İçeriğe atla

"Matera" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Birkaç yazım hatası düzeltildi
k ((GR) File renamed: File:IMGMater 1768.JPGFile:IMGMater 1768 - Casa Grotta Matera.jpg File renaming criterion #2: Changer un nom sans aucune signification ou ambigu en un représentatif du sujet de...)
k (Birkaç yazım hatası düzeltildi)
| görüntü = Matera-vista02.jpg
| görüntü_boyutu =
| görüntü_açıklaması= Matera'nin panaromikpanoramik görünümü
| harita = Map Region of Basilicata.svg
| harita_boyutu =
Şehir, Arap-Bizans ve Fransız etkisi altında bir karışım oluşturmuş olup Bölge Barok tarzının açık biçimde Neapolitan etkisinde kaldığını göstermektedir. Matera'da bulunan, neolitik, bronz ve demir çağlarına tarihlenen seramik ve paleolitik kalıntıları Ridola Ulusal Müzesi'nde sergilenmektedir.
 
Tuf kayalık bölgesinde, kayaya kazılarak inşa edilen kiliseler ve evler oluşturulan meşhur "Matera Taşları (Sassi di Matera)" semti bulunur. Matera'nin bu semtinde halahâlâ icinde yasanmakta olan bu tarihsel yerleskeyerleşke 1993'dete [[UNESCO]] [[Dünya Miras Listesi]]'ne kabul edilmistiredilmiştir.
 
Matera, [[Carlo Levi]]'nin sürgünden önce uğradığı yerlerden biridir.
Gli antichi rioni chiamati Sassi, assieme con le cisterne ed i sistemi di raccolta delle acque, sono la caratteristica peculiare di Matera. Si tratta di originali ed antichi aggregati di case scavate nel tufo, a ridosso di un profondo burrone, la Gravina. Alla fine del 1993 l'UNESCO ha dichiarato i rioni Sassi Patrimonio Mondiale dell'Umanità.
-->
Matera'nin Italyaİtalya'ninnın suşu sehirlerdenşehirlerden karayolu ile uzakliklariuzaklıkları soyledirşöyledir: [[Potenza]] (100 km); [[Bari]] (65 km); [[Taranto]] (75 km); [[Napoli]] (251 km); [[Roma]] (463 km); [[Reggio Calabria]] (391 km) ve [[Milano]] (943 km).
 
<!--
== Demografi ==
 
Matera şehrinin komün sınırları içindeki nüfusu (9./2010 tahminleri itibarıyla) 60.757 kişidir ve nüfus yoğunluğu 156,8 kişi/km² olur. Matera komününün belediye sınırları içinde nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda gelişmesi resmiresmî nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:<ref>Kaynak: Fransızca ve İtalyanca Wikipedia</ref>
 
<small>''Kişi''</small>
== Komşu beldeler ==
 
Matera komününün şu komünlerle ortak sinirlarisınırları bulunmaktadir:bulunmaktadır:
[[Altamura]] (BA), [[Ginosa]] (TA), [[Gravina in Puglia]] (BA), [[Grottole]], [[Laterza, Italya|Laterza]] (TA), [[Miglionico]], [[Montescaglioso]], [[Santeramo in Colle]] (BA)
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
* [http://it.wikipedia.org/wiki/Matera Italyancaİtalyanca Wikipedia "Matera" maddesi] {{it icon}}
 
== Ayrıca bakınız ==
 
{{commons|Matera}}
* [http://www.comune.matera.it/ Matera Belediyesi ResmiResmî SiteSitesi] {{it icon}}
 
{{İtalya'daki şehirler|durum=collapsed}}
1.067

değişiklik