Yeni Delhi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeni Delhi'nin önemli yerleri

Yeni Delhi Hindistan'ın başkenti, 321.883 şehir içi nüfusu ile yerleşim alanı olarak nüfusu 17.753.087 kişidir (1 Ocak 2006 verilerine göre). 1912-1947 arası Britanya Hindistanı'nın başkenti olmuştur. Bundan sonra Hindistan bağımsız olunca yine başkent olarak kalmaya devam etmiştir. Yüzölçümü 42.7 km2'dir. Yeni Delhi, 134 yabancı elçiliğe ve yüksek komisyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin temeli, 15 Aralık 1911 tarihinde atılmıştır.

Yeni Delhi iki UNESCO Dünya Mirası'na sahiptir: Hümayun Türbesi ve Qutub kompleksi.

Dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Yeni Delhi, ağaçlıklı geniş bulvarlara sahiptir ve çok sayıda ulusal kurum, müze ve görülecek yerler ev sahipliği yapmaktadır.

Taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Planlı bir şehir olmakla beraber yol yapım ve bakım, öncelikle Yeni Delhi Belediye Meclisi İnşaat Mühendisliği Bölümü sorumluluğundadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni Delhi Kozmopolit bir şehirdir. Milli olaylar Cumhuriyet Bayramı , Bağımsızlık Günü ve Gandi Jayanti (Gandhi'nin doğum günü) gibi günlerdir. Dini bayramlar Diwali (ışık festival), Maha Shivaratri , Teej , Guru Nanak Jayanti , Baisakhi , Durga Puja , Holi , Lohri , Ramazan Bayramı , Kurban Bayramı , Noel ve Mahavir Jayanti. Qutub Festivali Kutub , olayın seçilmiş arka fon olarak Hindistan üzerinden bütün müzisyenlerin ve dansçıların performansları ile, gece boyunca sergilenecek olan kültürel bir olaydır.

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir Coğrafi konum Ulus Beri
Chicago Illinois ABD 2001
Londra İngiltere Büyük Britanya 2002
Ulan Bator Hücre metni Moğolistan 2001
Moskova Merkez Federal Bölgesi Rusya 2002
Saint Petersburg Rusya 2002
Johannesburg Hücre metni Güney Afrika 2007

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'daki şehirler listesi