İçeriğe atla

Vikipedi:Vikibahar 2019

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikibahar 2019
(Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa Bahar Projesi 2019)

23 Mart-31 Mayıs 2019

Uluslararası ana proje sayfasına ulaşmak için tıklayınız

Vikibahar 2019, 23 Mart-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenen uluslararası bir içerik geliştirme projesidir. Amaç, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında maddelerin oluşturulması ve bu ülkelerin Vikipedistleri arasındaki ilişkileri güçlendirmektir.

Projenin fikri Aralık 2014'te Kiev'de gerçekleştirilen Orta ve Doğu Avrupa Vikipedileri konferansına dayanmaktadır. Bu konferansta Vikipedistler, bölgede çatışma ve kavgaların başlangıcı olmuş baharlara inat, her sene baharda diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve kültürleri hakkında kendi dillerinde maddeler oluşturmaya karar vermişlerdir. Her dil sürümüne bu projede en çok katkı sağlayan Vikipedistler ödüllendirilmektedir.

Bu proje kapsamında Türkçe Vikipedi'ye katkıda bulunmak isteyen herkes, aşağıdaki katılımcı listesine adını ekleyebilir. Kolay gelsin!

Duyurular
 • Listedeki bütün topluluklar hakkında en az bir madde oluşturan kullanıcıların adı, yarışmanın "Ünlüler Geçidi"nde yer alacaktır.
 • Projenin sonuçlarına ve değerlendirmelerine buradan ulaşılabilir.

Yarışmaya katılım[kaynağı değiştir]

 1. Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyiniz.
 2. Aşağıdaki adı geçen ülkelerin ve halkların kültürleri hakkında Türkçe Vikipedi maddeleri oluşturunuz.
 3. İsimlere tıklayarak oluşturulması önerilen maddelerin listesine ulaşabilirsiniz.
 4. Listelerdeki maddeler birer öneridir; listelerde yer almayan yarışma konusuna uygun başka maddeler de oluşturabilirsiniz. Lütfen maddelerin kayda değerlik kriterlerini karşılamasına dikkat ediniz.
 5. Yeni madde oluşturmak yerine mevcut maddeleri bilgi ve kaynak ekleyip geliştirerek de yarışmaya katılabilirsiniz; ancak sadece yazım hatası, biçem düzenleme, kategori ve şablon ekleme şeklinde katkılar yarışma kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Kurallar[kaynağı değiştir]

 1. Yarışma kapsamında burada listelenen Türkiye haricindeki Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında bir konuda madde oluşturulmalı ya da halihazırda var olan bir madde geliştirilmelidir.
 2. 23 Mart 2019 0.00 OAS ve 31 Mayıs 2019 23.59 OAS arasında oluşturulan ya da geliştirilen maddeler yarışmaya dahildir.
 3. Organizatörler ve jüri haricinde her kullanıcı yarışmaya katılabilir.
 4. Tüm yarışma boyunca katılım mümkündür.
 5. Oluşturulan ya da geliştirilen maddeler; doğrulanabilir bilgi içermeli, güvenilir kaynaklar kullanılarak yazılmalı ve Vikipedi biçem el kitabına uygun olmalıdır.
 6. Proje kapsamında açılan yeni maddelerin en az 3.000 bayt boyutunda olması, mevcut maddelerin ise en az 3.000 bayt boyutunda genişletilmiş olması gerekmektedir.
 7. Yapılan katkılarda en az iki güvenilir kaynak kullanılması gerekmektedir.
 8. Oluşturulan liste, şablon ya da kategoriler, yarışma kapsamı dışındadır.
 9. En yüksek puan alan 5 katılımcı, D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir.
Aşağıdaki düğmelere tıkladığınızda o ülke ya da bölgedeki Vikipedistlerin kendi ülkeleri/bölgeleri hakkında oluşturulmasını veya geliştirilmesini önerdiği maddelerin listelerine ulaşabilirsiniz.

Arnavutluk Avusturya Azerbaycan Başkurdistan Beyaz Rusya Bosna-Hersek Bulgaristan Çek Cumhuriyeti Don Bölgesi Ermenistan Erzyanca Esperanto Estonya Gürcistan Hırvatistan Karadağ Kazakistan Kırım Tatarları Kosova Kuzey Makedonya Letonya Litvanya Macaristan Polonya Romanya & Moldova Rusya Sırbistan Slovakya Slovenya Sorblar Tataristan Ukrayna Yunanistan

Puanlama
Oluşturulan/geliştirilen her madde: 30 puan
3.000 bayt'lık bölümden sonra ilave her 3.000 baytlık ekleme: 10 puan
Uygun bilgi kutusu ekleme: 4 puan
3. kaynaktan sonra her ilave kaynak: 2 puan
Eklenen her kategori: 1 puan

Katılımcılar[kaynağı değiştir]