Monferrato

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Piyemonte'deki Üzüm Bağları Peyzajı : Langhe-Roero ve Monferrato
UNESCO Dünya Mirası
Konum İtalya
KriterKültürel: iii, iv
Referans1390
Tescil2014 (38. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
Monferrato manzarası San Marzano Oliveto, Monviso
Monferrato bayrağı

Monferrato (Piyemontece: Monfrà; İtalyancaMonferrato; LatinceMons ferratus) Kuzey İtalya'da Piyemonte ilinde yer alıp kabaca Asti ve Alessandria komünlerini içeren Asti spumante, Barbera ve Moscato d'Asti gibi dünyaca tanınan şarap üretimiyle ünlü hatta bu sebepten 2014 yılı Haziran ayında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilen bölgedir.[1][2]

Monferrato üç bölgeden oluşmaktadır:

  • Basso Monferrato (Aşağı Monferrato)
  • Monferrato Astigiano
  • Alto Monferrato (Yukarı Monferrato)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişmiş bir mutfak kültürüne sahip olan bölge şarabın dışında dünyaca ünlü peynir ve trüf mantarı üreticileri bulunmakta olup en ünlü yemeği ise Agnolotti adlı makarnadır. Asti doğumlu şair Vittorio Alfieri ile Alessandria doğumlu yazar Umberto Eco Monferratoludur. Crea dağında yer alan 1589 tarihli Katolik kilise kompleksi Sacro Monte di Crea UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

Görüntüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vineyard Landscape of Piedmont: Langhe-Roero and Monferrato". World Heritage Centre. UNESCO. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2014. 
  2. ^ "Vineyard Landscape of Piedmont: Langhe-Roero and Monferrato". Association for the Heritage of the Vineyard Landscape of Langhe-Roero and Monferrato. 10 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]