Roero

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Piyemonte'deki Üzüm Bağları Peyzajı : Langhe-Roero ve Monferrato
UNESCO Dünya Mirası
Konum İtalya
KriterKültürel: iii, iv
Referans1390
Tescil2014 (38. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Roero, kuzey İtalya'nın Piyemonte bölgesindeki Cuneo ilinin kuzeydoğu köşesinde yer alan coğrafi bir alandır. Bu engebeli bölge, şarapları ve meyve üretimi ile meşhurdur: özellikle Canale'nin şeftalisi ve Guarene'de on sekizinci yüzyılda ortaya çıkan Madernassa olarak bilinen yerel armut çeşidi.[1] Bölgede çilek de yetiştirilmektedir.

22 Haziran 2014'te Langhe, kültürel manzaraları, uzun zamandır devam eden ve günümüze kadar sürekli iyileştirilmiş şarap yetiştirme ve şarapçılık gelenekleri için seçkin bir yaşam ifadesi nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pera madernassa - storia - ricette 5 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İtalyanca)
  2. ^ "Vineyard Landscape of Piedmont: Langhe-Roero and Monferrato". World Heritage Centre. UNESCO. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2014. 
  3. ^ "Vineyard Landscape of Piedmont: Langhe-Roero and Monferrato". Association for the Heritage of the Vineyard Landscape of Langhe-Roero and Monferrato. 10 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2014.