Tor (anonim ağ)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Tor-logo-2011-flat.svg

Tor (kısaltma: The Onion Router); kişi ve grupların kendi gizlilik ve güvenliklerini ön planda tutarak internette işlem ve gezinti yapabilmelerine olanak tanıyan ve sanal tüneller sayesinde bağlantıların maskelenmesi mantığıyla çalışan bir ağdır. Ortaya çıkmasında rol oynayan kuruluşlardan biri de ABD ordusunun bir uzantısı olan United States Naval Research Laboratory'dir (Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı). Daha sonra sivillerin de kullanımına açılmıştır.

Kullanım Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu ağ, kullanıcının, hedefine ağdaki başka bir kullanıcı üzerinden erişmesi mantığıyla çalışır. Özellikle gazeteciler, sivil toplum kuruluşları (STK), Indymedia ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi eylemci yapılanmalar internet üzerindeki çalışmalarını bu yolla gerçekleştirmektedir. Dikkat çekici bir diğer durum, son dönemde Ortadoğu kaynaklı tor kullanımının son derece artış göstermiş olmasıdır.

Tor Tarayıcı Paketi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tor Tarayıcı (önceki ismi Tor Tarayıcı Paketi (Tor Browser Bundle) veya TBB, Tor Projesi'nin başlıca ürünüdür. Firefox tarayıcısının bir düzenlenmiş sürümünü, TorButton, Tor Launcher, NoScript, ve HTTPS Her Yerde Firefox Uzantıları ile birlikte Tor vekil sunucusunu içerir.[1][2] Bir çıkarılabilir ortamda kullanılabileceği gibi Windows, Mac OS X ve Linux üzerinde kullanılabilir.[3] Küresel izleme ifşaları takibi ile, The Guardian'dan Stuart Dredge, gizlice izlenmeyi ve İnternet'te gizliliği korumak için Tor Tarayıcısı kullanmayı öneriyor.[4]

Nasıl Kullanılır?[değiştir | kaynağı değiştir]

Tor ağı, ağ bağlantısını yöneten bilgisayar bileşenleri ile ortak çalışan program ve kod grupları sayesinde çalışır. Kullanıcıyı tor ağına bağlayan bu program ve kod grupları genelde açık kaynak kodlu çalışmalardır.

İnternet üzerindeki işlemlerinizi dağıtarak hem basit hem de karmaşık trafik analizi risklerini azaltmaya yardımcı olur, böylece herhangi bir noktadan sizi hedefinize bağlayabilir. Tor, bağlantı isteminin düz değil de virajlı bir yol izlemesine benzetilebilir ve bağlantı yolunda izlenen birden fazla ağ mevcuttur. Dahası bu ağlar arasında birinden diğerine geçerek ve önceki ağın izlerinden kurtulmak için arkada bırakılan ayak izlerinin periyodik olarak silinmesi şeklinde bir prensibe dayanmaktadır. Burada güvenliği sağlayan asıl husus, her bağlantı isteminde rastgele bir yol izlenmesidir.

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Projenin başladığı tarihten itibaren kullanıcıların en çok takıldığı konulardan biri de güvenliktir.Her ne kadar çalışma mantığı diğer vekil sunucu yazılımları ve ağlarından daha güvenli olsa da, projenin mali kaynağı ABD hükümetidir.Tor Projesi 'nin yapımı için gerekli kaynağın %60 'ı direkt olarak ABD tarafından sağlanmıştır.[5]

ABD hükümetinin desteği Tor Projesi editörleri tarafından doğrulanmış,fakat bunun güvenlik açıklarına neden olmayacağı açıklanmıştır.[6]

Ek okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Perry, Mike; Clark, Erinn; Murdoch, Steven (15 March 2013). "The Design and Implementation of the Tor Browser [DRAFT]". Tor Project. Retrieved 28 April 2014.
  2. ^ Alin, Andrei (2 December 2013). "Tor Browser Bundle Ubuntu PPA". Web Upd8. Retrieved 28 April 2014
  3. ^ Knight, John (1 September 2011). "Tor Browser Bundle-Tor Goes Portable". Linux Journal. Retrieved 28 April 2014.
  4. ^ Dredge, Stuart (5 November 2013). "What is Tor? A beginner's guide to the privacy tool". The Guardian. Retrieved 28 April 2014.
  5. ^ http://www.deepwebtr.info/tor-projesi-guvenilir-mi/
  6. ^ https://www.torproject.org/about/financials.html.en