Vas deferens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
3D Medical Illustration showing vas deferens.
Vas deferens'i gösteren 3D Tıbbi İllüstrasyon.

Vas deferens kanalı veya duktus deferens, birçok omurgalının erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Kanallar, spermi epididimisden boşalma kanallarına taşır. Vas deferens, inguinal kanal yoluyla karın boşluğundan çıkan kısmen kıvrılmış bir tüptür.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Vas deferens Latince "taşıma gemisi" anlamına gelir; çoğul hali vasa deferentia'dır. Ductus deferens de "taşıma kanalı" anlamına gelen Latincedir; çoğul hali ductus deferentes'dir .

İşlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Boşalma sırasında, vas deferens duvarlarındaki düz kas refleks olarak kasılır ve böylece spermi ileriye doğru iter. Bu aynı zamanda peristaltik hareket olarak da bilinir.[1]

Klinik önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum kontrolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Vasektomi, bazı durumlarda tersine çevrilebilmesine rağmen, vasa deferentia'nın kalıcı olarak kesildiği bir doğum kontrol yöntemidir.

Hastalık[değiştir | kaynağı değiştir]

Vas deferens tıkanmış olabilir veya vas deferensin doğuştan yokluğu (CAVD, kistik fibrozun potansiyel bir özelliği) olarak bilinen ve erkek kısırlığına neden olan bir durumda tamamen yok olabilir. Erkek kısırlığının bu nedenlerini tedavi etmek için, testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE), mikrocerrahi epididimal sperm aspirasyonu (MESA) veya sperm hücrelerinin doğrudan testis veya epididimden toplanması için diğer yöntemlerle sperm toplanabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Berridge, Michael J. (2008). "Smooth muscle cell calcium activation mechanisms". The Journal of Physiology. 586 (21): 5047-5061. doi:10.1113/jphysiol.2008.160440. PMC 2652144 $2. PMID 18787034.