İçeriğe atla

Kızıl bebek bezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kızıl bebek bezi, ABD Komünist Partisi üyesi olan, partiye yakın olan veya partiye sempatiyle bakan kişilerin çocuklarını tanımlamak için kullanılan terim.

Judy Kaplan ve Linn Shapiro, "Red Diapers: Growing Up in the Communist Left" (Türkçe: Kızıl Bebek Bezi: Komünist Solun Büyümesi) isimli kitapta ABD Komünist Partisi taraftarlarının çocuklarını bu terimle tanımlamıştır. Kitapta bu çocukların eğitimleri, kültürel faaliyetleri, yaşamları gibi konular ele alınmıştır.[1]

Daha genel anlamda ise; ebeveynlerin geçmişteki politik faaliyetleri ne olursa olsun, herhangi komünist veya radikal görüşlü kişilerin çocuklarının tanımlamak için de bu ifade kullanılmıştır.

Bununla birlikte "Kızıl Bebek Bezi" ismiyle Doug Pray tarafından 2004 yılında çekilen bir belgesel ve Josh Kornbluth'a ait bir kitap da bulunmaktadır.[2]

  1. ^ Kaplan, Judy & Shapiro, Linn. Red Diapers: Growing Up in the Communist Left, (İngilizce) University of Illinois Press, 1998, ISBN 0-252-06725-8. "In this anthology, we define red diaper babies as children of CP members, children of former CP members, and children whose parents never became members of ..."
  2. ^ Kornbluth, Josh. Red Diaper Baby: Three Comic Monologues (With Mathematics of Change and Haiku Tunnel), (İngilizce) Mercury House, 1996, ISBN 1-56279-087-0.