Nabi Avcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Nabi Avcı
Türkiye Millî Eğitim Bakanı
Görevde
Makama geliş
24 Ocak 2013
Başbakan Ahmet Davutoğlu
Yerine geldiği Ömer Dinçer
Kişi bilgileri
Doğum 8 Ekim 1953 (1953-10-08) (61 yaşında)
Bilecik
Bitirdiği okul Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Mesleği Akademisyen

Nabi Avcı (d. 8 Ekim 1953, Bilecik), Türk akademisyen, yazar ve Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanıdır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Doktorasını Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında yaptı. İletişim profesörüdür. Anadolu Üniversitesi'nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üzerine dersler verdi. 1995 ve 1996 yıllarında Kanal 7 Televizyonunda 360 derece isimli program yaptı. Aynı dönemde Yeni Şafak gazetesinde yazarlık ve yöneticilik yaptı. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Millî Eğitim Bakanlığı'nda ve Başbakanlık'ta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AKP'den milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etti. XXIV. dönem TBMM Eskişehir milletvekilidir. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirildi. [1]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bombacı Parmenides ve Enformatik Cehalet gibi kitapları var. Ayrıca "Molla Kasım" takma adıyla mizah yazıları yazdı. Bunlardan bir bölümü, karikatürist Necdet Konak tarafından resimlenmiş olarak Evvel Zaman İçinde (Nehir Yayınları) adlı kitapta yayınlandı. Ayrıca çok sayıda çevirisi de vardır. Rene Guenon, Martin Lings ve S.H.Nasr gibi gelenekçilerin kitaplarını Türkçeye çevirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Çankaya Köşkü’nde sürpriz zirve". hurriyet.com.tr. 24 Ocak 2013. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22435722.asp. Erişim tarihi: 24 Ocak 2013. 
Siyasi görevi
Önce gelen:
Ömer Dinçer
Türkiye Millî Eğitim Bakanı
24 Ocak 2013 -
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.