İçeriğe atla

Ahmet Tan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ahmet Tan
Türkiye Turizm Bakanı
Görev süresi
11 Ocak 1999 - 28 Mayıs 1999
Başbakan Bülent Ecevit
Yerine geldiği İbrahim Gürdal
Yerine gelen Erkan Mumcu
Kişisel bilgiler
Doğum 11 Ocak 1949 (75 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Partisi Demokratik Sol Parti (1995-2010)
Cumhuriyet Halk Partisi (2010-günümüz)
Bitirdiği okul Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Mesleği Gazeteci, Akademisyen

Ahmet Tan (11 Ocak 1949, İstanbul, Türkiye), Türk gazeteci, akademisyen ve siyasetçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim ve Meslek Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkokulu Süleymaniye'deki Mimar Sinan İlkokulu'nda ortaokulu ve liseyi de Vefa Lisesi'nde okudu. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Maliye ve İktisat Bölümü'nü bitirdi. Devlet burslusu olarak okudu. 12 Mart dönemi’nde düzenlenen "güvenlik tahkikatı neticesi sakıncalı" olduğu gerekçesiyle kamuda çalışmasına izin verilmedi. 1973 yılında Hürriyet Ankara'da Oktay Ekşi'nin yanında gazeteciliğe başladı. 1974-1976 yılları arasında Altan Öymen'in yönettiği Anka Haber Ajansı'nda Yalçın Küçük yönetimindeki Günlük Ekonomi Bülteni'ne ekonomi, maliye haberleri ve röportajları hazırladı. Aynı dönemde İsmail Cem'in yönettiği Politika gazetesine Anka Notları başlığı ile köşe yazıları yazdı. ANKA Ajansı adına, 1976 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazarı Uğur Mumcu'nun referansı ile bu gazetenin kadrosuna geçti dış politika muhabiri oldu. 1979 yılında aynı gazetenin Londra Temsilciliğine gönderildi. 1983 yılına kadar Londra City Üniversitesi Medya Çalışmaları Enstitüsü'ne devam etti. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nin New York-Washington Temsilcisi olarak atandı.

1989 yılında hazırladığı "İngiltere ve Türkiye'de Diplomasi ve Basın" konulu doktora tezini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde sunarak "Siyaset ve Yönetim Bilimi" Doktoru oldu. Aynı yıllarda Sabah Gazetesi ve Sabah Dergi Grubu'nun Yazar temsilcisi olarak görev yaptı. 1993 yılında Doçentlik Giriş Lisan Sınavı'nı kazandı.

2010-2011 öğretim yılında Atılım Üniversitesi'nde "Hayata Atılım" adlı projenin Genel Koordinatörlüğünü yaptı. Bu proje, "Dünyayı Okumak - Başarılı Olmak - Güzel Yaşamak" başlıkları altında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ertuğrul Özkök, Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu gibi uzman konuklarla konferans dizisi biçiminde yürütüldü.

Siyasi Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Demokratik Sol Parti'den 20. ve 21. dönem ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden 23. dönem TBMM İstanbul milletvekili seçildi.

56. Hükûmet'te Turizm Bakanı, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi, Avrupa Parlamentosu-TBMM Karma Komisyon Başkan Yardımcısı, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi Başkan Yardımcısı ve Türk Delegasyon Başkanı olarak görev yaptı. TBMM Trafik Güvenliği Araştırma Komisyonu Başkanı olarak hazırlayıp editörlüğünü yaptığı çalışma TBMM tarafından kitaplaştırıldı. İlgili tüm kamu kurumları ile sivil toplum örgütlerine gönderildi.

1995-2011 yılları arasında siyasette bulunduğu dönemde, TBMM adına Delegasyon Başkanı olarak, katıldığı AGİT Parlamenterler Asamblesi’nin (AGİT PA) Fransız Parlamentosu'ndaki oturumunda 55 ülkenin oylarıyla Asamble Başkan Yardımcısı seçildi. Merkezi Kopenhag'da bulunan bu kuruluştaki görevi süresince birçok uluslararası toplantıya başkanlık etti. 20 dolayındaki ülkenin genel seçimlerinde Avrupa Konseyi ve AGİT PA adına Uluslararası Gözlem Heyeti'nde yönetici ve üye olarak görev yaptı. TBMM - Avrupa Parlamentosu Karma Komisyonu Eşbaşkan Yardımcılığı görevi sırasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyalist Grubu'nda da üye olarak bulundu.

Milletvekilliği sırasında Akşam ve Sözcü gazetelerinde günlük köşe yazarlığını sürdürdü. 1991 Yılında Milliyet Öymen Yılın Köşe Yazarı Ödülü'nü kazandı. Uluslararası İstanbul Sanat Festivali'nde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen "İnsan..İnsan" adlı balenin koro metnini ve librettosunu yazdı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Hava Kurumu'ndan Sertifikalı paraşütçüdür. Evli ve bir kız babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
İbrahim Gürdal
Türkiye Turizm Bakanı
11 Ocak 1999 - 28 Mayıs 1999
Sonra gelen:
Erkan Mumcu