Bir İkiye Bölünür

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir İkiye Bölünür Çince: 一分为二), 1964 yılında Çin'de ortaya çıkan ideolojik tartışma ve politik slogan. Kavram, Vladimir Lenin'in Felsefe Defterleri adlı kitabı köken alır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin Komünist Partisi yöneticisi ve Çin Komünist Partisi Merkezî Parti Okulu'nu 10. başkanı Yang Xianzhen, diyalektiğin birinci kuralı olduğunu söylediği İki Birde Birleşir fikrini ortaya atmıştır.[1] Maocu düşünürler bu ifadenin kapitalizmin sosyalizm ile birleşmesi demek olduğunu ifade etmişler ve karşı çıkmışlardır. Ai Siqi, Wang Ruoshui gibi Çinli filozoflar bu görüşü savunanlar arasındadır.[2][3]

Bu tartışmalar sonucunda yanıldığına kanaat getiren Xianzhen 1976 yılından sonra görüşlerini Bir İkiye Bölünür şekline değiştirmiştir.[2] Bu cümle, Vladimir Lenin'in Felsefe Defterleri adlı eserinde formüle edilen konuya ilişkin ifadeye atıftır;

"Tek bir bütünün parçalanması ve onun zıt parçalarının tanınması ... diyalektiğin özüdür."

—Vladimir Lenin, Felsefe Defterleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dolar, M. (2012). One Divides into Two 27 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) efflux journal, 33(9), Erişim tarihi: 26 Eylül 2016.
  2. ^ a b The "One Divides into Two" Controversy (一分为二) 1 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) Erişim tarihi: 26 Eylül 2016.
  3. ^ Badiou, A. (2008). One divides into two 27 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) Culture Machine, 4, Erişim tarihi: 26 Eylül 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]