Prostat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prostat bezinin ana görevi idrarı ve meniyi yönlendirmektir.

Prostat (Yunanca: προστάτης prostatis; "koruyucu", "muhafız"), üriner sistemin son kısmına yakın bölümde mesane ve üretra (dış idrar kanalı) arasına yerleşmiş kestane şekli ve büyüklüğünde bir organdır. Yapı olarak üretral kret, seminal kolikulus, boşalma kanalı, prostatik sinüs, prostatik kanallar, prostatik utrikülden oluşur.

Kadınlarda bulunan Skene bezi, erkeklerde bulunan prostatın eşdeğeridir.[1]

Fonksiyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vücudun normal işleyişinde iki göreve sahiptir: ana fonksiyonu boşaltım sisteminde boşaltım esnasında idrar torbasından idrarı taşımak ve ejakülasyon esnasında spermin iletimini sağlamaktır. Ayrıca meni sıvısının içeriğinde bulunan, spermleri besleyen ve onları kadın üreme sistemi içerisine ilerlerken koruyan özel bir proteini salgılar.

Hastalıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Prostat bezinin üç sık görülen hastalığı, iyi huylu büyüme (BPH), prostat enfeksiyonları (prostatit) ve prostat kanseridir.

İyi huylu büyüme (BPH)[değiştir | kaynağı değiştir]

İyi huylu prostat büyümesi (BPH=Benign Prostat Hiperplazisi) olup, genellikle rastlanan türdür. Bu büyüme, 40’lı yaşların sonlarından itibaren başlayıp, değişen hızda devam eder. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) yaşlanma ile birlikte görülse de kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.[2]

Prostat bezi büyümesi, idrar yolu ve mesane çıkışında daralma yaratarak idrar akışını engelleyerek mesanenin hem idrar depolama hem de idrar boşaltma işlevini bozabilir.

Sık görülmekle birlikte her erkekte aynı düzeyde sorun oluşturmayabilir. Bazılarında tedavi gerektirmeyebilir. Rahatsız edici belirtilere neden olursa, idrar yapma fonksiyonunu bozarak böbreklere zarar verir hale gelirse tedavi edilmesi gerekir.[2]

Prostat enfeksiyonları (prostatit)[değiştir | kaynağı değiştir]

Prostat iltihabı olarak da isimlendirilir. Prostatın akut bakteriyel enfeksiyonundan, prostatın ağrılı olduğu kronik ağrı sendromlarına dek uzanan geniş bir hastalık yelpazesini tanımlanır ve akut ve kronik prostatit olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.[3]

Akut bakteriyel prostatit[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakterilerin sebep olduğu prostat bezinin enfeksiyonu, ateşli iltihabıdır. Gençlerde genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sonra, orta ve ileri yaşlarda ise prostat büyümesine bağlı gelişir. İdrar yaparken yanma ve zorlanma, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, titreme, yüksek ateş ve halsizlik gibi belirtileri vardır.

Kronik prostatit[değiştir | kaynağı değiştir]

Ateş görülmez. Kasıklarda ve/veya yumurtalıklarda ağrı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, bel ağrısı gibi belirtiler görülebilir.[4] Cinsel boşalma esnasında insan penisine, yumurtalıklarda veya apış arasında ağrı ve rahatsızlık hissi görülebilir. Genellikle 20-30 lu yaşlar arasında veya 40’ lı yaşların sonuna doğru görülür. Tedavi süresi 4- 8 haftaya kadar uzayabilir. Haftada 2-3 kez cinsel boşalma, sıcak su oturma banyoları, kabızlıktan ve soğuktan kaçınma gibi tedbirlerin hastalık üzerinde iyileştirici etkisi bilinmektedir.[4] Hastalık tekrarlayabilir ancak başka hastalığa dönüşme riski bulunmamaktadır.

Prostat engel oranı tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Prostat sağlığı erkekler için hayati öneme sahip bir konudur ve yaşla birlikte prostat sorunları riski artar. Bu tablo, çeşitli faktörlere göre prostat sağlığını etkileyen engel oranlarını görsel bir şekilde sunar.[5]

PROSTAT VE VEZİKULOSEMİNALİS Oran
Tedaviyle düzeltilebilen tekrarlayan prostat, vezikuloseminalis hastalığı %5
Sık tekrarlayan ve tedaviyle kısmi kür sağlanabilen prostat, vezikulo-seminalis hastalığı %10
Uygun tedaviye rağmen yeterli kür sağlanamayan prostat, vezikulo-seminalis hastalığı %15
Prostatektomi, V.Seminalis Eksizyonu %20

Prostat kanseri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tedaviler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitkisel ilaçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kabak çekirdeği, Güney Afrika yıldız otu, cüce palmiye (saw palmetto) bitkisi, ısırgan otu, Afrika ağacı kabuğu, soya fasulyesi, Afrika kuş üzümü, çavdar poleni önerilse de ne kadar etkin oldukları belli değildir. Doktor tavsiyesi almak gerekmektedir.[6]

Alfa-blokerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfa-blokerler, prostatın düz kaslarını gevşeterek belirtileri ve idrar akışını iyileştiren bir grup ilaçtır. BPH’si olan erkeklere en sık önerilen ilaç grubu olup, Alfuzosin, Doxazosin, Tamsulosin, Terazosin, Silodosin bu gruptaki ilaçlardandır.

Cerrahi yöntemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Transüretral prostat insizyonu (TUIP), Açık prostatektomi, Lazer tedavisi, Prostat stentleri, Transüretral iğne ablasyonu (TUNA), Transüretral mikrodalga tedavisi (TUMT) [6]

Ek Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

The text of this article was originally taken from NIH Publication No. 02-4806, a public domain resource [1].

  1. ^ Zaviacic M, Jakubovská V, Belosovic M, Breza J (2000). "Ultrastructure of the normal adult human female prostate gland (Skene's gland)". Anat Embryol (Berl). 201 (1). ss. 51-61. PMID 10603093. 
  2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
  3. ^ Prostatit terimi, prostatın akut bakteriyel enfeksiyonundan, prostatın ağrılı olduğu kronik ağrı sendromlarına dek uzanan geniş bir hastalık yelpazesini tanımlamaktadır. Genellikle akut ve kronik prostatit olmak üzere iki başlık altında incelenebilir.
  4. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
  5. ^ "Prostat Engel Oranı Tablosu". Prostat Engel Oran. Engelli.com. 5 Mart 2024. 26 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2024. 
  6. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]