"Chieti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
→‎İklim: Yazım hatası düzeltildi: rüzgar → rüzgâr AWB ile
(→‎Resimler: düzeltme AWB ile)
k (→‎İklim: Yazım hatası düzeltildi: rüzgar → rüzgâr AWB ile)
Chieti şehrinin iklimi ılıman Akdeniz iklimidir. Şehir iklimi bir taraftan 20 km uzaklıkta olan Adriyatik Denizi, diğer taraftan 25–30 km uzaklıkta olan "Majella Masifi" dagları tarafından etkilenmektedir. Bu ozellik dolayisyla şehir maksimum ve minimum ısıları arasinda cok büyük fark bulunmamakta ve yine gunduz ve gece ısıları cok degisik olmamaktadır.
 
En soğuk ay olan Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6-7 °C; en yuksek 10,9 °C ve en dusuk 4-5 °C olur. En sıcak ay olan Temmuzda ortalama isi 20-21 °C olur. Kuzey Afrika'dan gelen rüzgarrüzgâr tesriyle gece isisi 20-21 °C olmaktadır. Yazin 45-50 gun isi maksimum 30 °C olamakta ve bu sicaklik yuksek nem ilke cok daha fazal hisedilmektedir. Fakat bazen sıcak ve kuru "Fon" rüzgarlarırüzgârları sehrin yazlarına tesir yapmakta ve yazları "fon" estigi zamanlar isi artmakta ve nisbi nem orani dusmektedir.
 
Yağışlar Abruzzo'nun deniz sahillerinde buluna bolgelerine kiyasla cok daha fazladir ve Chieti'de yagislar guz ve kis (Ekim ve Kasim) aylarındadır. Bu aylarda şehirdeki yagislar 80-100 gun gibi kisa bir zaman araliginda oldugu için bu yagislarla birlikte büyük simsekli ve gokgurultulu firtinalar da cok gorulmektedir. Yazin ise şehir genellikle kuru ve yagissiz gecmektedir. Fakat zaman zaman, ozellikle Agustos sonlarında, Kuzey Atlantikten Alpleri asan siklonik basinc dusuklukleri dolayisiyla ogleden sonraları hava birden degisip simsekli ve gokgurultulu firtinalar ve yagmur gorulmektedir.
15.194

değişiklik

Gezinti menüsü