Herkesin katkısına göre

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Herkesin katkısına göre, sosyalizmin belirleyici özelliklerinden biri sayılan bir dağıtım ilkesidir. Bu terim; bireysel ödemenin o kişinin emek ve üretkenliğine bağlı olduğuna ve emeğinin toplumsal üretime katkısına yansımasına atıfta bulunur.[1] Bu ilke kapitalizmdeki dağılım ve ücret yönteminin aksine, özel mülkiyete sahip kişilerin faiz, kira veya kâr şeklinde gelir elde etmesini yasaklar bunu toplumsal bir üretim olarak tariflendirmez.[2]

Bu kavram Marksist-Leninist kuramcılardan öte bireyci anarşistler Ricard sosyalizmi taraftarları, bazı klasik ekonomistler ve Marksizm öncesi sosyalist akımlar tarafından da kullanılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gregory and Stuart, Paul and Robert (2003). Comparing Economic Systems in the Twenty-First. South-Western College Pub. s. 118. ISBN 0-618-26181-8. Under socialism, each individual would be expected to contribute according to capability, and rewards would be distributed in proportion to that contribution. Subsequently, under communism, the basis of reward would be need. 
  2. ^ O'Hara, Phillip (Eylül 2003). Encyclopedia of Political Economy, Volume 2. Routledge. s. 1135. ISBN 0-415-24187-1. Property income is, by definition, received by virtue of owning property. Rent is received from the ownership of land or natural resources; interest is received by virtue of owning financial assets; and profit is received from the ownership of production capital. Property income is not received in return for any productive activity performed by its recipients.