MessagePad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MessagePad
Geliştirici(ler)Apple Computer
Ürün ailesiiPad
TipCep bilgisayarı
Çıkış tarihi1993
Son üretim1998
İşletim sistemiNewton OS
CPUARM 610 RISC
Ağırlık1.4 lb (0.64 kg)
ArdılıiPad (1.nesil)

MessagePad 1993 yılında Apple Newton platformu için Apple Computer tarafından geliştirilen kişisel dijital yardımcı cihazların (cep bilgisayarı) ilk serisidir. Bazı elektronik mühendislik ve Apple'ın MessagePad cihazlarının imalatı Sharp Corporation tarafından Japonya'da yapılmıştır. Cihazlar, ARM 610 RISC işlemcisine ve tüm özellikli el yazısı tanıma yazılımına dayanıyordu.[1] Bu, Apple tarafından geliştirildi ve pazarlandı. Cihazlar Newton OS işletim sistemini yönetti. MessagePad 1998 yılından sonra üretilmedi. Bir de Apple 2010 yılında iPad cihazlarını tanıttı.

Ekran ve giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Newton OS 2.0 ve MessagePad 120 ile Apple'ın Newton Klavyesi piyasaya çıktı ve Newton'un InterConnect bağlantı noktası olan Newton cihazlarındaki dongle üzerinden de kullanılabilir, en önemlisi Apple MessagePad 2000/2100 serisinin yanı sıra Apple eMate 300 idi.[2]

Elyazısı tanıma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sürümlerde (Newton OS 1.x) el yazısı tanıma, kullanıcılar için son derece karışık sonuçlar verdi ve bazen de yanlıştı. Orijinal elyazısı tanıma altyapısına Calligrapher denildi ve Paragraph International adlı bir Rus şirketinin lisansı alındı. Calligrapher'ın tasarımı oldukça karmaşıktı; Kullanıcının doğal el yazısını öğrenmeye çalışırken, kullanıcının yazdıklarına dair tahmin yapmak için bilinen kelimelerin bir veritabanını kullanmaya çalıştı ve el yazması, parmak izi mi yoksa ikisinin bir karışımını mı yazdıracağını ekranda yorumlayabildi.[3] Buna karşılık, Palm Pilot'un Graffiti'sinin Hattatriz'den daha az gelişmiş bir tasarıma sahip olduğu, ancak bazen sabit, önceden tanımlanmış vuruş alfabesine güvenmesinden dolayı daha doğru ve hassas olduğu tespit edildi. Atım alfabesi, standart el yazısına benzeyen, ancak basit ve çok kolay ayırt edilebilecek şekilde değiştirilmiş harf biçimlerini kullandı. Palm ayrıca Newton cihazları için Graffiti'nin iki versiyonunu yayınladı.

Newton işletim sisteminin sonraki sürümleri uyumluluk için orijinal tanıtıcıyı korudu, ancak Apple tarafından geliştirilen ve Newton işletim sisteminin 2.0 sürümünde bulunan "Rosetta" adlı bir elle yazılmış salt metinli bir tanıtıcı eklendi. Newton el yazısı tanıma sisteminin hayati bir özelliği, modelsiz hata bulma ve düzeltmedir. Yani, düzeltme işlemi, minimum hareketleri kullanarak (İn situ) ayrı bir pencere veya widget kullanmadan yerinde yapılır. Bir kelime uygunsuz tanınırsa, kullanıcı kelimeye iki kez dokunabilir ve kalemin altındaki bir menüde alternatiflerin bir listesi açılır.[4]

Kullanıcı arayüzü[değiştir | kaynağı değiştir]

eMate 300
MP2000

Metin, kullanıcı tarafından daha fazla düzen geliştirilmiş olsa da küçük bir ekran üstü açılır QWERTY sanal klavyesinde kalemi kullanarak dokunarak da girebilir. Newton cihazları, aynı zamanda bir masaüstü bilgisayar grafiği tableti gibi, serbest el "Eskizler", "Şekiller" ve "Mürekkep Metinleri" ni de kabul edebiliyordu.[5] Herhangi bir zamanda bir kullanıcı, Newton cihazını seçilen "mürekkep metnini" tanımak ve kabul edilmiş metne çevirmek için yönlendirebilir. Bir Newton notu (veya İsimlerin her bir kartvizitesine eklenen notlar ve her tarih takvimi veya yapılacaklar etkinliği), araya girmiş metnin, Mürekkep Metninin, Şekillerin ve Eskizlerin karışımını içerebilir.

Bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]

MessagePad 100 serisi aygıtlar, Macintosh'un tescilli seri bağlantı noktalarını, Mini-DIN konnektör 8 bağlantı uçlarını kullanıyordu. MessagePad 2000/2100 modelleri (hem de eMate 300), küçük, tescilli Newton InterConnect bağlantı noktası vardır. Bununla birlikte, Newton donanım / yazılım platformunun gelişimi 27 Şubat 1998'de Steve Jobs tarafından iptal edildi.[6] Seri, ses girişi, ses çıkışı ve diğer bağlantı noktalarını içeren bir prototip çok amaçlı InterConnect aygıtı da keşfedildi. Buna ek olarak, tüm Newton cihazları, başlangıçta sadece Sharp ASK protokolü, daha sonra da IrDA olan kızılötesi bağlantıya sahiptir, ancak Sharp ASK protokolü uyumluluk nedenlerinden ötürü tutulmuştur. Palm Pilot'un aksine, tüm Newton cihazları standart bir PC Kartı genişletme yuvası (2000/2100'de iki adet) ile donatılmıştır.[7] Bu, yerli modemi ve hatta Ethernet bağlantısını sağlar; Newton kullanıcıları ayrıca 802.11b kablosuz ağ kartları, ATA tipi flash bellek kartları (popüler CompactFlash format dahil) ve Bluetooth kartları için yazan sürücüler de üretti. 2 AA pil ile güçlendirilmiştir ve aynı zamanda bir güç adaptörü ile de kullanılabilir. 2400 bit / s hızında veri aktarımı sağlar ve sırasıyla 9600 ve 4800 bit / s hızlarında faks mesajları gönderip alabilir.

Orijinal Apple MessagePad ve MessagePad 100 dört AAA pil kullandı. Apple MessagePad 110'un piyasaya sürülmesiyle AA pillerin yerini aldılar. 4 AA NiCd (MessagePad 110, 120 ve 130) ve 4x AAA pil ve nikel-kadmiyum pil hücrelerinin (MP2x00 serisi, eMate 300) kullanımı, 30 saate kadar bir çalışma zamanı verir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017.