Hasan Celal Güzel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hasan Celal Güzel
Türkiye Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı
Görev süresi
21 Aralık 1987 – 30 Mart 1989
Yerine geldiği Metin Emiroğlu
Yerine gelen Avni Akyol (Milli Eğitim)
İsmet Özarslan (Gençlik ve Spor)
Kişi bilgileri
Doğum 1945
Gaziantep
Partisi ANAP

Hasan Celal Güzel (d. 1945) Siyasetçi, bürokrat, köşe yazarı.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1945 yılında Gaziantep'te doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamlamıştır. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi. "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" üzerine yazmış olduğu tez çalışmasıyla bu bölümden mezun olmuştur.

Bürokratlık Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite tahsilini tamamladıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda çeşitli kademelerde çalışmıştır. Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevlerini yapmış 38 yaşında Başbakanlık müsteşarı olarak Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı ünvanını almıştır. 24 Ocak 1980 ekonomik tedbirlerinin alınması aşamasında ciddi görevler üstlenmiştir.

Siyasi Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden Gaziantep milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. Turgut Özal Hükümeti'nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev almıştır. 1987 yılı seçimlerinde yeniden seçilerek bu kez Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulunmuştur. Bu görevlerinin dışında, 1986-89 yılları arasında Dış İşleri Bakan vekilliği görevini yerine getirdi. 1989 yılı Anavatan Partisi Olağanüstü Kongresi'nde parti genel başkanlığı için aday olmuş ancak seçilememiştir.

1992 yılında Yeniden Doğuş Partisi'ni kurmuştur. Yeniden Doğuş Partisi, 23 Kasım 1992'de Anavatan Partisi'nden ayrılmış olan Hasan Celal Güzel liderliğindeki beş kişi tarafından kurulmuş siyasi parti olarak tarihe geçmiştir. Katıldığı 1995 Türkiye genel seçimlerinde %0.34 ve 1999'da da %0.14'lük oy oranına ulaştı. Hasan Celal Güzel'in siyaset yapmasının yasaklanmasından sonra partinin genel başkanlığına Ahmet Rüştü Çelebi getirilmiştir.

Temmuz 2002'de Cem Uzan ve arkadaşları tarafından kurulan Genç Parti, kendini feshederek Yeniden Doğuş Partisi'ne katılmıştır. 23 Ağustos 2002'de yapılan 3. Olağanüstü Kurultayı'nda, Yeniden Doğuş Partisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Akgül tarafından Cem Uzan'a devredilen partinin adı Genç Parti olarak değiştirildi ve parti genel başkanlığına Cem Uzan seçildi.

Köşe Yazarlığı Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünden Bugüne Tercüman, Halka ve Olaylara Tercüman, Radikal ve Vatan Gazetesinde yazarlık yaptı. Hâlen Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmaktadır.

Ayrıca Halen Hasan Kalyoncu Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Metin Emiroğlu
Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı
21 Aralık 1987 - 30 Mart 1989
Sonra gelen:
Avni Akyol (Millî Eğitim)
İsmet Özarslan (Gençlik ve Spordan Sorumlu)
Önce gelen:
Erdoğan Yazıcı (vekil)
T.C. Başbakanlık Müsteşarı
14 Aralık 1983 - 21 Temmuz 1986
Sonra gelen:
İsmail Akınaltuğ (vekil)