İçeriğe atla

Yusuf Tekin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prof. Dr.
Yusuf Tekin
Yusuf Tekin, 2023
Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı
Görevde
Makama geliş
4 Haziran 2023
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Yerine geldiği Mahmut Özer
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü
Görev süresi
15 Eylül 2018 - 4 Haziran 2023
Yerine gelen Naci Bostancı
Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı
Görev süresi
28 Mayıs 2013 - 10 Temmuz 2018
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
Ahmet Davutoğlu
Binali Yıldırım
Bakan Nabi Avcı
İsmet Yılmaz
Yerine geldiği Mehmet Emin Zararsız
Yerine gelen Makam kaldırıldı.
Kişisel bilgiler
Doğum 3 Ağustos 1970 (53 yaşında)
Tortum, Erzurum, Türkiye
Evlilik(ler) Ayşe Tekin
Çocuk(lar) 3
Bitirdiği okul Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Mesleği Bürokrat
Resmî site https://yusuftekin.net

Yusuf Tekin (d. 3 Ağustos 1970; Tortum, Erzurum), Türk akademisyen ve mevcut Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yusuf Tekin, 1970 yılında Erzurum’un Tortum ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Rize’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü 1994’te bitiren Tekin, mesleki kariyerine aynı yıl Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak başladı.

Siyaset ve sosyal bilimler alanında 1997’de yüksek lisans ve 2002’de doktorasını tamamlayan Tekin, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı. Söz konusu fakültede 2007’ye kadar yardımcı doçent olarak görev yapan Tekin, aynı yıl Siyaset ve Sosyal Bilimler (Siyasal Hayat ve Kurumlar) alanında doçent oldu.

2009 yılına kadar Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünde çalıştıktan sonra, Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi’ne atandı.

Öğretim üyeliği süresince bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, üniversite senato üyeliği, fakülte ve enstitü yönetim kurulu üyeliği gibi idari görevlerde de bulundu.

2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Tekin, bu görevinde de üniversitelerle üniversite gençliği ve gençliğin sorunları konularında ortak projeler hayata geçirdi.

2013’te Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevine başladı. Müsteşarlığı süresinde de Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler ile koordineli biçimde eğitim politikalarının oluşturulması konusunda çalışmalar yürüttü. 2015-2018 yılları arasında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mütevelli heyet başkanlığı görevini de yürüttü.

Yeni hükûmet sistemi ile birlikte müsteşarlık makamının kaldırılması sonrasında yeniden öğretim üyeliğine dönen Tekin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne profesör olarak atandı.

Prof. Dr. Yusuf Tekin, 15 Eylül 2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörlüğü görevine başladı.

Tekin, rektörlük görevini yürütürken 4 Haziran 2023 tarihinde Millî Eğitim Bakanı olarak atandı.[1]

Evli ve üç çocuk babası Tekin, iyi derecede İngilizce biliyor.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yeni Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Yusuf Tekin oldu". TRT Haber. 5 Haziran 2023. 3 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2023. 
  2. ^ "Yusuf Tekin kimdir? Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu?". NTV. 18 Eylül 2023. 20 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Mahmut Özer
Türkiye Millî Eğitim Bakanı
4 Haziran 2023 -
Sonra gelen:
Görevde