Potsdam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Potsdam
Şehir
Potsdam
Havel-Park-Lake-Babelsberg-Downtown-Potsdam-Green.jpg
Schloss Sanssouci 2014.jpg
17 Neues Palais Sanssouci Potsdam Steffen Heilfort.JPG
Potsdam-HollaendischesViertel-2007.jpg
Filmstudio Babelsberg Eingang.jpg
Potsdam-stadtschloss-landtag - Arbeitskopie 2.jpg
Potsdam bayrağı
Bayrak
Potsdam arması
Arma
Almanya konumunda Potsdam
Potsdam
Potsdam
Eyalet Brandenburg
İdare
 • Oberbürgermeister Mike Schubert (SPD)
Yüzölçümü
 • Toplam 188,25 km² (7.268 mil²)
Rakım 32 m (104 ft)
Nüfus
 (31 Aralık 2015)
 • Toplam 167.745
 • Yoğunluk 891/km² (2.300/mil²)
Alan kodları 0331, 033208, 033201
Plaka kodu P
Resmî site
potsdam.de

Potsdam, Almanya'nın kuzeydoğusunda bir şehir. Brandenburg eyaletinin başkentidir.

Şehir, Berlin'in güneybatısındaki Havel nehri üzerinde konumlanır. Berlin/Brandenburg metropolitan alanının bir parçasıdır.

Potsdam, 1918 yılına kadar Prusya krallarının eski rezidansı olarak bilinir. Şehir, birbirleriyle birleşen gölleri ve biricik kültürel manzaralarıyla özellik kazanır. Özellikle parkları ve Sanssouci sarayı, Almanya'daki en geniş Dünya Miras Listesi'yle.

Babelsberg'in Potsdam bölgesi ayrıca en önemli Avrupa film üretim merkezlerinden biridir. Babelsberg Filmstüdyosu dünyada en eski tarihsel değerli geniş skalalı film stüdyosuna sahiptir. Deutsches Filmorchester Babelsberg, sık sık yurt içi ve yurt dışı bazlı film üretimleri için soundtrack kayıtları yapar. Ayrıca Potsdam Üniversitesi de Potsdam‘da bulunmaktadır.

Şehir, Almanya'da 19'uncu yüzyılın başlarında bir bilim merkezi içinde gelişti. Bugün Potsdam'da 3 adet devlet koleji ve 30 dan fazla araştırma enstitüsü vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Potsdam, Berlin'in güneybatısında konumlanır. Alan son buzul çağı süresinde büyük buzultaşlarının bir serisinden şekillenmiştir. Bugün şehir % 75 yeşil alan ile %25 binalar ve caddeleri içerir. Potsdam'da yaklaşık 20 göl ve nehir vardır. Örnek olarak Havel nehri, Griebnitzsee, Templiner See, Tiefer See, Jungfernsee, Teltowkanal, Heiliger See ve Sacrower See verilebilir. En yüksek tepe 114 metre yüksekliğindeki Kleiner Ravensberg dir.

Potsdam, 7 tarihi şehir bölgesine ve 9 yeni Ortsteile (köy kısımları)'na (2003 yılında şehirle birleşmiştir) bölünür. Şehir bölgelerinin görünüşü epey farklıdır. Kuzeydeki ve merkezdeki bölgeler esas olarak tarihsel yapıları içerir. Güneydeki şehirler ise hiç yapıları bulunmayan geniş alanların egemenliği altındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]