2002 Dünya Güreş Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

2002 Dünya Güreş Şampiyonası serbest ve grekoromen stil kategorilerinde 39. defa düzenlenen organizasyondur.Müsabakalara ev sahipliğini 7-9 Eylül tarihleri arasında serbest stil müsabakaları için İran İran'nın Tahran kenti ,bayanlar serbest stil müsabakaları için 2-3Kasım tarihleri arasında Yunanistan Yunanistan'in Chalcis kenti ve 20-22 Eylül tarihleri arasında erkekler grekoromen stil müsabakaları için Rusya Rusya'nın Moskova kenti yapmıştır.

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Rusya 5 3 3 11
2  Japonya 3 1 0 4
3  İsveç 2 2 2 6
4  Ukrayna 2 0 3 5
5  İran 1 2 3 6
6  Küba 1 2 2 5
7 Gürcistan 1 1 1 3
Amerika Birleşik Devletleri ABD 1 1 1 3
9  Bulgaristan 1 0 1 2
 Türkiye 1 0 1 2
11  Ermenistan 1 0 0 1
 Almanya 1 0 0 1
 Yunanistan 1 0 0 1
14  Azerbaycan 0 2 0 2
15  Mısır 0 1 1 2
 Polonya 0 1 1 2
17  Çin 0 1 0 1
 Fransa 0 1 0 1
 Macaristan 0 1 0 1
 Moğolistan 0 1 0 1
 Türkmenistan 0 1 0 1
22  Norveç 0 0 1 1
 Porto Riko 0 0 1 1
Total 21 21 21 63

Takım sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Rank Erkekler serbest stil Erkekler Grekoromen stil Kadınlar serbest stil
Takım Puan Takım Puan Takım Puan
1  İran 44  Rusya 45  Japonya 47
2  Rusya 42 Gürcistan 27  İsveç 34
3  Küba 35  Küba 26  Rusya 32
4  Ukrayna 34  Bulgaristan 22  Almanya 27
5 Gürcistan 34 Amerika Birleşik Devletleri ABD 22  Yunanistan 26
6  Özbekistan 19  Türkiye 21  Polonya 25
7  Almanya 19  İsveç 20  Kanada 24
8  Ermenistan 16  Mısır 17  Ukrayna 21
9  Bulgaristan 15  Özbekistan 17  Fransa 21
10  Azerbaycan 14  Ermenistan 16  Çin 20

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
55 kg  René Montero (CUB)  Namig Abdullayev (AZE)  Oleksandr Zakharuk (UKR)
60 kg  Aram Margaryan (ARM)  Oyuunbilegiin Pürevbaatar (MGL)  Mohammad Talaei (IRI)
66 kg  Elbrus Tedeyev (UKR)  Alireza Dabir (IRI)  Zaur Botayev (RUS)
74 kg  Mehdi Hajizadeh (IRI)  Magomed Isagadzhiev (RUS)  Volodymyr Syrotyn (UKR)
84 kg  Adam Saitiev (RUS)  Yoel Romero (CUB)  Majid Khodaei (IRI)
96 kg  Eldar Kurtanidze (GEO)  Alireza Heidari (IRI)  Vadim Tasoyev (UKR)
120 kg  David Musulbes (RUS)  Alexis Rodríguez (CUB)  Aydın Polatçı (TUR)

Erkekler grekoromen stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
55 kg  Geidar Mamedaliyev (RUS)  Nepes Gukulov (TKM)  Hassan Rangraz (IRI)
60 kg  Armen Nazaryan (BUL)  Włodzimierz Zawadzki (POL)  Roberto Monzón (CUB)
66 kg  Jimmy Samuelsson (SWE)  Farid Mansurov (AZE)  Manuchar Kvirkelia (GEO)
74 kg  Varteres Samourgachev (RUS)  Badri Khasaia (GEO)  Filiberto Azcuy (CUB)
84 kg  Ara Abrahamian (SWE)  Aleksandr Menshikov (RUS)  Mohamed Abdelfatah (EGY)
96 kg  Mehmet Özal (TUR)  Karam Gaber (EGY)  Ali Mollov (BUL)
120 kg  Dremiel Byers (USA)  Mihály Deák-Bárdos (HUN)  Yuri Patrikeyev (RUS)

Kadınlar serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg  Brigitte Wagner (GER)  Inga Karamchakova (RUS)  Ida Hellström (SWE)
51 kg  Sofia Poumpouridou (GRE)  Chiharu Icho (JPN)  Natalia Golts (RUS)
55 kg  Saori Yoshida (JPN)  Tina George (USA)  Ida-Theres Karlsson (SWE)
59 kg  Alena Kartashova (RUS)  Lotta Andersson (SWE)  Mabel Fonseca (PUR)
63 kg  Kaori Icho (JPN)  Sara Eriksson (SWE)  Lene Aanes (NOR)
67 kg  Kateryna Burmistrova (UKR)  Lise Legrand (FRA)  Kristie Marano (USA)
72 kg  Kyoko Hamaguchi (JPN)  Wang Xu (CHN)  Edyta Witkowska (POL)

Dış bağlanti[değiştir | kaynağı değiştir]