Apple M7

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Apple M7
NXP LPC18A1.jpg
Üretici Firma

NXP Semiconductors

NXP Semiconductors, TSMC (sözleşmeli), Samsung (sözleşmeli), Apple Inc. (lisans)
Max. CPU hızı - 150 GHz
Komut kümesi Cortex-M3

Apple M7 (kod ismi Oscar), M8, M9, ve M10 Apple tarafından mobil cihazlarında kullanılan hareketli yardımcı işlemcilerdir. Görevleri, entegre ivmeölçer, cayroskop ve pusuladan sensör verilerini toplamak ve sensör verilerini ana merkezi işlem biriminden (CPU) toplama ve iş yükünü boşaltmaktır.[1] M7 Eylül 2013'te iPhone 5S ve güncellenmiş sürüm M8 ile birlikte Eylül 2014'te iPhone 6 ile tanıtıldı ve ayrıca iPhone 6 ve iPad Air 2'de yer alan barometredeki verileri işliyor .

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2015, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE ve iPad Pro'da bulunan A9X çipi içerisinde bulunan A9 çipi içine gömülü M9 hareketli yardımcı işlemciyi getirdi. Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'da bulunan hareketli yardımcı işlemciler M10'un Eylül 2016'daki son eklemesini açıkladı.[2]

Chipworks, M7'in LPC18A1 olarak adlandırılan bir NXP LPC1800 tabanlı mikrodenetleyici olduğunu keşfetti. Özelleştirilmiş bir paketleme ve adlandırma şemasına sahip bir ARM Cortex-M3 çekirdeği kullanıyor ve bu da Apple'ın kişiselleştirilmiş bir parçası olduğunu gösteriyor. IFixit, iPhone 6'daki M8'i çok benzer bir isme sahip bir NXP cihazı, LPC18B1 olarak tanımladı.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple M7, M8, M9 ve M10 yardımcı işlemcileri, aygıt uykuda olsa bile algılayıcı verilerini toplar, işler ve depolar ve uygulamalar aygıt tekrar açıldığında verileri alabilir.[3] Bu cihazın güç çekimini azaltır ve pil ömrünü uzatır. Ivmeölçer, jiroskop, pusula ve barometrenin yanı sıra M9 yardımcı işlemci, cihazın dahili mikrofonlarından gelen Siri ses komutlarını tanıyabilir.

M-serisi hareketli yardımcı işlemciler, iOS 7'de tanıtılan Core Motion API aracılığıyla uygulamalarla erişilebilir; bu nedenle, fiziksel işlem izleyen ve ana işlemci işlemcisi ile sürekli uğraşmaksızın M işlemcilerden gelen verilere erişen spor uygulamalarına izin verirler. Uygulamaların, sürüş, yürüme, koşu veya uyku gibi kullanıcının yaşadığı hareketin farkında olmasını sağlarlar.[4] Başka bir uygulama da iç mekan izleme ve haritalama becerisi olabilir. iOS 10'da, hareketli işlemci, işlevselliği artırmak için kaldırma işlemcisi olarak kullanılır.[5]

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple M7, LPC18A1[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple M8, LPC18B1[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple M9[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple M10[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]