Rusya Federal Güvenlik Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rusya Federal Güvenlik Teşkilatı
FSB
Federalnaya slujba bezopasnosti Rossiyskoy Federatsii
Emblem of Federal security service.svg
FSB arması
Flag of Federal security service.svg
FSB bayrağı
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 3 Nisan 1995
Önceki kurumlar
Bağlılığı Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı
Yönetici(ler)
Web sitesi www.fsb.ru

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) (RusçaФедера́льная слу́жба безопа́сности / Federalnaya slujba bezopasnosti ya da kısaca ФСБ (FSB)) Rusya Federasyonu'nun önceki Çeka, NKVD ve KGB teşkilatlarının yerini alan millî iç güvenlik teşkilatıdır.

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Teşkilatı (FSB), karşı istihbarat, iç güvenlik ve sınır güvenliği, terörizmle mücadele ve gizli izleme faaliyetlerini yürütür. Ana idari binası Kızıl Meydan'da Moskova'nın merkezinde KGB'nin eski ana idari binası ile aynı yerdir.

Kurum önceden Federal Karşı İstihbarat Teşkilatı olarak bilinirdi. Boris Yeltsin tarafından 3 Nisan 1995 tarihinde Rusya Parlamentosunun her iki kanadından da geçip yasalaşan FSK'nın yeniden yapılanması ve genişlemesiyle ilgili kanun maddesi yürürlüğe kondu. 9 Mart 2004 tarihindeki başkanlık kararnamesi ile Adalet Bakanlığına bağlandı.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Casusluk görevlerini Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi (eski KGB SSCB Birinci Baş Direktörlüğü) üzerine aldığı için FSB daha çok iç işler ile ilgilenir. Ancak FSB ayrıca yurt dışında elektronik dinlemeleri yürüten FAPSI diye adlandırılan daireye de sahiptir. İlaveten FSB, son kabul edilen anti-terör yasasına uygun olarak eski Sovyet cumhuriyetleri bölgelerinde serbestçe operasyon yapabilir, eğer Rusya Federasyonu Başkanı emir verirse dünyanın herhangi bir bölgesinde askeri anti-terör harekâtları yürütebilir. Rusya'daki bütün kolluk daireleri ve istihbarat daireleri gerektiğinde FSB'nin kılavuzluğunda çalışır. Örnek olarak, GRU, Spetsnaz ve Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'nın dahili askeri müfrezeleri Çeçenistan'da FSB ile birlikte çalışırlar.

FSB Rusya devletinin iç güvenliğinden, karşı casusluktan ve organize suçlardan, terörizmle ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleden sorumludur. Ancak, tenkitçiler iç muhalefeti bastırmakla uğraştığını, Rusya'nın nüfusunun tamamını topyekûn denetim altına almaya çalıştığını, siyasi olayları eskiden KGB'nin yaptığı şekilde etkilemeye çalıştığını iddia ederler. Bu amaçlarına ulaşabilmek için FSB'nin kitlesel dinleme ve gözetleme yaptığı, aralarında yanlış bilgi vermenin, devlet denetimindeki kitlesel medyada propaganda yapmanın, araştırmacı gazetecileri, aykırı fikirdekileri ve muhalif siyasetçileri provoke edilmesinin ve baskı altında tutulmasının da bulunduğu çeşitli aktif tedbirlere başvurduğu söylenir. Terörizmle mücadelede toplumun ilgisini çekmek ve onayını almak için teröristlerce gerçekleştirilen vahşet görüntüleri kurumun internet sitelerinde yayınlanması da propagandanın örneklerindendir.

FSB İç Kuvvetler birliğini, stepsnaz'ı, ve çok geniş bir sivil bilgi toplama ağını kumanda eder. 2006 yılında bütçesinin yaklaşık %40 arttığı rapor edilse de FSB'nin personel sayısı ve bütçesi kanunen devlet sırrıdır. 1992 yılında Rusya'da Çeka'ların sayısının aşağı yukarı 500,000 kişi olduğu tahmin edilmekteydi.

Eleştirenler, FSB'nin diğer ülkelerdeki ayrı yapılanmalar altında faaliyet gösteren bütün iç güvenlik ve istihbarat kuvvetlerinin görevlerini üstlendiğini, sadece bir emniyet ve istihbarat teşkilatı değil aynı zamanda eski KGB gibi bir siyasi güç hâline geldiğini iddia ederler.

Kurumsal yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılındaki bir kararname ile yeni yapısına kavuşan FSB'de zaman içinde gerçekleşen reformlar esas olarak anayasal düzenin korunması ve teröre karşı mücadele departmanında yapılmıştır. FSB'nin kurumsal yapısı içinde yer alan bazı servisler arasında şunlar yer alır[1]:

  1. Karşı istihbarat servisi
  2. İdari Servis
  3. Ekonomik Güvenlik Servisi
  4. Kontrol Servisi
  5. Faaliyet Destek Servisi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İstihbarat Bilimi, editör: Sait Yılmaz, 5. baskı, Kripto yayınları, s. 40