Spetsnaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Spetnaz Amblemi
Spetnaz birlikleri İkinci Çeçen Savaşı'nda
Spetnaz askerleri terörle mücadele eğitiminde

Spetsnaz (RusçaВойска специального назначения, (спецназ, Rusça telaffuz: [spʲɪtˈsnas]) tr: Voyska spetsialnogo naznaçeniya; Rusça telaffuz: [ˈvojskə spʲɪtsɨˈalʲnəvə nəznɐˈtɕenʲɪjə]), Rus (önceden Sovyet) özel kuvvetleri verilen genel addır. Rusçada "özel amaçlı birlik" anlamına gelir.[1][2]

Spetsnaz, Rus ordusu tarafından barış ve savaş zamanında keşif ve özel görevleri gerçekleştirmesi için kurulmuştur. Ekipmanları sıradan piyadelerden çok üstündür.

24 Ekim 1950 yılında kurulmuştur.[3] Spetsnaz timleri 1979 yılında KGB'den aldıkları emirle Afganistan başkanı Hafizullah Amin'e başarılı bir suikast düzenlemişlerdir.[4]

1978'de İngiltere'ye kaçan GRU ajanı Vladimir Rezun'a göre Spetzsnaz'ın 1970 ve 1980'li yıllarda 20 tugayı ve yine aynı kişiden alınan bilgilere ve yapılan hesaplamara göre 30.000 askeri vardı.

Alpha Group (Spetsgruppa A) Beslan rehine krizinde düzenlenen rehine kurtarma operasyonuna katıldı. Bu baskında aşırı güç kullandıkları için eleştirildiler, özellikle de daha rehine kurtarma operasyonu başlamamışken, çatılardan RPO-A Shmel (Bumblebee) roket atarlarını ateşledikleri ve çok fazla rehine kaybı olduğu için aşırı güç kullanmakla suçlandılar. Çok zor ve sert eğitimler aldıkları bilinir. Genel olarak Rusya'daki terör eylemlerine bakıldığında Rus özel kuvvetlerinin çok sert olduğu, aşırı güç kullanmaktan hiç çekinmediği, hatta çok rahat davranarak operasyon başarısız olduğunda medyanın onları suçlamasını bile umursamadıkları görülebilir. Rehine krizlerinde Spetsnaz'ın operasyon düzenleyişinin, Special Air Service, GSG-9ya da GİGN gibi Avrupa'nın en önemli ve bu konuda en başarılı özel kuvvetlerinden ve özel polis timlerinden çok farklı olduğu görülebilir. Spetsnaz birlikleri genelde teröristleri öldürmek için gönderilir ve normal askeri birlikler rehineleri çıkarmaya çalışır. Bu gibi durumlar Beslan'daki Rehine Krizi ve Budyonnovsk'taki rehine krizinde çok açıkça görülmüştür. Yine de batılı ülkelerde genelde en fazla 10-15'terörist eylem yaparken farklı olarak bu iki krizde de terörist sayıları oldukça fazlaydı.

Ayrıca Spetsnaz 'non contact' dövüş sanatlarında da (temas olmadan dövüşmek) eğitim alırlar.

Spetsnaz GRU[değiştir | kaynağı değiştir]

Spetsnaz GRU, GRU tarafından yönetilir. Amerikan Ordusu Özel Kuvvetleri'ne pek benzemezler ve standartları çok yüksek olan eğitimleri yüzünden dünyanın en iyi özel kuvvetlerinden birisi olarak sayılmaktadırlar. Soğuk Savaş sırasında Avrupa'da NATO'ya karşı keşif ve sabotaj görevleri düzenlemişlerdir. Spetsnaz GRU'nun operasyonları hakkında çok şey bilinmez, ancak Çeçenistan ve Afganistan'da operasyon düzenledikleri bilinir. Genel olarak VDV üniformalarını giyerler. Yakında bulunan birliklerin üniformalarını da, bölgede dikkat çekmemek ve tanınmamak için giyerler. Saldırı tüfeği olarak genellikle A-91, AS Val veya AK-74U(dar alanlarda ve bina içlerindeki operasyonlarda) kullanırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Rus Özel Kuvvetleri'nden kapsamlı askeri tatbikat". tr.sputniknews.com. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Rus Özel Kuvvetleri'nin performansları". tr.sputniknews.com. 24 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Geçmişten günümüze Rus Özel Kuvvetleri". tr.sputniknews.com. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2020. 
  4. ^ Egorov, Boris. "Spetsnaz: cinq unités légendaires des forces spéciales russes". fr.rbth.com (Fransızca). 1 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2020.