Dünya Güreş Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
FILA Dünya Güreş Şampiyonası
Güncel sezon/turnuva:
2014 Dünya Güreş Şampiyonası
Spor Güreş
İlk sezon 1904
Ülke Uluslar arası
Resmî site FILA


Dünya Güreş Şampiyonası FILA tarafından organize edilmektedir. Erkekler Greko-Romen turnuva 1904 yılında başladı. Erkekler serbest stil turnuva 1951 yılında başladı ve kadın şampiyonası ilk 1987 yılında başlandı.

Turnuva Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Takım puan sıralaması
1. 2. 3.
1951 Finlandiya Helsinki  Türkiye  İsveç  Finlandiya
1954 Japonya Tokyo  Türkiye  Sovyetler Birliği  İran
1957 Türkiye İstanbul  Türkiye  Sovyetler Birliği  İran
1959 İran Tahran  Sovyetler Birliği  Türkiye  Bulgaristan
1961 Japonya Yokohama  İran  Sovyetler Birliği  Türkiye
1962 Amerika Birleşik Devletleri Toledo  Sovyetler Birliği  Japonya  İran
1963  Bulgaristan Sofya  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Türkiye
1965 Birleşik Krallık Manchester  İran  Bulgaristan  Sovyetler Birliği
1966 Amerika Birleşik Devletleri Toledo  Türkiye  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD
1967 Hindistan Yeni Delhi  Sovyetler Birliği  Japonya  İran
1969 Arjantin Mar del Plata  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  İran
1970 Kanada Edmonton  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  İran
1971 Bulgaristan Sofya  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  İran
1973 İran Tahran  Sovyetler Birliği  İran  Bulgaristan
1974 Türkiye İstanbul  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Türkiye
1975 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Minsk  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Moğolistan
1977 İsviçre Lozan  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Doğu Almanya
1978 Meksika Mexico City  Sovyetler Birliği  Doğu Almanya  İran
1979 Amerika Birleşik Devletleri San Diego  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Doğu Almanya
1981 Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Üsküp  Sovyetler Birliği  Bulgaristan Amerika Birleşik Devletleri ABD
1982 Kanada Edmonton  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Bulgaristan
1983 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kiev  Sovyetler Birliği  Bulgaristan Amerika Birleşik Devletleri ABD
1985 Macaristan Budapeşte  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Bulgaristan
1986 Macaristan Budapeşte  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Bulgaristan
1987 Fransa Clermont-Ferrand  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Bulgaristan
1989 İsviçre Martigny  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Türkiye
1990 Japonya Tokyo  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  Bulgaristan
1991 Bulgaristan Varna  Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri ABD  İran
1993 Kanada Toronto Amerika Birleşik Devletleri ABD  Rusya  Türkiye
1994 Türkiye İstanbul  Türkiye  Rusya  Küba
1995 Amerika Birleşik Devletleri Atlanta Amerika Birleşik Devletleri ABD  İran  Rusya
1997 Rusya Krasnoyarsk  Rusya  Ukrayna  İran
1998 İran Tahran  İran  Rusya Amerika Birleşik Devletleri ABD
1999 Türkiye Ankara  Rusya Amerika Birleşik Devletleri ABD  Türkiye
2001 Bulgaristan Sofya  Rusya  Bulgaristan  İran
2002 İran Tahran  İran  Rusya  Küba
2003 Amerika Birleşik Devletleri New York Flag of Georgia (1990-2004).svg Gürcistan Amerika Birleşik Devletleri ABD  İran
2005 Macaristan Budapeşte  Rusya  Küba  Gürcistan
2006 Çin Halk Cumhuriyeti Guangzhou  Rusya  İran Amerika Birleşik Devletleri ABD
2007 Azerbaycan Bakü  Rusya  Türkiye  Küba
2009 Danimarka Herning  Rusya  Azerbaycan  İran
2010 Rusya Moskova  Rusya  Azerbaycan  Küba
2011 Türkiye İstanbul  Rusya  İran Amerika Birleşik Devletleri ABD

Erkekler Greko-Romen[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Takım puan sıralaması
1. 2. 3.
1904 Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Viyana Ödül verilmedi
1905 Flag of the German Empire.svg Berlin Ödül verilmedi
1907 Flag of the German Empire.svg Frankfurt Ödül verilmedi
1908 Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Viyana Ödül verilmedi
1909 Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Viyana Ödül verilmedi
1910 Flag of the German Empire.svg Düsseldorf Ödül verilmedi
1911 Finlandiya Helsinki Ödül verilmedi
1913 Flag of the German Empire.svg Wrocław Ödül verilmedi
1920 Avusturya Viyana Ödül verilmedi
1921 Finlandiya Helsinki Ödül verilmedi
1922 İsveç Stockholm Ödül verilmedi
1950 İsveç Stockholm  İsveç  Finlandiya Macaristan
1953 İtalya Napoli  Sovyetler Birliği  İsveç  Finlandiya
1955 Batı Almanya Karlsruhe  Sovyetler Birliği  İsveç  Türkiye
1958 Macaristan Budapeşte  Sovyetler Birliği  Türkiye  Macaristan
1961 Japonya Yokohama  Sovyetler Birliği  Türkiye  Romanya
1962 Amerika Birleşik Devletleri Toledo  Sovyetler Birliği  Türkiye  Bulgaristan
1963 İsveç Helsingborg  Sovyetler Birliği  Macaristan  Yugoslavya
1965 Finlandiya Tampere  Sovyetler Birliği  Polonya  Bulgaristan
1966 Amerika Birleşik Devletleri Toledo  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Romanya
1967 Romanya Bükreş  Sovyetler Birliği  Macaristan  Romanya
1969 Arjantin Mar del Plata  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Romanya
1970 Kanada Edmonton  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Romanya
1971 Bulgaristan Sofya  Bulgaristan  Sovyetler Birliği  Macaristan
1973 İran Tahran  Sovyetler Birliği  Polonya  Bulgaristan
1974 Polonya Katowice  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Polonya
1975 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Minsk  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Polonya
1977 İsveç Göteborg  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Romanya
1978 Meksika Mexico City  Sovyetler Birliği  Romanya  Bulgaristan
1979 Amerika Birleşik Devletleri San Diego  Sovyetler Birliği  Macaristan  Bulgaristan
1981 Norveç Oslo  Sovyetler Birliği  Macaristan  Finlandiya
1982 Polonya Katowice  Sovyetler Birliği  Polonya  Romanya
1983 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Kiev  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Finlandiya
1985 Norveç Kolbotn  Sovyetler Birliği  Bulgaristan Romanya
1986 Macaristan Budapest  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Polonya
1987 Fransa Clermont-Ferrand  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Polonya
1989 İsviçre Martigny  Sovyetler Birliği  Macaristan  Bulgaristan
1990 İtalya Ostia  Sovyetler Birliği  Macaristan  Bulgaristan
1991 Bulgaristan Varna  Sovyetler Birliği  Bulgaristan  Küba
1993 İsveç Stockholm  Rusya  Küba  İsveç
1994 Finlandiya Tampere  Rusya  Ukrayna  Bulgaristan
1995 Çek Cumhuriyeti Prague  Rusya  Almanya  Polonya
1997 Polonya Wroclaw  Rusya  Türkiye  Almanya
1998 İsveç Gävle  Rusya  Güney Kore  Türkiye
1999 Yunanistan Athens  Rusya  Küba  Güney Kore
2001 Yunanistan Patras  Küba  Rusya Amerika Birleşik Devletleri ABD
2002 Rusya Moskova  Rusya Flag of Georgia (1990-2004).svg Gürcistan  Küba
2003 Fransa Créteil Flag of Georgia (1990-2004).svg Gürcistan  Rusya  Ukrayna
2005 Macaristan Budapest  Macaristan  Rusya  Türkiye
2006 Çin Halk Cumhuriyeti Guangzhou  Türkiye  Rusya Amerika Birleşik Devletleri ABD
2007 Azerbaycan Bakü Amerika Birleşik Devletleri ABD  Rusya  Gürcistan
2009 Danimarka Herning  Türkiye  İran  Azerbaycan
2010 Rusya Moskova  Rusya  Türkiye  Azerbaycan
2011 Türkiye İstanbul  Rusya  Türkiye  İran

Bayanlar serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Yer Takım puan sıralaması
1. 2. 3.
1987 Norveç Lørenskog  Japonya  Norveç  Fransa
1989 İsviçre Martigny  Japonya  Norveç Çin Cumhuriyeti Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei
1990 İsveç Luleå  Japonya  Norveç Çin Cumhuriyeti Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei
1991 Japonya Tokyo  Japonya  Venezuela Çin Cumhuriyeti Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei
1992 Fransa Villeurbanne  Japonya  Rusya  Fransa
1993 Norveç Stavern  Norveç  Japonya  Çin
1994 Bulgaristan Sofya  Japonya  Rusya  Fransa
1995 Rusya Moskova  Rusya  Japonya  Fransa
1996 Bulgaristan Sofia  Japonya  Rusya Amerika Birleşik Devletleri ABD
1997 Fransa Clermont-Ferrand  Japonya  Fransa Amerika Birleşik Devletleri ABD
1998 Polonya Poznań  Rusya  Japonya Amerika Birleşik Devletleri ABD
1999 İsveç Boden Amerika Birleşik Devletleri ABD  Japonya  Çin
2000 Bulgaristan Sofya  Japonya  Rusya  Kanada
2001 Bulgaristan Sofya  Çin  Japonya  Ukrayna
2002 Yunanistan Chalcis  Japonya  İsveç  Rusya
2003 Amerika Birleşik Devletleri New York  Japonya Amerika Birleşik Devletleri ABD  Rusya
2005 Macaristan Budapeşte  Japonya  Çin Amerika Birleşik Devletleri ABD
2006 Çin Halk Cumhuriyeti Guangzhou  Japonya  Çin  Kanada
2007 Azerbaycan Bakü  Japonya  Kazakistan  Ukrayna
2008 Japonya Tokyo  Japonya  Kanada  Rusya
2009 Danimarka Herning  Azerbaycan  Japonya  Kanada
2010 Rusya Moskova  Japonya  Rusya  Kanada
2011 Türkiye İstanbul  Japonya  Kanada  Moğolistan

Toplam takım sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke 1.Sıra 2.Sıra 3.Sıra
1  Sovyetler Birliği 48 5 1
2  Rusya 20 14 4
3  Japonya 17 7 0
4  Türkiye 7 8 9
5 Amerika Birleşik Devletleri ABD 4 13 12
6  İran 4 5 14
7  Gürcistan 2 1 2
8  Bulgaristan 1 20 14
9  Macaristan 1 6 3
10  İsveç 1 4 0
11  Küba 1 3 6
12  Norveç 1 3 0
13  Çin 1 2 2
14  Azerbaycan 1 2 2
15  Polonya 0 3 6
16  Kanada 0 2 4
17  Ukrayna 0 2 3
18  Romanya 0 1 8
19  Finlandiya 0 1 4
20  Doğu Almanya 0 1 2
20  Fransa 0 1 2
22  Almanya 0 1 1
22  Güney Kore 0 1 1
24  Kazakistan 0 1 0
24  Venezuela 0 1 0
26 Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 0 0 3
27  Moğolistan 0 0 2


Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]