Hasan Celal Güzel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hasan Celal Güzel
Türkiye Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı
Görev süresi
21 Aralık 1987 – 30 Mart 1989
Başbakan Turgut Özal
Yerine geldiği Metin Emiroğlu
Yerine gelen Avni Akyol (Milli Eğitim)
İsmet Özarslan (Gençlik ve Spor)
Kişisel bilgiler
Doğum 1945 (70–71 yaşında)
Gaziantep
Bitirdiği okul Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Mesleği Bürokrat

Hasan Celal Güzel (1945, Gaziantep) Türk siyasetçi ve bürokrat.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1945 yılında Gaziantep'te doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladı. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi. "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" üzerine yazmış olduğu tez çalışmasıyla bu bölümden mezun oldu.

Bürokratlık Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite tahsilini tamamladıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda çeşitli kademelerde çalıştı. Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevlerini yapmış 38 yaşında Başbakanlık müsteşarı olarak Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı unvanını aldı. 24 Ocak 1980 ekonomik tedbirlerinin alınması aşamasında ciddi görevler üstlendi.

Siyasi Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden Gaziantep milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Turgut Özal Hükümeti'nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı seçimlerinde yeniden seçilerek bu kez Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. Bu görevlerinin dışında, 1986-89 yılları arasında Dışişleri Bakan vekilliği görevini yerine getirdi. 1989 yılı Anavatan Partisi Olağanüstü Kongresi'nde parti genel başkanlığı için aday olmuş ancak seçilemedi.

23 Kasım 1992 tarihinde beş kişiyle birlikte Anavatan Partisi'nden ayrılarak Yeniden Doğuş Partisi'ni kurdu. Katıldığı 1995 Türkiye genel seçimlerinde %0.34 ve 1999'da da %0.14'lük oy oranı ile başarısız oldu. Siyaset yasağı gelmesinden sonra partinin genel başkanlığına Ahmet Rüştü Çelebi getirildi..

Temmuz 2002'de Cem Uzan ve arkadaşları tarafından kurulan Genç Parti, kendini feshederek Yeniden Doğuş Partisi'ne katıldı. 23 Ağustos 2002 tarihinde yapılan 3. Olağanüstü Kurultayı'nda, Yeniden Doğuş Partisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül tarafından Cem Uzan'a devredilen partinin adı Genç Parti olarak değiştirildi ve parti genel başkanlığına Cem Uzan seçildi.

Köşe Yazarlığı Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünden Bugüne Tercüman, Halka ve Olaylara Tercüman, Radikal ve Vatan Gazetesinde yazarlık yaptı. Hâlen Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmaktadır.

Ayrıca Hasan Kalyoncu Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Metin Emiroğlu
Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı
21 Aralık 1987 - 30 Mart 1989
Sonra gelen:
Avni Akyol (Millî Eğitim)
İsmet Özarslan (Gençlik ve Spordan Sorumlu)
Hükümet görevi
Önce gelen:
Erdoğan Yazıcı (vekil)
Türkiye Başbakanlık Müsteşarı
14 Aralık 1983 - 21 Temmuz 1986
Sonra gelen:
İsmail Akınaltuğ (vekil)