Google Allo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Allo sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Google Allo
Google Allo App Logo.png
Google Allo.jpg
Geliştirici(ler) Google
İlk yayınlanma 18 Mayıs 2016 (22 ay önce) (2016-05-18)
Geliştirme durumu Test aşaması
İşletim sistemi Android, iOS
Tür Anlık mesajlaşma

Allo (ya da Google Allo) Google tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma mobil uygulaması. 18 Mayıs 2016 tarihinde Google I/O etkinliğinde duyrulan Allo'nun 2016 yazında Android ve iOS için yayınlanması beklenmektedir.[1][2]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Allo telefon numaraları dayalı olacaktır.

Akıllı cevap[değiştir | kaynağı değiştir]

Allo adlı "Akıllı Cevap" işlevi son mesajına cevap önermek için Google'ın Makine öğrenimi teknolojisini kullanacak, birkaç seçenek arasından seçilebilir. Özelliği de yanıtları önermek için kullanıcıya gönderilen görüntüleri analiz eder.[3] Google'ın Gelen Kutusu (Google Inbox uygulamasında görülen akıllı cevap özelliğine benzer, zamanla onun önerilerini uyarlamak için kullanıcının davranışları öğreneceklerdir.

Gizli mod[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizli mod süresi dolan sohbetler, özel bildirimleri ve uçtan uca şifreleme içeren isteğe bağlı modu olacak.[4] Open Whisper Systems'in Signal Protokolü kullanacak şifreleme, zaten Signal uygulamasında kullanılmakdadır.

"Whisper Shout"[değiştir | kaynağı değiştir]

"Whisper Shout" (Fısıltı ile seslenmek) kullanıcıya sesi temsil etmek için bir iletinin boyutunu artırmak veya azaltmak için izin verecek.[5]

Whisper Shout görüntüsü

Google Assistant[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu, bir konuşan sanal asistan olan Google Assistantı destekleyen mevcut uygulamalardan biri olacaktır.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Allonun Google I/O-da tanıtımın ardından, Google varsayılan olarak kapalı uçtan uca şifrelemeye göre, güvenlik uzmanları ve gizlilik savunucuları tarafından eleştirildi. Edward Snowden, ihbarcı ve eski NSA yüklenici, Twitterde uygulamasını eleştirdi, "Google'ın kararının yeni #Allo sohbet uygulamasında varsayılan olarak uçtan uca şifreleme devre dışı bırakmak için tehlikeli olduğunu ve güvensiz hale getirir." söyledi.[6] Thai Duong, Google'ın ürün güvenlik ekibinin üyesi, kişisel blog yazısı yazarak, o bir ayar eklenmesi için çaba göstereceini söyledi, bu, kullanıcılara her zaman açık şifreleme verecek, ama daha sonra Duong ifadesini geri çekti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]