Aix-en-Provence

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aix-en-Provence
Aix en Provence - panoramio (1).jpgAix-Place d'Albertas-bjs180805-01.jpg
Aix-Pavillon Vendôme-bjs180805-01.jpg
2016 Aix-en-Provence - Hôtel de ville.jpgFrance-002438 - Cours Mirabeau Fountain (15867627856).jpg
Aix-en-Provence arması
Arma
Bölge Rhône-Alpes
Département Bouches-du-Rhône
İdare
 • Belediye Başkanı Maryse Joissains (Masini (UMP))
Yüzölçümü
 • Toplam 186,08 km² (7.184 mil²)
Rakım 173 m (567 ft)
En yüksek nokta 511 m (1.676 ft)
En alçak nokta 73 m (239 ft)
Nüfus
 (2005)
 • Toplam 140,200
Zaman dilimi UTC+01.00

Aix-en-Provence [[ˌɛksɑ̃pʀɔˈvɑ̃s]], Fransa'nın güneyinde Bouches-du-Rhône departmanına bağlı ve Marsilya'ya 25 km uzaklıktaki tarihi ve kültürel bir şehirdir.

Aix-en-Provence şehrinin kuzeyinde kalan kısımlarda özellikle Puyricard'da burjuva kesiminin yaşadığı söylenirken, bu şehirdeki evlerin Fransa'da en pahalılar arasında olduğu bilinmektedir. Aix-en-Provence'ın 10 km kuzeyinde Cezanne ve Picasso'nun tablolarını yaptığı lavanta tarlalarıyla kaplı St. Victoire Dağı bulunmaktadır. Burada Picasso'nun yaşadığı şato ziyaretçi kabul etmemektedir.

Yeraltı suları, sabunları, Cezanne'ı, lokumu, sucuğu ve keçileriyle meşhur olan şehir 200'ün üzerinde çeşme ve dört üniversite barındırmaktadır. Bunun yanında 16 bakkal, 22 seyyar market, 46 umumi tuvalet ve 300'ü aşkın aile çay bahçesiyle Fransız piknik kültürünü yansıtmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Antik dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 4. yüzyılda Provence bölgesinin batısında Kelt - Ligur kavimlerin yaşadığı kaynaklarda aktarılmaktadır. Aix'in yakınlarındaki oppidumu başkent ilan eden Salluviler burada Massalia'daki Yunan gruplar ile barış içinde yaşamaktaydılar. İki kavim arasında bir kültürleşme söz konusuydu. MÖ 2. yüzyıldan itibaren birbirlerini tehdit olarak algılamaya başlayan kavimler Romalıları çağırarak onlardan yardım istemişlerdir. Bunun üzerine MÖ 123 tarihinde bölgeye gelerek ele geçiren Prokonsül Gaius Sextius Calvinus, Entremont oppidumunu yağmalatarak ortadan kaldırmıştır. Bölgede sürdürülen savaşların bir diğer amacının Roma'nın İspanya yollarını güvence altına alma çabası olduğu iddia edilmektedir. Bölgedeki Roma hakimiyetini vurgulamak isteyen Calvinus kısa süre sonra bir kaplıca etrafına sur inşa ettirerek Galya topraklarındaki ilk Roma şehirlerinden birisi olan Colonia Aquae Sextiae Salluviorum kurmuştur. Şehrin bugünkü ismi Aix bu ismin kısaltmasından ortaya çıkmıştır.

Kısa süre sonra bu şehrin etrafında Roma eyaleti Gallia Narbonensis kurulmuş ancak eyaletin başkenti MÖ 118 yılından itibaren Colonia Narbo Martius olmuştur. St. Victoire dağı eteklerinde MÖ 102 yılında meşhur Aquae Sextiae Savaşı yapılmış ve bu savaşta Gaius Marius komutasındaki Roma ordusu, Tötonlar ve Ambronları mağlup ederek komutan Gaius Marius'u halk destanlarına ve sözlü kültüre yerleşmesine vesile olmuştur. Roma yolu Via Aurelia'da bulunan şehir zamanla hızla büyümüş ve nam salan kaplıcası ile şifa arayan hastaları kendisine çekmeye başlamıştır. Augustus döneminde Roma kolonisi olan Aquae Sextiae, MÖ 15'te vatandaşlarına Roma vatandaşı hakkını tanımıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Aix-en-Provence'in aşağıda listenen şehirler ile kardeş şehir anlaşması vardır:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]