünüyorlar. Dil bilgi kutusu şablonunu yenilemeyi düşünüyorum ayrıca. Daha ayrıntılı bir tasarım olacak. Birde benim görüşüm duruma göre renklendirilme yapılmalıdır. Mesela askeri bilgi kutusu için kahverengi yeşil bir renk çok yakışır. İyi vikiler.-- BeşiktaşlıM 13:38, 13 Ağustos 2010 (UTC)
 • Birde şehir bilgi kutusununda harita kısmı diğer vikilerde olduğu gibi düzenlenmeli. Şablon:Location map'dada düzenlenme yapılmalıdır.-- BeşiktaşlıM 13:59, 13 Ağustos 2010 (UTC)

Bilgi kutuları[kaynağı değiştir]

 • Mrb. Şuradaki yerleşim yeri şablonlarını ne yapalım? Ben bu kadar bulabildim; ama eminim ki daha fazlalar :)--Rapsar 11:46, 13 Ağustos 2010 (UTC)
Gökçe sanırım ülke şablonu yapıyordu, yerleşim yeri değil. Renkli şablonu ise Beşiktaşlıdan başkası istemiyor, geçenlerde köy çeşmesinde konuşulmuştu bu konu. Neyse, ilk önce bir yerleşim yeri şablonu oluşturmak gerekecek :)--Rapsar 15:34, 13 Ağustos 2010 (UTC)

______ Problemlimisiniz siz? Wikide sadece yer alması gerekn bilgiler yer alır..Wikitürkçe 15:03, 15 Ağustos 2010 (UTC)

Telif Hakki[kaynağı değiştir]

Telif hakkini aciklayabilir misiniz acaba? Bu imzasız yazı exe13 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Buyrun--Rapsar 15:28, 15 Ağustos 2010 (UTC)

Telif Hakki[kaynağı değiştir]

Yani butun bilgileri aklimizdan mi yazacagiz ? Wikipedide butun bilgilerin akillardan yazilmasi imkansiz..

Telif Hakki[kaynağı değiştir]

Ornegin 2000 de oldu. dedikten hemen sonra mi yazacagiz kaynagi ? K.bakmayin klavyemde sorun var da ondan Turkce karakterler kullanamiyorum..

oy[kaynağı değiştir]

Oyunuzu neden olumsuz verdiniz demedim. Yorumunuza karşılık aslında genel olarak fikrimi söyledim. Üzerinize alınmayın. İyi çalışmalar. --Boyalikus 15:42, 15 Ağustos 2010 (UTC)

 • Özür dilerim. Karşı oyumun bu kadar ilgi görmesi beni şaşırttı sadece. Ahzaryamed'in adaylığı mı? benim adaylığım mı? -- [KereM 233] 15:44, 15 Ağustos 2010 (UTC)
 • Benim adaylığım yok ve uzun sürede düşünmüyorum :) Beni sorgulamaları üzerine öyle dedim. Bu arada kim ilgileniyor?? -- [KereM 233] 15:52, 15 Ağustos 2010 (UTC)

Telif Hakki[kaynağı değiştir]

Tamam tesekkurler.Bir de su anda Agop Arad'in silinmemesi icin ne yapmam gerekiyor ? Cunku hepsini tek kaynaktan buldum da.. Exe13 15:54, 15 Ağustos 2010 (UTC)

Telif Hakki[kaynağı değiştir]

[1]

Bunu kabul etmedi..Nasil yazabilirim farkli sekilde ?

Bumin[kaynağı değiştir]

Merhabalar Nihan,size daha önce tazdım mı bilmiyorum ama neyse,Gökçenin sayfasındaki mesajlarınızı gördüm de Bumin hakkında yazdıklarınız gayet hoş.Bu arada ciddiyet sorunu da neyin nesi?İyi akşamlar.--Kamuran Ötükenli 14:33, 16 Ağustos 2010 (UTC)

selam[kaynağı değiştir]

Selam Infocan, burada kullanıcıya ağır hakaretler var. Bunlar sanırım silinebiliyordu değil mi ? --Boyalikus 15:10, 16 Ağustos 2010 (UTC)

Hallettim. Teşekkürler. --İnfoCan 15:27, 16 Ağustos 2010 (UTC)

Ek soru[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Ahzaryamed, yukarıdakinin VP:GÖRÜŞ ihlali olduğunu düşünüyorum. Ayrıca VP:Troll davranışı olarak da düşünülebilir. Direkt olmasa da indirekt olarak bana yönelttiği için sana bildireyim dedim. İyi çalışmalar. --Boyalikus 20:18, 19 Ağustos 2010 (UTC)
Slmlar Nihan. Paylaşımın için teşekkürler. Buraya göz atabilirsin. İyi çalışmalar.--[ahzaryamed]₪.ileti 22:50, 19 Ağustos 2010 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Merhaba, önceden konuşmuştuk.Birçok koyduğum resmim silinmiş.Nedenini açıklar mısınız ? Telif hakkı için ne yapmak gerekiyor ? Exe13 19:55, 20 Ağustos 2010 (UTC)

Lisans![kaynağı değiştir]

Açıklama
Kaynak
Tarih
Yazar
İzinler

Alta bakınız


Lisans için bunları yazmak gerekmiyor mu ? Pardon sizi de rahatsız ediyorum kusura bakmayın.. Exe13 20:15, 20 Ağustos 2010 (UTC)


Dosya:Mustafa aslıer resimi.jpg Dosya:Mustafa Aslıer.JPG Dosya:Mantar.jpg Dosya:Quilintilianus.jpg Dosya:Raymond Queneau.jpg Dosya:Raymond queneau1.jpg

Bunlar ve birkaç tane daha.. Exe13 20:28, 20 Ağustos 2010 (UTC)


Çok teşekkür ederim.Ayrıca girişte madde sayısına tıklayınca iş sırası var.O ne oluyor ? Exe13 20:58, 20 Ağustos 2010 (UTC)


O siteden değil fakat aynı yazıyı Gelişim Hachette Ansiklopedisinden yazmıştım..Evet, aynı yazıydı..Şu kaynak meselesini ayrıntılı anlatabilir misiniz ?


Hayır hayır yanlış anladınız.Kaynakçayı biliyorum ne demek olduğunu da şu örneğin Katogori=?? gibi bir örneğini istemiştim.. Exe13 21:14, 20 Ağustos 2010 (UTC)Yok kategoriyle ilgili birşey değil.Yani hani linke alabilmek için [[ koyuyoruz falan işte kaynakça için Kaynakça:www.google.com.tr diye birşey var mı yani ..Tamamen salladım o linki..Kaynakçanın yazılma şeklini sordum.. Exe13 21:22, 20 Ağustos 2010 (UTC)İngilizce wikipedi sinden çevirirsek kaynakçaya ne yazabiliriz ? Exe13 10:36, 21 Ağustos 2010 (UTC)


Bana olan yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim.Çok yardımınız dokundu.Son bir sorum olacaktı şu girişte 148.561 (salladım sayıyı) yazıyor.Ona tıklayınca iş sırası uzunluğu var.Onun ne anlama geldiğini açıklar mısınız ? Exe13 20:13, 21 Ağustos 2010 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Mrb. Bildiğim kadarıyla Km veya uygun lisanslı bir resim bulunamadığında en son çare olarak bu tür resimler yükleniyor. Kişi öldüğünden yenisi de çekilemediğinden dolay mecburen bu ifade konuluyor diye biliyorum :) Maddenin İng. versiyonundaki resimde de bu ifade yer almakta ayrıca...--Rapsar 20:52, 20 Ağustos 2010 (UTC)

Adil kullanım[kaynağı değiştir]

Merhabalar maalesef adil kullanımla ilgili bir genellemeye gitmek, çok açık seçik bir kural değilse, yanlış sonuç verecektir. Her resim için ayrı ayrı değerlendirme yapmak gerekir. Kullanılacağı yer, gösterdiği şey vs. Morell maddesiyle iligli yüklediğin resim hakkında konuşacak olursak. Eğer sadece kişiyi göstermek amaçlı bir resimse amaç, bilgi kutusuna konmak içinse mesela zaten kamu malı olan bir resim var en.wikide ve o kullanılmalı. Eğer senin yüklediğin resim spesifik bir tarihi olayı anlatıyorsa (bu olay madde içinde yer alabilecek kadar KD olmalı, zaten biliyorsundur bunu maddede neyin kd olduğunu falan, madde içinde yeterince yer kaplıyor olmalı. Yani 1-2 cümleden fazla en azından bir-iki paragraf yer kaplayan bir olay olmalı.) kullanabilirsin. Başta da dediğim gibi adil kullanımda resimleri tek tek konuşmak gerek.--Machiavelli' msj 21:50, 20 Ağustos 2010 (UTC)

Dosya:Morell.JPG resmi ile ilgili kitapta herhangi bir açıklama var mı kimin çektiği, hangi arşivde olduğu gibi bilgiler lisansını belirleme konusunda yardımcı olacaktır.--Machiavelli' msj 23:50, 21 Ağustos 2010 (UTC)

Writing System[kaynağı değiştir]

Merhaba, acaba hiç en:Template:Infobox writing system şablonuna burada rastladınız mı ? Bu şablonu karşılayacak bir şablon var mı yoksa yapmak lazım mı ? --Boyalikus 23:12, 21 Ağustos 2010 (UTC)

Hayır, rastlamadım; sanırım Türkçesi yapılmamış --Kmoksy 23:16, 21 Ağustos 2010 (UTC)

Devanagari[kaynağı değiştir]

Selam Hint alfabesi maddesinin adını Devanagari olarak değiştirir misin ? --Boyalikus 23:13, 21 Ağustos 2010 (UTC)

 • Merhaba, isim değiştirildi. Kolay gelsin...Vikiçizer 23:18, 21 Ağustos 2010 (UTC)


Dil bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Farkettiniz mi, Dil bilgi kutusu eski haliyle "daha güzel ve şirin" gözüküyor ve sınıflandırma bilgileri de görünüyordu. Şimdi ise şu ([8]) bilgi şöyle ([9]) gözüküyor. Şablon aylardır böyle :-) --Kmoksy 23:26, 21 Ağustos 2010 (UTC)

Evet standartlaştırma için yapılmıştı. Ancak beğenmediyseniz sizde renkler ve düzen için konuşulacağı zaman fikirlerinizi belirtirsiniz. Hep bu şekilde renksiz olacak olsa bile (açıkçası dediğiniz gibi biraz dağılmış bu şablon), çeşitli ince çizgilerle şablonu düzeltebiliriz. Kolay gelsin.--Boyalikus 23:37, 21 Ağustos 2010 (UTC)
Yok yok, rengine filan takmıyorum; bilgiyi göstersin önemli olan o. Demek istediğim, aile1/2... biçiminde olan sınıflandırma basamakları şablonda gözükmüyor. Şablonlara son dönemde eğildiğinizi biliyorum. Son dönemdeki şablonlarda yapılan değişiklikten kaynaklanmıyor, daha önce de vardı. Önceleri şablon İngilizcesinde olduğu gibi aile basamakları gösteriliyordu. --Kmoksy 23:41, 21 Ağustos 2010 (UTC)

Elinden ayısı alınmış dayı gibi[kaynağı değiştir]

 • Acaba son zamanlarda ne oldu, filmi çekilecekmiş Hermes film ile Gülas tarafından ancak sadece 2 yerde bulabildim, gelişme yok heralda başka Datvi ile ilgili.. Bir de Poyraz diye başka bir ayı var. --Boyalikus 23:58, 22 Ağustos 2010 (UTC)

Vaktim olunca Knut'u da yazıcam.

Vallahi, İngilizcem "süper" olsaydı hemen şimdi Knut'u çevirirdim. Fakat, Datvi harika oldu, elinize sağlık. Televizyon'da Cemal ile ayısını daha iki hafta olmadı yine seyrettim eski görüntülerini. Fakat şu anki durumunu bilmiyorum. Cemal'i kıskanıyorum, ne yalan söyleyim. Ayılar yavru iken gerçekten sevimli hayvanlar; ne kediye benziyor ne de köpeğe. Yalnıız, İnsana ve insan kokusuna alışkın Datvi 'yi Karadeniz'in daracık doğasına salarsanız, birgün insanlarla muhakkak karşılaşacak ve o gün gördüğü insanları Cemal sanacaktır; kuşkusuz. Fakat insanlar onun Datvi olduğunu bilmiyecek, Ayı ! Ayı ! diyecek ve tetiğe basacaklar. Cemal, elinden ayısı alınmış dayı gibi davranıyor :-)--Kmoksy 00:15, 23 Ağustos 2010 (UTC)
 • Arada hatlar karıştı kusura bakmayın geç cevap.. Evet Gülas ayı ile kanka olarak iyi etmemiştir. Veterinerlerin bize hep söylediği şey, eğer bir hayvanı evinize aldıysanız tekrar doğaya adapte olmasını beklemeyin. Artık kokunuzu aldı ve bir daha eskisi gibi olmayacak. Ancak burada durum biraz farklı bence. Çünkü kaçak avcılığın hatta avcılığın önüne geçilemiyor. Ayıcığın annesi ölürken bir tek yetkili çıkmıyor ortaya ancak ayıcık annesiz kalınca olaylar değişiyor... Ben rehabilitasyon merkezinin (bahsi geçen) doğru bir tercih olmadığını düşünüyorum. Pek bilmiyorum nedenini ama neden Karacabey ? Başka bir yerde neden bu tür vahşi hayvan rehabilite merkezi yok ? Samanların arasına kuruyemiş saklıyoruz doğaya adapte olsun diye komik bir tavır geliştirmişler. İşin özü bence sorun "sistem sorunu" ... Sen hayvanlar telef olurken hiçbir tepki geliştirme, adamın teki alsın biberonla beslesin aylarca baksın sonra vay efendim insana çok alıştı de.. Olacak iş değil.. Ayrıca bence reabilitasyon merkezleri sirkler gibi olmamalı doğanın tam ortasında olmalı. Uzaktan gördüğüm ve okuduklarımla sanatçıların fındık fıstıkla ziyaret edip gösteriş yapacakları yerler olmamalı.. Kısacası yazık günah hepsine..İçimi döktüm :D kolay gelsin. --Boyalikus 02:23, 23 Ağustos 2010 (UTC)
Datvinin annesini kaçak avcıların öldürdüğü kesin değil. Bir yaban hayvanı için öldürüldü dendiğinde akla hemen kaçak avcılar gelir. Bana göre, kaçak avcıların işi değil büyük ihtimalle. Karadeniz'de kış sonu - bahar başı ayılar uykudan uyanınca yeni doğmuş 1 aylık yavrularıyla görünürler. Biraz uyuşuk ve sersem. Aynı zamanda aç. İster istemez insanla (= köylülerle) karşılaşıyorlar. Karadeniz insanı da, bilindiği üzere, silahlıdır çoğu kez. Basıyor tetiğe. Anne ayı, yavrusunu koruma içgüdüsüyle insana karşı saldırgan olunca, köylü de can havliyle silaha sarılıyor. Ayı sözkonusu olunca kaçak avcılık kolay kolay yapılmaz. Türkiye'deki kaçak avcılık büyük ölçüde yaban ördekleri üzerinedir. Sonra tilkiler gelir. Cemal'e ve ayısına gelince; Cemal gerçekten "ayısı alınmış dayı" gibi davranıyor. Hatası çok ve de ağzından biberonu çekilmiş bebek gibi çırpınıyor. Zamanı vardı ve onu iyi kullanamadı. Ayıyla fazla zaman geçirdi ve onu kendine, kendini de ona bağladı. Doğaya uyum sağlaması için televizyondan gördüğüm kadarıyla fazla bir çaba göstermedi. Yani profesyonel olması gereken Cemal amatörce davrandı ve babalık içgüdülerine yenildi; ayıyı oğlu gibi gördü ve o yüzden kopamadı. (Açık konuşmak gerekirse, ayı yavrusu sözkonusu olunca ben de Cemal gibi davranırdım, büyük ihtimalle). Rehabilitasyon işine gelince; Türkiye'de gerçek anlamda bir hayvan rehabilitasyon merkezi olduğunu düşünmüyorum. Bu rehabilite işinde uzman olarak ABD'deki kimi kuruluşları görüyorum, emsalsiz olarak. Türkiye'de dediğiniz gibi "fındıkla fıstıkla besleme" görüntüsü yaygın ve TV'de gördüğümde biraz gülerek biraz da seyrelmiş saçlarımı yolarak izliyorum. Sistemde sorun olduğu konusunda sizinle hemfikiriz. Devrim nitelikli değişim olmadığı sürece insanların konuya duyarlı olması çoook zaman alır. Hayvan rehabilite merkezlerinin uzmanlarca yapılması gereken işlerini "sıradan" insanlara yüklersek, o da işini "sıradan" yapar. Ayıcığın (Türkçede ayı yavrusuna apalak denir ve bu adı pek çoğumuz bilmeyiz) annesi ölürken yetkililer ses çıkarmadı diyorsunuz. Doğrudur, yetkililer bu konuda ahraz olurlar. Her yıl kış sonu - bahar başında Karadeniz'de kaç anne ayının köylülerce öldürüldüğü bilinmiyor ve bu sayıyı öğrenmek için yetkililer harekete dahi geçmiyor. Annesi öldürülen yavru ayıların kaçının insanlarca bulunduğu, kaçının köpeklerce paramparça edildiği de bilinmiyor. Cemal gibi bir doğa ustasının "rehabilitasyon merkezinde hayvanların uyuşturulduğunu" söylemesi, ciddiye alınacak bir iddiadır her ne kadar "ayısı alınmış dayı gibi davranıyor" desem de. Yaşlılar yurdunda kalan insanlara böyle bir muamele yapıldığını söylesek televizyoncular ilgilinir sanırım. Fakat aynı şey ayılar sözkonusu ise "adaaam sende, ayı işte!" diyoruz. Şimdiden tedbir almazsak 50 yıl sonra Karadeniz'de ayı görmek zor. --Kmoksy 03:17, 23 Ağustos 2010 (UTC)

Lili Brik[kaynağı değiştir]

Merhaba biraz sakin ol, kızma insanlara. ;) --78.180.68.36 02:08, 23 Ağustos 2010 (UTC)

  • Ok. Bence iletişim halindesiniz. Söyleyin kızdırmasın ? Selamlar.. --Boyalikus 02:08, 23 Ağustos 2010 (UTC)

Yok yok Nihan; ben seni gördüm, durdum kedine ve sana merhaba deyip gidiyorum ;) --78.180.68.36 02:11, 23 Ağustos 2010 (UTC)

- Dur sana gmail hesabına mail atayım öyle gideyim. Elsa'nın gözlerinde şiirler ışıldasın. Öksüz kalmasın gece.--78.180.68.36 02:18, 23 Ağustos 2010 (UTC)

Türkiye cumhuriyeti'ne saldırı, genelleme , VP:TBA[kaynağı değiştir]

Şuraya bir not düştüm.. Ben böyle çaktırmadan aşağılama cümlesine daha önce rastlamamıştım. Bu konu hakkındaki fikirleriniz nedir ? --Boyalikus 13:07, 25 Ağustos 2010 (UTC)

 • Merhaba Nihan, katılıyorum. Naçizane yazdım tartışmaya görüşümü...Çaktırmadan aşağılama amacından ziyade kavramları karıştırma gibi geliyor bana. Ama aşağılamadan daha tehlikeli bir davranış...İyi çalışmalar...Vikiçizer 13:27, 25 Ağustos 2010 (UTC)

Merhaba. Vikihaber'deki hizmetlilik oylamasında olumlu/olumsuz fikirlerinizi belirtirseniz faydalı olacaktır. Vikihaber'de etkin fazla kullanıcı olmadığı için bu mesajı atıyorum. Teşekkürler. --82 ~145 ileti 17:52, 25 Ağustos 2010 (UTC)

Yine Ben :)[kaynağı değiştir]

Bir soru soracaktım, Dünya Tarihi sayfasına kaç gün emek verdiniz ? Ayrıca biz resim koyarken illa İngilizce Wikipedisinden mi alacağız ? Yani sadece onları mı kullanabiliriz ? Exe13 18:29, 25 Ağustos 2010 (UTC)

 • Selamlar. Bu ve bu kayde değer değil. Ne yapmalı acaba?--Gökçє Yörük mesaj 21:28, 26 Ağustos 2010 (UTC)
 • Cevabınız için teşekkürler. İki madde ile ilgili az çok bilgi bulunabilir. Diğer Vikilerde bu iki maddedeki bilgileri bir listede vermiş. Yani böyle kalmaları doğru mu bilmiyorum. Aktarılmalı bence. Üstelik iki madde de kaynaksız olup benzer içerikten oluşuyor. Esenlikler dilerim, saygılar.--Gökçє Yörük mesaj 00:09, 27 Ağustos 2010 (UTC)
 • Bir de bir sorum daha var size. Alp Er Tunga ile Efrasiyab'ın aynı kişi olduğu kanıtlı değil mi? Mesela Efrasiyab maddesinde Divânu Lügati't-Türk'ün iki şahsın aynı olduğunu öne sürdüğünden bahsediliyor. Öncelikle Divânu Lügati't-Türk tarihi bir kaynak. Yani günümüz araştırmalarından biri değil. İran ve Çin kaynaklarına nasıl yaklaşılıyorsa buna da öyle yaklaşılmalı. Diğer taraftan bu durumu öne süren tek kaynak Divânu Lügati't-Türk değildir. Yusuf Has Hacip mesela şu sözleri kaleme almış: "Tunga Alp Er erdi katı bilgülüg, Tacikler ayur anı Efrasyab". Kısacası bu iki kişinin aynı olduğu günümüz araştırmacılarının ortaya koyduğu bir şey değildir. İki maddenin birleştirilmesi lâzım bence. Sizin de değerli fikirlerinizi almak isterim.--Gökçє Yörük mesaj 00:29, 27 Ağustos 2010 (UTC)
 • Hmm anladım Face-smile.svg. Aslında bunun nedeni Şehname'nin anlatış tarzıdır. Peki, ben size tekrar teşekkür ediyorum. Hayırlı sabahlar.--Gökçє Yörük mesaj 00:59, 27 Ağustos 2010 (UTC)

 • Slmlar Nihan. Hizmetlilik başvurusundaki desteğin ve görüşlerin için teşekkürü borç bilirim. Umarım sorumluluğu layıkı ile yerine getiririm. Hürmetler.--[ahzaryamed]₪.ileti 20:11, 29 Ağustos 2010 (UTC)

İş..[kaynağı değiştir]

Merhaba, yine ben :)

Şu anda böyle 7/24 yapmaya çalıştığınız bir sayfa var mı ? Eğer yoksa bir öneride bulunacaktım... Exe13 13:29, 30 Ağustos 2010 (UTC)

İş..[kaynağı değiştir]

Şöyle diyecektim, bir tane şehir seçip onun bütün köylerini yazsak diyecektim.Ben Malatya'dan 6-7 tane yazmışımdır.. Onun gibi yani..Exe13 09:40, 31 Ağustos 2010 (UTC)

Zilan deresi[kaynağı değiştir]

Selam Zilan Deresi Katliamı maddesi 13 aktarılsın/silinsin gibi bir oy almış.. Acaba ilgililere rica eder misiniz aktarsınlar ben aktaracağım aksi halde. Tekrar Sas ile uğraşmak istemiyorum. İngilizce wikipedide tek oyla Şili maddesini sildirip ayrıca wikilerarası trollük yapıyor.. Bunun içinde ciddi çözüm lazım. İyi çalışmalar. --Boyalikus 01:36, 31 Ağustos 2010 (UTC)

 • Merhaba Nihan, kalması ya da silinmesi için fikir birliği oluşmamıştı ama aktarılması yönündeki oylara ve yorumlara genel olarak baktığımda aktarılmasının da uygun olabileceğini düşündüm, SAS sayfasına da isteyen aktarabilir diye yazdım. Bazı basit aktarmaları kendim yapıyorum ama bunun gibileri kullanıcılara bırakıyorum. Tekrar SAS'la bence de uğraşmayın, maddeyi aktarın. Geçmişini birleştirebiliriz sonra, kolay gelsin...Vikiçizer 12:06, 31 Ağustos 2010 (UTC)

Merhabalar,size daha önce de yazmıştım, sanırım görmediniz .Gördüğüm kadarıyla pek çok tarafsız ve etik konuda hemfikiriz.Size kolay gelsin iyi çalışmalar.--Kamuran Ötükenli 07:54, 3 Eylül 2010 (UTC)

 • Selamlar. Zilan Katlaimı maddesinin tartışma kısmında bir öneride bulundum. Göz atarsanız sevinirim. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 04:54, 6 Eylül 2010 (UTC)

 • Mrb. 1 yıldan fazla bir süre önce açmış olduğunuz Önemli ekonomi kitaplarının listesi adlı madde sizce de özgün araştırmaya girmiyor mu? Kime göre önemli? SAS göstermeden önce sorayım dedim.--Rapsar 23:03, 7 Eylül 2010 (UTC)
 • Merhabalar. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Sayfayı savunan kullanıcılar, acaba sayfanın içeriği başka yönde olsa da kaynaklar yine aynı seviyede dursa ne tür tepkiler verecekler merak konusu. Silinmeye aday gösterildi ve sonuç olarak aktarılsın çıktı. Birinin aktarması derhal aktarması lâzım. Siz yapabilirseniz iyi olurdu. Ben de yapmak isterdim ama ilgilendiğim bir sürü madde var. Derhal aktarılması gerek çünkü tehlikeli bir madde. Gösterilen kaynaklarda Zilan adı bile geçmezken madde iddiaları gerçek gibi lanse ediyor. Çok tehlikeli gerçekten, aktarılmasına karar verildiğine göre... Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 03:25, 8 Eylül 2010 (UTC)

Katliam[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar,
 • Akademik bir kaynak sayılabilecek "A Modern History of the Kurds" dahil Kürt tarihini anlatan okuduğum tüm temel eserlerde ilgili ayaklanma daha genel bir ayaklanma içinde anlatılır, ayaklanmanın bastırılmasında ortaya çıkan katliamlara değinilirken Zilan spesifik olarak anılır. Yani 3. parti kaynaklar katliam olduğunu söylüyorlar; buna "Zilan katliamı" diye bir isim vermeleri gerekmiyor - ortada bu ismi veren başka 3. parti kaynaklar da varken. Eğer bu tip akademik 3. parti kaynaklar katliamı betimlemiyor olsaydı, katliamı betimleyen 1. ve 2. parti (gazeteler, tanıklar vs.) o dönemden kalma kaynaklar da olmasaydı, sadece dediğiniz gibi gazete yazarları vs. yorumlarıyla "katliam" diyemezdik; ama katliam akademik kaynaklarda zaten geçiyor, ne sadece 1. ve 2. parti kaynaklardan alınma ne de köşe yazarlarının uydurduğu bir şey... katliam olduğu sürece de, maddenin ismi katliam olabilir; bu ismin bir ansiklopedide geçip geçmemesi önemli değildir. Nitekim olmaması anlaşılabilir bile; VP:VND'de de ifade ettiğimiz gibi biz kâğıttan bir ansiklopedi değiliz, onların kapsamadığı çoğu konuyu kapsıyoruz...
 • Olayların kökenlerine dair her maddede bilgi geçer: Zilan Katliamı'nda örneğin elbette biraz ilgili ayaklanmalardan bahsedilmelidir. Fakat maddenin konusu veya maddenin içeriğinin ekseriyesi ayaklanmaları konu almamalıdır.
 • Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 12:44, 9 Eylül 2010 (UTC)
  • İlgili hassasiyet hukukî açıdan nötr olan "katliam" sözcüğünde değil; hukukî açıdan özel anlam barındıran "soykırım" sözcüğü ile ilgilidir. Ermeni kırımı iddiaları da yoktur bu sebeple; zira bir "kırım"ların, "katliam"ların yaşandığını Türkiye tarafı dahil tüm taraflar kabul etmektedir - katliamın boyutları, her iki tarafın verdiği kayıpların sayısı, hukukî bağlamda soykırım olup olmadığı veya sayılıp sayılamayacağıdır tartışma konusu olan.
  • Fakat konumuz Ermeni kırımı değil. Eğer bu olayda savunmasız sivillerin öldürüldüğüne dair hiçbir kanıt bulunmasaydı, o vakit katliam iddiaları olurdu ve dediğiniz şekilde katliam diyemezdik. Ama savunmasız sivillerin öldürüldüğüne dair 1., 2. ve 3. parti kaynaklar mevcutken; katliam iddiaları değil katliam vardır. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 17:25, 9 Eylül 2010 (UTC)
   1. Topluluğun bir uzlaşması olduğunu görmedim ben; parça parça birkaç, her biri farklı telden çalan tartışma yaşanmış o kadar. Ayrıca, topluluk Ermeni katliamı yaşanmadığı konusunda da "uzlaşma" içine girebilir; ama bu iki tarafın da kabul ettiği, 1., 2 ve 3. parti kaynakların kabul ettiği bir katliamı "yok" kılmaz. Topluluğun bir konuda uzlaşması kaynaklardan, olgulardan öncelikli değildir.
   2. Sivillerin toplu olarak öldüğüne dair Cumhuriyet gazetesi 2. parti kaynak olarak mevcut, tanıkların ifadeleri 1. parti kaynak olarak var; "A Modern History of the Kurds", "A people without a country: the Kurds and Kurdistan" gibi Kürt tarihini konu alan kitaplar, "The Process of the politicization of the Kurdish identity in Turkey: the Kurds and the Turkish Labor Party" gibi tezler, "Minority Rights Group report: The Kurds" gibi raporlar 3. parti kaynak olarak ilgili katliamı anlatmakta, betimlemektedirler. Bunlar sadece basit bir taramayla erişilebilinecek olanlar; o dönemlerde yabancı ülkelerin dış ilişkiler kurumlarının Orta Doğu'ya dair tuttukları raporlarda en ince detayına kadar bulunabilir olaylar... Eğer bahsettiğim 3. parti kaynaklar, 2. parti kaynaklar olmasaydı; evet dediğiniz gibi tarafı 1. parti kaynakları yani görgü tanıklarını baz alarak "katliam" demezdik, "katliam iddiaları" olurdu - ama 1. parti kaynaklara ek olarak bunlar var. Teşekkürler, iyi çalışmalar... - - noumenon א mesaj 17:45, 9 Eylül 2010 (UTC)
 • Merhabalar,
 • Ben akademik kaynaklar var diyorum, 2./3. parti, isim veriyorum değinmiyorsunuz bile - taraflı olduğunu öne sürdüğünüz 1./2./3. parti kaynakların şüpheli olabileceğini ben de kabul ediyorum. Anlatamıyorum sanırım tekrarlayayım: sadece o dediğiniz kaynaklar olsaydı, haklı olurdunuz - ama başka kaynaklar da var.
 • Maddeyi okudum. Nitekim "isyan"-"katliam" ayrımını bundan yaptım; ve bu sebeple maddenin adının "isyan" olması kanımca uygunsuz. Zira Zilan'da ayrıca bir "isyan"dan ziyade, daha büyük bir isyanın/ayaklanmanın bir kolu mevcut. O kısım detaylıca o ana isyanı/ayaklanmayı anlatan maddede anlatılmalı. Zilan'ı özel kılan isyan sonrası ordunun yaptığı harekâtlarda kayda değer bir katliamın orada yaşanmış olması. Burada o genel isyanın ötesinde kendi başına önem arz eden bir katliam var. Nitekim ondan bu konuyu işleyen herhangi bir akademik Kürt tarihi kitabında isyanlardan bahsedilirken Zilan'ın adını duymayabilirsiniz dahi, ama katliam kısmına gelindiğinde bu olayların Zilan'ın adı doğrudan anılır. - - noumenon א mesaj 03:25, 11 Eylül 2010 (UTC)

Yıkılmadım[kaynağı değiştir]

Yıkılmadım, ayaktayım :-) Eğer Tanrı beni Cennet'ine alacaksa cehalet ile savaştığım için alacaktır. Bir yere gitmiyorum; Ana sayfa fazla çocukçaydı. Üç eşek arısı beni gayet iyi tanımlıyor; başka söze gerek bırakmıyor. Bir süre sayfa böyle kalsın. Ben hergün bayram yapanlardanım. Bilmiyorum siz nasılsınız. Yine de, Bayramınız kutlu olsun --Kmoksy 15:29, 9 Eylül 2010 (UTC)

Zilan/Zeylan[kaynağı değiştir]

 • Selamlar. Bayramınızı kutlarım öncelikle. Ağrı ayaklanmaları maddesinde Zilan Ayaklanması yazmışsınız. Bu ayaklanma 1925 tarihinde vukua gelen bir olay. Zilan Katliamı ile ilgili olan Zeylan Ayaklanması. İsimler uyuşmuyor işte, acaip. Bir de ayaklanma ve isyan aynı anlamda. Başkaldırı anlamında. Genel olarak bir standart oluşturulsa, ikisinden birini kullanmak için. Yaygın olanlarda durum farklı olur tabi. Esenlikler dilerim, saygılar...--Gökçє Yörük mesaj 19:55, 9 Eylül 2010 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Selam Pınar, buraya göz atabilir misin ? --Boyalikus 17:24, 9 Eylül 2010 (UTC)

 • Merhaba Nihan. Benim köy çeşmesinde yazdıklarım istisnasız her kullanıcı için geçerli. Takabeg belirttiğin mesajı kesinlikle burada göndermemeliydi. Kullanıcılar arasındaki mesajlaşmaları takip etmediğim için bu tip değişiklikleri farketmeyebiliyorum ama köy çeşmesinde veya şikâyet sayfasında raslarsam itirazımı dile getiriyorum. Yani neticede kim olursa olsun, başka bir projede çözümlenmesi gereken anlaşmazlıkları buraya taşımamalı. Eğer orada çözümlenemeyeceğine dair şüphe varsa, buradaki mevcut mekanizmalar kullanılmalıdır. Yeterli değilse topluluk yeni mekanizmalar üretmelidir ama buna köy çeşmesi dahil değildir. — Pınar [m] 09:14, 10 Eylül 2010 (UTC)

Zilan[kaynağı değiştir]

Selam Kibele, ben maddeyi taşıyordum zaten tartışma sayfasına yazmıştım.. Şu anda İngilizce wikipedi'ye buradan aktardığını, tekrar geri getirmiş. Yani aktardığım şeyler yazıyor. Üstelik çok alakasız bir biçimde Atatürk resmini de koymuş orada maddeye buraya taşıyamamış :).. ÖAY olduğu için uygun kısımları Ağrı Ayaklanması maddesine taşımıştım. İstersen bu şekilde kalmasın sen geri alıp, maddeyi yönlendir kolay gelsin. --Boyalikus 10:38, 10 Eylül 2010 (UTC)

selam nihan, tamamdır. --ki bl 10:50, 10 Eylül 2010 (UTC)
 • Selam Nihan. 1925 tarihini nereden gördüm hatırlamıyorum. Dediğiniz gibi olaylar şimdilik Ağrı ayaklanmaları maddesinde kalmalı. Takabeg tekrar maddeyi açma çabasında. Güvenilir kaynaklar yok. Kaynaklar gzete yazılarından müteşekkil. Bu yazıların bir kısmı neye dayanılarak yazılmış bilinmez. Hangi belgeye, hangi raporlara dayandı, kim bilir. Biri de mesela "kurd-tarihi.blogspot" sitesinden daha doğrusu blogundan alıntı, siz düşünün yani. Diğerleri ise 3. parti kaynakları değildir. Bu şekilde devam ederse kullanıcı ne yapmayı düşünüyorsunuz? Türk Kırımı (Katliamı) için sonuna kadar yardım ederim. İyi çalışmalar...--Gökçє Yörük mesaj 12:01, 10 Eylül 2010 (UTC)

çakışıklık[kaynağı değiştir]

Çakışıklık oldu o yüzden atlamış olabilirim.. --Boyalikus 12:33, 10 Eylül 2010 (UTC)

 • Yok ben size bir şey ima etmek için yazmadım onu, sadece özet kısmında neden yaptığımı belirttim :) Bu arada madde %100 taraflı; kin ve nefret duygularıyla yazılmış. Zaten kullanıcının görüşü de ortada. Ne yapalım?--Rapsar 12:35, 10 Eylül 2010 (UTC)

Maksatlı, IP'inde kim olduğunu tahmin edebiliyorum.... Çevrilmesini beklemeye gerek yok aslında..Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi diye bir madde var. Bu maddenin ne olduğunu anlamak için resimlerin altına bakmak yeterli :) Neyse bunları gördükçe öyle güzel bir ülkeymiş ki herkesin gözü kalmış diye düşünmeden edemiyorum... :) Çok çakalca bir madde yaa hhahha, gideyim gezeyim biraz. --Boyalikus 12:42, 10 Eylül 2010 (UTC)

Aman dediğinize dikkat edin KSY falan olmasın :) Bir de bir hizmetliden yardım istemiş madde hakkında. Nedense direk belli bir şahıstan. Nedense derken aman yanlış anlaşılmasın KSY'den gitmeyelim, neden olduğunu gerçekten bilmiyorum :) Bu arada bayramınızı kutlamamışım, arada kaynadı herhalde, -geç de olsa- iyi bayramlar...--Rapsar 12:46, 10 Eylül 2010 (UTC)

Niye Nihan? Face-grin.svg. --Wall-e Botİleti 12:47, 10 Eylül 2010 (UTC)

Face-grin.svg Allah iyiliğini versin Nihan. Tamam, bot hem Vikimizin hem senin fedain olsun, olur mu? Face-smile.svg. --Berm@nyaİleti 12:59, 10 Eylül 2010 (UTC)

Face-smile.svg Sana da iyi bayramlar Nihancım. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 13:05, 10 Eylül 2010 (UTC)Çok teşekkür ederim Nihan. Çok işe yarayacak. Evdeki tarih kitaplarında da bilgi buldum. Tekrar teşekkürler. Hadi bakalım şimdi referandumda oy kullanma zamanı Face-grin.svg. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 08:45, 12 Eylül 2010 (UTC)
Tekrar teşekkür ederim Nihan. Bugün biraz yoruldum. Bir iki saat sonra tekrar başlarım. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 12:21, 12 Eylül 2010 (UTC)

Nema problema!![kaynağı değiştir]

sorun değil her zaman beklerim... bende çok yoğunum pek gelemiyorum...--Man•Ca 12:53, 13 Eylül 2010 (UTC)

SAS[kaynağı değiştir]

 • Şu sayfada oluşturduğunuz sayfa silinmeye aday gösterilmiş,bilgilendireyim dedim,iyi vikiler.--Drlp ileti 19:48, 21 Eylül 2010 (UTC)

Selam Nihan. IRC'ye uygun olduğun zaman gelebilir misin? Önemli bir şey konuşmak istiyordum da. Gireceğin zaman haber ver Face-smile.svg. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 15:57, 26 Eylül 2010 (UTC)

Standartlaştırma[kaynağı değiştir]

 • Merhaba Nihan,
 1. Vikipedi:VikiProje Bilgi kutusu sayfasını sizin oluşturduğunuzu gördüm. Sayfanın adı VikiProje fakat proje sayfasında yer almıyor? bilerek mi öyle yaptınız?
 2. VikiProje adı altında Merube'ye şöle bir mesaj attım. Sizin de görüşlerinizi almak isterim. Bu ve Bunu birleştirip tek bir başlık altında toplamak istiyorum. Fakat başlık konusunda şüphelerim var. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Kumul 14:35, 3 Ekim 2010 (UTC)

 • Selam Kumul, aslında Bilgi kutusu projesinde yaptığımız kısmi standartlaştırma. Çünkü vikipedinin ruhu kesin çizgilerle ayrılmış standartlaştırmayı kabul edemez. Bu nedenle bence iş bölümü önemli, spesifik olarak o proje sadece bilgi kutuları ile ilgileniyor. Bence bu şekilde kalmasında fayda var. Zaten şu anda proje taslak halinde (eğer İngilizcesini incelersen ne demek istediğim daha net anlaşılır ). Benim bu rpojeyi başlatmaktaki maksadım birbiriyle aynı fakat farklı isimlerde ancak aynı işlevi gören şablonların çokluğudur. Bilgi kutusu şablonlarını her konuda teke indirmek. Standartlaştırma (şekil, renk vs.) konusunda proje şu anda çok anlamlı değil. Belki daha sonra dolaşım şablonları ve diğer şablonlar için de bir proje başlatıp, konuyu daha kapsamlı ele alabiliriz. Şimdilik bu kadar, kolay gelsin. --Boyalikus 01:44, 10 Ekim 2010 (UTC)

Not:Projeye /yapılanlar gibi /standartlaştırılanlar diye alt sayfa açarak birleştirmek istersen olumlu bakıyorum. --Boyalikus 01:46, 10 Ekim 2010 (UTC)

 • "Benim bu pojeyi başlatmaktaki maksadım birbiriyle aynı fakat farklı isimlerde ancak aynı işlevi gören şablonların çokluğudur." demişsiniz zaten bende buradan görüldüğü gibi, fazladan gereksiz kullanılan şablonları tüm maddelerde tek bir kullanımı olması için temizliyorum. Ve bunları Vikipedi:Standartlaşmış şablonlar'a ekliyorum.

Benim demek istediğim "Bilgi kutusu projesi"nde bir alt sayfa açalım ve bu standartlaşmış şablonları oraya ekleyelim. Burada Merube'ye belittiğim gibi herkezin aradığını şablonu hemen bulacağı bir sayfa gerekli. Yoksa bulamayınca yeni bir şablon oluşturuyor yada yanlış olanı kullanıyor. Fakat Vikipedi:Standartlaşmış şablonlar sayfasında herkez istediğini en kaliteli şablon şeklinde bulabilir. "Vikipedi:VikiProje Bilgi kutusu/Standartlaşmış şablonlar" şeklinde bir sayfa oluşturalım ve buraya ekleyelim ne dersiniz? Kumul 11:53, 10 Ekim 2010 (UTC)

Veya ikisi farklı iş yapıyor diyorsanız başka bir proje veya sayfa oluşturabilirim? Kumul 11:56, 10 Ekim 2010 (UTC)
 • "Vikipedi:VikiProje Bilgi kutusu/Standartlaşmış şablonlar" gibi bir alt sayfayı tabiki açabilirsiniz. Sormanıza bile gerek yok :) Benim söylemek istediğim "standartlaştırılmış şablonlar" ismi çok genel olur. Daha sonra kullanıcı şablonları filan da eklenir (onlar biraz daha özel) demeye çalıştım. İlgilendiğiniz için teşekkürler, kolay gelsin. --Boyalikus 13:22, 10 Ekim 2010 (UTC)
Güzel yaklaşımınız için teşekkürler, yinede tek bir karara bağlı kalmamak için sormak istedim :) en kısa zamanda bir alt kategori açacağım. Kolay gelsin. Kumul 15:01, 10 Ekim 2010 (UTC)


Haftanın iş birliği için katılım çağrısı!


2010'un 43. haftası için proje olarak Halloween:Yabancı maddesindeki kırmızılıkların giderilmesi seçilmiştir.
Projeye katılmak

için buraya tıklayın.
Bundan sonraki haftalar için bilgi mesajı almak istemiyorsanız lütfen bunu size mesajı atan kullanıcıya bildirin.

değişmeyen tek şey insanın huyudur :)[kaynağı değiştir]

yav 3 yıl oldu hala bir anarşik tavır, davranış. insan hiç mi değişmez... :) hehehe bu arada kongo tavuskuşu hoşmuş. naaber ne var ne yokDelamorenamesaj 00:03, 16 Kasım 2010 (UTC)

Ambox warning pn.svg

At Avrat Silah isimli maddeye, bekletmeli sil prosedürünün uygulanabileceğini ifade eden bekletmeli sil şablonu eklenmiştir. Her türlü katkı için minettar olsak da, bu madde Vikipedi'nin içerik politikalarıyla uyumsuz olabilir ve ilgili silme uyarısı tam olarak hangi açıdan uygunsuz olduğunu açıklamaktadır (ayrıca Vikipedi ne değildir? ve silme politikası sayfalarına bakarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz). İlgili bekletmeli sil etiketini kaldırarak, silme önerisine itiraz edebilirsiniz; fakat lütfen niçin ilgili silme önerisine itiraz ettiğinizi ya değişiklik özetinizde ya da maddenin tartışma sayfasında belirtiniz. Ek olarak, lütfen maddeyi belirtilen sorunlardan yola çıkarak geliştirmeye çalışınız. Her ne kadar bir bekletmeli sil etiketini kaldırmak, silme önerisini geçersiz kılsa da, madde yine de silinebilir
Eğer herhangi bir hızlı silme kriterini karşılıyorsa hızlı silme yoluyla, veya silinmeye aday gösterilerek, topluluğun silinmeyi fikir birliği ile onaylaması sonucu silinebilir.

--Superyetkinileti 21:33, 29 Kasım 2010 (UTC)

Geç te olsa teşekkür[kaynağı değiştir]

Merhabalar burdaki[10] yazışmalarda bana karşı yapılmış olan haksızlığıda dile getirdiğin için teşekür ederim--Kamuran Ötükenli 11:49, 2 Şubat 2011 (UTC)

Nihan/Arşiv 8, Vikipedi sizi özledi!
Wikipedia mini globe handheld.jpg
Katkılarınızı ve Vikipedi'deki varlığınızı özledik.

Eski temponuz ile devam etmeniz dileğiyle...
Sizi Bekliyoruz!


~~~~

Dünya Miras Listesi[kaynağı değiştir]

Nihan hanim, hani demistiniz ya bir aralar 'Dünya Mirası Listesi' maddesini tamamlanmis olsa Türkçe Vikipedi için inanilmaz bir iyilik olacaktir. Bu beni o kadar motive etti ki geç te olsa bu konuda çalismalarimi hizlandirmis durumdayim. Burada öncelikle tüm sirlama noktalarini numarataja çevirmekle ugrasiyorum. Hatta ilk sablonlarimdan birisini bile yaptim. (daha dogrusu mevcut bir salbonu kivamina getirdim). Bu sablonu bir gözden geçirebilir misiniz. Ne eksik, ne fazla .. uygun mudur degil midir diye? Bir de Avrupa ülkelerinde ki miraslari teker teker kontrol ediyorum ve söyleyebilirim ki yanlis isimlendirmeler linklendirildikleri için mevcut olan basliklar görûnmüyor. Yani kisacasi daha çok miras-eserleri mevcut ve bunlari teker teker kesfetmeye basladim. Almanya'yi kökünden revize ederek 3-5 madde daha mavi(linklendirme) oldu simdi. Herneyse .. Sizi özledik .. insallah iyisinizdir. Kolay gelsin. Hûrmetler. --fatixxx 20:36, 20 Şubat 2011 (UTC)

sayfa belirt[kaynağı değiştir]

Ben yapamadım, olmuyor. Bi yapabilir misiniz? [11] Bu işi hallettik. Örnek yanlışmıştı. Kavas 20:38, 3 Mart 2011 (UTC)

Ambox warning pn.svg

Mohawk isimli maddeye, bekletmeli sil prosedürünün uygulanabileceğini ifade eden bekletmeli sil şablonu eklenmiştir. Her türlü katkı için minettar olsak da, bu madde Vikipedi'nin içerik politikalarıyla uyumsuz olabilir ve ilgili silme uyarısı tam olarak hangi açıdan uygunsuz olduğunu açıklamaktadır (ayrıca Vikipedi ne değildir? ve silme politikası sayfalarına bakarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz). İlgili bekletmeli sil etiketini kaldırarak, silme önerisine itiraz edebilirsiniz; fakat lütfen niçin ilgili silme önerisine itiraz ettiğinizi ya değişiklik özetinizde ya da maddenin tartışma sayfasında belirtiniz. Ek olarak, lütfen maddeyi belirtilen sorunlardan yola çıkarak geliştirmeye çalışınız. Her ne kadar bir bekletmeli sil etiketini kaldırmak, silme önerisini geçersiz kılsa da, madde yine de silinebilir
Eğer herhangi bir hızlı silme kriterini karşılıyorsa hızlı silme yoluyla, veya silinmeye aday gösterilerek, topluluğun silinmeyi fikir birliği ile onaylaması sonucu silinebilir.

--Superyetkinileti 01:55, 13 Mart 2011 (UTC)

Neredesin?[kaynağı değiştir]

Selam Nihan. Nerelerdesin? Özlettin kendini, IRC'ye de gelmiyorsun. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 21:40, 16 Mart 2011 (UTC)


 • Attığın oy oylamanın bitmsinden 2 dakika önce olduğu için kesin kabul edilmelidir zannımca. Hem katılım sayısını da son dakikalarda arttırıdığın için teşekkür ederim. Geçmişte diğer olumsuz oy verenlerin de oy vermesini isterdim ama bakalım hayırlısı artık, iyi vikilemeler...--вяí¢αи76ileti 23:28, 1 Nisan 2011 (UTC)

Kıssadan hisse, günlük sıradan tabirle "ayar mı verdin" sen bana ? Anlamadım mesajını ? Yoksa Geçmişte diğer olumsuz oy verenlerin de oy vermesini isterdim ama bakalım hayırlısı artık VP:İNOV varsaymam gerekir mi sence bu cümlenle ? --Boyalikus 23:50, 1 Nisan 2011 (UTC)

Bilmiyorum yanlış mı anlaşıldım ama katılımın çok olmasını isterdim, hani o zaman bana olmayan güvenlerini bu sefer kazanmış mıydım diye merak etmiştim. Katılıp da yine olumsuz verseler de gücenmezdim ama umarım geçmişte olumsuz oy verenlere de kendimi zamanla kanıtlamış olurum ve umarım maksimum düzeyde katkılarım devam eder, iyi geceler dilerim...--вяí¢αи76ileti 23:54, 1 Nisan 2011 (UTC)
 • Geçmişte sana olumsuz oy verenler ben ve kmoksy dışında, sanırım geçmişte kalmışlar... Kendi adıma, bana kendini kanıtlamak zorunda değilsin. Fikrimi soracak olursan kimseye kendini kanıtlamak zorunda değilsin.. Çünkü çok çalıştığında kimse yakana madalya takmayacak üstelik bahar geldi, kırlara git koş, gez oyna (dalga geçmiyorum.).. Görüşlerim bu şekilde, sen "kanıtlama" noktasında olduğun için, ben olumsuz verdiğim için pişman değilim/değiliz, son olarak hayırlı olsun, kolay gelsin. --Boyalikus 00:02, 2 Nisan 2011 (UTC)
Teşekkürler, haklısın. Sonuçta buradan daha çok önem verdiğim ODTÜ'lü mezunların kurduğu "Ankara Gönüllü Takımı"nda çekirdek üye olarak daha çok sorumluluk alarak fakir ailelerin çocuklarına haftada 2 saat ders vermenin dışında da görev yapıyorum. Vikipedi, gönüllü projelere başlamak için ilk basamağım oldu. Zaten Siayset Bilimi ve Kamu Yönetimi'ni de İngilizce müfredatla görmek makaleler filan yazmak inanılmaz fazla zaman alıyor. Fırsat buldukça katkı yapmaya çalışacağım, tekrar teşekkürler...--вяí¢αи76ileti 00:08, 2 Nisan 2011 (UTC)

Oylama[kaynağı değiştir]

Merhaba Nihan,

Bir değişiklik yapmamıza gerek yok, zaten ortada geçen bir oylama değildi.

Sevgiler

Vito Genovese 23:29, 1 Nisan 2011 (UTC)


Verilecek karar netti yani. İyi geceler.

Vito Genovese 23:44, 1 Nisan 2011 (UTC)

Nihaaaaan, seni görmek ne güzeeel!!! Gel IRC'ye, yeni kuşaktan kişiler var artık Face-smile.svg. --Berm@nyaİleti 00:21, 2 Nisan 2011 (UTC)
Sorun değil, IRC'ye gelmicen mi hala? Annemin ayak seslerini duyuyorum da Face-grin.svg. --Berm@nyaİleti 00:29, 2 Nisan 2011 (UTC)

Selam Nihan, Safir Yüzük te var Face-smile.svg. Onu diğer iki İBP sorumlusuyla beraber yürürlüğe koymuştuk, katılımı biraz arttırdı da. Ayrıca ayda bir geliyorsun, sinirlenmeye başladım, hiç değilse 2 - 3 gün aktif dur Face-smile.svg. İyi vikilemeler, sevgiler... --Berm@nyaİleti 15:19, 16 Haziran 2011 (UTC)

:)[kaynağı değiştir]

Çok meşgulsün sanırım son zamanlarda, arada sırada böyle selamlarını bekliyorum :) --e.c. 07:44, 18 Haziran 2011 (UTC)

Reality 19:39, 3 Temmuz 2011 (UTC)

Oylama tartışması[kaynağı değiştir]

Daha önce fikir belirttiğiniz Oylama tartışmasının karara bağlanması için bir öneri sundum. 1 seneden fazla süredir devam eden bu konunun sonuçlanabilmesi için lütfen tartışmaya katılın. Emyilmesaj 00:19, 9 Ağustos 2011 (UTC)


Oluşturduğunuz sayfa hızlı silinmeye aday![kaynağı değiştir]

Merhaba Nihan,

Oluşturmuş olduğunuz Dosya:Otsy1880.jpg adlı sayfa, Vikipedi'nin hızlı silme kriterlerinden d1 uyarınca silinmeye aday gösterilmiştir.

Sayfanın silinmeye neden aday gösterildiği ile ilgili daha fazla bilgi almak için, ilgili kriterde verilen açıklamaları okumanız önerilir.

Bu uyarıyı gördüğünüzde sayfa silinmiş olabilir. Eğer sayfanızı bulamıyorsanız silme kayıtlarını kontrol edebilir ve sayfayı silen hizmetli ile irtibata geçebilirsiniz.

Reality 03:21, 5 Eylül 2011 (UTC)

Reality 03:49, 8 Eylül 2011 (UTC)

Reality 03:51, 8 Eylül 2011 (UTC)

Reality 03:51, 8 Eylül 2011 (UTC)

Reality 03:51, 8 Eylül 2011 (UTC)

Reality 17:54, 24 Eylül 2011 (UTC)

Reality 22:37, 24 Eylül 2011 (UTC)

Silinmiş dosyalar[kaynağı değiştir]

 • Evet siz taramışsınız ancak tarattırdığınız şey telif hakkı saklı bir resim. Dolayısıyla AK politikasına uymalı. Diğer resimlerde benzere gerekçelerle silindi. İtiraz ettiğiniz dosyalar varsa tekrar getirip inceleyebilirim.--Reality 15:58, 21 Ekim 2011 (UTC)

özgen ergin[kaynağı değiştir]

Buraya bakabilirsiniz: [12] --Boyalikus 11:49, 1 Kasım 2011 (UTC)

teşekkürler, tarafsız kaynaklara bakarak gerekli değişikliği yaptım. --Tacci2023 14:30, 1 Kasım 2011 (UTC)

Mutlutopuz 11:40, 2 Şubat 2012 (UTC)

Mutlutopuz 17:38, 20 Mayıs 2012 (UTC)

 • IRC'ye uzun zamandır girmiyorum. Vikipedi'de aktif olduğunu görünce IRC'ye geldim muhabbet etmek için. Selam verdim, hal hatır sordum, başka türlü cevaplar alınca konuşacak bir şeyin olmadığını farkederek IRC'den çıkmayı tercih ettim. Kolay gelsin. --Berm@nyaİleti 12:52, 28 Mayıs 2012 (UTC)
Sıkıntı yok.. --Berm@nyaİleti 13:11, 29 Mayıs 2012 (UTC)
Biliyorum ben de onun için çabalıyorum.--Reality (mesaj) 14:01, 29 Mayıs 2012 (UTC)
Selam Nihan. Rica etsem şuna bir beş dakika göz atabilir misin? :) Yanlış bulduğun, eksik bulduğun kısımlar için de eleştirilerini bekliyorum.--Reality (mesaj) 17:44, 29 Mayıs 2012 (UTC)

12 aylık süre zarfı boyunca hizmetlilik fonksiyonlarını kullanarak en az 10 işlem gerçekleştirmiş olmalıdır kısmına katılmıyorum. - Yerine ne koyabiliriz? Ancak muğlak ifade olmaması lazım net ve kesin. Önerin varsa değiştirilebilir.
Hizmetliye haber verme. Bu aşamada aktif olmayan hizmetliye mesaj ve e-posta ile ulaşılır. - Bence gayet net ve kesin. Aktivitenin tanımı yapılmış hemen üstte. Bir hizmetli aktif olmadığı anda mesaj atılacak. Bir sıkıntı göremedim ben burada. Yani senin deyişinle 1 yıl geçtikten sonra mesaj atılacak. Yine de önerin varsa düzenlenebilir.
30 gün sonunda "ya gelicem işim var" diyip 90 gün sonra tekrar işim var gelcem ve bu şekilde tekerrür söz konusu olabilir. - Yaptığım taslak buna izin vermiyor aslında. 30 gün içinde cevap verip 90 gün içerisinde aktif olmak zorunda. Tekrar mesaj atması bir işe yaramaz aktif olması gerekiyor. Bir açık varsa ben göremedim ama düzenleyebiliriz.
Bunun dışında tartışma sayfasında belirttiğim sadece varolmama durumunda değil varolup topluluğun istemediği hizmetlilerin yetkilerinde geri alınması konusunda bir şeyler eklemenizi bekliyorum. - Onu bence buraya hiç bulaştırmayalım. Zira Rapsar'ın öyle bir önerisi var ancak toplulukta belirli bir mutabakata varılamadığı için rafa kalkmış gibi görünüyor. Ben de desteklemiştim o öneriyi ama genel kabul görmedi. Önceliğimiz bunu çıkarmak olmalı bence bu genel olarak kabul görüyor.--Reality (mesaj) 13:42, 30 Mayıs 2012 (UTC)
Mola hakkını bende göremedim. Pek gerekli olduğunu düşünmemişler bende pek düşünmüyorum. Önceki öneride mola hakkında da o 1 yıllık sürenin işlediğini düşünürsek ki öneri öyleydi şu anki durumdan çok da farklı birşey yok ortada. İkisinde de süre aynı 15 ay maksimum. Bunda daha kısa ve sade hepsi o. Aktiflik o zaman bekleyelim biraz aklıma şu anda başka birşey gelmedi.--Reality (mesaj) 14:07, 30 Mayıs 2012 (UTC)

motivasyoncu başı ?[kaynağı değiştir]

Gerçekten anlamıyorum ? Motivasyonu azalmış hizmetlinin motivasyonunu arttırmak üzerimize farz mıdır ? Bence banane ve gerçekten beni ilgilendirmiyor.. Hizmetliliğin gerektirdiği işleri yapamıyor veya yapmıyorsa güle güle..Kişi yoksa ve vikipedi ile ilgilenmiyorsa yetkili bir biçimde durması mantıksız. Kısaca sirkülasyon önemli. Yaşlı ve hantal hizmetli birikimine karşın aktif, yeni ve ilgili kullanıcılardan oluşan hizmetliler için motivasyonun arttırılması daha önemli. Deneyimli hizmetli demişsiniz, 6 ay içerisinde vikipedide çok şey değişiyor, deneyim edinmek o kadar zahmetli değil. Zaten wikipedinin ömrü konusunda ciddi şüphelerim olmaya başladı. İçi boş bir sürü madde taslak, kısır tartışmalar, kopyalabilir bilgiler ve wikipedinin kendisinin kopyalabilir oluşu, blogların ve kişisel sitelerin artışı, bilginin değerinin artması vs. vs. Açıkçası şu hantal ve değiştirilemez yapı yüzünden insanın hiçbir şey yapası gelmiyr. Oraya yazmadım tartışmada çok fazla olmamak için --Boyalikus (mesaj) 02:11, 30 Mayıs 2012 (UTC)

Öyle görülüyorki motivasyona sizin de ihtiyacınız var. :) Genel anlamda tr.vikipedide katkı yapmak bezdiriyor. Kanaatimce bunun nedeni bir çok politikanın ingilizceden çevrilerek vikinin şartları tam belli olmadan çevirilmesi ve cevrilen metinlerin altında yatan nedenlerin özümsenmemesi. Çevirilerin yapılması yanlış değildi ama altında yatan nedenler özemsenmedikçe tam benimsenmeyeceklerdir. Karşılıklı motivasyon güven ortamı yaratır. Kutuplaşma topluluğu böler ve kamplaşmalara yol açar. İnsanlar kısır tartışmalarla yorgun düşer ve vikipediye yeterince zaman ayıramaz. Herkezin siteye katkı yapma motivasyonu/şevki uçar gider.
Hizmetli seçiminde bir üst sınır yok. Yetkisi alınan hizmetlilerin yerine birisinin seçilmeside şart değil. Kullanılmayan hizmetli hesapları uzun vadede risk faktörü haline gelmeleri dışında kişilerin yetkilerinin alınmasının vikipediye bir yararı yok. Yetki alımının siteyi kurtarıcı bir rolü olmadığı kanaatindeyim. Aktif hizmetli sayısı iş yukunu kaldıramıyorsa problem ancak yenileri seçilerek çözğlebilir.
Telif, Meta ilişkileri, şablonlar, denetçi işlemleri, OTRSe ulaşım, geri alma yetkisi bunları etkili ve en az hatayla kulanabilmek kolay kazanılmayan bir deneyimin sonucudur. Nicelik değil nitelik hedeflenmeli. Her hizmetli yüzlerce işlem yapmak zorunda değil. Eğer deneyimli hizmetlileri motive etmeyip tersine adeta siteden kovarsak bu ciddi bir deneyim kaybına yol açar.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 10:59, 30 Mayıs 2012 (UTC)
 • Burası motivasyona ihtiyaç olunan bir yer değil, gönüllü olduğumuz için ister yazarız ister yazmayız. Yazmayınca neden yazmıyorsun diyen yok yazdığımızda niye yazdın diyen yok (niye yazdın diyen olabiliyor ara sıra.) Ancak hizmetlilik madde yazımı ile ilgili bir durum değil buranın işleyişini ilgilendirir. Wikipedinin popüleritesini ve şurada hizmetlilik için başvuran kimselerin başvuru yaparken ve yaptırılırken düşüncelerine, sorulara verdiklere cevaplara bakarsak ne demek istediğim gayet ortada. Hemen hemen hepsininde ucundan kıyısından aktiflik vurgulanıyor. VP:SAM bir ay önceden kalma oylamalar duruyor. Oylamalar sayfasına geçmişten bugüne göz gezdirirsek her 6 ayda bir değişen yeni kullanıcılardan oluşan en fazla 10'ar kişilik gruplar var. Hep yeni kullanıcılar geliyor oylamalara katılıyorlar ve sonra çok aktif olmuyorlar. Vikipedi aktif 50-100 kişi ile ilerlemeye çalışıyor. Bence bunlardan birinin sebebi hizmetliler ve işleyişin yavaşlaması. Diğeri de politikalar. Yani Vikipedi politikalarının çevrilmesi konusundaki düşüncelerine katılıyorum. Ancak hizmetliler daha deneyimli ise ve politikalara daha hakim durumdaysa bu avantajlı durumla vikipedide bir şeyleri değiştirmeleri gerekirdi. Mesela bir hizmetlinin bir resim için fikirlerini alacağı yerin Türkçe vikipedi olmasını tercih ederim, ingilizce vikipedideki birinden fikir almaması gerekir.... İşleyişin hiçbir işe yaramadığının kanıtıdır bence: [13] , [14] [15] bunun tüm nedeni ben ve benim anarşist kafam değil ? Deneyim kaybı olur diye aktif olmayan hizmetliler için aşırı bir çaba sarfetmem, motivasyonları olsun diye uğraşmam, limonatalarına nane koymam vs., kimsenin özel işleri beni ilgilendirmiyor. Türkçe vikipedi çok hantal dinamik olması lazım. Yeri gelmişken hizmetli oylamasında sorulan 12-13 maddelik soruların da değiştirilmesi gerekir. Bu konu hakkında daha fazla bir şey söylemeyeceğim, bu proje ile ilgili bir gelişme olursa ve oy kullanmam gerekirse kullanırım. Bu kadar, görüşürüz. --Boyalikus (mesaj) 13:45, 30 Mayıs 2012 (UTC)
 • Heryerde herkezin motivasyona ihtiyaci vardir. Motivasyonun olmadığı, empatinin yapılmadığı ve bürokrasinin ağır bastığı yerde hantallık basar.
 • Bir kişinin başka projelerden fikir alması sizi rahatsız ediyorsa yanlış projeye katkıda bulunmaktasınız. Vikiler derebeylikleri değildir. Vikipedi Federal Amerikan Yasaları ve Florida yasalarının yetki alanındadır ve Türküyeden değişiklık yapan bir kimsenin bu kanunları anlamakta zorluk çekmesi doğaldır.
 • Kısacası yaklaşımınıza karşıyım.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 14:30, 30 Mayıs 2012 (UTC)
 • Başka vikipediden önce buradakilerin fikrinin alınması makul olur. Yaklaşımım hep bu yönde oldu. Florida yasalarının yetkisinde olmasını vurgulamanızı anlamadım. Ancak erişim konusunda Türk yasaları geçerli olabilir. Türkiye tarafından erişimine kapatılır ve Florida yasaları işlemez. Neyse bunun konuyla alakalı olduğunu sanmıyorum. Wikipedi hantallaştıran şeylerin nedenleri köy çeşmelerinden öğrenebilir. Yanlış projede olduğumu sanmıyorum zaten bu üsluplar genelde bürokrasiyi tetikler. "Elitist" değilim diye söze başlayıp elitistlik yapmak gibi şeyler de bence bürokrasi ve hantallıktır. 6 senedir buralarda olan biri olarak wikipedide neyin ne olduğunu insanların ne tür psikolojilerde olduğunu ve buradayken nasıl hissettiğimi ben biliyorum. Neyse bu konuda da daha fazla cevap vermeyeceğim ancak projedeki bu düpedüz sahtekarlığa teşvik olur cümlenizi anlamadım. Reality006'dan çok farklı bir şey söylemedim sanırım ? 3 ay mola konusunda mı sahtekarlık olur? İyi çalışmalar. --Boyalikus (mesaj) 17:35, 30 Mayıs 2012 (UTC)
 • Wikimedya sunucuları flordidada olduğu için Federal Amerikan Yasaları ve Florida yasaları esas alınır. Bunun üzerine 5846 sayılı "Fikir ve sanat eserleri kanunu" irdelenmeye başlanabilir. Örneğin T.C. "Fikir ve sanat eserleri kanunu" sayesinde ve title 17, U. S. Code sayesinde adil kullanim mümkün olmaktadır. Ayrıca neyin teliflenebilir olduğu, neyin kamu malı sayıldığı case law/içtihat çerçevesinde incelenmelidir. Buna İngilizce vikipedi ve commons dahil çok az kişi doyurucu yanıt verebilir. Bunun için yakın tarihte Vikimedya Vakfı sistem geliştirdi ve m:Legal and Community Advocacy yaratıldı.
 • Erişım yasağı Vikipediyi ilgilendirmez. İçerik yüzünden mahkeme kararıyla veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) aracılığıyla Vikipedi engellenebilir. Bu konunun çok dışında olduğu için daha fazla irdelemeyeceğim.
 • İnsanlara hesap yaptırıp altı ay mola ihtiyaçları varsa bunu "altı ay yokum" demek yerine sahtekarca "üç ay yokum" demeye zorlamak sahtekarlığa itmektir. Çünkü kişi bile bile "üç ay" dedirtilerek yalana zorlanmış oluyor. İnsanların Vikipedi dışında hayatları var, biraz empati lütfen.
 • Kişiler yerel olarak sormaktansa başka projeleri seçiyorsa bunun altında yatan nedenin irdelenmesi gerek. Bir kişi neden başka bir projede soru sorar? Örneğin, yerel olarak zamanında tatmin edici bir yanit alamayacağından olabilir.
-- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 18:47, 30 Mayıs 2012 (UTC)

Son 1 örnek[kaynağı değiştir]

Bu gibi durumlar hoş değil.--Boyalikus (mesaj) 18:04, 30 Mayıs 2012 (UTC)

Konunun benimle ilgisini anlayamadim. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 18:53, 30 Mayıs 2012 (UTC)