Kullanıcı mesaj:Aybeg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı:Aybeg sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
A child sleeping.jpg Aybeg vikimola yapmaktadır.
Vikipedi:Babil
Wikipedia Reviewer.svg Bu kullanıcı Türkçe Vikipedi'de devriye haklarına sahiptir. (doğrula)
İnceleme günlüğü.
Diğer kullanıcılar

Eski ülke bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği maddesindeki sorun giderildi. İyi çalışmalar. --Superyetkinileti 21.10, 2 Şubat 2019 (UTC)

Türk Kurtuluş Savaşı[kaynağı değiştir]

Diğer adıyla "Halifelik Ordusu", İtilaf Devletleri Yüksek Komiserliği'nin baskıları sonucu Osmanlı Hükümeti tarafından alınan bir karara dayanır. İki ay, on gün faal olan, üç muharebe yapan, hepsinde yenilgiye uğradıktan sonra dağılan bir güruh. Osmanlı zabitlerinin bile komutası altında değildi. Bildiğim kadarıyla Osmanlı bayrağı ya da sancağı kullanılmadı. Aklı selim karar verilebilse ve utanılmasa, İngiliz bayrağı kullanılması daha gerçekçi olurdu sanırım. Damat Ferit Paşa'ya işgal komutanlarından Amiral J. De Robeck'in dedikleri aydınlatıcı, İngilizlerin Anadolu'da kuvvet kullanamayacağı, Hükümetlerince bir milli kuvvet oluşturulması gerektiği. Bu nedenlerle Kurtuluş Savaşı'nın Osmanlı'nın savaşı olmadığını düşünüyorum. Böyle zamanlarda dahi dikkatli ve kararlı olmanıza sevindim.--Makedon (mesaj) 14.13, 12 Şubat 2019 (UTC)

Felemenkçe[kaynağı değiştir]

Merhaba. Köy çeşmesindeki iletiyi gördüm de, elimden gelen bir şeyse yardımcı olabilirim. Hâlâ gerekliyse? — HazanEvet benim? 17.28, 26 Şubat 2019 (UTC)

Merhaba, Hazan. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederim. Birincisi, bu maddede "Türkiye arması.svg" dosyası "Emblem of Turkey.svg" ile değiştirilmeli. İkincisi, bu maddede "Coat of Arms of Turkey.svg" dosyası "Emblem of Turkey.svg" ile değiştirilmeli ve "Staatshoofd: Abdullah Gül" ifadesi "Staatshoofd: Recep Tayyip Erdoğan" olarak değiştirilmeli. VPN ile bağlanıyorum ve ne yaptıysam Felemenkçe Vikipedi'deki değişiklik yapma yasağını aşamadım. Yazdıklarımın yapılması için birinden ricada bulunmaya mecbur kaldım. Çok teşekkür ederim. - Ullierlich 17.39, 26 Şubat 2019 (UTC)

Rica ederim, ne demek. Değişiklikleri yaptım. Umarım bu engel tez zamanda son bulur. Kolaylıklar. — HazanEvet benim? 18.06, 26 Şubat 2019 (UTC)
Şayet Türkiye'de yaşıyorsanız Vikipedi'ye hangi yöntemle bağlandığınızı sorabilir miyim? Ayrıca anlayışınıza sığınarak bir ricada daha bulunacağım. Felemenkçe Vikipedi'deki Mustafa Kemal Atatürk maddesinin başındaki tanımda "Kemal Atatürk, geboren als Mustafa Kemal en ook gekend als Mustafa Kemal Pasja" (Kemal Atatürk, Mustafa Kemal olarak doğdu ve ayrıca Mustafa Kemal Paşa olarak da tanınır) ifadesi yer alıyor. Hepimizin bildiği gibi Atatürk sadece Mustafa adıyla doğdu. Söz konusu cümlede Kemal adını silip kısaca İngilizce bir açıklama girerseniz müteşekkir olurum. - Ullierlich 05.43, 27 Şubat 2019 (UTC)
Yurtdışındayım. İlgili maddede değişiklik yaptım. Vpn konusunda da fazla bilgili değilim maalesef :( — HazanEvet benim? 05.59, 27 Şubat 2019 (UTC)

Bayağı araştırsam da fotoğrafın Kayseri'de ya da Sinop'ta çekilmiş olduğuna dair bir kaynak bulamadım. Commons açıklamasında Kayseri diye belirtmiş @Dsmurat. Kendisine sorabiliriz diyeceğim ama aktif değil. Kaynak gösterdiği sayfa da silinmiş. Arşivden baktım, lâkin bahsi geçen fotoğraf galeride yok. Sadece şu haberde Sinop'ta çekildi diye geçiyor. (Bu haber de bir dergiden alıntılanmış anladığım kadarıyla). Zamanında şöyle bir sergi düzenlenmiş. O fotoğraf da sergide yer almıştır belki diye düşündüm ama benzer duyuru haberleri dışında bir şeye rastlamadım. Google Books'ta da bu konuda bir veri elde edemedim ama belki Atatürk fotoğraflarıyla ilgili ya da bu fotoğrafın da kullanıldığı, Türk alfabesi ile ilgili herhangi bir yayında kullanılmış olabilir (dergi, kitap vs.). Varsa, muhakkak ki, tarih ve yer bilgisi de belirtilmiştir diye düşünüyorum. — HazanEvet benim? 10.34, 27 Şubat 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

Yarışmayı organize eden kullanıcı olarak katılımcıların, yarışma kurallarını okumalarını ve kurallara dikkat etmelerini hatırlatan toplu bir mesaj atmak istedim :) İyi günler.--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 21.14, 23 Mart 2019 (UTC))

SakhalinioBuyrun beniiiim? 20.37, 29 Mart 2019 (UTC)

Bir rica[kaynağı değiştir]

Merhaba. Umarım iyisinizdir. Sizden bir ricam var. Fransızca Vikipedi'de değişiklik yapamadığım için bunu sizden istemek durumundayım. Oradaki Mustafa Kemal Atatürk maddesinin giriş tanımında "né le 19 mai 1881"in öncesindeki kısma şu girilmeli:

'''{{lang|tr|Kemal Atatürk}}'''<ref>[[:File:Atatürk'ün 993 814 seri numaralı nüfus cüzdanı.jpg|Carte d'identité 1934]]</ref> (jusqu'en 1934 : '''{{lang|tr|Mustafa Kemal Pacha}}''', en [[turc ottoman]] {{lang|ota|‏مصطفى كمال پاشا}} {{lang|ota-Latn|Muṣṭafâ Kemâl Paşa}} ; à partir de [[1935]] '''{{lang|tr|Kamâl Atatürk}}'''<ref>[[:File:Atatürk'ün 993 815 seri numaralı nüfus cüzdanı.jpg|Carte d'identité 1935]]</ref>), communément appelé '''{{lang|tr|Mustafa Kemal Atatürk}}''',

Çok teşekkür ederim. – Ullierlich 05.46, 11 Nisan 2019 (UTC)

Merhaba. Geç gördüm kusura bakmayın. Hallettim. Rica ederim :) İyi vikiler. — HazanEvet benim? 14.43, 11 Nisan 2019 (UTC)
Eklediğiniz yeni yazının berisindeki "Mustafa Kemal Pacha, à partir de 1934 Atatürk1,2 (en turc ottoman ‏مصطفى كمال پاشا Muṣṭafâ Kemâl Paşa)," kısmını lütfen silin. Onun yerine söz konusu yazıyı koymanızı rica etmiştim. Çok teşekkürler, kolay gelsin. – Ullierlich 14.47, 11 Nisan 2019 (UTC)
Doğru oldu sanırım? @Ullierlich. — HazanEvet benim? 19.28, 11 Nisan 2019 (UTC)
Hayır. :D En başta "Atatürk1,2" kalmış. Şu silinmeli yani: http://ibb.co/PFWLVTpUllierlich 05.01, 12 Nisan 2019 (UTC)
Bu sefer oldu sanırım. Fransızcam çok kötü kusura bakmayın :) — HazanEvet benim? 09.53, 12 Nisan 2019 (UTC)

Please help![kaynağı değiştir]

Hi @Ullierlich. I am a beginner and I am trying to use my User Page. But I get an error message because I am a beginner. What can I do? Many thanks for your help! Wikiworst (mesaj) 14.41, 26 Haziran 2019 (UTC)

Hi @Ullierlich! Update: I managed to create this subpage on this Wiki. Could you please check and correct my Turkish on that subpage? Many thanks for your help! Wikiworst (mesaj) 13.30, 6 Temmuz 2019 (UTC)
@Wikiworst OK. – Ullierlich 07.02, 7 Temmuz 2019 (UTC)

Many, many thanks, @Ullierlich! Now I will move the article to namespace. Best regards, Wikiworst (mesaj) 14.21, 7 Temmuz 2019 (UTC)

Update. When I tried to move the article to namespace, I again received an error message because I am a new user. Could you please move it for me? Thanks a lot! Wikiworst (mesaj) 14.30, 7 Temmuz 2019 (UTC)

Vikiproje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım![kaynağı değiştir]Gauntlet.png OpenRA.png
Flag-map of Soviet Union sphere of influence (1961-1989).svg VikiProje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım!
Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje:Sovyetler Birliği'nde 2 yıl 9 ay geride kaldı. Proje katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Proje kapsamında 3'ü ödüllü olmak üzere toplam 28 adet işbirliği projesi oluşturuldu. Bu kapsamda toplam 46 katılımcı işbirliği projelerine katkı sağladı, yüzlerce madde periyodik olarak düzenlenen işbirliği projeleri kapsamında oluşturuldu ve düzenlendi. Bunun yanında pek çok yeni kategoriler ve şablonlar meydana getirilerek proje ile ilgili maddeler geliştirildi. (detaylı istatistik) Proje kapsamında Rusya Federasyonu Devlet Marşı ve George Koval seçkin madde olarak Vikipedi'ye kazandırıldı. Sovyetler Birliği liderleri listesinin adaylığı ise devam etmekte.

Maalesef sorumlu eksikliği nedeniyle projeye ara vermek zorunda kalmıştık. Ağustos 2019 itibariyle projeyi tekrar canlandırmak istiyoruz. Proje bülteninde yapılan gelişmeler ve yenilikler yer almakta. Projeyi tekrar canlandırmak için sizin katkılarınıza ihtiyacımız var. Anket ve oylamalar sayfasında görüşlerinizi bildirerek gelecek işbirliği projelerinin kolektif biçimde ilerleyebilmesi için yardımcı olun, Sovyetler Birliği ile ilgili maddelerin geliştirilmesine katkıda bulunun. Birlikte çalışmak için iletişime geçebilirsiniz. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Yeniden canlanmak umuduyla iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--MediaWiki message delivery (mesaj) 11.24, 17 Temmuz 2019 (UTC)

Sovyet casusları projesi[kaynağı değiştir]
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

KGB Symbol.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında belli periyotlarla tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Ağustos 2019'un proje konusu Sovyet casuslar şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 13.44, 17 Şubat 2018 (UTC)

--MediaWiki message delivery (mesaj) 09.59, 29 Temmuz 2019 (UTC)

Arapça gramer kuralı[kaynağı değiştir]

Tarsus Ulu Cami sayfasındaki bazı noktalı sesli harflerdeki hataları gidermişsiniz. Normalde masa üstü bilgisayar kullandığım halde, bir kaç maddeyi androit ile yazmıştım; hatalar o yüzden olmuş. Teşekkür ederim. Ancak madde başlığını değiştirmeniz konusunda sizinle aynı görüşte değilim. Yaşayan diller birbirlerinden kelime alırlar, ama gramer kuralı almazlar. Cami Türkçe'ye yerleşmiş Arapça kökenli bir kelime. Türkçe'de sıfat tamlamalarında kelimeler takı almazlar. (Büyük Cami örneğinde olduğu gibi) Bu durumda Ulu ile başlayan tamlama da Ulu Cami (ya da birleşerek Ulucami) olmalı. Oysa Ulu Camii haline getirmişsiniz ki, -i eki Arapça'dan gramer kuralı alındığını gösteriyor. Konuyu gözden geçirmenizi bekliyorum. Esenlikler dilerim. Nedim Ardoğa (mesaj) 06.47, 6 Ağustos 2019 (UTC)

Merhaba, @Nedim Ardoğa. Türkçede "... Camii" ('camisi' yerine 'camii' denilmesi, örneğin "Süleymaniye Camii") denildiği için bahsettiğiniz maddede söz konusu değişiklikleri yaptım. Sizin gibi düşünmedim. Grameri esas alan açıklamalarınızda haklısınız. Bu konuyu hizmetlilere de açarak site genelinde düzeltmeler yapılmasını sağlayabilirsiniz. – Ullierlich 07.21, 6 Ağustos 2019 (UTC)

Sovyet gazeteleri projesi[kaynağı değiştir]
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

Mass Media Barnstar Hires.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında belli periyotlarla tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Eylül 2019'un proje konusu Sovyetler Birliği'nde yayınlanmış gazeteler kategorisine ait maddeleri oluşturulmasıdır.

Her ay bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

Bu mesaj proje toplu mesaj listesindeki kişilere gönderilmiştir. --MediaWiki message delivery (mesaj) 18.59, 1 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.58, 20 Eylül 2019 (UTC)

Osmanlı İmparatorluğu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Osmanlı İmparatorluğu maddesindeki şablonda yıkılış tarihi için 29 Ekim 1923'ü göstermişsiniz. Düzenlemenizden önce saltanatın kaldırılması (1 Kasım 1922) idi. Yabancı Vikilerde ise Lozan Antlaşması (24 Temmuz 1923). – Aybeg 09.50, 21 Eylül 2019 (UTC)

Normalde saltanatın kaldırılması olması gerekir fakat o tarihten sonra Ankara tanımasa bile İstanbul'un kör topal siyasi etkisi devam ediyor. Hilâfetin kaldırılmasına kadar da bu etki devam ediyor aslında. Üzerine tartışılması gereken bir konu. Değiştirilebilir, bilgi kutusunu güncellerken tercihim böyle olmuştu. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.43, 21 Eylül 2019 (UTC)

Yıl-şansölye/başbakan[kaynağı değiştir]

Batı Almanya ve Doğu Almanya maddelerinde bir veya birkaç şansölye/başbakanın görev yılları boş gözüküyor. Ben inceledim ama sebebini bulamadım. Bir de siz bakar mısınız? – Aybeg 12.58, 24 Eylül 2019 (UTC)

Güncel parametrelere uyarlayınca düzeldi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.29, 24 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

Göbels[kaynağı değiştir]

Merhaba, evet ilgili maddede çeviri yapıyorum. Büyük ihtimalle gün içerisinde gerekli düzeltmeleri vakit buldukça yapıp kaynakçalarını ekleyeceğim.Totenkopf division (mesaj) 15.12, 26 Ekim 2019 (UTC)

Yılın maddeleri 2019 yarışması başlıyor[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Kasım - Aralık 2019'da, Türkçe Vikipedi'deki maddeler ilk kez Yılın maddeleri yarışmasına ev sahipliği yapacak. Katılımcılar Türkçe Vikipedi'nin en iyileri arasından seçilen aday maddelerden seçimini yapacaktır. Yarışma kurallarına burada ulaşılabilir. Yarışma birkaç aşamadan oluşacaktır;

Etkinlik takvimine buradan ulaşılabilir. Bu sene Türkçe Vikipedi'de ilk kez yapılacak yarışmaya tüm Vikipedistler davetlidir.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 08.21, 2 Kasım 2019 (UTC)

AWB[kaynağı değiştir]

Merhaba, Khutuck. AWB istekleriyle ilgilendiğin için teşekkür ederim. Birkaç yeni istek ve yapılmamış eski istekler var. Onlarla ilgilenebilir misin acaba? (Eski kullanıcı adım Ullierlich.) – Aybeg 16.04, 18 Kasım 2019 (UTC)

Selam Aybeg. İlk fırsatta bakacağım, AWB'yle kolayca halledilecek şeyler. --Khutuckmsj 16.11, 18 Kasım 2019 (UTC)

2019 Yılın maddeleri adaylığı için son gün[kaynağı değiştir]

Статьи года Статья года.svg

Türkçe Vikipedi'nin en iyilerinin maddelerinin seçileceği 2019 Yılın maddeleri yarışmasının maddeleri aday gösterme süresi 25 Kasım'da 23:59 (UTC+03.00)'da sona eriyor. Yarışma kriterlerine uyan maddeleri Yılın maddesi olması için aday gösterin. 2019 Bu sene ilki yapılan yarışmaya tüm Vikipedistler davetlidir.

Etkinlik takvimine buradan ulaşılabilir.

--MediaWiki message delivery (mesaj) 13.13, 24 Kasım 2019 (UTC)

Sema Peyman, Filiz Aker ve Patricia Aulitzky maddeleri[kaynağı değiştir]

Bu maddeler için bir bakıp oylama yaparmisiniz sizin kararınız önemli sayın Aybek...--185.163.45.94 16.34, 25 Kasım 2019 (UTC)