OMON

Vikipedi, özgür ansiklopedi
OMON
Patch of the OMON.svg
OMON Yaması
Etkin 5 Mayıs 1919
Ülke  Rusya
Tipi Polis Taktik Birimi
Parçası National Guard of Russia.svg Rusya Ulusal Muhafızları
Karargâh Moskova
Savaşları Birinci Çeçen Savaşı
İkinci Çeçen Savaşı
Kuzey Kafkasya'da çatışmalar
Puşkinskaya Meydanı'da OMON'lar

OMON (RusçaОМОН, Отряд мобильный особого назначения, Otryad mobilnı osobogo naznaçeniya; "Özel Amaçlı Mobil Birim"), Sovyetler Birliği ve daha sonra Rusya ve bazı diğer eski Sovyet ülkelerinde bulunan özel polis taktik birimidir.[1]

Modern bağlamda OMON çevik kuvvet veya paramiliter güç olarak tehlikeli gözaltılar, isyan kontrolü, terörle mücadele ve özel koruma gibi görevlerde kullanılmaktadır. Ayrıca OMON birlikleri, Çeçenistan gibi Sovyetler Birliği'nin dağılması sırasında ve sonrasında yaşanan silahlı çatışmalarda önemli rol oynadı. OMON birlikleri ayrıca Belarus, Kazakistan, Tacikistan ve diğer eski Sovyet devletlerinde de bulunmakta olup bazı eski Sovyet ülkelerinde isimleri ve kısaltmaları değişmiştir. Mensupları yaygın olarak omonovtsı adıyla bilinmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Stolyarov, Maria Tsvetkova, Gleb (5 Mart 2021). "Sniper sought, no experience needed: Russian riot police launch recruitment ad blitz". Reuters (İngilizce). 13 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2021.