İçeriğe atla

Apple Mighty Mouse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Apple Mighty Mouse
Geliştirici(ler)Apple
TipFare
Çıkış tarihi2 Ağustos 2005
Son üretim20 Ekim 2009
EnerjiUSB (Kablolu) 1 veya 2 AA pil (Kablosuz)
Bağlantı(lar)USB (Kablolu) Bluetooth (Kablosuz)
ÖnceliApple Kablosuz Fare, Apple Pro Fare
ArdılıApple Magic Mouse

Apple Mighty Mouse Mitsumi Electric tarafından üretilen ve Apple tarafından satılan çok kontrollü bir USB fare. 2 Ağustos 2005'te ilk kez duyuruldu ve satıldı. 2006'dan 2009'a kadar bir Bluetooth sürümü mevcuttu.

Mighty Mouse'tan önce, Apple, 22 yıl önce Apple Lisa'yla başlayan, bilgisayarlarla tek tuşla fare sattı.

20 Ekim 2009'da, kablosuz Mighty Mouse durduruldu ve çoklu dokunuşlu Apple Magic Mouse ile değiştirildi. Cihazın kablolu versiyonu mevcut ancak "Mighty Mouse" adlı bir cihazın başka bir üreticisi ile olan ticari marka sorunlarından dolayı aynı tarih itibarıyla "Apple Mouse" olarak yeniden adlandırıldı.[1]

Mighty Mouse beyaz plastikten yapılmış ve farenin yüzünde oyulmuş bir Apple logosu var. Fare, dört işlevsel denetime sahiptir: sol kapasitif sensör, sağ kapasitif sensör, basınç sensörü ve yan sıkıştırma sensörlü palet. Trackball, kullanıcıların bir sayfayı veya belgeyi köşegen dahil herhangi bir yönde kaydırmasını sağlar. Mekanik düğmeler yerine, dokunmaya duyarlı topshell (aşağıda belirtilmiştir) ve basınç algılama izleme topu, farenin hangi tarafa dokunulduğunu veya topun tutulup tutulmadığını algılamasını sağlar.[2]

Fare, kaydırma topu döndürüldüğünde ses çıkarır, ancak bu, topun hareket etmesinin direkt bir ürünü değildir; Ses aslında fare içindeki küçük bir hoparlör tarafından üretilir. Bu özelliği, farenin içindeki hoparlörü fiziksel olarak devre dışı bırakmaktan başka devre dışı bırakmanın hiçbir yolu yoktur.

Şu anda, Mac OS X, üçüncü parti yazılımlar olmadan fareyi tam olarak destekleyen tek işletim sistemidir. Mac OS X ile birlikte kullanıldığında, sensörler, Dashboard ve Exposé (şimdiki Mission Control) gibi uygulamaları başlatmak veya Apple işletim sisteminin özelliklerini tetiklemek üzere ayarlanabilir.[3] Mac OS X ile kullanılmazsa, fare dikey ve yatay kaydırma tekerleği bulunan dört "düğme" fare gibi davranır. Windows gibi diğer platformların kullanıcılarına daha fazla işlev sunacak üçüncü taraf sürücüler (XMouse, AppleM) var.

Mighty Mouse sağ ve sol sensörlerin aynı anda etkinleştirilip etkinleştirilmediğini raporlamaz. Aslında, yalnızca farenin sol tarafında herhangi bir parmak teması olmadığında sağ tıklama bildiriyor. Dolayısıyla sağ tıklama, parmağınızı fareden kaldırmanın ardından sağ tıklamayı gerektirir. Bu aynı zamanda Mighty Mouse'un, CAD yazılımları, oyunları ve fare için birden fazla işlevin eşleştirildiği diğer uygulamaların kullandığı fare kodlamayı destekleyemediği anlamına gelir.

2 Ağustos 2005 tarihinde Apple, Mighty Mouse'u 49 ABD doları önerilen perakende satış fiyatı ile tanıttı. 12 Ekim 2005 tarihinde Apple, her iMac'le birlikte Mighty Mouse'u ve 19 Ekim 2005'te PowerMac G5 hattını da sevk etmeye başladı.[4] Kullanıcının bir Apple Kablosuz Klavye ve Apple Kablosuz Fare'ye yükseltme seçeneği vardır. O sırada sunulan bu fareyi satın almamanın tek yolu Mac Mini'ti.

25 Temmuz 2006'da Apple, Bluetooth 2.0 kullanan bir kablosuz Mighty Mouse (numarası MA272LL / A ve MB111LL / A) yayınladı. Yeni sürüm iki AA pil kullanıyor, ancak ağırlığı azaltmak için tek bir AA pil üzerinde çalışıyor olabilir. Kablosuz Mighty Mouse 69 $ fiyatla edildi. 7 Ağustos 2007'de Apple biraz Mighty Mouse'u güncelledi, sıkma alanlarının rengini beyaza çevirdi.[5] Kablosuz sürümün maliyeti 69 $ iken, Eylül 2009'dan bu yana Mighty Mouse'un kablolu versiyonu 49 $, kablosuz internet ücreti 49 $ idi.

Apple, 20 Ekim 2009'da adı ile ilgili yasal sorunlardan dolayı Mighty Mouse'u "Apple Mouse" (numarası MB112LL / A) olarak yeniden adlandırmaya zorlandı. Farenin bu sürümü, yeni modellerde Apple Magic Mouse'ın bulunduğu 9 Ağustos 2010 tarihine kadar Mac Pro ile birlikte sunulmaya devam edildi.

Aynı gün, Apple, çok dokunuşla hazırlanmış bir panel bulunan alüminyum bir tabla ile inşa edilen Apple Magic Mouse adında tamamen yeni bir fare duyurdu ve piyasaya sürdü.[6] MacBook'taki trackpad'lerde olduğu gibi, bu yeni sürüm de jestler içeriyordu. Bu sürüm iki adet AA pil kullanıyor ve fiyatı 69 dolardı.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. 
  2. ^ Sheehan, Wendy. "Apple Wireless Mouse review: Apple Wireless Mouse". CNET. 21 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2024. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2017. 
  6. ^ Luepke, Lara. "Apple Mighty Mouse review: Apple Mighty Mouse". CNET. 1 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2024.