İçeriğe atla

Birleşik cephe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Birleşik cephe, ortak düşmanlara karşı grup ittifakıdır ve mecazi olarak önce ayrı olan coğrafi cephelerin birleşmesini veya daha önce ayrı olan orduların bir cephede birleşmesini de aynı zamanda çağrıştırmaktadır. Bu isim genellikle devrimciler tarafından, özellikle de devrimci sosyalizm, komünizm veya anarşizmde yürütülen siyasi ve/veya askeri mücadeleye atıfta bulunmaktadır. Sosyalistler arasında birleşik cephe taktiğinin temel teorisi ilk olarak Ekim Devrimi'nin ardından komünistler tarafından oluşturulan uluslararası bir komünist örgüt olan Komünist Enternasyonal tarafından geliştirilmiştir. Komünist Enternasyonal'in 1922 4. Dünya Kongresi'nin tezine göre:

Birleşik cephe stratejisi basitçe, komünistlerin diğer parti ve gruplara mensup işçilerle ve tarafsız tüm işçilerle, burjuvaziye karşı, işçi sınıfının ivedi ve temel çıkarlarını savunmak üzere birlikte mücadele etmeyi önerdikleri bir oluşumdur.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Theses on Comintern Tactics". 1922. 17 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2008. .