Beretta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fabbrica d'Armi Pietro Beretta
TipÖzel
EndüstriSavunma ve Spor
KurucuBeretta Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkezi,
Web sitesihttp://www.beretta.com/
Beretta 92

Fabbrica d'Armi Pietro Beretta: Venedikli silah yapımcısı Maestro Bartolomeo Beretta tarafından 1526'da kurulmuş dünyanın en eski ve en büyük silah fabrikalarından biri. Firmanın ürettiği silahlar yüzyıllardan beri ordular, Polis ve sivil atıcılar tarafından beğeniyle kullanılmaktadır.

II. Dünya savaşında ürettiği silahlarla italyan ordusunu silahlandıran firma II. Dünya savaşından sonra da üretimine devam ederek ABD tarafından italyan ordusuna verilen M1 Garandları ve devamında M 14leri geliştirerek Beretta BM59yi geliştirmiş ve 1997'ye kadar italyan ordusunun ana muharebe tüfeği olmasını sağlamıştır.

İtalyan firma 500 yıla yakındır Beretta ailesi tarafından idare edilmektedir.

Firma küreselleşme kapsamında birçok yerli ve yabancı firmayı satın alarak bünyesine katmıştır. bu firmalardan biri de türk Vursan firması ki Berettanın Stoeger firması tarafından satın alınmış durumdadır. Ayrıca Holdingin satın aldığı markalar arasında Benelli, Franchi, SAKO, Tikka, Stoeger, Uberti de bulunmaktadır.

Firmanın ürettiği en ünlü tabanca modeli Beretta 92 Amerikan Colt 1911in geliştirilmiş versiyonudur ve birçok kalibrede dünyada binlerce satılmıştır. Aynı silahın askeri geliştirilmiş versiyonu olan Beretta M9 ABD ordusuna bir ihale ile 500.000 adet olarak satılmıştır.

Firma silahların yanı sıra atıcılık sporunda kullanılmak üzere ürettiği aksesuarlarla da ünlüdür.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabancalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Av ve Spor Tüfekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]