İlhan Evliyaoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İlhan Evliyaoğlu, Türk siyasetçidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Galatasaray Lisesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Dünya Bankası ve Viyana Unido’da Ekonomi ve Bankacılık konusunda ihtisas yaptı. Maliye Müfettişliği, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı ve Yüksek Planlama Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı Müsteşarlığı, Turizm Bankası ve Şeker Bank Genel Müdürlüğü yapmıştır.

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 14 yıl müddetle öğretim görevlisi olarak ders vermiştir.

Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlıkları, Atatürk Türk Tarih ve Dil Kurumunda Bilim Kurulu Üyeliği, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Turizm Koordinasyon Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur.

33.ve 44. Hükûmetlerde dışarıdan Turizm ve Tanıtma ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları görevlerinde bulunmuştur.

Yeminli Mali Müşavir olup, Fahri Maliye Müfettişidir. Hâlen Dedeman Holding'de Başkan Vekilliği yapmaktadır. Dul ve iki çocuklu olup, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Türkiye Basketbol Federasonunda asbaşkanlık yapmıştır. Anadolu Efes Basketbol Takımı'nın eski oyun kurucularından Murat Evliyaoğlu'nun babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Cihad Baban (Kültür Bakanı)
Kendisi (Turizm ve Tanıtma Bakanı)
Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı
10 Aralık 1981 - 13 Aralık 1983
Sonra gelen:
Mükerrem Taşçıoğlu
Önce gelen:
Barlas Küntay
Türkiye Turizm ve Tanıtma Bakanı
20 Eylül 1980 - 10 Aralık 1981
Sonra gelen:
Kendisi
Önce gelen:
Orhan Birgit
Türkiye Turizm ve Tanıtma Bakanı
17 Kasım 1974 - 31 Mart 1975
Sonra gelen:
Lütfi Tokoğlu