Sauna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Modern bir saunanın içi

Sauna, geleneksel Fin hamamı.

İlk halk saunası 1936 Berlin Olimpiyatları'nda Fin sporcuların tepkisi üzerine olimpiyat köyüne acil olarak inşa edilmiştir. Diğer ülkelerden gelen sporcuların ilk defa Berlin'de kullandıkları bu sauna, kültürün dünyaya yayılmasında büyük önem taşımışlardır.[1] Bugünlerde Finlandiya'nın en büyük ikinci şehri olan Tampere, resmen "Dünyanın Sauna Başkenti" ilan edildi.[2][3][4][5]

Saunanın, insan sağlığına olumlu yönde birçok etkisi vardır. Saunanın romatizmadan uyku bozukluğuna, gerginlikten depresif sıkıntılara kadar birçok konuda sağlığımız ile ilgili problemlere karşı iyileştirici ve tedaviye yardımcı olacak şekilde etki gösterdiği bugün birçok sağlık uzmanı tarafından kabul görmektedir.

Sauna,günün stresinden ve sorunlarından sıyrılıp sıcak, nemli ve ahşap bir oda içerisinde hem terleyerek hem de gevşeyerek dinlenmenizi ve rahatlamanızı saglayan bir sağlık kabinidir. Saunanın yararları eski çağlardan beri insanlar tarafından bilinmektedir ve depresif bozukluklar, kireçlenme, romatizma gibi daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Saunanın yararları kullanım şekillerine göre aşağıda sıralanmıştır.

 • Başta kan dolaşımını hızlandırarak vücudunuza zindelik kazandırır.
 • Fazla yağların eritilmesini sağlar, zayıflatıcı etkisi vardır.
 • Vücudunuzu toksinlerden ve ölü hücrelerden terleme yoluyla arındırır.
 • Kasları yumuşatıp gevşetir. Böylece günlük yaşantınızdaki stresi ve beyin yorgunluğunu azaltır.
 • Kas ve eklem ağrılarında tedaviye yardımcı olur.
 • Grip ve nezle gibi enfeksiyonlarda iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Uyku bozukluğu, gerginlik gibi depresif sorunların giderilmesine katkı sağlar.
 • Düzenli sauna kullanımı kireçlenme, romatizma, selülit gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici yönde büyük katkı sağlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Finnish Sauna Culture — Not Just a Cliché 7 Kasım 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizcede)
 2. ^ Tampere is the Sauna Capital of the World 22 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizcede)
 3. ^ Finnish Sauna Society and International Sauna Association: “Tampere is the Sauna Capital” 23 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizcede)
 4. ^ Tampere – the sauna capital of the world 22 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizcede)
 5. ^ Tampere – the Sauna Capital of the World ~ Sauna from Finland 22 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizcede)