Google Allo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Allo sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Google Allo
Google Allo App Logo.png
Google Allo.jpg
Geliştirici(ler) Google
İlk yayınlanma 18 Mayıs 2016 (2 yıl önce) (2016-05-18)
Geliştirme durumu Test aşaması
İşletim sistemi Android, iOS
Tür Anlık mesajlaşma

Allo (ya da Google Allo) Google tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma mobil uygulaması. 18 Mayıs 2016 tarihinde Google I/O etkinliğinde duyrulan Allo'nun 2016 yazında Android ve iOS için yayınlanması beklenmektedir.[1][2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Allo telefon numaraları dayalı olacaktır.

Akıllı cevap[değiştir | kaynağı değiştir]

Allo adlı "Akıllı Cevap" işlevi son mesajına cevap önermek için Google'ın Makine öğrenimi teknolojisini kullanacak, birkaç seçenek arasından seçilebilir. Özelliği de yanıtları önermek için kullanıcıya gönderilen görüntüleri analiz eder.[3] Google'ın Gelen Kutusu (Google Inbox uygulamasında görülen akıllı cevap özelliğine benzer, zamanla onun önerilerini uyarlamak için kullanıcının davranışları öğreneceklerdir.

Gizli mod[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizli mod süresi dolan sohbetler, özel bildirimleri ve uçtan uca şifreleme içeren isteğe bağlı modu olacak.[4] Open Whisper Systems'in Signal Protokolü kullanacak şifreleme, zaten Signal uygulamasında kullanılmakdadır.

"Whisper Shout"[değiştir | kaynağı değiştir]

"Whisper Shout" (Fısıltı ile seslenmek) kullanıcıya sesi temsil etmek için bir iletinin boyutunu artırmak veya azaltmak için izin verecek.[5]

Whisper Shout görüntüsü

Google Assistant[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu, bir konuşan sanal asistan olan Google Assistantı destekleyen mevcut uygulamalardan biri olacaktır.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Allonun Google I/O-da tanıtımın ardından, Google varsayılan olarak kapalı uçtan uca şifrelemeye göre, güvenlik uzmanları ve gizlilik savunucuları tarafından eleştirildi. Edward Snowden, ihbarcı ve eski NSA yüklenici, Twitterde uygulamasını eleştirdi, "Google'ın kararının yeni #Allo sohbet uygulamasında varsayılan olarak uçtan uca şifreleme devre dışı bırakmak için tehlikeli olduğunu ve güvensiz hale getirir." söyledi.[6] Thai Duong, Google'ın ürün güvenlik ekibinin üyesi, kişisel blog yazısı yazarak, o bir ayar eklenmesi için çaba göstereceini söyledi, bu, kullanıcılara her zaman açık şifreleme verecek, ama daha sonra Duong ifadesini geri çekti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]